„Santaka“ / Savo išgyvenimus sudėjo į knygą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Išsinuomotų butą Vilkaviškyje (pageidautina I–II a., bet siūlyti ir III a., gali sumokėti nuomos mokestį už kelis mėnesius, gali būti be baldų, be remonto, gali susiremontuoti). Tel. 8 672 02 631.
Galioja iki: 2019-07-21 09:42:20

Parduoda sodyba (80 a sklypas, nuo Gižų 3 km, Marijampolė - 12 km, Vilkaviškis - 24 km, sodyba šalia asfaltuoto kelio, 100 m iškeltu žvyrium keliuku, domina keitimas į butą Vilkaviškyje). Tel. 8 690 58 747.
Galioja iki: 2019-07-26 13:09:49

Parduoda mūrinį namą Smėlio g.20, Virbalyje (sklypo plotas 17 a, yra 2 garažai, ūkiniai pastatai, šiltnamis). Tel. 8 614 82 403.
Galioja iki: 2019-07-27 13:08:15

Nebrangiai parduoda naudotą kietojo kuro katilą DEFRO (15 kW). Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-07-28 08:56:55Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-15 05:28

Dalinkitės:  


M. Grabauskaitė-Augustinienė džiaugėsi savo išgyvenimais galėdama pasidalyti su kraštiečiais.

Savo išgyvenimus sudėjo į knygą

„Kur ma­no tė­viš­kė?“ – to­kiu pa­va­di­ni­mu kny­gą pa­ra­šė Aust­ra­li­jo­je, Mel­bur­no mies­te, gy­ve­nan­ti 1941-ųjų me­tų trem­ti­nė Ma­ri­ja Gra­baus­kai­tė-Au­gus­ti­nie­nė. Pil­viš­kiuo­se, kur kny­gos au­to­rė il­gą lai­ką gy­ve­no, bend­ruo­me­nei bu­vo pri­sta­ty­tas ne­di­du­kas „Nau­jo­jo lan­ko“ lei­dyk­los Kau­ne iš­leis­tas jos liu­di­ji­mas apie sa­vo iš­gy­ve­ni­mus Si­bi­re, Lie­tu­vo­je ir emig­ra­vus į Aust­ra­li­ją.

Kny­gos pri­sta­ty­me da­ly­va­vęs lei­dyk­los „Nau­ja­sis lan­kas“ di­rek­to­rius, taip pat bu­vęs trem­ti­nys Vid­man­tas Za­vads­kis su­si­rin­ku­siuo­sius su­pa­žin­di­no su su­dė­tin­gu au­to­rės gy­ve­ni­mo ke­liu. „Iš ge­le­žin­ke­lio sto­ties Vil­ka­viš­ky­je ma­no tė­vus iš­ve­žė sir­tin­gais eše­lo­nais“, – apie sa­vo gy­ve­ni­mo „epo­pė­ją“ pa­sa­ko­jo Ma­ri­ja. Au­to­rė dar ne­bu­vo gi­mu­si, kai jos mo­ti­ną trem­ti­nių eše­lo­nas nu­bloš­kė į Si­bi­ro kai­me­lį Tu­ro­čia­ką Kal­nų Al­ta­ju­je. Tė­vas, at­skir­tas nuo šei­mos, iš­vy­ko il­giems 14 me­tų. Atė­ju­si į šį pa­sau­lį, iki aš­tuo­ne­rių me­tų Ma­ri­ja au­go ru­sų šei­mo­je. Su di­de­le mei­le ji ra­šo apie sa­vo ge­ra­šir­dę „ba­buš­ką“ Ka­zan­ce­vą, ku­ri ją glo­bo­jo iki iš­vy­ki­mo į Lie­tu­vą.

Ma­ri­ja Pil­viš­kiuo­se gy­ve­no 1949–1987 m. Au­to­rė vaiz­din­gai ap­ra­šo, kaip vai­kys­tė­je tu­rė­da­vo už sa­ve pa­ko­vo­ti, mo­kyk­lo­je pra­var­džiuo­ja­ma „rus­ke“. Dėl trem­ties ne­ga­lė­jo mo­ky­tis no­ri­mos spe­cia­ly­bės – bai­gė tik pir­mą­jį me­di­ci­nos se­se­rų mo­kyk­los kur­są.

Kny­go­je au­to­rė su mei­le kal­ba apie sa­vo tė­vą, mo­čiu­tę ir se­ne­lį Ma­ri­ją bei Juo­zą No­lius. Tra­giš­kai su­si­klos­tė au­to­rės mo­ti­nos gy­ve­ni­mas, ir san­ty­kiai su ja bu­vo ga­na su­dė­tin­gi.

1996 m. su jau­niau­siu sū­nu­mi Po­vi­lu emig­ra­vu­si į Aust­ra­li­ją, ne­tru­kus Ma­ri­ja įsitraukė į lie­tu­vių bend­ruo­me­nės Mel­bur­ne veik­lą. Ji dai­nuo­ja „Sam­bū­rio“ cho­re, gie­da baž­ny­čios lie­tu­vių cho­re. Dau­giau kaip 11 me­tų kraštietė re­da­guo­ja laik­raš­tį „Tė­viš­kės ai­dai“, ku­rį lei­džia Aust­ra­li­jos lie­tu­vių ka­ta­li­kų fe­de­ra­ci­ja.

Au­to­rė nie­ka­da neuž­mirš­ta esan­ti lie­tu­vė. Bū­da­ma Lie­tu­vo­je, ji ak­ty­viai da­ly­va­vo Są­jū­džio veik­lo­je, bu­vo pir­mo­jo trem­ti­nių su­va­žia­vi­mo de­le­ga­tė. 1989 m. bu­vo pir­mo­ji Birš­to­no trem­ti­nių pir­mi­nin­kė.

Pil­viš­kių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kui, kny­gos pri­sta­ty­mo ve­dė­jui Kęs­tu­čiui Bra­ziui tal­ki­no Ne­mi­ros Gar­daus­kie­nės va­do­vau­ja­mas an­samb­lis „Jo­va­ras“. Jis Ma­ri­jai pri­mi­nė me­lo­di­jas, ku­rių ši nie­ka­da neuž­mirš. Lei­džiant są­ly­goms, mo­te­ris ap­lan­ko Lie­tu­vą, ne­pra­ras­da­ma vil­ties pa­ma­ty­ti ir sa­vo gim­ti­nę Tu­ro­čia­ką Si­bi­re.

Ren­gi­ny­je skam­bė­jo iš­trau­kos iš kny­gos, ku­rias raiš­kiai skai­tė šių at­si­mi­ni­mų re­dak­to­rė, kraš­tie­tė ir il­ga­me­tė ra­di­jo dik­to­rė Vio­le­ta Mic­ke­vi­čiū­tė.

Blaš­ky­ta gy­ve­ni­mo aud­rų, M. Gra­baus­kai­tė-Au­gus­ti­nie­nė džiau­gia­si, kad apie sa­vo iš­gy­ve­ni­mus ga­li kal­bė­tis su skai­ty­to­jais. Ji ruo­šia­si pa­ra­šy­ti ant­rą­ją kny­gos da­lį, ku­rio­je ke­ti­na pa­pa­sa­ko­ti apie sa­vo gy­ve­ni­mą Aust­ra­li­jo­je.

La­bai iš­kal­bin­ga bu­vo ren­gi­nio pa­bai­go­je au­to­rės anū­kės per­skai­ty­ta ra­ši­nio iš­trau­ka apie mei­lę gim­ti­nei, žmo­nėms. Apie tai by­lo­jo ir Vil­ka­viš­kio kraš­to mu­zie­jaus dar­buo­to­jos Auš­ros Mic­ke­vi­čie­nės pa­reng­ta pa­ro­da „Žiau­rią ka­tor­gą iš­tvė­rę ne­šam atei­tin is­to­ri­ją tau­tos“.Da­li­ja Ago­ta KAR­KIE­NĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Sporto aikštelė įrengta ir prie „Ąžuolo“ progimnazijos
* Mainų programos naudingos jaunimui
* Legendinės laidos „Mūsų miesteliai“ filmavimo grupė dirbo Kybartuose
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar esate laimėjęs loterijoje?
Taip, laimėjau vertingų prizų.
Tik smulkias sumas.
Loterijoje man nesiseka.
Niekada nedalyvauju.Kalbos patarimai

Kaip rašyti dalelytę „nebe“ su kitais žodžiais?
Neiginys nebe rašomas kartu su veiksmažodžiais ir veiksmažodiniais daiktavardžiais, su būdvardžiais ir prieveiksmiais (su kuriais kartu rašomas ir neiginys ne), pvz.: nebegali, nebegalėjimas, nebegeras, nebedaug, nebetoli, nebegaila etc.
Skyrium rašomas nuo kitų žodžių, kai reiškia priešpriešą, pvz.: Dangus nebe mėlynas, o pilkas. Jis nebe dirba, o tinginiauja.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas