„Santaka“ / Atsisveikinome su garbia kraštiete filologe

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2012-01-13 06:52

Dalinkitės:  


Aštuoniasdešimties metų jubiliejų Valerija Vaitkevičiūtė minėjo ir su gimtojo krašto žmonėmis. Ji buvo pakviesta į renginį Vilkaviškio krašto muziejuje.

Atsisveikinome su garbia kraštiete filologe


Eidama 83-iuosius metus po sunkios ligos mirė filologė dr. Valerija Vaitkevičiūtė, gimusi 1929-03-20 Kunigiškiuose, Bartninkų valsčiuje, Lietuvos kariuomenės kūrėjo savanorio šeimoje.

V. Vaitkevičiūtės tėvas mirė anksti, 1937 metais. Palaidotas Vilkaviškio miesto kapinėse prie turgavietės.

Motina liko su dviem mažomis mergaitėmis. Netrukus prasidėjo Lietuvos okupacija. Šeima pradėjo slapstytis nuo tremties, kilnojosi iš vienos gyvenamosios vietos į kitą.

Pagal V. Vaitkevičiūtės pasakojimus, jos gražiausi gyvenimo metai buvo tada, kai gyveno su tėvu. Jis dar vaikystėje įdiegė meilę gimtajai kalbai ir gimtinei. Tėvo darbštumas, pareigingumas, atsakomybė už savo veiksmus, autoritetas šeimoje ir visuomenėje dukrai buvo pavyzdys iki gyvenimo pabaigos.

Valerija mokėsi keliose vidurinėse mokyklose, vėliau studijavo Vilniaus universiteto Filologijos fakultete. Toliau mokslų aukštumų siekė Leningrade aspirantūroje ir įsigijo retą eksperimentinės fonetikos specialybę.

Apsigynusi disertaciją V. Vaitkevičiūtė grįžo į Vilnių ir 1956–1970 metais dirbo Lietuvių kalbos ir literatūros institute vyr. moksline bendradarbe. Tačiau 1970 metais iš instituto buvo atleista dėl biografinių duomenų.



Žmoniškai pasielgė Vilniaus konservatorijos rektorius, kuris likusią be pragyvenimo šaltinio mokslininkę priėmė 0,5 etato dirbti dėstytoja. Iki išėjimo į pensiją ji mokė būsimus aktorius taisyklingos tarties ir kirčiavimo.

Kartu V. Vaitkevičiūtė dirbo ir mokslinius darbus, dalyvavo įvairiose šalyse baltistikos konferencijose, rašė straipsnius į Lietuvos ir užsienio periodinę spaudą, paruošė ir išleido „Lenkų–lietuvių kalbų žodyną“, „Bendrinės lietuvių kalbos kirčiavimo vadovėlį“, „Tarptautinių žodžių žodyną“, „Didįjį lietuvių–lenkų kalbų žodyną“ ir kt.

V. Vaitkevičiūtė 2010 metais apdovanota Lietuvos valstybės Gedimino ordino medaliu „Už nuopelnus Lietuvai“, užsienio šalių padėkos raštais.

Mokslininkė buvo labai ryžtinga, nepakanti bet kokioms negerovėms, nuolat išgyveno dėl tautos moralumo stokos, nepripažino jokių kompromisų, tačiau kartu – labai draugiška, paprasta, įdomi pašnekovė. Garbi kalbininkė niekada neparodė, kad kitas mažiau išmano už ją.

Aktorių bendruomenė, išlydėdama buvusią dėstytoją į paskutinę šios žemės kelionę, tarė daug gražių žodžių. Visi kalbėjusieji pabrėžė, kad V. Vaitkevičiūtės suteiktos žinios ir įskiepytas atsakomybės jausmas pasiliks jiems visam likusiam gyvenimui.



Kraštiečių vardu kalbėjusi Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos narė Birutė Šeimienė sakė, jog klausantis oratorių supranti, kokia turėjo būti tyra asmenybė, kad kitos žymios asmenybės per laiko tėkmę išlaikytų tokius šiltus ryšius ir jausmus.

V. Vaitkevičiūtės meilė Lietuvai, nuopelnai bendrinės lietuvių kalbos saugojimui, jos asmenybė – tai pavyzdys, kaip mums reikia gyventi, kad Tėvynė būtų gražesnė.

V. Vaitkevičiūtė palaidota Vilniaus miesto Kairėnų kapinėse.



Danutė ARDZIJAUSKAITĖ





Publikuota: 2012-01-13 06:52:24

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai