„Santaka“ / Škvalas medžius vartė ir keliuose, ir kapinėse

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!




Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39



Svečių knyga

Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-22 05:09

Dalinkitės:  


Gamtos stichija pasidarbavo šalia Virbalio esančiose holokausto aukų kapinėse.

Autorės nuotr.


Škvalas medžius vartė ir keliuose, ir kapinėse

Eglė MIČIULIENĖ

Ket­vir­ta­die­nį praū­žęs trum­pas, bet stip­rus škva­las Su­val­ki­jo­je spė­jo pri­krės­ti ei­bių.

Ryš­kūs šio reiš­ki­nio pa­da­ri­niai li­ko Vir­ba­lio Mies­to Lau­kų kai­me esan­čio­se ge­no­ci­do au­kų ka­pi­nė­se. Jose pa­lai­do­ta dau­giau nei 10 000 su­šau­dy­tų žy­dų, ka­ro be­lais­vių. Ga­lin­ga gam­tos jė­ga me­džius var­tė su šak­ni­mis, iš­lau­žė vir­šū­nes.

At­ro­do, kad siau­ru ruo­žu praū­žęs škva­las nu­švil­pė pa­čiu ke­liu­ku, ve­dan­čiu į ge­no­ci­do au­kų ka­pi­nes. Ap­link ke­lią li­ko iš­vers­tos di­džiu­lės dau­giau nei pus­met­rio sto­rio tuo­pos, uo­sia­la­piai kle­vai, iš­su­ki­nė­ti pu­šų ka­mie­nai. Li­ku­sių me­džių vir­šū­nės at­ro­do tar­si nu­pe­šio­tos.

Apie vė­jo ga­lin­gu­mą liu­di­jo ir kar­tu su me­džių šak­ni­mis iš­vers­ti gre­ta ka­pi­nių sto­vė­ję sun­kūs prieš­tan­ki­niai blo­kai.

Ka­mie­nų bei pri­kri­tu­sių stam­bių ša­kų pil­na ir pa­čio­se ho­lo­kaus­to au­kų ka­pi­nė­se, me­dis už­griu­vęs ant po­sta­men­to.

Penk­ta­die­nio ry­te su mo­to­ri­niais pjūk­lais ir ki­tais įran­kiais vė­jo nu­siaub­to­je vie­to­je jau dar­ba­vo­si Vir­ba­lio se­niū­ni­jos dar­bi­nin­kai. Įver­tin­ti iš­lau­žy­tus me­džius Vir­ba­lio se­niū­nas Zi­tas La­se­vi­čius pa­si­kvie­tė Vil­ka­viš­kio ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės eko­lo­gą Da­rių Bu­ni­kį.

Pa­sak Z. La­se­vi­čiaus, su­pjo­vus iš­var­tas, mal­kos bus ati­duo­tos skurs­tan­čioms šei­moms.

Škva­las apar­dė ir ne­to­li ge­no­ci­do ka­pi­nių esan­čių ūkio pa­sta­tų komp­lek­sų sto­gus. Ats­ku­bė­ję sa­vi­nin­kai juos jau su­si­re­mon­ta­vo.

Ki­to­se ra­jo­no vie­to­se me­džių taip pat pri­var­ty­ta, iš­lū­žu­sios di­džiu­lės sun­kios ša­kos.

Į pa­gal­bą su­pjaus­ty­ti ir nu­temp­ti ant va­žiuo­ja­mo­sios ke­lio da­lies už­griu­vu­sius me­džius va­žia­vo ir ra­jo­no ug­nia­ge­siai gel­bė­to­jai. Me­džiai bu­vo už­griu­vę ke­lius, ve­dan­čius Ky­bar­tų, Ku­dir­kos Nau­mies­čio link.

Dau­giau­siai me­džių mū­sų ra­jo­ne iš­var­ty­ta Vilkaviškio–Alvito ke­ly­je. Šia­me ruo­že ket­vir­ta­die­nį gaisrininkai su­pjaus­tė ir nuo ke­lio nu­tem­pė net sep­ty­nis iš­vir­tu­sius me­džius.

Lai­mė, mū­sų ra­jo­ne griū­nant me­džiams ne­nu­ken­tė­jo au­to­mo­bi­liai, nors Lie­tu­vo­je per škva­lą toks at­ve­jis bu­vo ne vie­nas. Tik pa­si­džiaug­ti ga­li­ma, kad žmo­nių au­kų res­pub­li­ko­je iš­veng­ta.

Drau­di­mo bend­ro­vės jau skai­čiuo­ja vi­so­je Lie­tu­vo­je aud­ros pri­da­ry­tus nuo­sto­lius. Prog­no­zuo­ja­ma, jog ža­la sieks šim­tus tūks­tan­čių li­tų. La­biau­siai nuo audros nu­ken­tė­jo Va­rė­nos, Ma­ri­jam­po­lės, Tra­kų ir Vil­niaus mies­tų bei ra­jo­nų gy­ven­to­jų.

Be elekt­ros aud­ra pa­li­ko apie 10 tūks­tan­čių Lie­tu­vos gy­ven­to­jų. Vil­ka­viš­kio ra­jo­ne penk­ta­die­nį, 12 val., be elekt­ros ener­gi­jos dar bu­vo li­kę 60 var­to­to­jų.

Ky­bar­tų me­teo­ro­lo­gi­jos sto­ties ve­dė­ja Gra­ži­na Ona Gri­mai­lie­nė sa­kė, jog ket­vir­ta­die­nį škva­las už­fik­suo­tas du kar­tus: tarp 16–17 va­lan­dos ir nak­tį. Jis tru­ko maž­daug ke­tu­rias mi­nu­tes, o stip­ru­mas sie­kė 16–17 m/s.

„Škva­las nuo vė­jo ski­ria­si tuo, kad jis trun­ka apie 2–5 mi­nu­tes ir praū­žia maž­daug ki­lo­met­ro spin­du­liu. To­kio trum­po lai­ko už­ten­ka, kad sa­vo ke­ly­je škva­las vis­ką iš­var­ty­tų ir iš­griau­tų, o pa­skui vis­kas nu­rims­ta“, – aiš­ki­no me­teo­ro­lo­gė.

Per aud­rą praėjusį ket­vir­ta­die­nį už­fik­suo­tas ir di­džiu­lis kri­tu­lių kie­kis: per pa­rą iš­kri­to 45 mm, o juos su­dė­jus su tre­čia­die­nį iš­kri­tu­siu kie­kiu su­si­da­ro be­veik 70 mm.

Ži­nant, jog pa­gal dau­gia­me­čius skai­čia­vi­mus vi­so lie­pos mė­ne­sio kri­tu­lių nor­ma yra 76 mm, tai – tik­rai di­de­lis kie­kis. Ta­čiau, pa­sak G. O. Gri­mai­lie­nės, že­mė bu­vo smar­kiai iš­džiū­vu­si, to­dėl liū­ties van­de­nys ne­tru­ko su­si­ger­ti į grun­tą.

Me­teo­ro­lo­gės tei­gi­mu, to­kie reiš­ki­niai Lie­tu­vo­je nė­ra la­bai neįp­ras­ti.

„At­mos­fe­ros fron­tai vie­to­je ne­sto­vi, an­ti­cik­lo­nai vis „stum­do­si“ su cik­lo­nais – ku­ris ga­lin­ges­nis, tas ir nu­ga­li. Dėl to ky­la aud­ros, tran­ko­si griaus­ti­nis. Pas­ta­ra­sis škva­las šią va­sa­rą – jau ne pir­mas. Lie­pa – to­kių iš­dai­gų mė­gė­ja.

Pap­ras­tai šį va­sa­ros mė­ne­sį ir iš­kren­ta dau­giau­siai kri­tu­lių, bū­na dau­giau­siai per­kū­ni­jų“, – kal­bė­jo G. O. Gri­mai­lie­nė.






Komentarai:







Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.



Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas