„Santaka“ / Pakeisti vardą ar pavardę tapo paprasčiau

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01

Parduoda nedidelį namą Virbalyje (reikalingas remontas), 900 l talpos aliumininę talpyklą su čiaupu. Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-04-01 11:06:38Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-02-03 06:45

Dalinkitės:  


Žydrūnės Blauzdžiūnienės vadovaujamame Vilkaviškio sa-vivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje praėjusiais metais parengta 18 bylų dėl vardo, pavardės, tautybės pakeitimo.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Pakeisti vardą ar pavardę tapo paprasčiau

Laima VABALIENĖ

Nuo šių metų pradžios įsigalioję pokyčiai Civilinės metrikacijos taisyklėse pagreitino kai kurias procedūras ir sudarė patogesnes sąlygas civilinės metrikacijos skyriuose išduodamiems dokumentams gauti.


Be ministerijos „palaiminimo“


Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Žydrūnė Blauzdžiūnienė sakė, kad, įsigaliojus naujam teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus įsakymui, žmonėms pasikeisti vardą ar pavardę tapo paprasčiau ir greičiau.

Nuo šiol trumpiau trunka pavardės keitimo procedūros tais atvejais, kai asmuo nori susigrąžinti turėtą pavardę, turėti bendrą su sutuoktiniu pavardę, prie savo pavardės prijungti sutuoktinio pavardę, turėti šeiminės padėties nenurodančią pavardę ar vietoj nelietuviškos sugramatintos pavardės formos turėti sugramatintą (arba atvirkščiai).

Dabar teisė spręsti pavardžių keitimo klausimus savarankiškai palikta tik civilinės metrikacijos skyriams.

Iki šiol žmonių, norėjusių pasikeisti savo pavardę, prašymų pagrįstumą turėjo įvertinti ir Teisingumo ministerija, o tai lėmė ilgesnį visos procedūros laiką. Tokių kreipimųsi iš respublikos metrikacijos skyrių ministerija per metus sulaukdavo apie 1500.

Į Vilkaviškio civilinės metrikacijos skyrių su tokiais prašymais kasmet kreipiasi vidutiniškai 20 asmenų.

Ministro įsakymu taip pat nustatyta, kad asmenys gali pasirinkti, ar jie nori, jog keičiant pavardę būtų keičiami ir jų vaikų gimimo liudijimai. Iki šiol galiojusi tvarka numatė, kad jeigu mama pasikeičia pavardę, būtinai atitinkamai turi būti pakeistas ir nepilnamečio vaiko gimimo liudijimas. Naujame vaiko gimimo liudijime turėjo būti nurodytas naujasis mamos asmenvardis. Tačiau, pasak Ž. Blauzdžiūnienės, ne visiems asmenims patikdavo, jog, pasikeitus motinos duomenims, juos tekdavo keisti ir vaiko gimimo liudijime. Pavyzdžiui, motina norėjo, kad šiame dokumente liktų jos ankstesnė mergautinė ar buvusio sutuoktinio pavardė ir pan. Atsižvelgusi į žmonių nusiskundimus, ministerija šį privalomą reikalavimą panaikinto ir paliko galimybę tėvams pasirinkti patiems.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja sakė, kad sausio mėnesį jau turėjo bylą, kai motina išsituokdama norėjo susigrąžinti savo ankstesniąją, mergautinę, pavardę. Pagal naująsias nuostatas ji pati jau galėjo apsispręsti, ar vaiko, gimusio santuokoje, motinos pavardę keisti, ar palikti tą pačią.

Priežasčių keisti pavardę būna įvairių. Moterys dažniausiai nori susigrąžinti mergautinę pavardę išsituokdamos. Vyrai ją keičia, kai turima jiems atrodo negraži ar kai jie, sakysim, turėjo patėvio pavardę arba tėvystė buvo pripažinta notariškai. Tokiu atveju dažniausiai pasirenkama senelio ar prosenelio pavardė.


Nereikės laukti aštuoniolikos


Naujame įsakyme įtvirtinta galimybė tėvams pakeisti vaiko vardą. Tačiau tai daryti galima tik tuo atveju, jei vardo keitimas neprieštarauja vaiko interesams. Manoma, kad šis pokytis padės išspręsti problemas, kai tėvams ar jų vaikams iškyla nepatogumų dėl netinkamai parinkto vaiko vardo. Pavyzdžiui, patiriamos patyčios mokykloje, neigiamai veikiama vaiko psichinė raida ir pan. Pasirinktas nepilnamečio vaiko vardas turi atitikti jo lytį, neprieštarauti viešajai tvarkai, vaiko interesams ir gerai moralei. Anksčiau nepilnamečiam vaikui keisti vardo nebuvo galima. Tik sulaukęs 18 metų jis pats galėjo dėl pakeitimo kreiptis į civilinės metrikacijos skyrių.

Ž. Blauzdžiūnienė sakė jau turėjusi galimybę pasinaudoti nauja vardų keitimo tvarka. Naujagimę Civilinės metrikacijos skyriuje užregistravę tėveliai netrukus persigalvojo ir kreipėsi su prašymu mažylės vardą pakeisti. Tai užtruko neilgai, nes teisę pakeisti vardą kūdikiams iki trijų mėnesių turi civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojai. Vardo keitimą vyresniems tvirtina Teisingumo ministerija.

Registruojant vardus, civilinės metrikacijos skyrių darbuotojams rekomenduojama laikytis tam tikrų nuostatų. Pavyzdžiui, jeigu abu tėvai yra lietuviai, vaikams nesuteikti lietuvių kalbai nebūdingų formų vardų – tokių trumpinių kaip Emili, Hubert, Vaclov ir kt. Ši taisyklė netaikoma, jei vaikai gimsta mišriose su užsieniečiais šeimose.


Žmonėms rūpesčių mažiau


Įsigalioję pokyčiai dabar leidžia daugiau reikalų, susijusių su duomenų keitimu ar dokumentų išdavimu civilinės metrikacijos įstaigose, susitvarkyti nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.

Iki šiol asmenys dėl to galėjo kreiptis tik į savo gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos skyrius. Toks ribojimas žmonėms tvarkant reikalus sukeldavo daug nepatogumų, užimdavo laiko. Dabar važinėti niekur nereikės. Pavyzdžiui, žmogus gyvena Vilniuje, o jo įrašai padaryti Vilkaviškio civilinės metrikacijos skyriuje. Jam atvažiuoti į Vilkaviškį nebūtina, nes dabar viską jis gali susitvarkyti sostinėje.

„Nuo šių metų sausio mums suteikta teisė duomenų bazėje matyti kitų metrikacijos skyrių įrašus. Gyventojų registro tinkle mūsų skyriuje padarytais įrašais gali naudotis visos respublikos skyriai, kaip ir mes galime naudotis kitų. Todėl asmenys prašymus papildyti, pakeisti ar ištaisyti civilinės būklės aktų įrašus ar prašymus išduoti pakartotinius liudijimus, pažymas apie šeiminę padėtį gali pateikti bet kuriai pasirinktai civilinės metrikacijos įstaigai“, – aiškino Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.

Pasak Ž. Blauzdžiūnienės, Teisingumo ministerija nuolat tobulina esamas taisykles, kad paslaugos žmonėms taptų patogesnės ir efektyvesnės.

Šį ketvirtadienį Vyriausybė pritarė teisingumo ministro siūlymui sutrumpinti formalumų tvarkymo kelią jaunavedžiams, atsisakant reikalavimo patiems informuoti civilinės metrikacijos įstaigas apie bažnyčioje sudarytą santuoką.

Šiuo metu Katalikų bažnyčioje susituokę asmenys per dešimt dienų turi patys informuoti civilinės metrikacijos skyrių apie sudarytą santuoką, kad ji būtų įtraukta į apskaitą. To nepadarius santuoka nesukelia teisinių pasekmių.

Teisingumo ministras siūlo nustatyti, kad pareiga pranešti apie bažnyčioje sudarytą santuoką būtų bažnyčios atstovų, o ne sutuoktinių rūpestis. Žmonėms taptų paprasčiau sutvarkyti san-tuokos formalumus.

Principinis sutarimas dėl pranešimo apie bažnyčioje sudarytą santuoką pateikimo tvarkos tarp bažnyčios ir Vyriausybės jau yra suderintas.

Kad ši tvarka pradėtų veikti, teisingumo ministras, įgaliotas Vyriausybės, dar turės pasirašyti oficialų susitarimą su Lietuvos Vyskupų Konferencija bei patvirtinti Civilinės metrikacijos taisyklių pakeitimus.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Trąšų gamybą verslininkas kilstelėjo į aukštesnį lygį
* Konteinerius vežėjai privalo pastatyti į vietą
* Šeimos gydytojų komandas papildys ne visi
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas