„Santaka“ / Išeitis – nutraukti sutartį su „Litesko“

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį (be dokumentų), melžimo aikštelę (2 vietų), rusišką ritininį presą PRP-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-05-23 09:34:14

Reikalingas žmogus, turintis žoliapjovę, sezono metu pjauti žolę sklype aplink namą Pilviškių miestelyje. Tel. 8 682 20 404.
Galioja iki: 2019-05-23 10:45:52

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį (metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu) vandeniui, kurui, skystoms trąšoms ir pan. Yra galimybė atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-05-26 09:34:13Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-09-23 05:14

Dalinkitės:  


Kybartietis Vytautas Bacevičius aktyviai kovoja, kad jo miestelio gyventojai už šilumą mokėtų pigiau.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Išeitis – nutraukti sutartį su „Litesko“

Kaina viena

Dar 2007 metais mane nustebino faktas, kad visam Vilkaviškio rajonui nustatyta centralizuota šilumos kaina. Nors Vilkaviškio, Kybartų, Virbalio, Pilviškių ir Paežerių katilinės kūrenamos skirtingomis kuro rūšimis, kaina visur vienoda.

Nediferencijavus šilumos kainos, o skaičiuojant pagal bendrą struktūrą, 42,4 proc. sudaro gamtinės dujos, 45,3 proc. – medžio drožlės (biokuras), 12,3 proc. – skalūnų alyva. Tai ne mano sugalvota, o liudija Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininko pavaduotojo Dano Janulionio raštai Nr. R2-307 (2010-02-26 ) ir Nr. R2-804 (2010-05-14).

Įsivaizduokite, kas būtų, jeigu parduotuvėje ar turguje pamatytumėte, kad visoms prekėms, tarkime, kirviams, duonai, silkėms ir batams, būtų nustatyta viena vadinamoji centralizuota kaina. Žmonės tai įvertintų kaip visišką nesąmonę.

Taip suvėlus šilumos kainą, kad šilumos vartotojai nieko nebesuprastų, šilumos biznieriams galima pasidaryti gražaus pinigėlio.

Kadangi sovietmečiu apie 20 metų dirbdamas inžinerinį darbą turėjau reikalų su kainodara, tai ir pasikeitus santvarkai man visai nesunku orientuotis šioje srityje. Ėmiau ieškoti informacijos, kaip ta centralizuota kaina sudaryta, todėl pradėjau susirašinėjimą su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK ) ir su tuometiniu Vilkaviškio rajono savivaldybės meru Algirdu Bagušinsku.Augo nuolat

Kol VKEKK vadovu buvo habilituotas mokslų daktaras ponas Vidmantas Jankauskas, ši įstaiga jokios informacijos neteikė. Iš jos informaciją pradėjau gauti tik 2010 metais, kai Prezidentė Dalia Grybauskaitė minėtą poną pakeitė Diana Korsakaite.

Tuometinis rajono meras A. Bagušinskas man, „nesveikai“ besidominčiam šilumos kainodara, skyrė globėją – savo padėjėją Algimantą Mackevičių, Savivaldybėje geriausiai nusimanantį šilumos kainodaros reikaluose. Šis pagyvenęs ponas „švietė“ mano tamsų protą: centralizuota šilumos kaina egzistuoja tam, kad žmonėms būtų lengviau išsimokėti už šilumininkų teikiamas paslaugas, – neva taip esą pigiau, kai vienas kitam padeda.

Pasižiūrėkime, kaip tai buvo daroma. 2005 m. mūsų rajone 1 MWh šilumos kainavo 146,37 Lt. Iki 2011 m. rugsėjo 1 d. šilumos kaina buvo kelta net 27 kartus, kol 2011 m. rugpjūčio 31 d. pasiekė 297,89 Lt už MWh. Taip per šešerius metus 1 MWh šilumos kainą „Litesko“ berniukai Vilkaviškio rajone „išaugino“ daugiau nei du kartus. Tuo tarpu Vilniuje, kur šilumos gamybai buvo naudojamas brangesnis kuras – gamtinės dujos, 2011 m. rugpjūtį 1 MWh šilumos kainavo 295,85 Lt.

Logiškai svarstant, Vilkaviškyje, kur vietoj gamtinių dujų naudojama 45,3 proc. skiedrų, t. y. biokuro, 1 MWh kaina turėjo būti kur kas mažesnė nei Vilniuje. Įdomumo dėlei reikia pasakyti, kad Vilniuje 2011 m. kovą ji buvo 222,99 Lt už MWh, o Vilkaviškyje – 284,05 Lt už MWh. Kaip matote, kaina buvo daug didesnė.Mulkina vartotojus

Kas šito kriminalinio „atradimo“ autorius, organizatorius ir įkvėpėjas? Ogi buvusi Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos vadovybė: habilituotas mokslų daktaras V. Jankauskas ir prof. V. Sidzikauskas. O dabartinis VKEKK pirmininkės pavaduotojas D. Janulionis iki šiol nepajėgia šios klastotės ištaisyti.

Manau, tai kriminalinis nusikaltimas, už kurį teisinėje valstybėje grėstų baudžiamoji atsakomybė, kaip ir už sukčiavimą stambiu mastu.

Paklausite, kodėl toks šilumos vartotojų mulkinimas įmanomas? Ogi todėl, kad „Litesko“ biznieriams padėjo ir toliau padeda rajono Savivaldybės ir VKEKK ponai.

Kybartuose nuo katilinės, pritaikytos kūrenti biokuru ir skalūnų alyva, iki gamtinių dujų magistralės Vilkaviškyje – daugiau nei 20 km. Tačiau 42,4 proc. šilumos kainos kybartiečiams kažkodėl sudaro gamtinės dujos, 12,3 proc. – skalūnų alyva ir 45,3 proc. – biokuras (skiedros). Visiškai suprantama, kad tos „prirašytos“ dujos labai padidina šilumos kainą.Niekas negina

Ar galima apsieiti be centralizuotos šilumos kainos? Tikrai taip. Juk kompiuterių amžiuje galima padaryti šilumos apskaičiavimo metodikas kiekvienai katilinei. Pavyzdžiui, Ignalinoje, kur kūrenama biokuru, 1 MWh šilumos (be PVM) kainuoja 176,9 Lt.

Rajono Savivaldybė galėtų užsakyti šilumos kainų skaičiavimo metodiką pas specialistus Ignalinoje ar Ukmergėje, kur katilinės kūrenamos biokuru.

Tikiu, kad apskaičiuoti šilumos kainą sugebėtų bet kuris Vilkaviškio ekonomistas, inžinierius, netgi gabesnis moksleivis, nors mums aiškinama, kad tai įkandama tik profesoriaus ar mokslų daktaro galvai.

Oficiali šilumos kaina Vilkaviškio rajonui VKEKK buvo nustatyta 2005 m. gegužės 20 d., o pakeista 2010 m. sausio 29 d. sprendimu Nr. B-TS-1046, kur yra ir pono A. Bagušinsko parašas. Po to sprendimo kas mėnesį šilumos kaina buvo didinama.

Apie viešojo intereso pažeidimą šių metų birželio 27 d. raštu informavau generalinį prokurorą Darių Valį ir valstybės kontrolierę Giedrę Švedienę. Iš Generalinės prokuratūros gavau atsakymą, kad mano pareiškimas persiųstas Kauno apygardos vyr. prokurorui Kęstučiui Betingiui, o iš valstybės kontrolės gavau atsakymą, kad tai visai ne jų „kontoros“ reikalas. Tai štai kaip mūsų šalyje ginamas viešasis interesas.Žada tą patį

Ar galima šilumos vartotojus dar labiau mulkinti? Galima, nes ponas A. Bagušinskas tai puikiai moka. Jis politinės diplomatijos „dėka“ lyg niekur nieko po rinkimų tapo vicemeru ir toliau vadovauja į Savivaldybės mero postą pasodintam Algimantui Greimui.

2011 gegužės 12 d. merui A. Greimui pateikiau pareiškimą, kuriame 430 Kybartų miesto šilumos vartotojų prašo nutraukti sutartį su UAB „Litesko“. A. Greimas birželio 17 d. raštu Nr. (13)(7.6)-SD-1525 mane informavo, kad bus užsakyti nepriklausomi ekspertai šilumos kainai nustatyti. Tai priimu kaip akivaizdų mulkinimą, mat tokio turinio raštą praėjusių metų balandį (Nr. (01)(2.14)-SD-376) man jau buvo atsiuntęs pats ponas A. Bagušinskas.

Tokios kainos apskaičiavimą būtų reikėję pateikti VKEKK, tačiau ši 2011 m. sausio 26 d. raštu Nr. R2-126 man pranešė, kad jokių dokumentų dėl šilumos kainos pakeitimo Kybartuose rajono Savivaldybės vadovybė nepateikė.

Taip žaidžiama ir dabar. Todėl manau, kad būtų beprasmiška merą A. Greimą „kalti prie kryžiaus“, nes jis tik žaidžia pono A. Bagušinsko įsiūlytą žaidimą.Imkimės iniciatyvos

Matau tik vieną išeitį – nutraukti sutartį su UAB „Litesko“, o rajone esančių katilinių ir šiluminių tinklų eksploataciją perimti rajono Savivaldybei. Šilumos kainą reikia nustatyti pagal faktines kuro ir darbo sąnaudas.

Reikia pareikalauti iš Savivaldybės, kad visos rajone esančios katilinės būtų pritaikytos kūrenti biokuru. Nesileiskime mulkinami. Vilkaviškio kraštui reikia turėti atsakingą vietos valdžią. Rajonui turi vadovauti aktyvus ir energingas meras, kaip yra Ukmergėje ar Ignalinoje. Be abejo, ir Seime mums praverstų bent du trys atstovai, kurie gintų mūsų interesus.

Siūlau kurti iniciatyvines grupes Vilkaviškyje, Kybartuose, Pilviškiuose, Virbalyje ir Paežeriuose, kad galėtume susitikti ir padiskutuoti rūpimais klausimais. Manau, jog tai būtų visiems naudinga, nes tik vienybėje – mūsų jėga. Tikiu, kad atsiras žmonių, plačiau besidominčių šilumos kainodaros klausimais. Norėčiau su jais susisiekti – esu sukaupęs daug teisinės ir susirašinėjimo medžiagos minėta tema. Mano kontaktai: tel. 8 618 62 732, (8 342) 30 294, el. paštas: Vyt@ktv.satela.lt.Vytautas BACEVIČIUS

Kybartietis


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Ūkininkai vengia savarankiškai deklaruoti pasėlius
* Eiti su lazdomis blogo oro nėra
* Dėl šuns lojimo darbo turi Savivaldybė ir policija
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate gavę europinės paramos lėšų?
Gavau paramą verslui, ūkiui.
Paramos lėšomis atsinaujinau būstą.
Prašiau, bet man jų neskyrė.
Europinių pinigų nesu prašęs.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „daleisti“?
Ne, nes jis sudarytas su svetimu priešdėliu da-. Vietoj daleisti teikiami šie veiksmažodžiai: 1. leisti atsirasti, pa(si)daryti, pvz.: Negalime daleisti pažeidimų (= leisti atsirasti pažeidimams ); 2. sakyti, tarti, manyti, pvz.: Daleiskim (= Sakykim; Tarkim ), tu teisus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas