„Santaka“ / Arklių sveikatai ir darbingumui įtakos turi kanopų priežiūra

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46

Parduoda gyvenamąjį namą su ūkiniu pastatu Ančlaukio k., Vilkaviškio r. (yra visi patogumai, prie namų yra 3 ha žemės). Tel. 8 688 20 981.
Galioja iki: 2019-05-03 09:16:08

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.). Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-05-03 13:06:50Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-03-12 23:24

Dalinkitės:  


Iš Teiberių kaimo ki­lu­si ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­ja Lai­ma Jo­kū­bai­ty­tė vi­sa­da pa­si­ren­gu­si pa­tar­ti ark­lius au­gi­nan­tiems žmo­nėms, kaip rei­kia pri­žiū­rė­ti šiuos na­mi­nius gy­vū­nus.

Arklių sveikatai ir darbingumui įtakos turi kanopų priežiūra

Mus vienija meilė žirgams

Prieš penkerius metus keli žirgų mylėtojai susibūrėme į grupelę. Šiuo metu esame pritraukę nemažai bendraminčių iš visos Lietuvos. Apie mus susitelkė daug entuziastų: veterinarijos gydytojų, žirginio sporto atstovų, trenerių, žirgynėlių savininkų, veterinarijos studentų, arklių augintojų. Susidomėjo ir šiaip arkliais besižavintys, su jais laisvalaikį leidžiantys žmonės.

Mus suvienijo noras kuo daugiau sužinoti apie arklių auginimą bei priežiūrą, galimybė dalytis informacija, patirtimi ir naujovėmis ar tiesiog kasdieniais džiaugsmais ir rūpesčiais. Tad laikui bėgant grupelė virto klubu, kurio nariai dažnai susitinka, kartu dalyvauja įvairiuose su žirgais susijusiuose renginiuose bei seminaruose.

Informacijos apie arklių priežiūrą labai trūksta. Ypač tai pastebi veterinarijos gydytojai ir kaimuose gyvenantys mūsų klubo nariai. Todėl ir kilo idėja pabandyti papasakoti žmonėms apie pagrindinius dalykus, kuriuos reikėtų žinoti kiekvienam, auginančiam arklį.

Didžioji dalis arklių yra laikomi kaimuose, o rajoninis laikraštis kaimo žmonėms yra vienas iš pagrindinių informacijos šaltinių. Todėl nusprendėme “Santakoje” išspausdinti keletą įdomių straipsnių ir pateikti arklius auginantiems žmonėms naudingų patarimų, kurie, tikimės, padės lengviau pastebėti šių gyvūnų negalavimus bei paskatins laiku imtis ligų prevencijos priemonių. Straipsniuose kalbėsime apie kanopų priežiūrą, judėjimo svarbą ir visaverčio raciono sudarymą, kvėpavimo sistemos ligas ir parazitų prevenciją, arklių elgsenos ypatumus.Penkios širdys

Tarp arklininkystės specialistų populiarus posakis, kad arklys turi penkias širdis. Viena iš jų yra krūtinėje ir dar po vieną – kiekvienoje kanopoje. Kuo kanopa panaši į širdį?

Arkliui pastačius kanopą ant žemės, ji išsiplečia ir prisipildo kraujo, o ją pakėlus – susitraukia, ir kraujas yra išstumiamas į kojos kraujagysles. Su kiekvienu žingsniu kraujas pumpuojamas iš kanopos aukštyn.

Jau atradote panašumų į širdį? Tam, kad vyktų normali kraujo apytaka kojose bei visame organizme, arklys privalo daug judėti ir jo kanopos biomechanika negali būti pažeista.

Arklio kanopos formuojasi iki 5 metų amžiaus. Nuo kokio amžiaus reikia pradėti tvarkyti kanopas, priklauso individualiai nuo kiekvieno kumeliuko. Vienam jau kelių mėnesių amžiaus reikalinga kanopų korekcija, o kitiems ir iki dviejų metų nereikia jų tvarkyti. Svarbu dar ir tai, jog kuo jaunesnis kumeliukas yra pratinamas pakelti ir laikyti kojas, tuo mažiau ateityje iškyla problemų valant, kaustant ar drožiant kanopas.


Privalu nuolat prižiūrėti


Kanopas privalu tinkamai prižiūrėti, kadangi jos turi daug įtakos bendrai arklio sveikatai ir darbingumui. Prieš darbą jas reikia išvalyti, apžiūrėti, ar nėra pažeidimų bei įstrigusių svetimkūnių. Kanopa turi būti neperaugusi, neaplūžinėjusi. Dirbant su arkliu kiekvienas kanopos rago skilimas gali gilėti ir pažeisti vidinę kanopos struktūrą. Dėl atsiradusio skausmo arklys gali pradėti šlubuoti. Tam, kad kanopos ragas neskiltų, privalu reguliariai tikrinti kanopas, jas apdrožti arba pakaustyti. Norint tai daryti taisyklingai, reikia įgūdžių ir žinių apie pačios kanopos sandarą.

Dažnai kaimuose tenka matyti arklius su neprižiūrėtomis kanopomis. Tokiais atvejais kanopos ragas per daug nuauga į ilgį ir ne visada taisyklingai nulūžta (pasitaiko, kad atlūžta tiek daug, jog atsiveria žaizdos). Likusios nenulūžinėjusios vietos gauna pernelyg didelę apkrovą, ir kanopos ragas dar labiau plėšiamas. Dėl netaisyklingos kanopų formos, įvairių pažeidimų, kanopos rago nevienodo nulūžimo arklys negali tiesiai ir taisyklingai pastatyti kojų, o nuolat gaudami netolygų spaudimą kojų sąnariai iškrypsta, formuojasi kojų klišumas.


Kodėl reikia arklius kaustyti?


Arkliams, kurie nuolat dirba ant kieto pagrindo (žvyrkelio, asfalto), kanopos ragas nudyla greičiau nei atauga, todėl juos būtina kaustyti. Perkaustyti reikėtų kas 6–8 savaites. Taip pat reikia žinoti, kokios problemos iškyla arklį pakausčius.

Pakaustyta kanopa nebegali susitraukinėti ir pumpuoti kraujo, trikdomas taisyklingas jos augimas, atimama amortizacinė kanopos savybė. Arkliui statant koją, nekaustytos („basos“) kanopos mechanizmas sugeria žingsnio smūgį, o su pasaga koja kietai atsitrenkia į žemę. Pakaustytam arkliui kietu pagrindu geriausia yra eiti žingsniu.

Įsivaizduokite, ką jaustumėte, jeigu jus verstų bėgioti asfaltuotu keliu avintį geležiniais batais...


Leiskite arkliui pabūti „basam“


Pati kanopos varlė yra elastingas organas, kuris leidžia plėstis kanopai, tačiau uždėjus pasagą ji pakeliama aukštyn ir nesiliesdama su žeme negali atlikti savo funkcijos, dėl to laikui bėgant pati pradeda nykti. Arklys pakaustytas nuolat būti negali – rekomenduojama kas 3-4 mėnesius daryti pertraukas ir leisti arkliui pabūti „basam“. Pertraukos turi sudaryti apie tris mėnesius per metus. To nepaisant, kanopinės kremzlės bėgant laikui pradės kaulėti (tai sukelia nuolatinį šlubavimą), sąnariai greičiau dėvėsis, dėl vis didėjančių plika akimi nematomų pažeidimų trumpės darbingas arklio amžius.

Jeigu su arkliu mažai dirbama ant asfalto ar žvyrkelio, jo kaustyti nerekomenduojama. Tereikia reguliariai, kas 4-6 savaites, apdrožti ir pakoreguoti kanopas. Kai kanopos laiku ir taisyklingai apdrožiamos, arklys pakankamai juda ir yra šeriamas pagal poreikius, ištaisomos tokios problemos kaip plokščiapadystė, nedidelio laipsnio klišumas, susiaurėjusios kanopos bei pagydomas laminitas (liaudiškai – reumatas).

“Basų” kanopų tvarkymo metodas sukurtas Šiaurės Amerikoje, remiantis laukinių arklių kanopų tyrimais. Jie kasdien įvairiu gruntu nukeliauja didelius atstumus, todėl jų kanopos funkcionuoja, formuojasi ir nudyla taip, kad ir be žmogaus įsikišimo yra idealiai taisyklingos formos.


Kitos ligos


Taip pat būtina pasirūpinti ir kasdienėmis arklio gyvenimo sąlygomis. Visavertis šėrimas yra svarbus kanopų sveikatai ir jų augimo tempui. Tam tikrų maisto medžiagų perteklius ar trūkumas taip pat sukelia kanopų ligas. Pavyzdžiui, pašarų papildai su sieros turinčiomis amino rūgštimis skatina kanopų augimą ir rago tvirtumą.

Trūkstant vitaminų ir mineralinių medžiagų gali sutrikti kanopos ragėjimo procesas, jos gali tapti minkštos ir trapios.

Judėjimas taip pat turi ypatingos reikšmės kanopų augimui ir bendrai arklio būklei. Dėl to ir žiemą patartina padaryti aptvarą, į kurį kasdien ar nors kas antrą dieną būtų galima išleisti arklį pasivaikščioti.

Vasarą, esant sausam ir karštam orui, atsiranda grėsmė kanopoms išsausėti. Jos labai sukietėja ir ima skilinėti. Ir priešingai, jei yra pernelyg drėgna, kanopos ragas suminkštėja ir gali įsimesti puvinys (ragas pradeda irti, atsiranda tiršta, nemalonaus kvapo masė). Mėšlas ir srutos, kuriose yra amoniako, dirgina kanopos varlę, ir ši taip pat pradeda irti. Jei arklio stovėjimo vieta netinkamai prižiūrima, puvinys gali išplisti visoje kanopoje, pažeisti jos vidines struktūras, dėl to arklys gali pradėti šlubuoti.

Arklio darbingumas tiesiogiai priklauso nuo kanopų būklės ir išsivystymo laipsnio. Arkliai deformuotomis kanopomis nėra tokie darbingi, jie greičiau pavargsta, kenčia skausmus, dėl to atsiranda įvairios ligos.Laima JOKŪBAITYTĖ

Veterinarijos gydytoja


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas