„Santaka“ / Susirūpino senosios elektrinės likimu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-12-16 08:06

Dalinkitės:  


Uni­ka­li Ky­bar­tų ge­le­žin­ke­lio sto­ties elekt­ri­nė da­bar sto­vi iš­dau­žy­tais lan­gais ir iš­lau­žy­to­mis du­ri­mis.

Autorės nuotr.


Susirūpino senosios elektrinės likimu

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Ku­dir­kos Nau­mies­čio gat­vė­je sto­vin­tis se­nas rau­do­nų ply­tų pa­sta­tas me­na dar ca­ro lai­kus, ta­čiau šian­dien statiniui iš­ki­lo grės­mė su­nyk­ti.

Se­no­ji ge­le­žin­ke­lio elekt­ri­nė kaip koks pa­juo­dęs vai­duok­lis stūk­so iš­dau­žy­tais lan­gais. Ir mies­to se­niū­ni­ja, ir Pa­sau­lio ky­bar­tie­čių drau­gi­ja, ir ei­li­niai žmo­nės su­si­rū­pi­nę jos li­ki­mu, mat ne­daug kur ra­jo­ne dar ga­li­ma iš­vys­ti taip ge­rai iš­si­lai­kiu­sį to­kio am­žiaus pa­sta­tą.

Sig­na­las, kad jis nio­ko­ja­mas, su­kė­lė ant ko­jų ne­ma­žai bu­vu­sių ir esa­mų ky­bar­tie­čių. Ta­čiau tai – ne šių žmo­nių kom­pe­ten­ci­ja. Mat sta­ti­nys pri­klau­so Kau­no ge­le­žin­ke­li­nin­kams, ku­riems to­kia ver­ty­bė Ky­bar­tuo­se ne­la­bai rū­pi. O brau­tis į sve­ti­mą te­ri­to­ri­ją ne­ga­li nie­kas, net ir tu­rė­da­mas ge­riau­sių ke­ti­ni­mų, pa­vyz­džiui, bent už­kal­ti iš­dau­žy­tus lan­gus bei iš­lau­žy­tas du­ris. Be to, ap­mau­du, kad lie­ka ne­bau­džia­mi ir pa­sta­to nio­ko­to­jai.

Bū­dų, kaip su­tvar­ky­ti šį ar­chi­tek­tū­ros pa­mink­lą, ėmė ieš­ko­ti ir se­niū­ni­ja, ir Pa­sau­lio ky­bar­tie­čių drau­gi­ja. Pas­ta­ro­ji iš­siun­tė nio­ko­ja­mo sta­ti­nio nuo­trau­kas jo sa­vi­nin­kams.

Žmo­nės ma­no, kad į šį rei­ka­lą tu­rė­tų įsi­kiš­ti ir kul­tū­ros pa­vel­do ins­ti­tu­ci­jos. Ta­čiau šios ga­li tik ne­leis­ti to­kių pa­sta­tų ne­tin­ka­mai tvar­ky­ti ar re­no­vuo­ti, o kad nu­baus­tų už ne­prie­žiū­rą – ne­te­ko gir­dė­ti. Juk ly­giai taip pat griū­va ir ki­ti kul­tū­ros pa­vel­do pa­sta­tai. Be­je, ne tik Ky­bar­tuo­se.

Ta­čiau jei­gu pa­vyk­tų su­si­tar­ti su kau­nie­čiais ge­le­žin­ke­li­nin­kais ir šie per­duo­tų pa­sta­tą ky­bar­tie­čiams, jį sėk­min­gai ga­lė­tų pri­žiū­rė­ti se­niū­ni­ja. Gal­būt čia at­si­ras­tų erd­vės pa­ro­doms, kon­cer­tams ar ki­toms veik­loms. Juo­lab kad žmo­nėms tai tik­rai rū­pi.

Al­bi­nas Vait­ke­vi­čius sa­vo kny­go­je „Mū­sų Ky­bar­tai“, ku­ri pa­si­ro­dys ki­tais me­tais, ap­ra­šo ir šios elekt­ros pa­sto­tės is­to­ri­ją.

„1851 m. va­sa­rio 15 d. ofi­cia­liai bu­vo pra­dė­tas ties­ti Sankt Peterburgo–Varšuvos ge­le­žin­ke­lis su at­ša­ka Prū­si­jos sie­nos link. Pa­gal pa­tvir­tin­tą ge­le­žin­ke­lio tie­si­mo pro­jek­tą, at­ša­ka tu­rė­jo pra­si­dė­ti ties Lent­va­riu, ei­ti per Kau­ną ir Prū­si­jos sie­ną pa­siek­ti Ky­bar­tų „po­sa­do­je“. Šia­me ge­le­žin­ke­lio tie­si­mo ruo­že lau­kė di­de­li dar­bai: rei­kė­jo pa­sta­ty­ti Kau­no ge­le­žin­ke­lio tu­ne­lį ir ge­le­žin­ke­lio til­tą per Ne­mu­ną, pa­klo­ti apie 200 km il­gio bė­gių ke­lią, pa­sta­ty­ti 9 ge­le­žin­ke­lio sto­tis: vie­ną aukš­čiau­sios kla­sės – Vir­ba­lio (Ky­bar­tų „po­sa­do­je“), vie­ną pir­mos kla­sės – Kau­no, dvi tre­čios kla­sės – Žas­lių ir Kaz­lų Rū­dos, pen­kias ket­vir­tos kla­sės – Vie­vio (Ales­nin­kų k.), Pra­vie­niš­kių, Mau­ru­čių, Pil­viš­kių ir Vil­ka­viš­kio (Gied­rių k). Tuo pa­čiu me­tu Prū­si­jo­je bu­vo tie­sia­mas Karaliaučiaus–Eitkūnų ge­le­žin­ke­lis, ku­ris tu­rė­jo su­si­jung­ti su Kauno–Virbalio (Ky­bar­tų „po­sa­do­je“) ge­le­žin­ke­liu.

Vir­ba­lio ge­le­žin­ke­lio sto­ties komp­lek­sas Ky­bar­tų „po­sa­do­je“ pra­dė­tas sta­ty­ti 1857 m. Ka­dan­gi ši ge­le­žin­ke­lio sto­tis tuo­me­ti­nė­je tra­so­je bu­vo pa­sku­ti­nė prie Ru­si­jos im­pe­ri­jos ir Prū­si­jos ka­ra­lys­tės sie­nos, jo­je kro­vi­niai tu­rė­jo bū­ti per­krau­ti iš pla­čių­jų 1524 mm vė­žės ru­siš­kų va­go­nų į Prū­si­jos eu­ro­pi­nės 1435 mm vė­žės va­go­nus ir at­virkš­čiai. Vi­siems per Rusijos–Prūsijos sie­ną vyks­tan­tiems ke­lei­viams ir Ky­bar­tuo­se, ir Eit­kū­nuo­se rei­kė­da­vo per­sės­ti iš vie­nų trau­ki­nių į ki­tus, nes pla­tes­nės vė­žės bai­gė­si Eit­kū­nų ge­le­žin­ke­lio sto­ty­je, o siau­res­nės – Vir­ba­lio ge­le­žin­ke­lio sto­ty­je.

Ge­le­žin­ke­lio sto­ties komp­lek­są su­da­rė ge­le­žin­ke­lio sto­ties rū­mai, kro­vi­nių ap­do­ro­ji­mo maz­gas, van­den­tie­kio sis­te­ma, elekt­ros sto­tis, du­jų ga­myk­la, ried­me­nų, ke­lio ruo­žo, me­džia­gų ir ug­nia­ge­sių tar­ny­bų būs­ti­nės.“

Da­bar nio­ko­ja­ma ge­le­žin­ke­lio sto­ties elekt­ri­nė va­ka­ri­nia­me Ku­dir­kos Nau­mies­čio ir Ba­jo­rų vieš­ke­lių san­kry­žos kam­pe sta­ty­ta 1865 m. Ją sta­tė Vy­riau­sio­ji Ru­si­jos ge­le­žin­ke­lių bend­ro­vė. Ne­di­de­lė rau­do­nų ply­tų elekt­ri­nė iki Pir­mo­jo pa­sau­li­nio ka­ro ga­mi­na­mą elekt­ros ener­gi­ją tie­kė vi­sų pir­ma Vir­ba­lio ge­le­žin­ke­lio sto­čiai ap­švies­ti. Da­bar iš­skir­ti­nis se­no­jo sta­ty­bos sti­liaus pa­sta­tas sto­vi ne­nau­do­ja­mas. Pa­sau­lio ky­bar­tie­čiai bai­mi­na­si, kad šio sta­ti­nio neiš­tik­tų grau­dus li­ki­mas ir jis ne­bū­tų pa­smerk­tas su­griū­ti.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas