„Santaka“ / Vestuves ir krikštynas siūloma švęsti su tradicinėmis senovinėmis apeigomis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda pilnai įrengtą, suremontuotą 1 kambario butą su rūsiu Pilviškių g., Vilkaviškyje (2/5 aukštas). Tel. 8 625 50 615.
Galioja iki: 2018-11-15 09:19:44

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-08-01 06:52

Dalinkitės:  


Krikštamotė prausia vaiką ant vandens suolo.

Giedriaus ZUBRICKO nuotr.


Vestuves ir krikštynas siūloma švęsti su tradicinėmis senovinėmis apeigomis

„Iš­ve­žėm pa­go­ny­tę – par­ve­žėm Ony­tę, iš­ve­žėm pa­go­niu­ką – par­ve­žėm Jo­niu­ką“, – to­kie skam­būs žo­džiai be­veik kiek­vie­ną sa­vait­ga­lį gir­di­si Jo­no Ba­sa­na­vi­čiaus gim­ti­nė­je per edu­ka­ci­nę krikš­ty­nų pro­gra­mą. Taip ban­do­me gai­vin­ti se­ną­sias tra­di­ci­jas.

Idė­ja reng­ti šei­mos šven­čių – krikš­ty­nų, ves­tu­vių – edu­ka­ci­nes pro­gra­mas gi­mė jau prieš ke­le­tą me­tų. Mu­zie­jaus ko­lek­ty­vas no­rė­jo ko nors ki­to­niš­ko, ne­tra­di­ciš­ko, ir lū­kes­čiai pa­si­tei­si­no. At­si­ran­da vis dau­giau no­rin­čių­jų švęs­ti krikš­ty­nas įdo­miau, lai­kan­tis se­ne­lių, pro­se­ne­lių pa­pro­čių.

Ži­nia apie mū­sų ren­gia­mas krikš­ty­nų, ves­tu­vių edu­ka­ci­nes pro­gra­mas ke­liau­ja iš lū­pų į lū­pas. Ne­re­tai pas mus be­si­lan­kan­tys ves­tu­vi­nin­kai su­si­mąs­to apie ga­li­my­bę ir pir­ma­gi­mio krikš­ty­nas švęs­ti J. Ba­sa­na­vi­čiaus gim­ti­nė­je.

Neap­si­gau­ki­te, mes neor­ga­ni­zuo­ja­me šven­tės su nu­krau­tais gė­ri­mų ir vai­šių sta­lais, „neu­lia­vo­ja­me“ iki pir­mų­jų gai­džių. Vi­sa tai vyks­ta sim­bo­liš­kai, imi­tuo­jant vai­kiu­ko su­ti­ki­mą na­muo­se po krikš­to, kaip šios apei­gos bū­da­vo at­lie­ka­mos XIX–XX a. pra­džios Lie­tu­vo­je. Vai­šės – tik sim­bo­li­nės, rei­ka­lin­gos pa­gal pro­gra­mą, ku­ri trun­ka nuo va­lan­dos iki pu­sant­ros.

Kaip vyks­ta edu­ka­ci­ja? Į pa­gal­bą pa­si­kvie­tę Gra­žiš­kių „Gra­žu­pio“ folk­lo­ro ko­lek­ty­vą, prie so­dy­bos var­tų pa­si­tin­ka­me šven­tės da­ly­vius: krikš­ti­ja­mą ma­žy­lį, kū­mus, tė­vus, se­ne­lius ir jų sve­čius. To­liau vi­siems įdo­mu ste­bė­ti, kaip vai­kiu­kas ke­lia­mas per lan­gą į tro­bą, kad tarp­du­ry­je ty­kan­čios lau­mės ir Gil­ti­nė jo ne­pa­vog­tų. Daug juo­ko ir šil­tų emo­ci­jų su­ke­lia sta­lo iš­pir­ki­mas, kai folk­lo­ro ko­lek­ty­vas už­sė­da jį su ne­tik­ru vai­ku.

Ka­dan­gi krikš­ty­nų šven­tė­je pa­tys svar­biau­si – vai­ke­lis ir kū­mai, jiems ir ski­ria­mas di­džiau­sias dė­me­sys. Nei se­niau, nei da­bar nie­kas ne­no­ri krikš­ta­tė­viu im­ti tin­gi­nio, ne­ger­bia­mo žmo­gaus, kaip ir ne­tvar­kin­go ar varg­šo. Vi­sa­da no­rė­ta sa­vam ma­žy­liui pa­skir­ti ge­rą, darbš­tų, vi­sų ger­bia­mą, tvar­kin­gą, tur­tin­gą, pro­tin­gą, links­mą kū­mą. Tai­gi bū­ti­nai rei­kia pa­tik­rin­ti, ar tie kū­mai tik­rai ver­ti sa­vo­jo var­do, to­dėl pra­si­de­da jų iš­ban­dy­mai. Tik­ri­na­me krikš­to tė­vų gud­ru­mą, darbš­tu­mą, links­mu­mą.

Po krikš­ta­tė­vių prie­sai­kos šie ap­do­va­no­ja ma­žy­lį sim­bo­li­nė­mis do­va­nė­lė­mis. Tai ga­li bū­ti ries­tai­niai, kad vai­ke­liui čiulp­tu­ko ne­rei­kė­tų, ar an­ge­las sar­gas, kad ma­žy­lis sa­vo ser­gė­to­ją tu­rė­tų.

Sim­bo­li­niai veiks­mai vyks­ta ant van­dens suo­lo, kur krikš­ta­mo­tė nu­prau­sia ma­žy­lį. Krikš­to alie­jų nu­plo­vi­mas van­de­niu pa­da­ro šį sak­ra­liu, ne­šan­čiu pa­lai­mą. Tuo van­de­niu krikš­ta­mo­tė ap­šlaks­to sve­čius, lin­kė­da­ma vai­sin­gu­mo.

Aiš­ku, neap­siei­na­ma be kū­mų spau­di­mo, kad vai­ke­lio dan­tys tan­kūs bū­tų ir kū­mai sal­dai­niais vi­sus ap­do­va­no­tų.

Ki­tas svar­bus pro­gra­mos epi­zo­das – vai­ko paau­gi­ni­mas: kiek­vie­nas sve­čias ima ma­žy­lį ir alaus kau­šą, ge­ria alų ar gi­rą ir sa­ko vai­ke­liui pa­lin­kė­ji­mą, kad ne­bū­tų už­da­ras. Vai­šė­mis gau­siai nu­krau­tas sta­las reiš­kia, jog ma­žy­liui lin­ki­ma, kad gy­ve­ni­me jam nie­ko ne­trūk­tų, kad vi­sa­da so­tus bū­tų – duo­nos tu­rė­tų. Kiau­ši­nis – gy­vy­bės sim­bo­lis, to­dėl kiau­ši­nie­nės ra­ga­vi­mas ska­ti­na vai­sin­gu­mą.

Be­ne dau­giau­siai juo­ko su­ke­lia se­ne­lių įšven­ti­ni­mas į „bo­če­lius“ ir puo­de­lių su­dau­žy­mas į slenks­tį, lin­kint anū­kui lai­mės.

Edu­ka­ci­nė pro­gra­ma bai­gia­ma vėl­gi no­rint ap­gau­ti lau­mes ir Gil­ti­nę – ma­žy­lis krikš­ta­tė­viams ati­duo­da­mas per lan­gą.

Džiau­gia­mės ga­lė­da­mi skleis­ti tra­di­ci­jas, o la­biau­siai džiu­gi­na tai, kad jos gy­vos, žmo­nės jų no­ri ir ieš­ko.

Tai­gi jei ir Jūs no­ri­te tra­di­ci­nių apei­gų, pa­gei­dau­ja­te įspū­din­gai pa­žy­mė­ti svar­biau­sias gy­ve­ni­mo šven­tes, at­vy­ki­te į Jo­no Ba­sa­na­vi­čiaus gim­ti­nę – vi­sa tai tik­rai ra­si­te.Ag­nė GRI­NE­VI­ČIŪ­TĖ

Mu­zie­ji­nin­kė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje kursis Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybė
* Trumpoje gatvėje – ilga nesutarimų gija
* Vis daugiau vilkaviškiečių atranda kalanetikos naudą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar rūpinatės savo įvaizdžiu socialiniuose tinkluose?
Informaciją skelbiu apgalvotai.
Dėl to visai nesuku galvos.
Neturiu socialinio tinklo paskyros.Kalbos patarimai

Ar taisyklinga „priimti dėmesin (domėn)“?
Ne, nes tai yra nevartotinas vertinys. Ne priimti dėmesin (domėn), o atsižvelgti, turėti galvoje, omenyje.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas