„Santaka“ / Gimnazijos jubiliejus

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!




Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda skanius obuolius (0,20–0,40 Eur/kg, nepurkšti), medų (3,50 Eur už 0,5 l). Tel. 8 610 45 539.
Galioja iki: 2019-02-16 15:36:09

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01



Svečių knyga

Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-04-06 05:58

Dalinkitės:  


Šiame pastate prieš 100 metų buvo atidaryta Kybartų gimnazija.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Gimnazijos jubiliejus

Į gyvenimą pakilę nuo Lieponos krantų...



Minės šimtmetį


Poetas Jeronimas Šalčiūnas, buvęs Kybartų vidurinės mokyklos mokinys ir mokytojas, rašė, kad kelią prie Lieponos „net ir seniai išskridę paukščiai randa“. O skrenda jie nuo Lieponos krantų į gyvenimą jau 100 metų.

Daug tokių paukščių išskrido per šimtmetį. Tiesa, šie paukščiai išskrenda pavasarį, o parskrenda, kai širdis pasiilgsta gimtinės, kai pašaukia mokyklinis suolas, buvę draugai, kai norisi vėl pasijusti vaiku. Šiemet visus tuos per daugelį dešimtmečių išskridusius paukščius kviečiame parskristi į gimtąjį lizdą – Kybartų Kristijono Donelaičio gimnaziją. Kviečiame parskristi į gražią šventę – gimnazijos įkūrimo Kybartuose 100-metį.


Kiekviena tauta – savo


Kybartų istorija prasidėjo XVI a., tačiau retas žinome, kad Kybartų vardu vadinamas ir šešioliktame šimtmetyje įsikūręs kaimas, ir XIX a. atsiradusi gyvenvietė, kuri 1867 m. buvo įtraukta į miestų sąrašą. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Kybartų mieste gyveno arti 10 tūkst. žmonių, iš jų dauguma buvo rusai. Lietuvių buvo tik apie tūkstantį. Mieste dar gyveno vokiečiai, žydai ir po kelis kitų tautybių žmones.

Dar spaudos draudimo laikotarpiu Kybartų kaime buvo atidaryta rusiška kaimiškoji triklasė mokykla su amatų skyriumi, stačiatikiai įsisteigė parapinę dviklasę mokyklą, žydai – žydų religinę pradinę mokyklą (chederį), vokiečiai – Kybartų vienklasę pradinę mokyklą. Po spaudos draudimo panaikinimo Kybartų gyvenvietėje buvo įsteigtos N. Andrijevič, M. Zatrib, J. Granovskajos privačios pradinės mokyklos. Lietuviai savo mokyklos nei kaime, nei mieste tuo laiku neįsteigė.


Pirmoji – rusiška


Augo miestas, daugėjo gyventojų ir, be abejo, vaikų. Miestui labai reikėjo gimnazijos. Apie 1910 m. susibūrė grupė Kybartų inteligentų ir ėmė galvoti, kaip įsteigti gimnaziją. Gera proga pasitaikė 1911 m., kai į Vokietiją per Kybartus vyko Rusijos sosto įpėdinis caraitis Aleksejus. Virbalio geležinkelio stoties viršininkas Otas Neimanas, muitinės viršininkas Pavelas Tilinskis, gydytojai Tomas Šneiderus ir Aleksandras Drozdovas su Kybartų visuomene surengė iškilmingą caraičio sutikimą geležinkelio stotyje. Jo metu žodžiu ar raštu prašė caraičio įsteigti Kybartuose gimnaziją. Sakoma, kad atsidėkodamas už gražų sutikimą caraitis Aleksejus pažadėjo išrūpinti leidimą gimnazijai steigti.

Savo pažadą sosto įpėdinis ištesėjo. 1912 m. rugsėjo 1 d. Kybartų mieste buvo atidaryta rusiška Caraičio Aleksejaus Virbalio berniukų gimnazija. Jos direktoriumi buvo paskirtas surusėjęs vokietis Gutjar‘as. Įdomu, kad gimnazijoje tikybą dėstė katalikų kunigas Vincentas Vizgirda, stačiatikių Kybartų cerkvės šventikas Aleksandras Segeniukas, liuteronų Virbalio kirchės pastorius Karlas Mačiulskis.

Buvusių mokinių J. Zabielavičiaus ir V. Neščioko atsiminimuose rašoma, jog gimnazija buvo įkurta naujai pastatytame vokiečio mėsininko Kelerto dviaukščiame name, kuris stovėjo tuometinėje Caro gatvėje, Nr. 76 (dabar tai J. Basanavičiaus gatvės namas, pažymėtas tuo pačiu 76 numeriu). Pirmame aukšte buvo įrengtas mokytojų kambarys, biblioteka ir nedidelis kabinetas, antrame – keturios klasės, mansardoje – gimnastikos salė.

Pirmaisiais mokslo metais gimnazijoje mokėsi 86 mokiniai: paruošiamojoje klasėje – 36, pirmojoje – 34 ir antrojoje – 16. Tai buvo daugiausia Kybartų gyvenvietės rusų ir vokiečių valdininkų vaikai. Gimnaziją lankė tik keli lietuviai, valstiečių vaikai: pirmoje klasėje mokėsi J. Zabielavičius, V. Neščiokas iš Kybartų kaimo, Naudžius nuo Pilviškių, antroje – Gražulis, Baltūsis, Skaisgiris. Mergaičių gimnazijoje nebuvo, nes jos kartu su berniukais nesimokydavo.


Ministerija leido steigti progimnaziją


Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, imtos steigti lietuviškos mokyklos. 1919 m. buvo įkurta keturių skyrių Kybartų miesto pradinė mokykla, 1920 m. – keturių skyrių Kybartų kaimo pradinė mokykla. 1918 m. Marijampolės „Žiburio“ draugijos Virbalio skyriaus nariai visuotiniame susirinkime nutarė steigti „Žiburio“ draugijos gimnaziją Kybartuose.

1918 m. lapkričio 21 d. Švietimo ministerija leido „Žiburio“ draugijos Virbalio skyriui atidaryti Kybartų „Žiburio“ progimnazijos pirmąsias tris klases. Pirmuoju jos direktoriumi buvo paskirtas Jonas Leonas Prapuolenis. Progimnazijos antspaude buvo įrašyta, kad tai – Virbalio „Žiburio“ skyriaus gimnazija Kybartuose, nors Švietimo ministerija gimnazijos statuso mokyklai nesuteikė. Stojamieji egzaminai į atidarytą mokyklą vyko 1919 m. sausio mėnesį. Į pirmą klasę buvo priimta 50 mokinių, į antrą – 34, į trečią – 14. Juos mokė penki mokytojai: Jonas Leonas Prapuolenis, kun. Stanislovas Čepulis, Marija Klimaitė, Bronius Kriaučeliūnas ir Teresė Prapuolenytė, kuri buvo viena iš mokyklos steigimo iniciatorių.

Nepaisant to, kad 1912 m. įsteigta gimnazija buvo rusiška, ji suvaidino svarbų vaidmenį Kybartų miesto švietimo raidoje. Ją baigę mokiniai, kurie po Pirmojo pasaulinio karo liko Lietuvoje, tapo mokytojais, gydytojais, teisininkais. Sovietiniais laikais gimnazijos įkūrimo jubiliejai nebuvo minimi, nes viskas turėjo prasidėti tik su „šviesiu tarybiniu laikotarpiu“, t. y. nuo 1945 metų, kai Kybartuose atsirado sovietinė vidurinė mokykla.


Laukiame visų


Gimnazijos įkūrimo 80 metų jubiliejų minėjome 1992 metais. Į šią šventę suvažiavo labai daug buvusių mokinių. Šiemet mes, Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos bendruomenė, paminėsime gimnazijos įkūrimo Kybartuose 100-mečio jubiliejų.

Gegužės 5 d. kviečiame visus buvusius mokytojus, mokyklos vadovus, mokinius, darbuotojus atvykti į šventę. Ją pradėsime 10 val. šv. Mišiomis Kybartų parapijos bažnyčioje, o vėliau svečių lauks atvertos mokyklos kabinetų, muziejaus durys, besišypsantys langai, pražilę ir jauni mokytojai. 13 val. visi susibursime stadione, kur vyks laidų susitikimai, kur galėsite apkabinti seniai matytą draugą, pasveikinti auklėtoją ar mylimą mokytoją, pasigrožėti bendru esamų ir buvusių mokinių koncertu.

Lauksime visų, kam brangi Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija, jos istorija ir tradicijos, kam rūpi jos ateitis...



Genia ir Juozas JURKYNAI

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos istorijos mokytojai ekspertai






Komentarai:







Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą Neiberką



Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas