„Santaka“ / Katarakta. Dažniausiai pacientų užduodami klausimai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-22 06:01

Dalinkitės:  Katarakta. Dažniausiai pacientų užduodami klausimai

Tik­riau­siai daž­no iš mū­sų šei­mo­je, gi­mi­nė­je ar drau­gų ra­te yra as­me­nų, ser­gan­čių ka­ta­rak­ta. Su­si­dū­rus su šia li­ga iš­ky­la ne­ma­žai klau­si­mų: ko­kia tai li­ga, ko­kios su­si­rgi­mo prie­žas­tys, kaip elg­tis su­si­rgus, koks efek­ty­viau­sias šios li­gos gy­dy­mas ir kt. To­dėl šia­me straips­ny­je trum­pai ap­žvelg­si­me svar­biau­sius pa­cien­tams rū­pi­mus klau­si­mus, su­si­ju­sius su vie­na daž­niau­sių akių li­gų – ka­ta­rak­ta.

Kas yra ka­ta­rak­ta? Ka­ta­rak­ta (lę­šiu­ko su­drums­tė­ji­mas) – akių li­ga, iš­si­vys­tan­ti dėl lę­šiu­ko skaid­ru­mo su­ma­žė­ji­mo, drums­čių for­ma­vi­mo­si. Tai vie­na pa­grin­di­nių re­gė­ji­mo ne­te­ki­mo prie­žas­čių.

Kas le­mia li­gos at­si­ra­di­mą? Ka­ta­rak­tos iš­si­vys­ty­mą ska­ti­na ke­le­tas veiks­nių: ge­ne­ti­nis po­lin­kis, akių trau­mos, rū­ky­mas, kenks­min­gas ap­lin­kos po­vei­kis, ža­lin­gos dar­bo są­ly­gos, sis­te­mi­nės li­gos, il­ga­lai­kis me­di­ka­men­tų var­to­ji­mas ir kt., ta­čiau pa­grin­di­nė li­gos at­si­ra­di­mo prie­žas­tis – se­nė­ji­mas. Žmo­gui sens­tant kei­čia­si akies lę­šiu­ko struk­tū­ra, su­si­for­muo­ja drums­tys, truk­dan­čios ge­rai ma­ty­ti.

Ko­kie pir­mi­niai li­gos po­žy­miai? Pag­rin­di­nis ka­ta­rak­tos simp­to­mas – pa­laips­niui blo­gė­jan­tis re­gė­ji­mas vie­na ar­ba abiem aki­mis. Daž­nai ser­gan­tie­ji ka­ta­rak­ta skun­džia­si rū­ku prieš akis, daik­tai ma­to­mi ne­ryš­kiai, dvi­gu­bi­na­si jų at­vaiz­dai, sun­ku vai­ruo­ti au­to­mo­bi­lį tam­siu pa­ros me­tu, blo­giau ma­ty­ti sau­lė­tą die­ną. Ka­ta­rak­ta ga­li su­kel­ti jaut­ru­mą ryš­kiai švie­sai, spal­vos tam­pa blan­kios, ga­li pri­reik­ti daž­nai keis­ti aki­nius. Ser­gant ka­ta­rak­ta tam­pa su­dė­tin­ga ne tik at­lik­ti įpras­ti­nius kas­die­nius dar­bus ar už­siim­ti mėgs­ta­ma veik­la (skai­ty­mu, mez­gi­mu, rank­dar­biais, mais­to ga­mi­ni­mu), bet li­gai pro­gre­suo­jant pra­ran­da­mas re­gė­ji­mas ir žmo­gus ne­ga­li gy­ven­ti be ar­ti­mų­jų pa­gal­bos.

Ar įma­no­ma iš­gy­dy­ti ka­ta­rak­tą be ope­ra­ci­jos? Vais­tų, ku­rie pra­skaid­rin­tų lę­šiu­ką ar su­stab­dy­tų ka­ta­rak­tos vys­ty­mą­si, nė­ra. Vie­nin­te­lis efek­ty­vus šios li­gos gy­dy­mo bū­das – ope­ra­ci­ja.

Kaip at­lie­ka­ma ka­ta­rak­tos ope­ra­ci­ja? Dau­ge­liu at­ve­jų ka­ta­rak­tos ope­ra­ci­jos at­lie­ka­mos ne­tai­kant bend­ro­sios anes­te­zi­jos, o vie­tiš­kai vais­tais nu­jaut­ri­nant akį. To­dėl ope­ra­ci­jos me­tu žmo­gus iš­lie­ka są­mo­nin­gas, ta­čiau vi­siš­kai ne­jau­čia skaus­mo. Akių chi­rur­gi­jos cent­re nau­do­jant mo­der­niau­sią of­tal­mo­lo­gi­nę chi­rur­gi­nę įran­gą aky­je pa­da­ro­mas mik­rop­jū­vis, itin ma­žai trau­muo­jan­tis akį. Per jį spe­cia­liu ult­ra­gar­si­niu apa­ra­tu – fa­koe­mul­si­fi­ka­to­riu­mi – su­smul­ki­na­mas bei pa­ša­li­na­mas drums­tas lę­šiu­kas ir imp­lan­tuo­ja­mas dirb­ti­nis.

Ka­dan­gi pjū­vis la­bai ma­žas, jo siū­ti ne­rei­kia. Ope­ra­ci­ja ne­skaus­min­ga, trun­ka 30 min., po ope­ra­ci­jos ne­rei­ka­lin­gas sta­cio­na­rus gy­dy­mas, pa­cien­tas iš­lei­džia­mas gy­dy­tis į na­mus.

Kaip pa­si­kei­čia re­gė­ji­mas po ope­ra­ci­jos? Iš­to­bu­lė­jus of­tal­mo­lo­gi­nei įran­gai bei dirb­ti­nių lę­šiu­kų sa­vy­bėms, ka­ta­rak­tos ope­ra­ci­ja ta­po la­bai efek­ty­vi. Pa­sak Akių chi­rur­gi­jos cent­ro mik­ro­chi­rur­go gyd. A. Šid­laus­ko, jei­gu nė­ra ki­tų akies, sis­te­mi­nių li­gų ar ope­ra­ci­jos komp­li­ka­ci­jų, tai re­gė­ji­mas pa­ge­rė­ja tuoj po ope­ra­ci­jos. Žmo­gus ga­li im­tis įpras­ti­nės veik­los ir po­mė­gių. Kaip tei­gia gy­dy­to­jas, svar­biau­sia – per­ne­lyg il­gai ne­dels­ti ir ne­lauk­ti, kol re­gė­ji­mas pra­ran­da­mas ga­lu­ti­nai. Il­gai del­siant ka­ta­rak­ta „su­bręs­ta“, lę­šiu­kas pa­si­da­ro „kie­tas“. To­kiu at­ve­ju ope­ra­ci­ją tech­niš­kai sun­kiau at­lik­ti, pa­di­dė­ja ope­ra­ci­nių ir poo­pe­ra­ci­nių komp­li­ka­ci­jų ri­zi­ka. Be to, ka­ta­rak­tai pro­gre­suo­jant, ga­li pa­di­dė­ti akis­pū­dis, ga­li­ma su­si­rgti ne­pa­gy­do­ma akių li­ga – glau­ko­ma.

Vi­sus, ku­riems gy­dy­to­jai diag­no­za­vo ka­ta­rak­tą ir rei­kia at­lik­ti ope­ra­ci­ją, kvie­čia­me į Akių chi­rur­gi­jos cent­rą, esan­tį Sa­va­no­rių pr. 66, Kau­ne. Re­gist­ruo­ki­tės te­le­fo­nu (8 37) 75 08 05, www.akiu­chi­rur­gi­ja.lt.

Užsk. 4155


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas