„Santaka“ / Užsienio kalba – būdas pritapti ir galimybė išsiskirti

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda pilnai įrengtą, suremontuotą 1 kambario butą su rūsiu Pilviškių g., Vilkaviškyje (2/5 aukštas). Tel. 8 625 50 615.
Galioja iki: 2018-11-15 09:19:44

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-03-05 07:49

Dalinkitės:  


Sū­da­vos vi­du­ri­nės mo­kyk­los penk­to­kai Ru­gi­lė ir Ak­vi­lė Kač­kaus­kai­tės bei Po­vi­las Mel­nin­kas ga­li pri­si­sta­ty­ti dviem už­sie­nio kal­bo­mis.

Autorės nuotr.


Užsienio kalba – būdas pritapti ir galimybė išsiskirti

Ugdymas bendrojo lavinimo mokykloje – vienas iš žingsnių savarankiškumo link. Šis yra neatsiejamas nuo profesinės veiklos. Užsienio kalbų mokėjimas – šiuolaikinio specialisto darbo instrumentas. Vartojamų kalbų įvairovė ir įgūdžiai yra tapę svariu privalumu konkuruojant darbo rinkoje.


Reikalavimas mokėti užsienio kalbą


Tendencijos išryškėja išnagrinėjus gerokai per šimtą atsitiktinai pasirinktų skelbimų internete apie laisvas darbo vietas įvairiose Lietuvos vietovėse. Akivaizdžiai didesnėje dalyje jų darbdaviai, ieškodami kvalifikuotų specialistų, nurodo reikalavimą mokėti užsienio kalbą. Nemokančiam anglų kalbos galimybė laimėti atranką į kvalifikuoto darbo vietą yra mažai tikėtina.

Du trečdaliai darbdavių reikalauja mokėti rusų kalbą. Labai dažnai pageidaujama, kad būsimasis darbuotojas vartotų dvi kalbas – anglų ir rusų. Publikuoti keli skelbimai, kuriuose siūlomas darbas mokantiems latvių, lenkų, norvegų, vokiečių kalbas. Šios kalbos iš pirmo žvilgsnio neatrodo itin paklausios, tačiau palankiai susiklosčius gyvenimiškoms aplinkybėms kuria nors jų gerai kalbantis žmogus įgyja ryškų pranašumą prieš angliškai arba rusiškai bendraujančią daugumą.


Skatintina kalbų pasiūlos įvairovė


Statistikos departamento duomenimis, 2010–2011 mokslo metų pradžioje dauguma Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų mokinių anglų kalbos mokėsi kaip pirmosios (96 proc.), o rusų – kaip antrosios užsienio kalbos (81 proc.).

Švietimo ir mokslo ministerija, atsižvelgdama į Europos Tarybos ekspertų pastabas ir siūlymus, skatina mokyklas plėsti kalbų pasiūlą, įtraukiant rečiau vartojamas Europos Sąjungos kalbas (pvz., romanų, skandinavų), kaimynų (latvių, lenkų, rusų) ir kitas plačiai vartojamas kalbas (pvz., kinų, arabų).


Pirmieji įgūdžiai – antroje klasėje


Duomenų apie užsienio kalbų mokymosi situaciją Vilkaviškio rajono mokyklose pateikė Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė R. Simonavičienė. Pirmosios užsienio kalbos šiais mokslo metais mokosi 5816 mokinių. Populiariausia pirmoji užsienio kalba yra anglų. Jos mokosi 5562 mokiniai. Antroje vietoje – vokiečių (247 mokiniai), trečioje – rusų kalba (7 mokiniai).

Pirmosios užsienio kalbos vaikams privalu pradėti mokytis nuo antros klasės. Bendruosiuose ugdymo planuose nurodoma, kad antrokui pirmąją užsienio kalbą iš mokyklos pagal galimybes siūlomų anglų, prancūzų ar vokiečių kalbų parenka tėvai (globėjai). Tačiau yra tėvų, turinčių ir kitokios patirties dėl teisės rinktis. Jie teigia, kad „tik toks buvo galimas pasirinkimas mokykloje, niekas neklausė“.

Anglų, kaip pirmosios užsienio kalbos, parinkimą tėvai vienbalsiai argumentuoja jos populiarumu pasaulyje.

Įstatymas numato galimybę nesimokyti ar pradėti vėliau mokytis užsienio kalbos tam tikrų sutrikimų turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių mokiniams.


Mokymosi pradžia gali skirtis


Antroji užsienio kalba privaloma nuo 6 klasės. Mokykla turi sudaryti galimybę rinktis antrąją užsienio kalbą iš ne mažiau kaip dviejų kalbų (neįskaitant mokinių pirmosios užsienio kalbos) ir sąlygas mokytis pasirinktos kalbos. Pasiūla gali būti įvairi: anglų, latvių, lenkų, prancūzų, rusų, vokiečių ir kitos kalbos.

Tėvų pageidavimu ir atsižvelgus į mokyklos turimas lėšas, antrosios užsienio kalbos galima pradėti mokyti ir nuo 5 klasės. Gražiškių gimnazijos penktaklasiai šiemet pradėjo mokytis antrosios užsienio kalbos nuo antro mokslo metų pusmečio. Nuo rugsėjo pradžios antrosios užsienio kalbos mokosi Sūdavos vidurinės ir Gižų Kazimiero Baršausko pagrindinės mokyklų penktokai. Pasak Sūdavos vidurinės mokyklos direktorės L. Pakinkienės, mokykloje sukauptos reikalingos mokymo priemonės, vadovėliai, treti metai mokykla penktaklasiams ir jų tėvams suteikia šio pasirinkimo galimybę.

Dėl antrosios užsienio kalbos pamokų 5 klasėje tėvų nuomonė skiriasi. Vieni mano, kad „anksčiau pradėjus vaikui sudaroma galimybė ilgiau mokytis ir geriau išmokti“. Yra besidalijančių kitokia patirtimi. „Tokia galimybe jau naudojamės, bet manau, kad vaikams tikrai sunku nuo penktos klasės pradėti mokytis antros užsienio kalbos“, – sakė vienas iš tėvų. Trečia pozicija: „Jei būtų tokia galimybė, tikrai ja nesinaudotume, nes, mūsų nuomone, vaikai ir taip labai stipriai apkrauti mokslu, pakanka pradėti mokytis ir nuo šeštos klasės“.


Lemia ir asmeninės priežastys


Apsisprendžiant dėl antrosios užsienio kalbos parinkimo daugiausia tėvų dėmesio atitenka rusų kalbai, nes jie įvertina kaimynystę su Rusija. Dalis mokinių teigia, kad rusų kalbos pasirinkimui įtaką daro ir tai, jog tėvai, patys mokėdami kalbą, gali padėti atžaloms jos mokytis. Yra vaikų, kurie patys rusų kalbos nori mokytis dėl simpatijų kultūrai (mėgsta klasikinius rusų filmus, klausosi koncertų). Poreikį išmokti rusų arba vokiečių kalbą lemia ir noras asmeniškai bendrauti su artimais giminaičiais, kurie lietuviškai nekalba.

Švietimo skyriaus specialistės R. Simonavičienės duomenimis, kaip antroji užsienio kalba populiariausia yra rusų kalba, jai nusileidžia vokiečių kalba. 119 rajono mokinių anglų kalbos mokosi kaip antrosios. Dviem užsienio kalbomis bendrauti mokosi 3534 mokiniai.


„Sudie, mokykla!“ – trimis kalbomis


Įžengus į vidurinio ugdymo pakopą (11-oje vidurinės mokyklos arba 3-oje gimnazijos klasėje) siūloma pradėti mokytis trečiosios užsienio kalbos. Pasak R. Simonavičienės, rajone trečiosios užsienio kalbos apsisprendė mokytis 62 mokinai. Populiariausia – vokiečių kalba. Bendrauti dar ir trečiąja užsienio kalba mokosi dalis Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos gimnazistų.

Dėl trečiosios kalbos mokymosi apklausti tėvai įžvelgia vien privalumus. Teisė rinktis perleidžiama pačiam jaunuoliui, kuris turėtų adekvačiai įvertinti savo gebėjimus, polinkius, mokymosi krūvį ir laiko išteklius. Yra manančių, jog trečioji kalba galėtų būti ne iš tradicinio kalbų „paketo“ (anglų, vokiečių, rusų), o, pavyzdžiui, ispanų. Toks nestandartinis pasirinkimas suteiktų jaunam žmogui išskirtinumo, kuris palankiomis aplinkybėmis galėtų tapti privalumu.

Švietimo įstaigų veiklą reglamentuojantys dokumentai tėvams suteikia galimybę ir atsakomybę planuoti vaiko kalbinį ugdymą. Kalbų mokymo pasiūla, mokinių tėvų priimti sprendimai ir konkrečių mokyklų galimybės nupiešia savotišką šios ugdymo srities „žemėlapį“. Visų Vilkaviškio miesto mokyklų dalykinės sistemos tvarkaraščiuose suplanuotos trijų kalbų – anglų, rusų ir vokiečių – pamokos. Tokia situacija ir didesnėje dalyje kitų vietovių vidurinių mokyklų bei gimnazijų. Progimnazijoje bei beveik visose pagrindinėse mokyklose mokoma dviejų užsienio kalbų – anglų ir rusų. Pastarosios nėra tik Keturvalakių pagrindinėje mokykloje, kur antrosios užsienio kalbos pozicijose įsitvirtinusi vokiečių kalba.Renata VITKAUSKIENĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje kursis Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybė
* Trumpoje gatvėje – ilga nesutarimų gija
* Vis daugiau vilkaviškiečių atranda kalanetikos naudą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar rūpinatės savo įvaizdžiu socialiniuose tinkluose?
Informaciją skelbiu apgalvotai.
Dėl to visai nesuku galvos.
Neturiu socialinio tinklo paskyros.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „priimti dėmesin (domėn)“?
Ne, nes tai yra nevartotinas vertinys. Ne priimti dėmesin (domėn), o atsižvelgti, turėti galvoje, omenyje.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas