„Santaka“ / Auklėtojas piktina administracijos metodai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18

Reikalinga moteris vyresnio amžiaus močiutei prižiūrėti. Tel. 8 683 64 162 (Marijampolė).
Galioja iki: 2019-09-02 11:07:09Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-03-30 05:38

Dalinkitės:  


Kybartų vaikų globos namuose socialinės darbuotojos jaučiasi žeminamos.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Auklėtojas piktina administracijos metodai

Eglė KVIESULAITIENĖ

Įtampą darbe jaučiančios Kybartų vaikų globos namų socialinės darbuotojos dėl to kaltina įstaigos administraciją. Tuo tarpu globos namų direktorė įsitikinusi, kad jokios įtampos nėra – bendraujama dalykiškai ir kolegiškai.


Palaikymo nesulaukia


Pirmoji savo teises panorusi ginti ir reikalauti, jog būtų suderinti darbo grafikai, mokama už papildomas darbo valandas, o galop įstojusi į profesinę sąjungą globos namų socialinė darbuotoja Rūta Skeltienė dabar varsto prokuratūros duris. Paauglio apspjauta ir per veidą gavusi auklėtoja kaltinama tuo, kad apstumdė savo auklėtinį ir jį neva pažemino kitų akyse, kai pareikalavo spjaudalą nuvalyti. Mamą globos namų vaikams atstoti turinti jauna moteris įsitikinusi, jog besąlygiškai vaikų teises ginanti įstaigos vadovė socialines darbuotojas laiko antrarūšėmis, jas nuolat žemina auklėtinių akyse, tad šie ir nerodo reikiamos pagarbos savo valdiškoms „mamoms“.

Į redakciją kreipusis jauna moteris sakė, kad nuo tada, kai ji iš įstaigos vadovės pradėjo reikalauti to, kas priklauso pagal Darbo kodeksą, pajuto tiesioginį spaudimą, ja norima atsikratyti. R. Skeltienė po konflikto su minėtu paaugliu, kurio pavardė jau daug ką sako net policijos pareigūnams, iš įstaigos pateiktos charakteristikos sužinojo nemokanti dirbti su rizikos grupės vaikais ir apskritai netinkanti tokiam darbui.

Trejus metus auklėtoja dirbanti Rūta teigė, jog jos ir konfliktiško paauglio santykiai normalizavosi, tačiau skųsti auklėtoją prokurorams dabar kursto įstaigos administracija, norėdama bet kokiu būdu atsikratyti neparankios darbuotojos.


Žemina autoritetą


Sužinoję, kad jų kolegė Rūta išdrįso kreiptis į redakciją, savo nuogąstavimus panoro išsakyti ir kitos socialinės darbuotojos. Į susitikimą atėjusios auklėtojos skundėsi, jog įstaigos administracija visiškai nepaiso jų interesų: paprašius paderinti darbo grafikus, kad, pavyzdžiui, tris mėnesius iš eilės netektų dirbti visus savaitgalius, savo šeimas turinčios moterys nesulaukia administracijos palaikymo ir supratimo, tik nebent dar didesnio spaudimo. Dėl šios priežasties darbuotojos net parašė oficialų kreipimąsi, kuriame grasino kreiptis į aukštesnes institucijas.

Labiausiai auklėtojas skaudina tai, jog globos namų vadovė, jos pavaduotoja, socialinė pedagogė joms pastabas išsako ir jas išbara vaikų akivaizdoje. Moterys įsitikinusios, kad toks „auklėjimas“ žemina darbuotojų autoritetą.

– Mums nuolat kalama, kad mes šiems vaikams turime atstoti mamas: prižiūrėti, rūpintis pamokų ruoša, drabužiais, tvarka kambariuose, žaisti, skaityti pasakas, priglausti ir pabarti, žodžiu – auklėti. Tačiau apie kokį mūsų autoritetą vaikų akyse galima kalbėti, jei mes tarsi nusikaltėlės pastatomos greta vaikų ir baramos tokiu pačiu tonu, kaip ir jie? Todėl nenuostabu, jog aršesni paaugliai išdrįsta pakelti prieš auklėtoją ranką, drėbti nemandagią repliką ar kitaip pažeminti, – nuoskaudas išsakė moterys.

Darbuotojos skundėsi, kad administracija, užuot jas pagyrusi už surengtus renginius, išpuoštus kambarius, išmokytus vaikučius, visuomet peikia ir priekaištauja.

– Vadovių nuomone, mes visada viską darome blogai. Įsivaizduokite, su kokia nuotaika einame į darbą, jei nuolat jaučiame įtampą dėl to, kad ir vėl neįtiksime, – skundėsi jaunos socialinės darbuotojos. – Kai bandėme sakyti, jog pastabas būtų galima reikšti švelniau, direktorė atsakė, kad nepyktume, – tokia jau esanti jos bendravimo maniera. Bet mums tokia maniera nepriimtina.


Nuolatinė įtampa


Dabartinės socialinės darbuotojos siūlė pakalbinti ir anksčiau dirbusias auklėtojas. Įtvirtinus reikalavimą, kad visi socialiniai darbuotojai privalo turėti aukštąjį išsilavinimą, su daugeliu nemažą stažą turinčių moterų įstaigai teko atsisveikinti.

Viena buvusi auklėtoja, nenorėjusi laikraštyje minėti savo pavardės, prisipažino, jog dar ir dabar ją krečia drebulys, prisiminus tą įtampą, kurią teko patirti dirbant globos namuose. Pasak buvusios darbuotojos, administracija skatino vaikus skųsti savo auklėtojas, už tai jie net buvo skatinami. Todėl suprantama, kodėl jie dėl kiekvieno konflikto, pabarimo, griežtesnio žodžio nuolat bėgdavo į direktorės, pavaduotojos ar socialinės pedagogės kabinetus. Po to darbuotojoms kliūdavo.

– Apie administracijos požiūrį į auklėtojų darbą daug pasako tai, kad su mumis, įstaigoje išdirbusiomis beveik porą dešimtmečių, atleidimo iš darbo sutartys buvo pasirašytos kone koridoriuje. Išleido be gėlės žiedo, be šilto atsisveikinimo žodžio... Buvo labai skaudu. Dirbdamos su vaikais atidavėme jiems savo širdį, dažnai aukodamos savo laisvadienius lydėdavome globotinius į keliones, pasimatymus su mamomis ar pan. Net iš savo ar mamų ir močiučių namų į įstaigą tempėme viską: nuo spalvoto popieriaus iki užuolaidų, vazelių ir t. t., kad tik globos namų aplinka vaikams būtų kuo jaukesnė. Tačiau, pasirodo, nebuvome vertos net administracijos padėkos.


Lemia visuomenė


Vaikų globos namų direktorė Aldona Vieraitienė išgirdusi, kuo administraciją kaltina pavaldinės, sakė esanti priblokšta. Pasak įstaigos vadovės, ji tikrai nemananti, kad socialinės darbuotojos dirba blogai, – tiesiog moterys dar jaunos, neseniai dirbančios, tad neturinčios pakankamai patirties. Kartais tenka pasakyti ir griežtesnį žodį, tačiau nevengianti ir pagirti.

A. Vieraitienė tvirtino, kad jai svarbiausia – vaikų interesai, tad juos ginanti besąlygiškai, visuomet siekianti išsiaiškinti, kas atsitiko.

– Jeigu vaikas atbėga skųstis administracijai, visuomet einu kartu su juo pas auklėtoją ir aiškinuosi. O kaip kitaip sužinoti tiesą, jei ne visiems kartu? – klausė globos namų direktorė. – Už vaikus kovojau ir kovosiu. Labai norėčiau, kad ir mano socialiniai darbuotojai laikytųsi tokios pozicijos.

Direktorė teigė, jog galbūt dažnai pastabų iš administracijos auklėtojos sulaukiančios dėl to, kad vaikų globos įstaigos vadovams tenka didelė atsakomybė. Jie turi atsakyti už globotinių fizinį, psichologinį saugumą. Kartais įstaigos darbuotojai kenčia dėl to, kad aplinkinių požiūris į vaikų globos namų auklėtinius yra kitoks nei į šeimose augančius vaikus.

Pasak A. Vieraitienės, niekas nereaguos, jei, pavyzdžiui, ant šeimoje augančio vaiko rankos pamatys mėlynę ar įdrėskimą. Bet jei taip nutiks globos namų auklėtiniui, būtinai bus keliama problema apie galimą smurtą: pranešta vaikų teises ginantiems specialistams, policijai ir t. t. Atvažiuos aibė tikrintojų, paviešins žiniasklaida ir maža problema gali tapti didžiuliu burbulu. Jei šeimoje susimuš broliai, tėvai išsiaiškins problemą namuose, nubaus, tačiau tikrai nesikreips į policiją ar prokuratūrą. O jei globos namų darbuotojai problemą bandys išspręsti tarp savo įstaigos sienų, gali sulaukti atsakomybės. Todėl ir iš auklėtojų direktorė sakė reikalaujanti ypač daug: jos nuolat turi būti su vaikais, matyti, kas vyksta, atsakyti už kiekvieną jų žingsnį. Jei nutinka kas bloga, pirmiausia kliūva auklėtojai.


Problemų sumažėjo


Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Danutė Viltrakienė sakė negalinti komentuoti vadovės ir kolektyvo santykių, nes tai – ne jos kompetencija. Ji tvirtino, kad įstaiga, vadovaujant šiai direktorei, tikrai pakilo ir problemų čia liko daug mažiau. Vaikai dabar jaučiasi saugesni, naktimis nesišlaisto, lanko ugdymo įstaigas, mažiau nusikalsta, tvarkingai aprengti, turi ugdymo priemones ir kt. O ar vadovė tai pasiekia tinkamais metodais, ar kolektyve vyrauja sveikas mikroklimatas, turėtų domėtis kitos institucijos.

Kad Kybartų vaikų globos namuose būtų gera ne tik vaikams, bet ir jų ugdytojams, atrodytų, reikia tiek nedaug: susėsti ir nuoširdžiai pasikalbėti. Nekurstyti aistrų, nerodyti ambicijų, nesididžiuoti pareigomis, o tiesiog išklausyti vieniems kitus, ramiai aptarti problemas. Galbūt tuomet administracija geriau suprastų socialines darbuotojas ir bandytų joms dažniau padėti nei barti, o auklėtojos suvoktų didelę vadovų atsakomybę ir kartais ištartą griežtesnį žodį.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žinomos dainininkės pramintu keliu eina jauniausioji dukra
* Jachtų regata aštriais pojūčiais džiugino dalyvius, o gražiu reginiu – žiūrovus
* Į pilviškiečio laidotuves susirinkęs būrys velionio giminaičių patyrė šoką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas