„Santaka“ / Skaičiuojamos perinčios gulbės

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-29 05:27

Dalinkitės:  


Pa­ma­tę pe­rin­čias gul­bes bū­ti­nai pra­neš­ki­te Lie­tu­vos or­ni­to­lo­gams.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Skaičiuojamos perinčios gulbės

Lie­tu­vos or­ni­to­lo­gų drau­gi­ja 2011-uo­sius pa­skel­bė Gul­bių me­tais. Vie­na iš nu­ma­ty­tų veik­lų yra in­for­ma­ci­jos apie gul­bes, jų mig­ra­ci­ją, ap­si­sto­ji­mo, šė­ri­mo­si vie­tas ir pe­rė­ji­mą rin­ki­mas.

Lie­tu­vo­je pe­ri dvie­jų rū­šių gul­bės: gul­bė ne­by­lė (Cyg­nus olor) ir gul­bė gies­mi­nin­kė (Cyg­nus cyg­nus). Gul­bė ne­by­lė yra įpras­ta pe­rin­ti rū­šis nuo XVIII a. Prieš ke­le­rius me­tus mū­sų ša­ly­je su­skai­čiuo­ta apie 1200 pe­rin­čių gul­bių ne­by­lių po­rų ir dau­giau nei 4000 ne­pe­rin­čių in­di­vi­dų. Pap­ras­tai ne­by­lės pe­ri sek­liuo­se, gau­siai van­dens au­ga­lais apau­gu­siuo­se eže­ruo­se, žu­vi­nin­kys­tės tven­ki­niuo­se, upių sen­va­gė­se, kar­je­rų tven­ki­niuo­se.

Pas­ta­rą­jį de­šimt­me­tį Lie­tu­vo­je ir ap­lin­ki­nė­se vals­ty­bė­se ste­bi­mas grei­tas gul­bių gies­mi­nin­kių pli­ti­mas bei įsi­tvir­ti­ni­mas nau­jų ti­pų bu­vei­nė­se. Gau­siau­siai šios rū­šies paukš­čiai pe­ri žu­vi­nin­kys­tės tven­ki­niuo­se, bet taip pat ap­tin­ka­mi pe­rin­tys be­brų įreng­to­se už­tvan­ko­se, se­nuo­se dur­py­nuo­se, baig­tuo­se eksp­loa­tuo­ti kar­je­ruo­se, tan­kiai van­dens au­ga­li­ja apau­gu­sio­se kūd­ro­se, už­lie­to­se pie­vo­se. Gul­bės gies­mi­nin­kės uži­ma vis nau­jas pe­rė­ji­mo vie­tas.

Gul­bė gies­mi­nin­kė kur kas re­tes­nė už ne­by­lę ir yra įra­šy­ta į Lie­tu­vos rau­do­ną­ją kny­gą. Ša­ly­je šios rū­šies paukš­čiai pra­dė­jo pe­rė­ti nuo 1987 m., o mū­sų kraš­te 2001 me­tais pe­rė­jo 15–20 po­rų. Šiuo me­tu Lie­tu­vo­je ga­li pe­rė­ti iki 100 po­rų gul­bių gies­mi­nin­kių, ta­čiau tiks­lus skai­čius nė­ra ži­no­mas.

Gul­bė ne­by­lė yra pa­pli­tu­si vi­so­je Lie­tu­vo­je, ne­bi­jo žmo­nių ir daž­nai pe­ri jų kai­my­nys­tė­je. Šios žmo­nėms ge­rai pa­žįs­ta­mos gul­bės yra ty­le­nės, be to, jos daž­nai le­sa duo­da­mą le­sa­lą. Gul­bės ne­by­lės sna­pas yra oran­ži­nis ar rau­do­nai oran­ži­nis, virš sna­po jos tu­ri juo­dą gum­bą.

Gul­bė gies­mi­nin­kė, prie­šin­gai, yra at­sar­gi, ne­le­sa žmo­gaus duo­da­mo le­sa­lo ir ven­gia ar­ti­mos žmo­gaus kai­my­nys­tės, o pe­rė­ji­mo vie­tos ieš­ko­si nuo­ša­les­niuo­se van­dens tel­ki­niuo­se su gau­sia van­dens au­ga­li­ja. Gul­bę gies­mi­nin­kę nuo ne­by­lės ga­li­ma at­skir­ti pa­gal gel­to­nos spal­vos sna­pą, virš ku­rio nė­ra gum­bo. Be to, šie paukš­čiai „gie­da“ – gul­bėms skren­dant daž­nai gir­di­mi jų bal­sai.

Šiais me­tais Lie­tu­vo­je at­lie­ka­ma pe­rin­čių gul­bių gies­mi­nin­kių ir gul­bių ne­by­lių ap­skai­ta. Jos tiks­las yra su­skai­čiuo­ti pe­rin­čias gul­bes ne­by­les ir re­tes­nes gul­bes gies­mi­nin­kes.

Pra­šo­me vi­sų žmo­nių, ma­čiu­sių pe­rin­čias gul­bes, apie tai mums pra­neš­ti ir kuo tiks­liau įvar­dy­ti paukš­čio rū­šį (gul­bė ne­by­lė ar gul­bė gies­mi­nin­kė), vie­to­vės pa­va­di­ni­mą (ra­jo­ną, se­niū­ni­ją, kai­mą), van­dens tel­ki­nį, ku­ria­me gul­bės pe­ri (eže­ras, už­tvan­ka, tven­ki­nys, iš­kas­ta kūd­ra, pel­kė ir pan.), jau­nik­lių skai­čių (kiek ste­bė­ji­mo me­tu ša­lia suau­gu­sių paukš­čių ma­tė­te jau­nik­lių, kiek jų užau­go), jei yra žie­duo­tas šei­mos na­rys – žie­do nu­me­rį.

No­rė­si­me su­ži­no­ti ir pra­ne­šė­jo kon­tak­tus: var­dą, pa­var­dę, te­le­fo­no nu­me­rį, elekt­ro­ni­nio pa­što ad­re­są.

Taip pat ren­ka­ma in­for­ma­ci­ja apie ne­pe­rin­čių gul­bių san­kau­pas va­sa­ros me­tu. Pra­šo­me pra­neš­ti, ka­da, kur ir kiek ma­tė­te ne­pe­rin­čių gul­bių.

In­for­ma­ci­ją apie Lie­tu­vo­je pe­rin­čias gul­bes ar ne­pe­rin­čių gul­bių san­kau­pas pra­šo­me pra­neš­ti tel. 8 673 12 411, elekt­ro­ni­niu pa­štu juliusmorkunas@gmail.com ar­ba Lie­tu­vos or­ni­to­lo­gų drau­gi­jai tel./faks. (8 5) 213 0498, elekt­ro­ni­niu pa­štu lod@birdlife.lt. Taip pat ga­li­te ra­šy­ti ad­re­su: Nau­gar­du­ko g. 47-3, LT-03208 Vil­nius.Ju­lius MOR­KŪ­NAS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Nei rinkiminė kampanija, nei priešrinkiminiai pažadai
Iš abstraktų nereikėtų daryti vedinių su priesaga -inis. Taigi turėtų būti ne rinkiminė, o rinkimų apygarda, apylinkė, kampanija, komisija, kova, laida, programa, o priešrinkiminius debatus ar pažadus reikia keisti į debatus prieš rinkimus; pažadus, duotus prieš rinkimus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas