„Santaka“ / Paraiškas pateikę žmonės dėl paramos dar nėra tikri

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-02-29 07:35

Dalinkitės:  


Na­cio­na­li­nės mo­kė­ji­mo agen­tū­ros spe­cia­lis­tė Lau­ra Vil­ke­ny­tė už­re­gist­ra­vo Pil­viš­kių gy­ven­to­jų Al­do­nos ir Ma­niaus Blaš­ke­vi­čių pa­raiš­ką pa­ra­mai gau­ti.

Autorės nuotr.


Paraiškas pateikę žmonės dėl paramos dar nėra tikri

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Pirmadieniais iki pietų Vilkaviškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriuje dirba Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai. Jie konsultuoja žmones ir priima paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ gauti.


Žmonių vis daugiau


Remiantis vasario 27 dienos duomenimis, jau užregistruota 20 paraiškų, kuriose projekto įgyvendinimo vieta numatoma Vilkaviškio rajone. Jose prašoma apie 100 tūkst. litų paramos. NMA Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė informavo, jog iš viso Lietuvoje šiuo metu surinktos 1164 paraiškos, o prašomos paramos suma siekia 7,332 mln. litų.

Mūsų rajono Žemės ūkio skyriuje pagal numatytą grafiką iki šiol budėjo viena specialistė, tačiau, koridoriuje pradėjus rikiuotis vis daugiau žmonių, NMA nuo šiol siųs dar vieną savo specialistą. Kaip teigė skyriaus vedėjas Vitas Gavėnas, dėl minėtos paramos seniūnijose konsultuoja bei paraiškas padeda užpildyti ir skyriaus specialistai.


Paskatino žadama parama


Dokumentus stogui keisti neseniai pateikė Pilviškiuose gyvenantys Manius ir Aldona Blaškevičiai. Mat tiek Pilviškiuose, tiek Kybartuose ar Virbalyje gyvenantys žmonės šia parama naudotis gali. Kompensacijų stogui keisti negaus tik vilkaviškiečiai ir sodų bendrijose gyvenantys žmonės. Kaip sakė sutuoktiniai Blaškevičiai, jų namo stogą jau reikia keisti nedelsiant. Mat pastatas statytas dar 1961 metais, tad ir stogas jau „pusamžis“.

– Būtume gal dar kurį laiką ir nesusiruošę keisti stogo, bet kai išgirdome, kad yra tokia programa, tai kodėl ja nepasinaudojus? Jeigu sugrąžins kelis tūkstančius litų, tai bus labai gerai, – kalbėjo A. Blaškevičienė.

Nuo paraiškos pateikimo dienos Blaškevičiai jau gali pirkti statybines medžiagas. Jeigu pasiseks, pusė jų vertės bus kompensuota. Mat pateikusi paraišką šeima dar nežino, ar gaus kompensaciją. Tai priklausys nuo to, kiek iki kovo 30 d. bus surinkta paraiškų šalyje ir ar užteks visiems pinigų. Jeigu ne, paraiškos bus vertinamos pagal pirmumo kriterijus.


Aprašo reikės ne visiems


Pasak NMA specialistų, gyventojus domina klausimai, susiję su paraiškos pildymu, paprastuoju remonto aprašu, reikalingomis pateikti pažymomis. Paprastojo remonto aprašas privalomas tik tais atvejais, kai keičiama pastato fasado ar šlaitinio stogo danga mieste (t. y. gyvenamosiose vietovėse, turinčiose daugiau kaip 3000 gyventojų), konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje ir jų apsaugos zonose, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje. Taigi, didžiajai daliai pareiškėjų šio aprašo pateikti nereikės. Tai būtų privaloma tik Vištyčio ir Virbalio gyvenvietėms. Be to, neseniai įvestas dar vienas palengvinimas: tokio aprašo nereikės, jeigu Nekilnojamojo turto registre yra pažymėta, jog statinys yra saugomoje teritorijoje.


Darbų nekompensuoja


Žmonės turėtų žinoti, kad parama teikiama ne visoms išlaidoms padengti.

Lėšos skiriamos tik statybinėms medžiagoms, bet irgi ne visoms. Pagal patvirtintas taisykles statybinių (stogo keitimo) medžiagų įsigijimui priskirtos šios medžiagos: izoliacinis sluoksnis, stogo danga (beasbestis šiferis, čerpės, skarda), kraigas, vėjalentės, karnizai-laštakai, lietaus vandens nutekėjimo sistema, sniego užtvara. Paraiškų teikėjai turėtų atkreipti dėmesį, kad nebus finansuojama už stogo karkaso ir šiltinimo medžiagas, vinis, varžtus ir t. t., todėl planuojant darbus reikia viską gerai apskaičiuoti.

Iš programos lėšų galima kompensuoti senojo šiferio utilizavimo, t. y. surinkimo ir transportavimo, išlaidas (išskyrus maišų, kuriuose firma juos gabens, kainą). Gyventojas turės prašyti pažymos, kad senas šiferis atiduotas utilizuoti. Už ją taip pat reikės sumokėti. Griežtai uždrausta atlikusius senus šiferio lapus panaudoti kitoms reikmėms.

Neturi reikšmės, ar stogą dengs pats savininkas, ar jis samdys statybos darbus atliekančią firmą arba privačiai dirbančius stogdengius, – tų darbų nereikės deklaruoti, nes jie nebus kompensuojami.


Laukia patikrinimai


Norint gauti kompensaciją, įsigytomis statybinėmis medžiagomis reikės nieko nelaukus uždengti stogą, o ne laikyti jas kur nors sandėlyje. Atlikęs darbus, pareiškėjas turės pristatyti mokėjimo prašymą su visais papildomais dokumentais, ir tuomet bus patikrinta, ar tikrai tas stogas uždengtas. Agentūros atstovai išmatuos ir įsitikins, ar atlikti darbai atitinka reikalavimus, kurie buvo numatyti apraše, ir tik tuomet bus grąžinama pusė atitinkamų išlaidų. Niekas iškart pinigų neduoda, todėl žmonės turi kruopščiai apskaičiuoti savo galimybes.

Beje, šioje programoje gali dalyvauti ne tik individualių, bet ir daugiabučių namų savininkai. Tokiu atveju gyventojai turi pasirašyti jungtinės veiklos sutartį, kurioje numatomi įsipareigojimai, kokiomis dalimis kiekvienas prisideda prie planuojamų darbų. Taip pat išrenkamas vienas asmuo, kuris atstovaus teikiant paraišką (įgaliojamas pareiškėjas).


Patvirtinti didžiausi įkainiai


Maksimali paramos suma vienam projektui įgyvendinti – 10 tūkst. litų. Tačiau jeigu namo stogas nėra labai didelis, nėra galimybės susigrąžinti visos šios sumos, nes Žemės ūkio ministerija patvirtino didžiausius galimus įkainius. Pavyzdžiui, stogo dangos rūšys, įskaičiuojant izoliacines ir kitas kompensuojamas medžiagas, įvertintos tokiais įkainiais kvadratiniam metrui: beasbestis šiferis – 48 Lt, bituminių čerpių danga – 53 Lt, betoninių čerpių danga – 63 Lt, plieninių čerpių danga – 160 Lt, keraminių čerpių danga – 185 Lt, bituminių lakštų danga – 145 Lt, plieninių čerpių imitacijos danga – 160 Lt, plieninių profiliuotų lakštų danga – 160 Lt. Taigi, jei stogo plotas yra 100 m2, dengiant beasbesčiu šiferiu maksimaliai medžiagos būtų įkainotos 4800 Lt, o gyventojas gautų tik 2400 Lt kompensacijos.


Brangiausiai kainuoja darbai


Pasak Žemės ūkio skyriaus specialistų, dažniausiai žmonės domisi, kokios būtų kompensavimo sąlygos atnaujinant stogą būtent beasbesčiu šiferiu. Jis yra pigesnis, įprastas ir atsparus. Tiesa, niekas neneigia, kad keraminės čerpės atrodo gražiausiai ir yra patvariausios, tačiau, kaip teigia statybininkai, joms reikalingas ir tvirtesnis stogo karkasas.

Kai kurie gyventojai pasikonsultavę vis dėlto nuleidžia rankas, nes kompensuojama pinigų suma nėra didelė, neįvertinami darbai, kurie keičiant stogą sudaro didžiausią išlaidų dalį.

Praėjusių metų duomenimis, stogo dengimo darbai kainavo nuo 45 iki 60 Lt už kvadratinį metrą (įskaitant lietvamzdžių pritvirtinimą, palėpių užkalimą ir kt.). Taigi, norintiesiems rekonstruoti stogus šiems darbams reikėtų planuoti išleisti apie 8 tūkst. Lt. Kaip jau minėta, statybines medžiagas pretendentai galės pirkti tik pateikę paraiškas, nes atgaline data prekių sąskaitos negalioja. Daugelį nuvilia ir tai, kad lėšos skiriamos ne iš anksto, o tik įvykdžius darbus.


Kelia nerimą


Vienas stogų keitimo programos aspektas ypač kelia nerimą. Kaip žinia, asbesto dulkės labai kenkia žmonių sveikatai, netgi sukelia vėžinius susirgimus. Senas asbesto stogas virš galvos nejudinamas nekelia didelio pavojaus. Tačiau kas bus, jei pasinaudoję parama pavasarį visi masiškai ims keisti stogus, patys ardyti ir nepaisydami jokio saugumo mėtyti nuo stogo žemyn seną šiferį? Be abejo, jis dulkės ir kels pavojų patiems bei kaimynams.

Juk gerai žinome, kad ir mūsiškiai statybininkai dažnai nesilaiko darbo saugos reikalavimų, dirba be akinių ir respiratorių. Be to, senam šiferiui nuardyti paramos nenumatyta ir nereikalaujama, kad tai atliktų kvalifikuoti specialistai. Tad kyla klausimas, kokia tada asbesto šalinimo programos prasmė?


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas