„Santaka“ / Rinkai tiekti augalų dauginamąją medžiagą gali tik atestuoti tiekėjai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20

Parduoda 0,74 ha žemės ūkio paskirties sklypą (1 km nuo Vilkaviškio, yra elektra prie kelio, tinka namui statyti), 0,25 ha namų valdą Vilkaviškio miesto ribose ir gretimą 0,14 ha žemės ūkio paskirties sklypą (galima pirkti abu kartu). Tel. 8 680 59 859.
Galioja iki: 2019-03-02 11:48:20

Parduoda hidraules žarnas traktoriui DT-75, paleidimo varikliuką PD-8, UAZ-452 dalis, grėblį-vartytuvą TZK-7, būgninius volus (300 l talpos), 5 m³ cisterną, grūdų sėjamąją SZ-3,6, siją (18 m), elektros variklius (3 kW–20 kW), vartomą 3 vagų plūgą. Tel. 8 643 28 365.
Galioja iki: 2019-03-02 15:11:28

Parduoda 1 t talpos plastikinį konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, 1 t talpos plastikinę talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.). Tel. 8 686 98 506.
Galioja iki: 2019-03-03 10:16:02

Parduodu 1 kambario butą su daliniais patogumais J.Basanavičiaus 10, Kybartuose (3000 Eur). Tel. 8 618 23 835.
Galioja iki: 2019-03-03 16:08:06Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-03-26 06:39

Dalinkitės:  


Rinkai tiekti augalų dauginamąją medžiagą gali tik atestuoti tiekėjai

Ilgėjant dienoms, nejučiomis kyla mintys apie artėjančius pavasario darbus, sėklų pirkimo ir sėjos rūpesčius. Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos tikslas – užtikrinti, kad vartotojas įsigytų geros kokybės, privalomuosius reikalavimus atitinkančią dauginamąją medžiagą.


Tikrinama prekybos vietose ir sandėliuose


Dauginti sertifikuotą javų, sėklinių bulvių, runkelių, grikių sėklą, sertifikuotą ar komercinės kategorijos aliejinių ir pluoštinių, pašarinių augalų sėklą, sertifikuotą ar patvirtintą kaip standartinės kategorijos daržovių sėklą, sertifikuotą ar patvirtintą kaip CAC kategorijos sodo augalų dauginamąją medžiagą, dekoratyvinių augalų dauginamąją medžiagą ir tiekti ją rinkai gali tik atestuoti dauginamosios medžiagos tiekėjai (jų sąrašą galima rasti tarnybos tinklalapyje www.vatzum.lt).

Valstybinė augalininkystės tarnyba nuolat atlieka planinius ir neplaninius dauginamosios medžiagos tikrinimus jos prekybos ir laikymo vietose. Planinių tikrinimų planas yra skelbiamas tinklalapio skyriuje „Planavimo dokumentai“.

Itin daug dėmesio skiriame dauginamosios medžiagos patikroms turgavietėse, mugėse ir specializuotose sėklų parduotuvėse. Tikriname šios medžiagos kokybę patvirtinančius, įsigijimo ir pardavimo, kiekio apskaitos dokumentus, ženklinimą bei kokybę (imami kontroliniai mėginiai).


Rinkai – tik iš veislių sąrašų


Rinkai galima tiekti sertifikuotą (javų, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų, runkelių, grikių, sėklinių bulvių, daržovių) ar standartinę (daržovių) sėklą ir tik tų augalų rūšių veislių, kurios yra įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, Bendrąjį daržovių rūšių veislių katalogą ar Žemės ūkio augalų rūšių veislių bendrąjį katalogą.

Sodo augalų dauginamąją medžiagą galima tiekti tik tų veislių, kurios yra įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą ar nacionalinius ES valstybių augalų veislių sąrašus, tiekėjų sąrašą.


Turi būti paženklinti


Tiekiamos rinkai sėklos kategoriją nurodo ne tik užrašas etiketėje, bet ir etiketės spalva: baltos spalvos etiketėmis ženklinamos elitinės kategorijos (B) sėklos fasuotės, mėlynos spalvos – sertifikuotos kategorijos (C) ir sertifikuotos pirmos reprodukcijos (C1) sėklos fasuotės, raudonos spalvos – sertifikuotos antros reprodukcijos (C2) ir sertifikuotos trečios reprodukcijos (C3) (tik linams) sėklos fasuotės, rudos spalvos – komercinės kategorijos (CM) sėklos fasuotės.

Tiekiamos rinkai sėklinių bulvių fasuotės ar konteineriai turi būti paženklinti oficialiosiomis etiketėmis – augalo pasais. Jeigu naudojama pakabinamoji etiketė, ji turi būti užplombuota.

Sertifikuota sodo augalų dauginamoji medžiaga taip pat ženklinama oficialiosiomis etiketėmis – augalo pasais. Sodo augalų CAC kategorijos dauginamoji medžiaga ženklinama tiekėjo etikete. Jeigu CAC medžiaga tiekiama su augalo pasu, tiekėjui pageidaujant jis gali būti laikomas tiekėjo dokumentu.

Kai rinkai tiekiama sėkla yra sufasuota į EB mažąsias fasuotes, šios fasuotės ženklinamos tiekėjo etikete (spausdinta informacija ant fasuotės).

Tiekiamos rinkai sėklos turi būti sufasuotos į pakuotę ar fasuotę, kurios negalima atidaryti ir vėl uždaryti, nepažeidžiat taros. Sėklos fasuočių ir pakuočių ženklinimą tikrina tarnybos pareigūnai, o fasuočių svorį – Valstybinė metrologijos tarnyba.


Tik savo ūkio reikmėms


Įsigydami daržovių daigus ar sodo augalus, apžiūrėkite visą augalą – ant jo neturėtų būti jokių kenksmingųjų organizmų pažeidimų ar defektų. Daigai, šakniastiebiai, svogūnėliai, gumbasvogūniai ir šakniagumbiai turi būti sveiki (be puvinio, pelijimo, iššutimo, pašalimo požymių, neapdžiūvę, neapvytę, nepažeisti), gerai išsivystę.

Norime dar kartą priminti, kad savo ūkyje išaugintą sėklą (ūkinę sėklą) galima naudoti tik savo ūkio reikmėms. Tiekti rinkai (parduoti kaimynui) tokios sėklos negalima. Jei tarnybos specialistai nustatys, kad rinkai tiekiama ūkinė sėkla, ją tiekiančiam asmeniui bus surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas ir iškelta administracinė byla.

Perkant sėklą labai svarbu žinoti, kas turi būti nurodyta etiketėje. Ant daržovių standartinės kategorijos ar gėlių, kai kurių daržovių, prieskoninių ir vaistinių augalų sėklos fasuotės turi būti siuntos numeris, informacija apie augalo rūšį, veislę, prekybos metų pabaigą. Būna atvejų, kad tiekėjas ant fasuotėje atspausdintos prekybos metų pabaigos datos užklijuoja naują lipduką su nauja data. Tai leistina tik tuo atveju, jei tiekėjas po prekybos sezono pabaigos patikrino sėklos siuntos likučių daigumo rodiklius ir jie atitiko minimalius kokybės reikalavimus. Jeigu abejojama dėl taip paženklintos fasuotės, pirkėjas gali pranešti mūsų tarnybai arba prašyti, kad tiekėjas pateiktų tarnybos jam išduotą pažymą, kurioje būtų pažymėta, ar sėklos kokybiniai rodikliai atitinka reikalavimus.


Gresia bauda


Draudžiama į Lietuvą įvežti dauginamąją medžiagą iš trečiųjų šalių, išskyrus tuos atvejus, kai ne ES valstybėse narėse ar ne Europos ekonominės erdvės valstybėse išauginta javų, pašarinių augalų, aliejinių ir pluoštinių augalų, runkelių, daržovių sėkla yra pripažinta lygiaverte išaugintai Europos Bendrijoje. Sodo, dekoratyvinių augalų ir daržovių dauginamąją medžiagą, išskyrus sėklą, galima įvežti į šalį tik turint tarnybos išduotą vienkartinį leidimą.

Taip pat norime informuoti, kad nekokybiškos dauginamosios medžiagos tiekimas rinkai užtraukia įspėjimą arba baudą įmonių darbuotojams, taip pat individualia veikla besiverčiantiems fiziniams asmenims nuo 50 iki 500 litų ir pareigūnams – nuo 1000 iki 2000 litų, o neįleidimas ar kitoks kliudymas tarnybos pareigūnams tikrinti, dokumentų nepateikimas, klaidingų žinių suteikimas, taip pat pareigūnų teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą nuo 300 iki 700 litų.

Išsamesnę informaciją apie reikalavimus dauginamosios medžiagos ženklinimui ir kokybei galite rasti tinklalapio skyriuje „Teisinė informacija“.

Kilus klausimams prašome kreiptis į Valstybinės augalininkystės tarnybos Marijampolės regioninį skyrių (Kauno g. 142, Marijampolė, tel. (8 343) 97 094, 97 450, faks. (8 343) 97 450, el. p. marijampole@vatzum.lt).Sėklos, esančios hermetinėje fasuotėje, daigumo galiojimo laikas yra dveji metai nuo daigumo tyrimų atlikimo datos, o sufasuotos į nehermetinę fasuotę – vieni metai. Nacionaliniame augalų veislių sąraše yra įregistruota valgomųjų ridikėlių veislė ‘Babtų žara’, todėl jei randate fasuotes, ant kurių užrašytas pavadinimas ‘Žara’, būtina įsitikinti, ar tai ženklinimo klaida, ar rinkai tiekiama neregistruota veislė.Lilija PACEVIČIENĖ

Valstybinės augalininkystės tarnybos Marijampolės regioninio skyriaus vedėja


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Aptariant miesto sodo projektą neapsieita be priekaištų
* Išmokę spausti aliejų žyniškiai ūkininkai pasijuto savose rogėse
* Seniai išnykusi liga grasina sugrįžti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kurios partijos, komiteto kandidatus rinktumėte į Savivaldybės tarybą?
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos
Visuomeninio rinkimų komiteto „Naujas startas“
Lietuvos socialdemokratų partijos
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio
Darbo partijosKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „gazonas“?
Gazonas vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė. Teikiami šio žodžio pakaitai veja, dekoratyvinė pievelė.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas