„Santaka“ / Buvęs stalius – pirmasis Kybartų šimtametis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-01-18 08:39

Dalinkitės:  


Su jubiliejiniu gimtadieniu pasveikintas Vincas Kudirka visiems linkėjo sulaukti 100 ir daugiau metų.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Buvęs stalius – pirmasis Kybartų šimtametis

Birutė PAVLOVIENĖ


Staliumi dirbusį Vincą Kudirką galima laikyti išskirtiniu Kybartų miesto gyventoju. Vardas ir pavardė – kaip Paežeriuose gimusio tautos himno autoriaus. Buvęs medžio darbų meistras Vincas Kudirka gyvena Jono Basanavičiaus gatvėje. Namas, kuriame šeima turi butą, nuo seno vadinamas Berlynu. Be viso to, sausio 15-ąją šis kybartietis atšventė 100 metų jubiliejų.

Ankstesniais metais tokios garbingos datos proga seniūnija sveikino keletą kaimo vietovėse gyvenusių žmonių. Vincas Kudirka – pirmasis šimtametis miestietis. Sudarius vyriausių žmonių sąrašą paaiškėjo, kad Kybartų seniūnijoje kas nors kitas 100 metų jubiliejų gali švęsti tik po penkerių metų, nes labiausiai prie jo priartėję šios seniūnijos gyventojai yra gimę 1910-aisias.

Su dovanomis, gėlių puokštėmis garbingo amžiaus sulaukusį senolį, gyvenantį dukros Aldonos ir žento Algimanto Vaitikonių šeimoje, praėjusį penktadienį aplankė rajono meras Algirdas Bagušinskas, Valstybinio socialinio draudimo rajono skyriaus vedėjas Jonas Zinkevičius, jo pavaduotoja Vida Bindokienė, seniūnas Kęstutis Rakauskas, socialinio darbo organizatorė Vilma Uldinskienė.

Sveikintojų būrį pasitikusi dukra iškart įspėjo, kad ji „pavertėjaus“, nes likimas tėveliui davė ilgą gyvenimą, tik į senatvę atėmė klausą ir akių šviesą. Bet žvalumo, atminties, nuovokumo, šimtamečiui galima tik pavydėti. Dukra pasakojo, kad tai turbūt nulėmė sveika tėvelio gyvensena: jis valgė daugiausia vegetarišką maistą, nepripažino jokių rūkytų gaminių, netraukė cigarečių dūmo ir buvo beveik abstinentas. Be to, į Virbalio stalių dirbtuves, buvusį „pramkombinatą“, kurį įkūrė ir buvo pirmasis darbuotojas, daugelį dešimtmečių žiemą vasarą iš Kybartų mynė dviračiu. Aldona juokavo, kad dabar tėvelis sau leidžia viską: valgo, ką nori, saikingai išlenkia taurelę spalvoto gėrimo.


Senolis mėgsta dainuoti. Dažniausiai užtraukia savo numylėtas melodijas: „Trys broliukai kunigai...“, „Gromatėlę parašiau, parašiau...“ Su žmona Ona, kurią jau palaidojęs, abu visada dainavo ir giedojo. Kai gyveno netoli Pajevonio, jiedu lankė bažnyčios chorą ir prieškario metais dalyvavo dviejose respublikinėse Lietuvos dainų šventėse.

Dukra Aldona irgi grojo, Kybartuose lankė chorą. Prie ankštame dabartiniame bute stovinčio pianino užaugusi jos dukra Dalia Balčiūnienė dirba Muzikos mokykloje, į dainų šventes jau važiuoja jos vadovaujami chorai.

Jubiliatas V.Kudirka kilęs iš šeimos, kurioje augo šešetas vaikų. Tarp gyvųjų jau nėra nė vieno brolio ir sesers. Jauniausiąją priglaudė Urugvajaus žemė. Vincas ir Ona Kudirkai užaugino dvi dukras. Senolio giminėje – šeši anūkai, kurių vyriausias perkopęs per 50-metį, sulaukta 11 proanūkių ir 3 proproanūkių.

Per kybartiečio nugyventą šimtmetį ritosi karai, revoliucijos, istoriniai lūžiai. Pokaryje politinio kalinio duonos porą metų lageryje teko paragauti ir Vincui. Iki tol jis Ančlaukio kaime sau, kaimynams ūkininkams, vokiečių kareiviams, o vėliau juos pakeitusiems rusams taisė vežimų ratus. Ėmęsis staliaus amato Virbalio dirbtuvėse darė viską, ką galima pagaminti iš medžio. „Tik mama sunkiai priprašydavo, jog ką nors sumeistrautų savo namams. Prispirtas vis žadėdavo: „Bus, padarysiu... kitą savaitę,“ – pasakojo dukra Aldona.


Jos teigimu, tėvelis šimtmečio jubiliejaus sulaukė ir dėl to, kad mama jį palepindavo ir sugyveno gražiai – be barnių, be piktumų, nors abu – Ožiaragiai. „Nesipykstame ir dabar, nors Ožiaragiai esame ir mudu su vyru,“ – kalbėjo Aldona vaišindama jubiliato ir visos šeimos svečius, mat tarp namiškių gimtadienių nėra nė poros savaičių pertraukos.



Publikuota: 2005-01-18 08:39:35

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai