„Santaka“ / Tai įdomu

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Reikalingas (-a) pagalbinis darbininkas (-ė) ūkio darbams, mokantis (-i) karves melžti aparatu. Darbas netoli Gražiškių. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-11-29 08:57:12

Parduoda dalimis CITROEN BERLINGO (2002 m., dyzelis, 1,9 l, 51 kW), AUDI A4 (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW POLO (1997 m., 1,9 l, dyzelis, 47 kW), VW GOLF IV (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW SHARAN (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW). Tel. 8 699 28 707.
Galioja iki: 2018-11-29 10:25:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-04 09:39

Dalinkitės:  


Tai įdomu

Ban­do iš­trin­ti at­min­tį

Tik­riau­siai vi­si tu­ri skaus­min­gų pri­si­mi­ni­mų, ku­riuos no­rė­tų iš­trin­ti. Moks­li­nin­kai tei­gia be­veik at­ra­dę, kaip iš­trin­ti iš at­min­ties trau­mas. Jie at­ra­do są­sa­ją tarp bal­ty­mo PKM ir ne­ma­lo­nių įvy­kių pri­si­mi­ni­mų.

Ty­ri­mas ga­li bū­ti la­bai reikš­min­gas ka­ro da­ly­viams, žiau­rių nu­si­kal­ti­mų au­koms ir ken­čian­tie­siems nuo po­trau­mi­nio stre­so su­tri­ki­mo. Ty­ri­mą at­li­ku­siems moks­li­nin­kams pa­vy­ko iš­trin­ti ar bent su­si­lpnin­ti jū­rų gy­va­tės il­ga­lai­kę at­min­tį. Jie tei­gia su­ži­no­ję reikš­min­gų fak­tų apie il­ga­lai­kės at­min­ties ner­vi­nes ląs­te­les. Paaiš­kė­jo, kad jū­rų gy­va­tės il­ga­lai­kę at­min­tį ga­li­ma pa­nai­kin­ti, su­si­lpni­nant PKM bal­ty­mo, ku­ris su­si­jęs su sme­ge­nų veik­la, po­vei­kį. To­kiu me­to­du bū­tų ga­li­ma gy­dy­ti ir pri­klau­so­my­bę nuo nar­ko­ti­kų, taip pat Alz­hei­me­rio li­gą ir ki­tus il­ga­lai­kės at­min­ties su­tri­ki­mus.

Moks­li­nin­kai iš­ty­rė PKM reikš­mę jū­rų gy­va­tės, ku­rios ner­vų sis­te­ma ne­su­dė­tin­ga, or­ga­niz­me, kad su­pras­tų, kaip PKM ak­ty­vu­mas vei­kia il­ga­lai­kę at­min­tį. Šis pro­ce­sas dar nė­ra iki ga­lo su­pran­ta­mas. Jei jū­rų gy­va­tę puo­la plėš­rū­nas, su­stip­rė­ja jaut­ru­mas sti­mu­lia­to­riui iš ap­lin­kos – tai pa­grin­di­nė iš­moks­ta­ma funk­ci­ja, bū­ti­na iš­li­ki­mui, ji ypač ryš­ki jū­rų gy­va­čių or­ga­niz­muo­se. Šis ty­ri­mas – pir­mas moks­li­nis įro­dy­mas, kad dvie­jų neu­ro­nų są­sa­ja ga­li­ma iš­trin­ti il­ga­lai­kę at­min­tį.


Ko­dėl kiau­lės vo­lio­ja­si pur­ve


Pur­ve be­si­var­tan­ti kiau­lė at­ro­do kaip tik­ras pa­si­ten­ki­ni­mo įsi­kū­ni­ji­mas. Da­bar jau ir moks­li­nin­kai tei­gia, jog šis gy­vu­lio po­mė­gis – dau­giau nei bū­das at­vės­ti.

Olan­dų ty­rė­jas nag­ri­nė­jo kiau­lių ir ar­ti­mų jų lau­ki­nių gi­mi­nai­čių el­ge­sį no­rė­da­mas iš­siaiš­kin­ti, kas ska­ti­na šiuos gy­vū­nus su pa­si­mė­ga­vi­mu var­ta­lio­tis pur­ve.

Jau ge­rai ži­no­ma, jog kiau­lės, vo­lio­da­mo­si pur­ve, at­vės­ta. Jos ne­tu­ri funk­ci­nių pra­kai­to liau­kų, tad ki­taip ne­bū­tų pa­jė­gios re­gu­liuo­ti sa­vo kū­no tem­pe­ra­tū­ros. Nau­ją ty­ri­mą at­li­kę Va­ge­nin­ge­no uni­ver­si­te­to ty­ri­mų cent­ro moks­li­nin­kai ana­li­za­vo li­te­ra­tū­rą ieš­ko­da­mi, kas pa­na­šiai elg­tis ska­ti­na ki­tus gy­vū­nus, tarp jų – ir be­ge­mo­tus, ku­rie mėgs­ta at­si­gai­vin­ti ir gi­les­niuo­se van­de­ny­se. Moks­li­nin­kai taip pat at­krei­pė dė­me­sį į ka­no­pi­nius gy­vū­nus, pa­vyz­džiui, el­nius, ku­rie, nors ir ne­si­vo­lio­ja pur­ve, bet var­to­si ant že­mės, kad pa­lik­tų kva­po pėd­sa­ką.

Pas­kelb­ta iš­va­da liu­di­ja, jog kiau­lių el­ge­sys pa­vel­dė­tas iš pa­čių to­li­miau­sių jų gi­mi­nai­čių. Vi­si gy­vū­nai evo­liu­cio­na­vo iš žu­vų, tad ga­li bū­ti, jog no­ras bū­ti van­de­ny­je iš­li­ko. Ta­čiau dau­gu­mai gy­vū­nų tai bū­tų per­ne­lyg pa­vo­jin­ga, nes van­de­ny­je gy­ve­na daug plėš­rū­nų. Vis dėl­to kiau­lės yra stam­būs gy­vū­nai ir ga­li ap­si­gin­ti. Tad jos pur­ve grei­čiau­siai var­to­si ne to­dėl, kad ne­tu­ri pra­kai­to liau­kų, bet prie­šin­gai – dėl to, kad pra­kai­to liau­kos, ki­taip nei ki­tiems ka­no­pi­niams, kiau­lėms neiš­si­vys­tė, nes jos la­bai mė­go var­ty­tis pur­ve.

Moks­li­nin­kai da­ro iš­va­dą, kad pur­vo vo­nios kiau­lėms yra vie­nas gi­liau­siai įsi­šak­ni­ju­sių ir dau­giau­siai ma­lo­nu­mo tei­kian­čių po­jū­čių.


Nau­din­ga svei­ka­tai


Moks­li­niai ty­ri­mai pa­ro­dė, kad ak­ty­vus ko­kios nors re­li­gi­jos iš­pa­ži­ni­mas nau­din­gas svei­ka­tai.

Gy­dy­to­jai, iša­na­li­za­vę dau­giau nei 1200 ty­ri­mų ir 400 at­si­lie­pi­mų, tvir­ti­na, kad ti­kin­tys žmo­nės bū­na lai­min­ges­ni, ti­kė­ji­mas jiems tei­kia ge­ro­vės po­jū­tį, ­ma­ži­na dep­re­si­ją, vie­nat­vės jaus­mą, po­trau­kį kvai­ša­lams ir al­ko­ho­liui bei pa­de­da grei­čiau sveik­ti.

Me­di­kai iš­sky­rė vie­ną ty­ri­mą, ku­ris įro­dė, kad žmo­nės, re­gu­lia­riai be­si­lan­kan­tys baž­ny­čio­je, gy­ve­na iki 14 me­tų il­giau nei tie, ku­rie pa­mal­do­se ne­si­lan­ko. Šio ty­ri­mo re­zul­ta­tai su­si­ję su tuo, jog ne kar­tą bu­vo įro­dy­ta, kad li­go­nio būk­lei tei­gia­mą įta­ką da­ro ge­ra nuo­tai­ka. Toks nu­si­tei­ki­mas ga­li du­kart pa­di­din­ti vais­tų veiks­min­gu­mą.Pagal spaudą


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Ar galima sakyti „prieinama kaina“?
ikrai galima, kadangi „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ nurodoma trečioji dalyvio prieinamas reikšmė – „nebrangus, įperkamas“.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas