„Santaka“ / Savo išgyvenimus sudėjo į knygą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-15 05:28

Dalinkitės:  


M. Grabauskaitė-Augustinienė džiaugėsi savo išgyvenimais galėdama pasidalyti su kraštiečiais.

Savo išgyvenimus sudėjo į knygą

„Kur ma­no tė­viš­kė?“ – to­kiu pa­va­di­ni­mu kny­gą pa­ra­šė Aust­ra­li­jo­je, Mel­bur­no mies­te, gy­ve­nan­ti 1941-ųjų me­tų trem­ti­nė Ma­ri­ja Gra­baus­kai­tė-Au­gus­ti­nie­nė. Pil­viš­kiuo­se, kur kny­gos au­to­rė il­gą lai­ką gy­ve­no, bend­ruo­me­nei bu­vo pri­sta­ty­tas ne­di­du­kas „Nau­jo­jo lan­ko“ lei­dyk­los Kau­ne iš­leis­tas jos liu­di­ji­mas apie sa­vo iš­gy­ve­ni­mus Si­bi­re, Lie­tu­vo­je ir emig­ra­vus į Aust­ra­li­ją.

Kny­gos pri­sta­ty­me da­ly­va­vęs lei­dyk­los „Nau­ja­sis lan­kas“ di­rek­to­rius, taip pat bu­vęs trem­ti­nys Vid­man­tas Za­vads­kis su­si­rin­ku­siuo­sius su­pa­žin­di­no su su­dė­tin­gu au­to­rės gy­ve­ni­mo ke­liu. „Iš ge­le­žin­ke­lio sto­ties Vil­ka­viš­ky­je ma­no tė­vus iš­ve­žė sir­tin­gais eše­lo­nais“, – apie sa­vo gy­ve­ni­mo „epo­pė­ją“ pa­sa­ko­jo Ma­ri­ja. Au­to­rė dar ne­bu­vo gi­mu­si, kai jos mo­ti­ną trem­ti­nių eše­lo­nas nu­bloš­kė į Si­bi­ro kai­me­lį Tu­ro­čia­ką Kal­nų Al­ta­ju­je. Tė­vas, at­skir­tas nuo šei­mos, iš­vy­ko il­giems 14 me­tų. Atė­ju­si į šį pa­sau­lį, iki aš­tuo­ne­rių me­tų Ma­ri­ja au­go ru­sų šei­mo­je. Su di­de­le mei­le ji ra­šo apie sa­vo ge­ra­šir­dę „ba­buš­ką“ Ka­zan­ce­vą, ku­ri ją glo­bo­jo iki iš­vy­ki­mo į Lie­tu­vą.

Ma­ri­ja Pil­viš­kiuo­se gy­ve­no 1949–1987 m. Au­to­rė vaiz­din­gai ap­ra­šo, kaip vai­kys­tė­je tu­rė­da­vo už sa­ve pa­ko­vo­ti, mo­kyk­lo­je pra­var­džiuo­ja­ma „rus­ke“. Dėl trem­ties ne­ga­lė­jo mo­ky­tis no­ri­mos spe­cia­ly­bės – bai­gė tik pir­mą­jį me­di­ci­nos se­se­rų mo­kyk­los kur­są.

Kny­go­je au­to­rė su mei­le kal­ba apie sa­vo tė­vą, mo­čiu­tę ir se­ne­lį Ma­ri­ją bei Juo­zą No­lius. Tra­giš­kai su­si­klos­tė au­to­rės mo­ti­nos gy­ve­ni­mas, ir san­ty­kiai su ja bu­vo ga­na su­dė­tin­gi.

1996 m. su jau­niau­siu sū­nu­mi Po­vi­lu emig­ra­vu­si į Aust­ra­li­ją, ne­tru­kus Ma­ri­ja įsitraukė į lie­tu­vių bend­ruo­me­nės Mel­bur­ne veik­lą. Ji dai­nuo­ja „Sam­bū­rio“ cho­re, gie­da baž­ny­čios lie­tu­vių cho­re. Dau­giau kaip 11 me­tų kraštietė re­da­guo­ja laik­raš­tį „Tė­viš­kės ai­dai“, ku­rį lei­džia Aust­ra­li­jos lie­tu­vių ka­ta­li­kų fe­de­ra­ci­ja.

Au­to­rė nie­ka­da neuž­mirš­ta esan­ti lie­tu­vė. Bū­da­ma Lie­tu­vo­je, ji ak­ty­viai da­ly­va­vo Są­jū­džio veik­lo­je, bu­vo pir­mo­jo trem­ti­nių su­va­žia­vi­mo de­le­ga­tė. 1989 m. bu­vo pir­mo­ji Birš­to­no trem­ti­nių pir­mi­nin­kė.

Pil­viš­kių bend­ruo­me­nės pir­mi­nin­kui, kny­gos pri­sta­ty­mo ve­dė­jui Kęs­tu­čiui Bra­ziui tal­ki­no Ne­mi­ros Gar­daus­kie­nės va­do­vau­ja­mas an­samb­lis „Jo­va­ras“. Jis Ma­ri­jai pri­mi­nė me­lo­di­jas, ku­rių ši nie­ka­da neuž­mirš. Lei­džiant są­ly­goms, mo­te­ris ap­lan­ko Lie­tu­vą, ne­pra­ras­da­ma vil­ties pa­ma­ty­ti ir sa­vo gim­ti­nę Tu­ro­čia­ką Si­bi­re.

Ren­gi­ny­je skam­bė­jo iš­trau­kos iš kny­gos, ku­rias raiš­kiai skai­tė šių at­si­mi­ni­mų re­dak­to­rė, kraš­tie­tė ir il­ga­me­tė ra­di­jo dik­to­rė Vio­le­ta Mic­ke­vi­čiū­tė.

Blaš­ky­ta gy­ve­ni­mo aud­rų, M. Gra­baus­kai­tė-Au­gus­ti­nie­nė džiau­gia­si, kad apie sa­vo iš­gy­ve­ni­mus ga­li kal­bė­tis su skai­ty­to­jais. Ji ruo­šia­si pa­ra­šy­ti ant­rą­ją kny­gos da­lį, ku­rio­je ke­ti­na pa­pa­sa­ko­ti apie sa­vo gy­ve­ni­mą Aust­ra­li­jo­je.

La­bai iš­kal­bin­ga bu­vo ren­gi­nio pa­bai­go­je au­to­rės anū­kės per­skai­ty­ta ra­ši­nio iš­trau­ka apie mei­lę gim­ti­nei, žmo­nėms. Apie tai by­lo­jo ir Vil­ka­viš­kio kraš­to mu­zie­jaus dar­buo­to­jos Auš­ros Mic­ke­vi­čie­nės pa­reng­ta pa­ro­da „Žiau­rią ka­tor­gą iš­tvė­rę ne­šam atei­tin is­to­ri­ją tau­tos“.Da­li­ja Ago­ta KAR­KIE­NĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas