„Santaka“ / Besitraukiantieji iš žemės ūkio raginami pasinaudoti parama

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda mūrinį namą Smėlio g. 20, Virbalyje (17 a sklypas, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-08-22 08:01:37

Parduoda 1 ha žemės ūkio paskirties žemės Giedrių k., Šeimenos sen.. Tel. 8 686 25 956.
Galioja iki: 2019-08-22 08:14:46

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-09-14 06:36

Dalinkitės:  


Į seminarą „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre susirinko būrys vilkaviškiečių.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Besitraukiantieji iš žemės ūkio raginami pasinaudoti parama

Vilkaviškio turizmo ir verslo informacijos centre susirinko būrys rajono žemdirbių ir įvairių įstaigų atstovų, kuriuos domino galimybė pasinaudoti Lietuvos kaimo plėtros (KPP) 2007–2013 metų programos parama pagal priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“.

Siekiant, kad vyresnio amžiaus žemdirbiai užsitikrintų tam tikro lygio pajamas net ir pasitraukę iš prekinės žemės ūkio gamybos, pagal KPP atitinkamam laikotarpiui skiriamos kasmetinės išmokas jiems ir jų ūkių darbuotojams.

Seminarą vedusi Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Kvedarienė susirinkusiuosius supažindino su priemonės „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ šiais metais pakeistomis taisyklėmis.


Paramos gavėjai – ne jaunesni kaip 55 metų perleidėjai


Paramos gavėjais gali tapti tik valdos valdytojai (fiziniai asmenys), įsipareigojantys perleisti valdą tinkamam perėmėjui, ūkio darbuotojai bei perleidėjo sutuoktinis kaip ūkio darbuotojas. Pagrindinis reikalavimas perleidėjams, kurie žemės ūkio veikla užsiima ne trumpiau kaip 10 pastarųjų metų, yra tas, kad jie paraiškos pateikimo dieną privalo būti ne jaunesni kaip 55 metų, tačiau dar nesulaukę nustatyto pensinio amžiaus.

Perleidėjas nuo 2004 m. kasmet nustatyta tvarka turi deklaruoti žemės ūkio naudmenas (ŽŪN) ir (arba) registruoti gyvulius bei užsiimti žemės ūkio veikla ne mažesniame kaip 1 ha žemės ūkio naudmenų plote, verstis prekine žemės ūkio gamyba (t. y. bet kuriuos 2 metus per paskutinius 4 metus jo arba jo sutuoktinio valdos ekonominis dydis buvo didesnis nei 2 EDV).

„Perleidėjai taip pat privalo turėti teisę, sulaukę pensinio amžiaus, gauti valstybinę senatvės pensiją, nebūti skolingi valstybės biudžetui“, – sakė A. Kvedarienė.

Kalbėdama apie kitus reikalavimus, ji pabrėžė, kad pareiškėjai turi būti įregistravę valdas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre ir nurodyti valdos valdytojais, taip pat nuo 2004 m. turi būti kasmet deklaravę ŽŪN ir (arba) registravę turimus gyvulius.


Reikalavimai ūkio perėmėjams


Nors perleidėjams taikoma daug reikalavimų, tačiau nemažai jų esama ir ūkio perėmėjams. Asmuo, ketinantis perimti valdą žemės ūkio veiklai, turi įkurti ūkį, dalyvaudamas priemonėje „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas“ arba būti ne jaunesnis kaip 18 m., bet dar nesulaukęs 50 m. Taip pat ūkininkas, perimantis iš perleidėjo visą valdą žemės ūkio veiklai, privalo turėti žemės ūkio srities įgūdžių ir (arba) būtiną kvalifikaciją.

Ūkio perėmėju gali būti ir juridinis asmuo, tačiau jis privalo būti ekonomiškai gyvybingas, t. y. jo veiklos pajamos turi viršyti išlaidas.


Išmoka – pastovioji ir kintamoji


Tinkamumo gauti paramą reikalavimus atitinkantys žem-dirbiai kompensacinę išmoką gauna kartą per metus. Šią iš-moką sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji.

Pastoviąją dalį sudaro 5348 litus viršijanti išmoka. Tiesa, ši dalis valstybines socialines draudimo pensijas gaunantiems paramos gavėjams būtų mažinama metine pensijų suma. Tuo atveju, jeigu paramos gavėjas turėtų ne jaunesnį kaip 55 metų išlaikomą sutuoktinį, t. y. bedarbį, negaunantį išmokų iš „Sodros“, prie pastoviosios išmokos dalies būtų mokamas 2672 litų priedas. Šis priedas mokamas tol, kol išlaikomas sutuoktinis pradeda gauti su darbo santykiais susijusias pajamas arba sulaukia pensinio amžiaus.

Kokio dydžio yra kintamoji išmokos dalis, priklauso nuo to, kiek nuosavybės teise priklausančių žemės ūkio naud-menų ploto vyresnio amžiaus žemdirbiai perleis, atsisakydami ūkininkavimo. Už kiekvieną perleistą žemės ūkio naudmenų hektarą paramos gavėjams per metus būtų mokama 321 Lt siekianti išmoka, tačiau ne daugiau kaip už 20 ha ŽŪN.

Paramos suma, kurią sudaro kintamoji dalis, bus mokama už ateinančius metus, o likusi paramos suma, kurią sudaro pastovioji dalis, bus mokama tik gavus faktinius duomenis iš „Sodros“ už praėjusius metus. Kintamoji išmokos dalis už pirmuosius paramos gavimo metus gali būti išmokama ir paraiškos pateikimo metais, jeigu parama patvirtinama iki metų pabaigos. Parama teikiama 15 metų (arba iki 70 metų).

Žemdirbys, norėdamas gau-ti paramą, privalo nutraukti prekinę žemės ūkio gamybą ir negauti iš jos jokių pajamų. Jam leidžiama pasilikti savoms reikmėms sklypą su gyvenamaisiais pastatais bei ne didesnį nei 3 ha žemės ūkio paskirties žemės sklypą, kuris negali būti naudojamas prekinei produkcijai gaminti. Besitraukiantis iš prekinės žemės ūkio gamybos asmuo valdą turi perleisti (padovanoti ar parduoti) per 3 mėnesius nuo Nacionalinės mokėjimo agen-tūros prie Žemės ūkio ministerijos informacinio pranešimo paramos gavėjui apie skirtą paramą išsiuntimo dienos. Paramos gavėjui ir jo sutuoktiniui leidžiama pasilikti asmeninėms reikmėms ne daugiau kaip vieną karvę.


Pristatyti pakeitimai


Seminaro metu kalbėdama apie įvairius reikalavimus programos dalyviams, A. Kvedarienė pristatė dar keletą programos pakeitimų, atliktų nuo 2011 m. Pavyzdžiui, pridėta pataisa, kad kompensacinė išmoka mokama tik už tą paraiškoje nurodytą ŽŪN plotą, kuris pareiškėjui ir (arba) jo sutuoktiniui nuosa-vybės teise priklausė ne trumpiau kaip 2 m. iki paraiškos pateikimo.

Dar vienas įsigaliojęs pakeitimas yra tas, kad po pranešimo apie paramos skyrimą išsiuntimo iš agentūros dienos, taip pat ir pasibaigus paramos teikimo laikotarpiui, paramos gavėjo ir jo sutuoktinio tęsiama ne prekinės žemės ūkio gamyba negali būti remiama pagal Bendrosios žemės ūkio politikos paramos priemones, išskyrus paramą pagal KPP priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ bei papildomas nacionalines tiesiogines išmokas už realizuotus, t. y. paskerstus ar eksportuotus, bulius.

Nuo balandžio 17 d. taip pat įsigaliojo programos pataisa, pagal kurią, paramos gavėjui mirus, susidariusios permokos išskaičiuojamos iš einamųjų metų paveldėtojui apskaičiuotos paramos sumos (netaikoma paramos paraiškoms, kurioms sprendimas skirti paramą priimtas po 2011 m. spalio 19 d.). Nuo birželio 26 d. taip pat įsigaliojo pataisa, kad mirus paramos gavėjui parama perleidėjo sutuoktiniui po 2011 m. spalio 19 d. mokama iš valstybės biudžeto lėšų.


Išsami informacija


Į seminarą atvykęs Bartninkų seniūnijoje ūkininkaujantis Algis Čirvinskas teiravosi, ar ši parama bus taikoma ir po 2014 m. Kol kas į šį klausimą dar negalima atsakyti. Vyriškis labai rimtai svarsto galimybes pasinaudoti šia programa, todėl, pasak jo, konferencija jam buvusi labai naudinga.

Šeimenos seniūnijos ūkinin-kas Romas Krocas iš prekinės žemės ūkio gamybos žada trauktis jau kitais metais, todėl vyriš-kiui seminaro metu išgirsta informacija taip pat buvo labai naudinga.

„Manau, jog tokie seminarai yra labai reikalingi. Domėtis reikia visomis naujovėmis, tik gaila, kad daugelis žmonių dėl laiko stokos ne visada gali juose dalyvauti. Vis dėlto informacijos pilna visur: laikraščiuose, internete, tik reikia mokėti ją pasiimti“, – kalbėjo A. Čirvinskas.

Pasiklausyti programos nau-jienų į konferenciją atvyko ir Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyresnioji specialistė Skaidrutė Vidūnienė. Jai tenka kone kasdien konsultuoti ūkininkus įvairiais klausimais, todėl susitikimo su ŽŪM Kai-mo plėtros departamento atstove metu išgirstos programos priemonės „Ankstyvas pasi-traukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ naujovės, pasak specialistės, padės žemdirbiams suteikti dar tikslesnę infor-maciją.Odeta LAURINKAITĖ

Užsk. 4863


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ūkininkų laukuose žydi facelijos, dobilai, noksta grikiai
* Metusi vadovės darbą banke kraštietė iš naujo atrado save
* Rajono kolektyvai Žolinės šventėje linksmino Punsko lietuvius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar keliate atostogų nuotraukas į socialinius tinklus?
Taip, keliu nuolat.
Įkeliu vieną kitą.
Niekada to nedarau.
Socialiniais tinklais nesinaudoju.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas