„Santaka“ / Po Šveicariją – lietuvių rašytojų takais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Reikalingas (-a) pagalbinis darbininkas (-ė) ūkio darbams, mokantis (-i) karves melžti aparatu. Darbas netoli Gražiškių. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-11-29 08:57:12

Parduoda dalimis CITROEN BERLINGO (2002 m., dyzelis, 1,9 l, 51 kW), AUDI A4 (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW POLO (1997 m., 1,9 l, dyzelis, 47 kW), VW GOLF IV (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW SHARAN (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW). Tel. 8 699 28 707.
Galioja iki: 2018-11-29 10:25:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-22 05:47

Dalinkitės:  


Šveicarijos miestuose namai išpuošti kaip kalėdiniai atvirukai.

Autoriaus nuotr.


Po Šveicariją – lietuvių rašytojų takais

(Tę­si­nys. Spaus­din­ta Nr. 81, 82, 83, 84)


„Ke­liau­siu da­bar į Ciu­ri­chą“


Nors ko­jos nuo vaikš­čio­ji­mo po vie­ną iš di­džiau­sių Švei­ca­ri­jos mies­tų pa­sun­kė­jo, ke­liau­ja­me Jo­no Bi­liū­no ir mū­sų kraš­tie­čio Vin­co Mic­ke­vi­čiaus-Kap­su­ko ta­kais. Gi­dė Teo­do­ra stab­te­li prie vie­no ki­to įsta­baus gro­žio Ciu­ri­cho se­na­mies­čio na­mo ir pa­sa­ko­ja pa­sa­ko­ja...

„Ke­liau­siu da­bar į Ciu­ri­chą“, – laiš­ke Jur­giui Šau­liui ra­šė J. Bi­liū­nas. Iš Leip­ci­go J. Bi­liū­nas į šį mies­tą at­vy­ko 1904 m. stu­di­juo­ti fi­lo­so­fi­jos. Ber­ne jis pa­li­ko drau­gus iš so­cial­de­mok­ra­tų par­ti­jos A. Ja­nu­lai­tį, V. Mic­ke­vi­čių-Kap­su­ką, lais­vą­jį Ber­no uni­ver­si­te­to fi­lo­so­fi­jos ir eko­no­mi­kos klau­sy­to­ją J. Šau­lį – bū­si­mą­jį Va­sa­rio 16-osios Ak­to sig­na­ta­rą. J. Bi­liū­ną var­gi­no A. Ja­nu­lai­čio ir V. Kap­su­ko gin­čai dėl so­cial­de­mok­ra­tų tak­ti­kos ir bū­si­mos Lie­tu­vos atei­ties. Įdo­mi J. Bi­liū­no pa­sta­ba: „Vie­na po­li­ti­ka už­sii­mant, gal­būt ant ga­lų ga­lo ir ga­li­ma bū­tų su­tver­ti lie­tu­viš­ką res­pub­li­ką, bet ga­li at­si­tik­ti, kad ta­da jau nė vie­nas lie­tu­vis lie­tu­viš­kai ne­be­kal­bės.“ Taip jis ra­šė Po­vi­lui Vi­šins­kiui.

Dėl pra­stų gy­ve­ni­mo są­ly­gų Leip­ci­ge ra­šy­to­jas su­si­rgo džio­va. Švei­ca­ri­jo­je jis ti­kė­jo­si su­stip­rė­ti.

Kla­jo­da­mi Ciu­ri­cho gat­vė­mis, praė­jo­me ir Ru­si­jos bol­še­vi­kų va­dui V. Le­ni­nui skir­tą len­tą, ta­čiau tu­ris­tų čia ne­su­ti­ko­me. O mus do­mi­no „Mė­ly­no­sios le­li­jos“ na­mas (Neu­markt 15), ku­ria­me gy­ve­no ir kū­rė J. Bi­liū­nas. Čia jis pa­ra­šė ap­sa­ky­mus „Žvaigž­dė“, „Kū­di­kys­tės sap­nai“ ir tes­ta­men­ti­nį ei­lė­raš­tį „Kad nu­mir­siu, man pa­kas­kit“. Šis pa­sta­tas įsi­sprau­dęs tarp ki­tų na­mų, stie­bia­si į aukš­tį ir pri­me­na le­li­jos žie­dą. „Kvar­te­rą ga­vau pi­gią, už 15 fr., pa­čioj pa­dan­gėj, ma­žas bet švie­sus kam­ba­rė­lis, šei­mi­nin­kė ry­tais duo­da pie­no, tuo ir min­tu“, – ra­šė J. Bi­liū­nas.

Sto­vė­da­mi ir fo­tog­ra­fuo­da­mie­si prie šio na­mo, gim­na­zis­tai jau ži­no­jo liūd­ną ra­šy­to­jo gy­ve­ni­mo Švei­ca­ri­jo­je is­to­ri­ją, nes ke­liau­da­mi iš mies­to į mies­tą au­to­bu­se skai­tė pa­sa­ko­ji­mų apie tai iš­trau­kas.

Ciu­ri­che J. Bi­liū­nas gy­ve­no vie­ni­šiaus gy­ve­ni­mą, jis al­ka­nas ir li­go­tas kla­jo­jo po Švei­ca­ri­jos kal­nus. Žmo­nai Ju­li­jai, ku­ri stu­di­ja­vo Char­ko­ve, ra­šė: „Prie­šais ma­ty­ties kal­nas Uet­li­berg, akį vars­to aukš­tu­mu. Bu­vau jau sy­kį už­li­pęs, <...> li­pau 1,5 val. siau­ru kaip au­dek­las ta­ke­liu, o lip­da­mas po ko­jų ma­čiau vi­są mies­tą, <...> vaikš­ti­nė­da­mas ir ro­pi­nė­da­mas, gai­lė­jau, kad ta­vęs kar­tu nė­ra.“

J. Bi­liū­no mi­ni­mas kal­nas yra prie pat Ciu­ri­cho. Tai tu­ris­tų pa­mėg­ta poil­sio vie­ta. Da­bar į kal­ną ke­lia­vo­me trau­ki­nu­ku ir tik į pa­čią vir­šū­nę už­ko­pė­me ­pės­čio­mis. O J. Bi­liū­nas, bū­da­mas silp­nos svei­ka­tos, į šį kal­ną įko­pė pa­ts.

Prieš mus J. Bi­liū­no ta­kais ėjo daug lie­tu­vių li­te­ra­tū­ros ty­ri­nė­to­jų: žur­na­lis­tai Leo­nas Ste­pa­naus­kas, anykštėnai Milda Telksnytė ir Vy­gan­das Rač­kai­tis, ra­šy­to­ja Ma­ri­ja Ma­ci­jaus­kie­nė. Grį­žę į mies­tą, mes dar praė­jo­me pro Al­ber­to Einš­tei­no na­mą-mu­zie­jų. Di­dy­sis moks­li­nin­kas čia gy­ve­no tuo pat me­tu, kaip ir J. Bi­liū­nas. Gal ir gat­vė­je pra­si­len­kė.An­ta­nas ŽI­LINS­KAS

(Bus dau­giau)


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Ar galima sakyti „prieinama kaina“?
ikrai galima, kadangi „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ nurodoma trečioji dalyvio prieinamas reikšmė – „nebrangus, įperkamas“.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas