„Santaka“ / Kepta žąsis primena didžiąsias metų šventes

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Reikalingas (-a) pagalbinis darbininkas (-ė) ūkio darbams, mokantis (-i) karves melžti aparatu. Darbas netoli Gražiškių. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-11-29 08:57:12

Parduoda dalimis CITROEN BERLINGO (2002 m., dyzelis, 1,9 l, 51 kW), AUDI A4 (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW POLO (1997 m., 1,9 l, dyzelis, 47 kW), VW GOLF IV (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW SHARAN (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW). Tel. 8 699 28 707.
Galioja iki: 2018-11-29 10:25:14

Parduoda naują šiferį dideliais lapais ir naudotą šiferį mažais lapais. Tel. 8 622 84 697.
Galioja iki: 2018-12-01 11:47:16Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-12-16 07:36

Dalinkitės:  


Kęs­tu­tis Nik­liau­za sa­vo au­gi­na­mas žą­sis še­ria „se­no­viš­kai“ – na­tū­ra­liais pa­ša­rais.

Autorės nuotr.


Kepta žąsis primena didžiąsias metų šventes

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Šį­met, kaip nie­ka­da anks­čiau, Vil­ka­viš­kio ra­jo­no gy­ven­to­jai su­ska­to au­gin­ti žą­sis.Pas­ta­ruo­ju me­tu laik­raš­čiai mir­ga nuo skel­bi­mų apie par­duodamus paukščius. Nors jų sker­de­na ga­na ne­pi­gi, bet prieš šven­tes tam­pa ypač pa­klau­si. Ki­log­ra­mo žą­sie­nos kai­na – nuo dvi­de­šimt ke­lių iki tris­de­šim­ties li­tų.


„Pro­gi­nis“ paukš­tis


Par­duo­ti skir­tas žą­sis au­gi­na Alks­nė­nų kai­mo ūki­nin­kė Bi­ru­tė Na­vic­kie­nė. Ūki­nin­kės pa­tir­tis šio­je sri­ty­je – ket­ve­ri me­tai, ta­čiau tai – ne pa­grin­di­nis ūkio pa­ja­mų šal­ti­nis. Na­vic­kai ver­čia­si ir au­ga­li­nin­kys­te. Na­vic­kų fer­mo­je girg­si apie 200 il­ga­kak­lių. Di­džio­ji da­lis žą­sų par­duo­da­ma kaip tik prieš­ka­lė­di­niu lai­ko­tar­piu.

Tą pa­tį sa­kė ir ki­ti žą­sų au­gin­to­jai. Jie tei­gė pa­pras­tai šiuos paukš­čius lai­kan­tys nuo pa­va­sa­rio iki di­džių­jų me­tų šven­čių.


Au­gi­na ne­daug


Šį­met žą­sų už­si­vei­sė ir Sū­da­vos kai­mo ūki­nin­kas Kęs­tu­tis Nik­liau­za. Žmo­gus sa­kė pa­va­sa­rį pir­kęs apie tris­de­šimt žą­siu­kų ir pra­dė­jęs juos au­gin­ti. Anks­čiau ūki­nin­ka­vęs, o da­bar pa­si­trau­kęs iš pre­ki­nės ga­my­bos ir li­kęs dirb­ti Sū­da­vos mo­kyk­lo­je ener­ge­ti­ku žmo­gus teigė jo­kio „biz­nio“ da­ry­ti iš šių paukš­čių ne­ke­ti­nęs. Au­gi­nęs tam, kad drau­gams, pa­žįs­ta­miems ir pa­ties ne­ma­žai šei­my­nai už­tek­tų.

– Iki šven­čių žą­sų ne­liks, nes vien jau ma­no šei­mai, kai vi­si su­si­ren­ka, rei­kia dvie­jų paukš­čių, o dar ir dar­be ko­lek­ty­vas ne­ma­žas. Pra­šo ir pa­žįs­ta­mi, nes ma­tė, kad tu­rė­jau žą­sie­nos mies­te su­reng­to­je der­liaus šven­tė­je,– pa­sa­ko­jo K. Nik­liau­za.

Sūdaviškių bal­tap­lunks­nės gy­ve­na ap­tva­re. Žą­sys sau­go­mos iš­ti­ki­mo šei­mi­nin­kų kiem­sar­gio šuns. Nuo pat ma­žens jos bu­vo le­si­na­mos žo­le, grū­dais ir li­nų sėk­lų iš­spau­do­mis.

Kęs­tu­tis li­nus au­gi­na prie na­mų esan­čia­me dvie­jų hek­ta­rų plo­te. Sė­me­nis ve­ža į Ša­kius, kur iš jų iš­spau­džia­mas alie­jus. Ta­čiau pre­kiau­ti turg­uje ar siū­ly­ti kam nors alie­jaus ne­ten­ka, nes šio pro­duk­to taip pat lau­kia kai­my­nai, ko­le­gos ir ar­ti­mie­ji.


Ūkį su­ma­ži­no


Da­bar pas Nik­liau­zus pa­ts dar­by­me­tis: ran­ko­mis pe­ša­mos ir da­ri­nė­ja­mos žą­sys. Vie­na il­ga­kak­lė sve­ria apie 5 kg, tad ir iš­do­ro­ti to­kią ne­leng­va.

Ta­čiau žą­sų au­gi­ni­mo šei­ma at­si­sa­ky­ti ne­ke­ti­na. Kaip sa­kė šei­mi­nin­kė, kai­me gy­ve­nant sė­dė­ti prie te­le­vi­zo­riaus ir krapš­ty­ti no­sį bū­tų gė­da.

Prieš ge­rą de­šimt­me­tį, kai dar gy­ve­no Ais­tiš­kių kai­me (Kal­va­ri­jos sav.), Nik­liau­zai au­gi­no run­ke­lius, grū­dus, tu­rė­jo dau­giau gy­vu­lių.

– At­si­me­nu, kai run­ke­lius rei­kė­jo ran­ko­mis ra­vė­ti, bu­vo sun­ku, – pa­sa­ko­jo K. Nik­liau­za. – Ta­da tai bu­vo dar­bo, o da­bar – vie­nas juo­kas. Bet at­si­kraus­tę į ma­no tė­viš­kę Sū­da­vo­je run­ke­lių jau neau­gi­no­me. Apsk­ri­tai da­bar dar­bų pa­ma­ži­no­me, nes jau ne­beū­ki­nin­kau­ju. Žą­sys, alie­jus – tai lyg koks už­siė­mi­mas šei­mai, kad kai­me „dy­ki“ ne­bū­tu­me.


Kvepės šventėmis


Pa­sak Kęs­tu­čio, bū­re­lis paukš­čių au­gi­na­mas tam, kad pa­čių na­mai per šven­tes kve­pė­tų so­čiais keps­niais ir bū­tų kuo pa­ma­lo­nin­ti pa­žįs­ta­mus žmo­nes. Mat Nik­liau­zų šei­mai tai aso­ci­juo­ja­si su ge­ro­ve ir jau­ku­mu.

Sū­da­viš­kis sa­kė, kad jo žmo­na bū­ti­nai Ka­lė­doms iš­keps žą­sį. Šį paukš­tį šei­mi­nin­kė ke­pa ne vi­są, o su­pjaus­čiu­si ir įdė­ju­si į spe­cia­lią ke­pi­mo „ran­ko­vę“. Prieš tai ke­le­tą die­nų mė­sa pa­ma­ri­nuo­ja­ma su mėgs­ta­mais prie­sko­niais. Ta­da žą­sie­na grei­čiau iš­ke­pa ir bū­na sul­tin­ga.

O iš vir­tų žą­sų skran­du­kų I. Nik­liau­zie­nė pa­ga­mi­na gar­džią miš­rai­nę su ry­žiais, ap­kep­to­mis mor­ko­mis su svo­gū­nais, kon­ser­vuo­to­mis špa­ra­gi­nė­mis pu­pe­lė­mis ir ma­jo­ne­zu.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis gydytojas savęs be medicinos neįsivaizduoja
* Naujų nesutarimų fone prisimintos senos nuoskaudos
* Vilkaviškio mieste siaučia vandalai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Ar galima sakyti „prieinama kaina“?
ikrai galima, kadangi „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ nurodoma trečioji dalyvio prieinamas reikšmė – „nebrangus, įperkamas“.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas