„Santaka“ / Žvilgsnis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-11-26 07:45

Dalinkitės:  


Žvilgsnis

Birutė PAVLOVIENĖ


Rudens peizažas su karvute



Ruduo – ne kelionių metas, bet smagu būna pasižvalgyti ir po pilką lapkričio panoramą. Grupelė tokių kelionių mėgėjų prie Kunigiškių piliakalnio belapiam paupio peizažui netgi žarstė komplimentus. Juk tik rudenį, kai styro tuščios medžių ir krūmų šakos, atsiveria tikrasis papėde besiraitančio upelio grožis.

Kol keletas keliauninkų dar stoviniavo ant lieptelio, kiti jau šūkčiojo ant piliakalnio viršūnės. Turbūt iš nuostabos, kuri čia visada užgniaužia kvapą. Bet tądien kalno aikštelėje pasitiko ir nenumatyta „atrakcija“, pirmiausia privertusi nustebti – kas gi į tokią aukštybę užtempė... karvę?

Žolė – graži. Palikti ją nušalnoti suvalkiečiui būtų nuodėmė. Tik ganyklos čia juk negali būti. Šis piliakalnis įrašytas į respublikinės reikšmės paminklų registrą, nuo ūkinės veiklos ginamas Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo.

Karvutei, aišku, buvo nė motais, kad pagal jos „auskarų“ numerius šeimininką nustatyti nesunku. Tikriausiai jį būtume radę kurioje nors iš artimiausių sodybų.

Neužsukome į jas ne vien dėl laiko stokos. Piliakalnio teritorijoje tik retkarčiais (nors tai irgi nusižengimas) paganoma kaimo „trobelninko“ juodmargė juk tėra smulkmena, palyginti su žala, kurią patiria kita archeologinė vietovė – Pavištyčio piliakalnis. Jį „džipuoti“ ir kitaip motorizuoti aštrių pojūčių mėgėjai vasarą paverčia iki viršūnės vedančia trasa – keliu, negailestingai ardančiu šlaitą. Kultūros ministerijos tinklalapyje skelbiamų tyrimų duomenimis, dėl žmonių kaltės Lietuvoje sužalota 90,6 proc. visų žinomų archeologinių vietų.



Palikę ant Kunigiškių piliakalnio žolę rupšnojusią karvutę, svarstėme: jos šeimininkas tikriausiai netruktų pajusti įstatymo galią, nors gyvulio kanopų žymės – ne kelio provėžos ir ne Seimo nario šeimos valdose išartos senos kaimo kapinaitės ar Neringos kraštovaizdį darkantys statiniai. Kas ir kodėl išniekino senkapius, kas teisėtai ar neteisėtai laimino pajūrio vilų statybas, tebesiaiškinama. Nieko nestebins, jei šie tyrimai ir subliūkš arba tęsis tol, kol bus... pamiršti, nes daug garsiau dabar ošia kiti skandalai.

Kai kalbiesi su paprastais žmonėmis, jie sako, kad gyvenime labiausiai pasigenda teisybės. Ginant niokojamas kultūros, istorijos, gamtos ar kitas vertybes įstatymas taip pat dažnai įjungia skirtingus jo nuostatų taikymo mechanizmus. Štai anąmet du bėdžiai Aistiškių krašte be leidimo medžioję bebrus, kurie graužė sodo medžius ir patvenkinėjo pievas, buvo tuoj pat nubausti. O kiek buvo aiškintasi, nusikalto ar ne Valstybės turto fondo vadovas, Aukštaitijoje su kompanija naktį barbariškai medžiojęs stirnas. Matyt, kad nenusikalto, nes „medžiotojas“ buvo paliktas dirbti tame pačiame poste.

Neseniai į rankas pakliuvo dešimtmečio senumo respublikinis leidinys, aprašęs kai kurių mūsų rajono veikėjų brakonieriškus darbelius. Jų „autoriai“ valstybinėse institucijose šiandien užima aukštesnes pareigas nei turėjo tada.



Pasigendančius teisybės gal paguos nors tai, jog karvutė, užtempta paganyti ant piliakalnio, jos šeimininkui šįkart taip pat neturėtų sukelti problemų. Kaip sakė paminklosaugos sritį kuruojanti Savivaldybės specialistė, užteks pasakyti Pajevonio seniūnui, kad jis įspėtų šį gyventoją.



Publikuota: 2005-11-26 07:45:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai