„Santaka“ / Tremties knygos liudija

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-06 23:11

Dalinkitės:  Tremties knygos liudija

Kaip Vil­ka­viš­kio ra­jo­no trem­ti­nių at­si­mi­ni­mų kny­gos „Mes su­grį­žom“ su­da­ry­to­ja bu­vau pa­kvies­ta į Sei­me su­reng­tos kny­gų apie trem­tį pa­ro­dos ati­da­ry­mą. Su­ži­no­jau, kad bus pri­sta­to­ma ir nau­jau­sia lei­dyk­los „Nau­ja­sis lan­kas“ kny­ga „Si­bi­ro vai­kai“. Tai taip pat la­bai int­ri­ga­vo, nes ir pati esu „Si­bi­ro vai­kas“.

Kny­gos bu­vo eks­po­nuo­ja­mos Sei­mo I rū­mų pa­ro­dų fo­jė, to­dėl ma­tė­me ir šen ten zu­jan­čių Sei­mo na­rių. Kai ku­rie teik­da­vo­si trum­pam stab­te­lė­ti prie sten­dų, ne­tgi įsi­gy­da­vo kny­gų.

Pag­rin­di­nis pa­ro­dos or­ga­ni­za­to­rius – lei­dyk­los „Nau­ja­sis lan­kas“ di­rek­to­rius V. Za­vads­kis – su­pa­žin­di­no su lei­dyk­los lei­džia­mo­mis kny­go­mis, ku­rių di­džią­ją da­lį su­da­ro pa­sa­ko­ji­mai, at­si­mi­ni­mai apie trem­tį, po­ka­rio pa­si­prie­ši­ni­mą. Bu­vo eks­po­nuo­ja­ma 60 šios lei­dyk­los kny­gų. Vi­sos jos, kaip tei­gė lei­dė­jas, yra mū­sų tau­tos is­to­ri­ja. Be­je, dau­gu­ma au­to­rių ir kny­gų su­da­ry­to­jų su­lau­kia ge­ra­no­riš­kos V. Za­vads­kio pa­gal­bos. Jei sun­ku su fi­nan­sais, pa­ts direktorius pa­de­da ras­ti rė­mė­jų (lei­džiant kny­gą jis pa­dė­jo ir mums).

Vie­nu šios pa­ro­dos glo­bė­jų bu­vo Sei­mo na­rys pro­f. Ari­man­tas Dum­čius. Jis, 1941-ųjų me­tų trem­ti­nys, Pa­sip­rie­ši­ni­mo oku­pa­ci­niams re­ži­mams da­ly­vių ir nuo oku­pa­ci­jų nu­ken­tė­ju­sių as­me­nų tei­sių ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas, su­pa­žin­di­no su pa­ro­dos au­to­riais, kny­go­mis, ­pa­sa­ko­jo apie tra­giš­ką sa­vo šei­mos lem­tį ir pri­sta­tė kny­gą apie sa­vo tė­vą Sta­sį Dum­čių, kuris, kaip Lie­tu­vos ug­nia­ge­sy­bos or­ga­ni­za­to­rius, švie­tė­jas, Kau­no sa­vi­val­dy­bės brand­ma­jo­ras, atsidūrė Sibire.

Svar­bią ren­gi­nio da­lį su­da­rė dar da­žais kve­pian­čios kny­gos „Si­bi­ro vai­kai“ pri­sta­ty­mas. Tai dar vie­nas liu­di­ji­mas apie Lie­tu­vos žmo­nių pa­tir­tas skriau­das ir ne­gan­das, prieš 70 me­tų at­neš­tas so­vie­ti­nių oku­pan­tų. Lei­di­ny­je, ku­rio ne­ma­žą ti­ra­žo da­lį (1200 egz.) Tau­tos fon­das do­va­nos mo­kyk­loms, yra 16-os trem­ties vai­kų at­si­mi­ni­mai. Jų vai­kys­tė pra­bė­go at­šiau­riau­siuo­se so­vie­tų im­pe­ri­jos kam­pe­liuo­se: nuo Ko­mi­jos iki Cha­ba­rovs­ko, nuo Al­ta­jaus iki Lap­te­vų jū­ros. Įdo­mu tai, kad vie­na iš šios kny­gos at­si­mi­ni­mų au­to­rių yra vil­ka­viš­kie­tė Ona Ja­ku­baus­kai­tė-Lin­kū­nie­nė, kurios pa­sa­ko­ji­mas paim­tas iš mū­sų Vil­ka­viš­kio ra­jo­no trem­ti­nių pri­si­mi­ni­mų kny­gos „Mes su­grį­žom“. La­bai gai­la, bet Ona Lin­kū­nie­nė dėl li­gos ren­gi­ny­je neda­ly­vavo.

Kal­bė­to­jų at­si­mi­ni­mus „pa­gy­vi­no“ an­samb­lio „Bi­jū­nai“ dai­nos, buvo skai­to­mos iš­trau­kos iš „Si­bi­ro vai­kų“. Apie sa­vo mo­ti­ną – tremtinę – Dai­no­rą Ta­mo­šiū­nai­tę-Ur­bo­nie­nę la­bai šil­tai pa­sa­ko­jo Kraš­to ap­sau­gos mi­nist­rė Ra­sa Juk­ne­vi­čie­nė.

Par­si­ve­žiau do­va­no­tą kny­gą „Si­bi­ro vai­kai“, ku­ri ne­tru­kus, ti­kiuo­si, pa­si­ro­dys ir ra­jo­no mokyklų bib­lio­te­ko­se. Lei­džiu sau pa­sva­jo­ti, kad ją skai­tys mū­sų jau­nie­ji žmo­nės, mąs­tys apie is­to­ri­ją, liu­di­jančią per­gy­ven­tus tau­tos bai­su­mus, duok, Die­ve, nie­ka­da ne­be­pa­si­kar­to­sian­čius.Da­li­ja Ago­ta KAR­KIE­NĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Remonto darbai miesto centre greitai nesibaigs
* Vištytyje viešėjo užsienio šalių diplomatai
* Būsima dizainerė įkvėpimo semiasi Islandijoje
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas