„Santaka“ / Policijos vadams rūpi rajonų gyventojų nuomonė

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-03-19 23:08

Dalinkitės:  


Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis (viduryje) bei jo pavaduotojai (iš kairės) Algirdas Stončaitis ir Renatas Požėla neslėpė, kad šiuo metu didžiausia policijos problema – lėšų stygius.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Policijos vadams rūpi rajonų gyventojų nuomonė

Eglė KVIESULAITIENĖ

Į susitikimą regioninės žiniasklaidos žurnalistus pakvietę Policijos departamento vadovai norėjo išgirsti rajonų problemas bei supažindinti su savo idėjomis. Nors Lietuvos policija dūsta dėl lėšų stygiaus, galime didžiuotis, kad mūsų šalies Kriminalistinių tyrimų centre naudojamos pažangiausios technologijos ir jas pripažįsta visas pasaulis.


Apklausa nustebino


Rajonų žurnalistus Policijos departamento konferencijų salėje priėmęs generalinis komisaras Saulius Skvernelis bei jo pavaduotojai Algirdas Stončaitis ir Renatas Požėla įsitikinę, kad būtent rajoninė žiniasklaida labiausiai atspindi policijos darbą bei formuoja gyventojų nuomonę. Nes būdami visai greta žmonių ir įvykių, galėdami matyti juos iš arti, turėdami artimus ryšius ir kontaktus, vietiniai žurnalistai įgyja pasitikėjimą, tad gali būti ne tik policijos darbo kritikai, bet ir pagalbininkai atliekant nusikaltimų prevenciją.

S. Skvernelis pasidžiaugė neseniai surengtos gyventojų apklausos, kuria siekta išsiaiškinti gyventojų požiūrį į policiją bei savo saugumą, rezultatais, mat tokio masto apklausa apie gyventojų viešąjį saugumą atlikta pirmą kartą ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse. Tyrimas atskleidė ir netikėtų Policijos departamento pareigūnams aspektų, privertusių padaryti atitinkamas išvadas.

Įdomiausia, jog žmonės daug geriau vertina vietinės policijos darbą ir keliskart saugesni jaučiasi gatvėje ar mieste, kuriame gyvena, negu Lietuvoje. Didžiausią grėsmę, pasirodo, žmonėms kelia girti vairuotojai ir narkotikus vartojantys ar jais prekiaujantys asmenys. Didžiausia atsakomybė dėl gyventojų saugumo tenka policijai ir patiems, mažiausiai įtakos saugumui turi teismai ir prokuratūros.

Beje, Marijampolės gyventojų pasitikėjimas policija, saugumo jausmas praktiškai atitinka vidutinę respublikos gyventojų nuomonę. Tik mūsų apskrities žmonėms bendravimas su pareigūnais paliko geresnį įspūdį negu vidutiniam šalies gyventojui.Būtų bankrutavę


Anot generalinio komisaro, daug nepasitenkinimo pareigūnų darbu kyla dėl to, kad žmonės tiesiog nesuvokia policijos ir apskritai šalies finansinių galimybių. Pavyzdžiui, tiriant elementarią vagystę, kur padaryti nuostoliai tesiekia porą šimtų litų, nukentėjusieji reikalauja ieškoti vagies paliktų mikrodalelių, atlikti DNR tyrimus ir pan. Nors šalies policijos turimos tyrimo metodikos tai padaryti leistų, tačiau toks tyrimas kainuotų kelis ar keliolika tūkstančių litų. Deja, tokių išlaidų mūsų šalies mokesčių mokėtojai nepakeltų. Todėl brangūs tyrimo metodai naudojami tik rezonansinėse bylose.

Kartais pasitaiko ir atvirkštinių reakcijų: eiliniam žmogui atrodo, kad atliekant brangiai kainuojančias ekspertizes be reikalo švaistomi pinigai. Pavyzdžiui, net iš kvapo galima nustatyti, kad įtariamojo namuose rastame butelyje – naminė degtinė, o susuktame paketėlyje – smulkintos kanapės, bet pareigūnai skiria ekspertizę. Tačiau teisėsauga, anot S. Skvernelio, remiasi ne žinojimu, o įrodymais.

Didžiausia problema, šiuo metu trukdanti policijai kiek galima geriau atlikti pavestas funkcijas, – lėšų stygius. Anot S. Skvernelio, jei 2008 m. rajonų policijos komisariatai nebūtų sujungti į apskričių VPK taip sumažinant išlaidas administravimui, šiandien policijos sistema jau būtų bankrutavusi. Ir ateityje policijos įstaigos bus stambinamos, kol taps vienu juridiniu asmeniu.


Pripažinti pasaulyje


Po susitikimo su departamento vadovais žurnalistams buvo pasiūlyta aplankyti šalia įsikūrusį Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centrą ir pamatyti jame atliekamus tyrimus. Su centro veikla supažindinęs viršininkas Genrikas Nedveckis patikino, jog jų tyrimo laboratorijos turi naujausią aparatūrą ir naudoja šiuolaikiškiausias metodikas. Todėl centras atitinka tarptautinius standartus, jo atlikti tyrimai pripažįstami bet kurios šalies teisme.

Surinktais duomenimis tyrimų centras dalijasi su kitų Europos Sąjungos šalių specialistais, o tai labai svarbu kovojant su tarptautiniu nusikalstamumu. Centras turi DNR, daktiloskopinių tyrimų registrus, kvapų banką, kuriuose kaupiama individuali informacija apie sunkiuose nusikaltimuose dalyvavusius asmenis.

Lietuvos kriminalistai didžiuojasi savo centre atliekamu DNR tyrimų lygiu, tad dažnai sulaukia kolegų iš kaimyninių šalių prašymų pagelbėti. Per metus centro laboratorijose atliekama apie 2 tūkst. DNR tyrimų, tačiau šio metodo poreikis kasmet auga, todėl ilgėja eilės, tyrimų nebespėjama atlikti laiku.


Pilstuko paslaptys


Vienu populiariausių nusikaltimo tyrimo metodu ir šiais laikais vis dar išlieka daktiloskopija. Visame pasaulyje sudarinėjami nusikaltusių asmenų pirštų antspaudų registrai. Ir nors filmuose matome, kaip nusikaltėlį iš registro pagal pirštų antspaudus atrenka kompiuteris, anot Daktiloskopinių tyrimų skyriaus viršininko Vytauto Grudzinsko, iš tiesų lemiamą žodį taria žmogus. Kompiuteris maždaug iš 200 tūkst. atrenka apie 10 kandidatų, kurių antspaudus vertina specialistas. V. Grudzinskas patikino, kad jų registras neturi nieko bendro su tuo, kurį sudaro asmens dokumentus išduodančios tarnybos. Šių tarnybų imami pirštų antspaudai kriminaliniams tyrimams nenaudojami.

Bene daugiausia klausimų žurnalistams kilo lankantis Alkoholinių skysčių tyrimo skyriuje, į kurį patenka iš nelegalių prekeivių paimta „naminukė“ bei „pilstukas“. Kasdien šimtus mėginių ištiriančios laboratorijos darbuotojos sakė, jog alkoholio surogatus puikiai atskiria iš kvapo, tačiau tyrimui pasitarnauja ne subtilios žmogiškos savybės, bet cheminiai reagentai. Laboratorijos specialistės stebėjosi, kad tokius nuodingus skysčius geriantys žmonės iškart nemiršta.

Bene populiariausias šiuo metu į mūsų šalį atkeliaujantis „pilstukas“ gaminamas iš mėlyno langų valiklio, į kurį įpylus baliklio žydra spalva išnyksta. Kartais toks skystis net nefiltruojamas, o pilstomas į butelius ir pardavinėjamas. Skystį uždažius arbata ir supilsčius į atitinkamus butelius, gaunamas „brendis“.

Specialistės išsklaidė žurnalistų nerimą, kad tokie skysčiai gali patekti ir į prekybos centrus. Kiek teko tirti iš prekybos centrų pristatytus „įtartinus“ alkoholio butelius, specialistės turėjo patvirtinti, kad jų turinio sudėtis atitinka standartus. Buvę atvejų, kai padirbto alkoholio rasta mažose kaimų parduotuvėlėse ar parduotuvėse „ant ratų“.


Tūtelė gali išduoti


Ginklų ir sprogmenų tyrimo skyriaus specialistai atlieka balistines ekspertizes. Jie nustato, iš kokio ginklo buvo iššautas šovinys, ar rastu ginklu buvo įvykdytas nusikaltimas ir pan. Vienas toks tyrimas, atliekamas mikroskopu ir reikalaujantis itin didelio specialisto įgudimo, gali užtrukti ištisas savaites. Visi šio skyriaus specialistai turi didesnį nei 10 metų stažą, todėl iš menkiausios skeveldros gali nustatyti, koks sprogmuo naudotas nusikaltime. Anot skyriaus viršininko Romualdo Švagždžio, jų darbas – labai įdomus, nes kasdien susiduria su tuo, kas nesikartoja. O pagrindinis darbo įrankis – galva ir atmintis, nes radus menkiausią skeveldrą reikia atrinkti, kur galėjo matyti panašią detalę ir kokio daikto sudedamoji dalis ji galėtų būti.

Ginklų ir sprogmenų tyrimo skyrius turi sukaupęs didžiulę nusikaltimuose naudotų ginklų, konfiskuotų sprogstamųjų medžiagų bei sprogmenų, šovinių tūtelių kolekciją. Pagal ją tikrinami bei lyginami kituose nusikaltimuose panaudoti ginklai. Tokiu būdu kartais atskleidžiami seniai, net prieš dešimtmetį ar dar anksčiau, įvykdyti nusikaltimai.

Skyriuje kaupiamas ir visų šalyje savigynai išduotų ginklų tūtelių katalogas. Šiuo metu Lietuvoje savigynai jau išduota per 20 tūkst. šaunamųjų ginklų, ir visų jų tūteles specialiose sunumeruotose dėželėse saugoja specialistai. Jei su šiais ginklais bus įvykdytas nusikaltimas, balistai greitai tai išaiškins. Anot R. Švagždžio, toks katalogas – ir prevencinė priemonė, mat ginklą gaunantis žmogus visada žino, kad bet kur juo švaistytis nedera. Tad akivaizdu, kad Kriminalistinių tyrimų centras atlieka pagrindinį jam keliamą uždavinį – ne tik padėti atskleisti nusikaltimus, bet ir siekti, kad jie neįvyktų.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ūkininkų laukuose žydi facelijos, dobilai, noksta grikiai
* Metusi vadovės darbą banke kraštietė iš naujo atrado save
* Rajono kolektyvai Žolinės šventėje linksmino Punsko lietuvius
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas