„Santaka“ / Šįmet – jukų žydėjimo metas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda savadarbį tvarkingą traktoriuką su žemės dirbimo padargais. Tel. 8 615 96 257.
Galioja iki: 2019-09-22 11:32:38

Parduoda tvarkingą, prižiūrėtą namą Virbalyje (70 m², mūrinis ūkinis pastatas, visi inžineriniai tinklai, šildymas kietuoju kuru, 7 a sklypas, sutvarkyta aplinka, šalia mokykla ir vaikų darželis, 10 000 Eur). Tel.: 8 616 72 266, 8 656 58 234.
Galioja iki: 2019-09-23 09:03:05

Parduoda 2 kambarių butą su daliniais patogumais Virbalyje (atskiras įėjimas, yra ūkiniai pastatai, vandens, kanalizacija, rūsys, žemės, šalia parduotuvė, ambulatorija, autobusų stotelė, 3000 Eur). Tel. 8 650 59 709.
Galioja iki: 2019-09-26 13:25:28

Parduoda lengvojo automobilio priekabą (1995 m., 1,6 x 1,6 m, draudimas ir TA dvejiems metams, LED žibintai, padangos M+S, 80 proc. likutis, 369 Eur), plastikinių langų varčias su stiklo paketais (įvairių dydžių, 22 Eur už vnt.). Tel. 8 686 41 679.
Galioja iki: 2019-09-26 16:23:58

Parduoda naują čiužinį (2 m ilgio, 80 cm pločio, 30 cm aukščio). Tel. 8 653 40 386.
Galioja iki: 2019-09-27 13:04:19

Parduoda 3,8 a sodo sklypą Vilkaviškio miesto ribose. Tel. 8 671 02 459.
Galioja iki: 2019-09-28 11:22:43Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-07-04 09:18

Dalinkitės:  


Ky­bar­tų se­niū­ni­jos sa­lė­je au­gan­ti ju­ka pražydo ypač stambiais žiedais.

Autorės nuotr.


Šįmet – jukų žydėjimo metas

Kristina VAITKEVIČIENĖ

At­ro­do, kad ši va­sa­ra ypač pa­lan­ki ju­koms žy­dė­ti. Lau­ke au­gan­čios pluoš­ti­nės ju­kos išau­gi­no net po ke­lis žieds­tie­bius, pra­žy­do netgi kam­ba­ry­je au­gi­na­mos gė­lės.


Pra­žy­do se­niū­ni­jų pa­tal­po­se


Di­džiu­lį žie­dy­ną pa­čio­je vir­šū­nė­je su­kro­vė Bart­nin­kų se­niū­ni­jo­je au­gi­na­ma gė­lė.

Pa­sak dar­buo­to­jų, ši ju­ka – vie­nos vie­ti­nės gy­ven­to­jos „pa­li­ki­mas“. Gar­baus am­žiaus mo­te­ris šių gė­lių yra pri­do­va­no­ju­si vi­siems. Po Bart­nin­kus ir apy­lin­kes pa­skli­dę dau­gy­bė jos au­gin­tų gė­lių at­ža­lų. Vie­ną ju­ką ji pa­do­va­no­jo ir Bart­nin­kų se­niū­ni­jai. Gėlė išau­go to­kia aukš­ta, kad te­ko iš­neš­ti į laip­ti­nę. Il­gai­niui au­ga­las žu­vo, tur­būt ne­su­ge­bė­jo iš­mai­tin­ti sa­vo la­pi­jos aug­da­mas va­zo­ne. Pra­žy­du­sio­ji gra­žuo­lė – „ve­lio­nės“ gi­gan­tės at­ža­la. Ji va­zo­ne pa­so­din­ta prieš sep­ty­ne­rius me­tus.

Že­mės ūkio sky­riaus spe­cia­lis­tė Vio­le­ta Rau­li­nai­tie­nė, dir­ban­ti Bart­nin­kų se­niū­ni­jo­je, sa­kė, kad ši – taip pat dau­ge­lio gė­lių „ma­ma“. Jos at­ža­los ir­gi ke­liau­ja į žmo­nių na­mus. O da­bar, kai pra­žy­do ir dar taip įspū­din­gai, atė­ję su rei­ka­lais žmo­nės net fo­tog­ra­fuo­ja­si prie gė­lės ir vi­si no­ri gau­ti jos at­ža­lų. Mat dau­ge­lis net ne­ži­noję, kad kambarinė juka ga­li žy­dė­ti.

– Jos žie­dai kaž­kuo pri­me­na pa­kal­nu­tes, svai­giai kve­pia ir „aša­ro­ja“, – pa­sa­ko­jo V. Rau­li­nai­tie­nė. – Mums atė­jus į dar­bą ten­ka vi­sur at­si­da­ry­ti lan­gus, nes kva­pas toks svai­gus, kad neį­ma­no­ma sė­dė­ti. Pas­kaus­ta gal­va.

V. Rau­li­nai­tie­nė sa­kė, kad jo­kios ypa­tin­gos prie­žiū­ros šiai gė­lei nie­kas ne­ski­ria, tik retkarčiais pa­lie­ja trą­šo­mis.

Toks pat au­ga­las pra­žy­do ir Ky­bar­tų se­niū­ni­jo­je.

Sek­re­to­rės Emi­li­jos Auk­su­tie­nės pri­žiū­ri­ma ju­ka su­kro­vė žie­dus prie pat ka­mie­no, po la­pais. Gė­lė au­ga se­niū­ni­jos sa­lė­je, tad jai čia erd­vu ir daug švie­sos, žie­mą – vė­siau nei ki­to­se pa­tal­po­se.


Svar­biau­sia – gė­lių ne­per­lais­ty­ti


Pa­sak spe­cia­lis­tų, jukos yra at­spa­rios, tad ir jų prie­žiū­ra pa­pras­ta.

Šios gėlės la­biau­siai mėgs­ta švie­sią, sau­lė­tą pa­tal­pą, van­de­niui lai­džią že­mę, va­sa­rą pui­kiai au­ga iš­neš­tos į lau­ką. Au­gan­čias kam­ba­ry­je rei­kia lais­ty­ti ma­žiau, bet lai­ko­moms lau­ke van­dens rei­kė­tų ne­gai­lė­ti. Va­zo­ne bū­ti­nas ge­ras dre­na­žas.

Ju­kų žie­dai – var­pe­lio for­mos, kvap­nūs, ta­čiau jos žy­di re­tai (daž­niau oran­že­ri­jo­se).

Nu­žy­dė­ju­sius ju­kų žie­dus iš kar­to rei­kia nu­skin­ti. Kas­met per­so­din­ti tin­ka tik jau­nus au­ga­lus, se­nes­nius – kas dve­ji me­tai.

Žie­mą ju­kas rei­kia lais­ty­ti la­bai ne­daug. Joms rei­ka­lin­ga ne ma­žes­nė nei 7 °C tem­pe­ra­tū­ra, bet ga­li aug­ti ir šil­to­je pa­tal­po­je, tik ten tu­rė­tų bū­ti sau­sa ir švie­su. Jei­gu švie­sos gaus per ma­žai ar­ba bus per šil­ta, apa­ti­niai la­pai su­džius ir nu­kris. Jei krin­ta po ne­daug – tai nor­ma­lu, gė­lė ne­ser­ga.


Dau­gi­na­mos vi­so­mis da­li­mis


Jukas dau­gin­ti ga­li­ma at­ža­lo­mis pa­va­sa­rį, stie­bo au­gi­niais, šak­nų atau­go­mis, ke­ro da­li­mis ir sėk­lo­mis. Pa­dau­gin­tiems augalams rei­ka­lin­ga apie 20 °C tem­pe­ra­tū­ra, juos kas­dien rei­kė­tų pa­purkš­ti ir re­gu­lia­riai pa­lais­ty­ti. Jei gė­lė se­na, dau­gin­ti ge­riau­sia stie­bo da­li­mis.

Kai ku­rios ju­kos ge­rai jau­čia­si lau­ke ne tik va­sa­rą, bet ir žie­mą, tik šal­tuo­ju me­tu jas rei­kia pri­deng­ti. Lau­ke daž­niau­siai au­gi­na­mos pluoš­ti­nės „Yuc­ca fi­la­men­to­sa“ ir mels­vo­sios „Yuc­ca glau­ca“. Pluoš­ti­nės – at­spa­riau­sios šal­čiui. Kad ge­riau aug­tų lau­ke, joms rei­kia pa­rink­ti tin­ka­mą vie­tą – la­biau­siai tin­ka užuo­vė­ja. Že­mei ju­kos ne­reik­lios, bet la­biau­siai tin­ka lai­di van­de­niui ir orui, leng­va, smė­lė­ta. Ne­rei­kė­tų pa­mirš­ti, kad ju­kos, taip pat ir au­gan­čios lau­ke, ne­mėgs­ta drėg­mės – ima pū­ti ar­ba tie­siog nu­šą­la.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Teismo nubaustos valdininkės kaltos nesijaučia
* Šeimos kortelės lengvatų žmonės nori arčiau namų
* Uogų ir daržovių augintojai galvoja apie ūkio plėtrą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar šį rudenį buvote grybauti?
Taip, ir ne kartą.
Sykį jau grybavau.
Dar tik planuoju.
Nebuvau ir nesiruošiu.Kalbos patarimai

Ar taisyklingas pasakymas „reikalingas pagalbos“?
Taip, taisyklingas, būdvardis „reikalingas“ valdo objekto kilmininką. Pvz.: Senas neįgalus žmogus reikalingas pagalbos.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas