„Santaka“ / Nykos kaimo vizija Paežeriuose

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda naujus klausos aparatus, kraujospūdžio matuoklius (40 Eur). Tel. 8 670 99 923.
Galioja iki: 2018-09-20 09:59:47Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-22 05:54

Dalinkitės:  


Pro langą besidairantis kaštonas sukelia nykias mintis apie tuštėjantį mūsų kraštą.

Autoriaus nuotr.


Nykos kaimo vizija Paežeriuose

Jei kas at­si­me­na­te, bu­vo to­kia P. Cvir­kos kny­ga „Sau­lė­ly­dis Ny­kos vals­čiu­je“. Neat­si­tik­ti­nai taip pa­va­di­nau šią keis­tą, ver­tą gi­les­nių ap­mąs­ty­mų sa­vo nuo­trau­ką, da­ry­tą bū­tent sau­lė­ly­džio me­tą dr. Vin­co Ku­dir­kos, mū­sų him­no kū­rė­jo, gim­ti­nė­je. Dar dau­giau: prieš pu­sant­ro šim­to me­tų ant šio pae­že­rės kal­niu­ko, tiks­liai šio­je pat vie­to­je, bu­vo Ku­dir­kų so­dy­ba, ku­rio­je gi­mė Vin­cas. Tik po ke­le­rių me­tų jų šei­ma, skirs­tant kai­mus vien­sė­džiais, iš­si­kė­lė į tuo­met va­di­na­mą „ko­lio­ni­ją“, gau­tą pie­ti­nia­me eže­ro kran­te. Vin­cu­kas į mo­kyk­lą žie­mo­mis ei­da­vo jau iš nau­jų tro­bų tie­siai per eže­ro le­dą. Tai­gi, pa­mink­li­nį ak­me­nį iš klė­te­lės, sta­ty­tos 1867 m., kie­mo su įra­šu „Čia gi­mė 1858 12 31...“ de­rė­tų per­kel­ti į šią pa­lik­tą nyk­ti vie­tą. Ap­mau­di klai­da dėl ne­ži­no­ji­mo ir sku­bos bu­vo pa­da­ry­ta 1965-ai­sias, ku­riant mu­zie­jų-klė­te­lę.

Bet kas tą da­rys, ar iš­vis bus kam net ir tą pa­mink­lą sau­go­ti? Kaip tik to­kias ny­kias nuo­tai­kas su­ke­lia šis gra­žus kaš­to­nas, išau­gęs pro lan­gą. Ne­gi taip ir to­liau vyks to­ta­li­nis Lie­tu­vos kai­mo nai­ki­ni­mas? Kai­mo, ku­ris fak­tiš­kai pa­bu­di­no tau­tą su dr. Jo­no Ba­sa­na­vi­čiaus „Auš­ra“ ir pri­kė­lė Vin­co Ku­dir­kos „Var­po“ skam­be­siu, iš­gel­bė­jo ją nuo nu­tau­tė­ji­mo ir pa­ly­dė­jo ne­prik­lau­so­my­bės ke­liu į pir­mą­jį Lie­tu­vos vals­ty­bės at­kū­ri­mą. Vi­si to žyg­dar­bio ved­liai bu­vo vien iš kai­mo šiau­di­nės pa­sto­gės ki­lę.

Ša­ly­je vyks­ta fo­ru­mas-vi­zi­ja „Lie­tu­va 2030“. Taip ir no­rė­jo­si jos or­ga­ni­za­to­riams pa­siųs­ti šią nuo­trau­ką su klau­si­mu: „Po­nai, ar jūs nea­tit­rū­kę nuo že­mės sa­vo svai­čio­ji­mų vi­zi­jo­se?“ Paž­vel­ki­te rūs­čiai rea­ly­bei tie­siai į akis ir spręs­ki­te, ką da­ry­ti, kad to­kie kaš­to­nai neiš­lįs­tų ir mies­tuo­se pro dau­gia­bu­čių akis. An­tai Kau­ne, prie­šais nau­ją­ją spor­to are­ną, ant be­lan­gio monst­ro sto­go, jau stie­pia­si ber­že­lis...

Lie­tu­va iš­si­bė­gio­ja. So­dy­bų tuš­tė­ji­mo me­to cu­na­mis įgau­na net ne­mė­gi­na­mą stab­dy­ti pa­grei­tį. Ar ži­no sta­tis­ti­ka, kiek iš vi­so da­bar yra mū­sų ša­ly­je ap­leis­tų na­mų, bu­tų? Pae­že­riuo­se jų skai­čius jau ar­tė­ja prie de­šim­ties, o yra dau­gy­bė kai­mų, ku­riuo­se, kaip man ži­no­ma, iš 20 so­dy­bų li­kę tik aš­tuo­nios, ir to­se vien pen­si­nin­kai. Da­lis jų – jau ant pa­ta­lo.

Mo­ki­nių ma­žė­ji­mas, kaip ir už­da­ro­mų mo­kyk­lų skai­čius, kas­met per­žen­gia tūks­tan­čių ir ati­tin­ka­mai šim­tų ri­bas. Ar il­gai teks lauk­ti pa­sku­ti­nio, to vie­nin­te­lio, mo­ki­nio lie­tu­viu­ko? Kaip ra­šė gar­sus ra­šy­to­jas Dž. F. Ku­pe­ris ro­ma­ne apie Ame­ri­kos in­dė­nus – „pa­sku­ti­nio mo­hi­ka­no“... O gal „vi­zi­ja“ nu­ma­tė ri­bą, nuo ku­rios tie skai­čiai pa­suks at­gal tei­gia­ma kryp­ti­mi, gal nu­ma­tė prie­mo­nes, kaip su­stab­dy­ti emig­ra­ci­jos cu­na­mio ban­gą?..

Ne­pa­teik­siu re­cep­to. Tam yra vals­ty­bės gal­vos, ku­rios, de­ja, daž­nai mė­ne­sių mė­ne­sius mur­do­si svars­ty­da­mos ko­kio nors gir­to „ka­ra­liaus“ ar pai­ko „men­taus­ko“ iš­dai­gas, užuo­t kar­di­na­liai spren­dę pro­ble­mas.

Am­žiais mus nio­ko­jo kai­my­nai, bet iš­gy­ve­no­me, o da­bar – pa­tys sa­ve nai­ki­na­me. Skver­bia­si to­kia ne­gra­ži min­tis: o gal sten­gia­mės pa­bėg­ti iš tos bū­si­mų čer­no­by­lių dy­ky­nės, iš to už­keik­to tri­jų ato­mi­nių, ku­ria­mų kai­my­nų ir mū­sų pačių ran­ko­mis, iš to gel­to­nų tri­kam­pių ra­to ap­sup­ties? Kas pa­sa­kys?

Teat­lei­džia man skai­ty­to­jai, bet nors esu ir op­ti­mis­tas, pa­są­mo­nė­je iš­ky­la švent­va­giš­kos vi­zi­jos. „Ma­žos tau­tos – tai la­šas ant karš­to ak­mens, jos tu­ri už­leis­ti ke­lią...“ – skel­bė A. Hit­le­ris. Ne­gi tie­są pa­sa­kė tas pa­sau­li­nis žu­di­kas Nr. 1?

Tad nors ir gra­žus vaiz­de­lis ta nuo­trau­ka, bet su­ke­lia ne­ge­rų min­čių. O gal tik man?Vy­tau­tas GRI­NIUS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate naujuosius Vilkaviškio riboženklius?
Profesionalus darbas.
Vaizdas nuvylė.
Dar nemačiau.
Senieji buvo geresni.Kalbos patarimai

Nei rinkiminė kampanija, nei priešrinkiminiai pažadai
Iš abstraktų nereikėtų daryti vedinių su priesaga -inis. Taigi turėtų būti ne rinkiminė, o rinkimų apygarda, apylinkė, kampanija, komisija, kova, laida, programa, o priešrinkiminius debatus ar pažadus reikia keisti į debatus prieš rinkimus; pažadus, duotus prieš rinkimus.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas