„Santaka“ / Vilkaviškio nuotekų valykloje prasidės rekonstrukcijos darbai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Tvarkinga šeima išsimokėtinai nupirktų sklypą statyboms. Tel. 8 625 18 726.
Galioja iki: 2019-08-26 08:23:26

Parduoda 2 kambarių butą Alvite (I a., sava pakura). Tel. 8 647 46 922.
Galioja iki: 2019-08-31 13:18:44

Parduoda X mėsinių veislės veršingą mėsinę telyčią, melžimo aparatą (benzininis). Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-09-01 11:46:18

Reikalinga moteris vyresnio amžiaus močiutei prižiūrėti. Tel. 8 683 64 162 (Marijampolė).
Galioja iki: 2019-09-02 11:07:09Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-04-29 08:26

Dalinkitės:  


A. Zmitrevičius pasakojo, kad dauguma dabartinių nuotekų valyklos įrenginių yra pasenę, todėl rekonstrukcija – būtina.

Autoriaus nuotr.


Vilkaviškio nuotekų valykloje prasidės rekonstrukcijos darbai

Gegužės pradžioje Vilkaviškio nuotekų valykloje turėtų prasidėti rekonstravimo darbai, per kuriuos tikimasi atnaujinti seną įrangą, padėsiančią dirbti dar efektyviau nei iki šiol. Tuo pačiu metu turėtų būti tiesiami vandentiekio ir nuotekų tinklai Vilkaviškyje, Kybartuose bei Virbalyje.Dviejų dalių projektas

2009 m. pradžioje Vilkaviškio rajone gyveno 47 593 žmonės, iš kurių maždaug tik 28 tūkstančiams buvo prieinamos centralizuoto vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugos. Tai – vos 59 proc. visų rajono gyventojų, nors iki 2015 m. šis rodiklis turėtų pasiekti 95 proc. Neturintys centralizuotai tiekiamo vandens gyventojai maistui ir buitiniams reikalams naudoja šachtinių šulinių vandenį, kurio užterštumas dažnai viršija leistinas normas.

Augant ekonomikai bei didėjant žmogaus buitiniams poreikiams, sunaudojama vis daugiau vandens, kartu didėja ir nuotekų kiekiai, kuriems išvalyti reikia nemažų investicijų. Nevalytos nuotekos teršia aplinką, vandens telkinius. Nevaldoma padėtis turėtų ilgalaikių neigiamų padarinių, kuriuos sutvarkyti būtų dar sunkiau.

Būtent dėl šių priežasčių mūsų rajone pradėtas įgyvendinti dviejų dalių projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Vilkaviškio rajone“ Nr. VP3-3.1-AM-01-V-02-029.Pagerės ekologinė situacija

Vilkaviškio rajono savivaldybė, įgyvendindama Nemuno vidurupio baseino investicinę programą, planuoja atlikti Vilkaviškio, Kybartų ir Virbalio miestų vandentiekio bei nuotekų tinklų plėtrą bei Vilkaviškio miesto nuotekų valyklos rekonstravimą.

„Pradžioje, plečiant vandentiekio bei nuotekų tinklus, buvo numatyta į projektą įtraukti ir Pilviškių miestelį, tačiau vėliau dėl lėšų stygiaus šie planai buvo nukelti vėlesniam laikui. Ateityje bus orientuojamasi ir į kitas didesnes rajono teritorijas“, – užtikrino UAB „Vilkaviškio vandenys“ direktorius technikai Algimantas Kupstas.

Iš viso ketinama nutiesti per 60 km vandentiekio ir nuotekų tinklų. Taip bus suteikta galimybė prie centralizuoto vandens tiekimo tinklų prisijungti papildomai 1565 gyventojams, o prie nuotekų tinklų – 1894 gyventojams. Be to, rajone turėtų pagerėti ekologinė situacija.

Atliekant projektą siekiama užtikrinti centralizuotai tiekiamo tinkamos kokybės geriamojo vandens ir tvarkomų nuotekų paslaugų plėtrą Vilkaviškio rajone. Įgyvendinus projektą, bus išspręstas kokybiškų vandentvarkos paslaugų teikimas gyvenamuosiuose rajonuose, pagerintos žmonių gyvenimo sąlygos, padidintas rajono vandentvarkos ūkio efektyvumas. Be to, Savivaldybė atliks vieną iš svarbiausių savo funkcijų – aprūpinti gyventojus kokybišku vandeniu bei pagal reikalavimus tvarkyti išleidžiamas nuotekas.

„Manau, jog įgyvendinę šį dviejų dalių projektą mes tik dar geriau apsaugosime mus supančią aplinką nuo žalingo išleidžiamų nuotekų poveikio. Be to, pagerės rajono žmonių gyvenimo sąlygos, jos priartės prie Europos Sąjungos standartų“, – mintimis dalijosi Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjas M. Lenkas.Didžiausia paramos dalis – iš Europos Sąjungos

Bendra projekto vertė siekia 22,2 mln. litų. Didžiausia šios sumos dalis skiriama iš ES Sanglaudos fondo. Ji sudaro beveik 17,8 mln. litų. Šiam projektui iš Lietuvos Respublikos biudžeto numatoma skirti šiek tiek daugiau nei 2 mln., o Vilkaviškio rajono savivaldybės dalis turėtų sudaryti 2,3 mln. litų. Projektas įgyvendinamas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonę „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra“.

Projektą įgyvendina Aplinkos projektų valdymo agentūra, o perkančioji organizacija, užsakovas ir galutinis paramos gavėjas yra Vilkaviškio rajono savivaldybė. Pagrindinis projekto partneris – UAB „Vilkaviškio vandenys“.

„Manau, jog ES parama mūsų šaliai bei rajonui suteikia dideles galimybes apsaugoti aplinką nuo taršos. Lietuva tikrai nebūtų turėjusi tiek lėšų, kad ryžtųsi įgyvendinti panašius projektus“, – teigė Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjas M. Lenkas.

„Be ES pinigų viena pati rajono Savivaldybė tikrai neįstengtų plėsti vandentiekio bei nuotekų tinklų ar rekonstruoti miesto nuotekų valyklos. Mūsų rajonas nėra toks didelis, todėl norint įgyvendinti šitokį projektą reikėtų skirti beveik trečdalį metinio biudžeto. Visa tai sunkiai įsivaizduojama“, – mintimis dalijosi A. Kupstas.Baigiamas ruošti techninis projektas

Be vandentiekio bei nuotekų tinklų plėtros, projekto metu ketinama atnaujinti ir Vilkaviškio nuotekų valyklą. Sutartis dėl šio projekto pasirašyta praėjusių metų rugsėjo 30 d. Būtent tada ir prasidėjo techninio projekto „Vilkaviškio nuotekų valyklos rekonstravimas ir išplėtimas“ rengimo darbai. „Šiuo metu vyksta jo derinimas ir teikimas ekspertizei, o gegužės pradžioje projektas turėtų būti pateiktas užsakovui – Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijai“, – pasakojo M. Lenkas.

Po visko, gavus statybos leidimą, turėtų prasidėti rangovo atliekami darbai. Jų pradžia taip pat numatyta ateinantį mėnesį. Galutinai darbus baigti ketinama kitų metų pradžioje.

Projektavimo darbus atlieka AB „Ekra“, o statybos darbus vykdys UAB „Kortas“. Rangovui ketinama sumokėti beveik 7,7 mln. litų.Projekto vertė gali padidėti

Nors šiuo metu vandentiekio bei nuotekų tinklų plėtrai Vilkaviškio, Kybartų ir Virbalio miestuose bei Vilkaviškio nuotekų valyklos rekonstrukcijai numatyta skirti 22,2 mln. litų, tačiau ši suma jau artimiausiu metu gali išaugti. „Visi su projektu susiję pirkimai jau yra įvykdyti, tačiau Vilkaviškio rajono savivaldybė kol kas neskuba pasirašyti darbų sutarties, nes nupirkta darbų už didesnę sumą, negu turima. Kol kas laukiame Aplinkos ministerijos sprendimo dėl papildomo 7,2 mln. litų skyrimo. Jei pavyktų gauti sutartyje kol kas nenumatytą paramą, tuomet projekto „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Vilkaviškio rajone“ vertė išaugtų ir siektų beveik 30 mln. litų“, – pasakojo Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjas.Valykloje bus atlikta nemažai darbų

Vienas iš projekto tikslų yra atlikti rekonstravimo bei plėtros darbus Vilkaviškio miesto nuotekų valykloje. Joje ketinama pastatyti naują nuotekų parengtinio valdymo grandį bei nusausinto dumblo laikino kaupimo aikštelę. Taip pat planuojama rekonstruoti laboratorijos pastatą, pagrindinę nuotekų siurblinę, antrinį nusodintuvą bei biologinio valymo grandį.

Į rangovo darbų apimtį taip pat įeina dumblui tvarkyti reikalingos technikos tiekimas, inžinerinių tinklų renovacija, automatizacijos ir valdymo sistemos atnaujinimas bei sujungimas su bendra užsakovo SCADA sistema.Moderni laboratorija

Nors nuotekų valyklos rekonstrukcijos metu bus atlikta nemažai darbų, tačiau vienu iš svarbiausių yra laikomas laboratorijos atnaujinimas ir plėtra. Šiuo metu beveik prieš 40 metų pastatytoje laboratorijoje yra tiriamas tiktai nuotekų valymas, tačiau po rekonstrukcijos jos funkcijos išsiplės.

„Pasibaigus rekonstrukcijai, turėsime atestuotą laboratoriją, kurioje galėsime atlikti ne tik nuotekų, bet ir geriamojo vandens tyrimus. Iki šiol turėjome modifikacinį pažymėjimą, leidžiantį atlikti tyrimus tiktai pagal savo bendrovės poreikius. Dabar jau galėsime atlikti įvairius bandymus, tyrimus ir kitoms įmonėms ar fiziniams asmenims, kurie tik į mus kreipsis“, – džiaugėsi A. Kupstas.

„Dabartinė laboratorija nelabai tinkama šiems laikams. Čia nėra modernios įrangos, o kai kurie prietaisai neatitinka jokių reikalavimų. Viskas pasikeis po rekonstrukcijos: senas laboratorijos pastatas bus atnaujintas, pastatytas naujas priestatas, įdiegta moderni įranga“, – pasakojo ilgametis nuotekų valyklos meistras Albinas Zmitrevičius.Rekonstrukcija būtina

„Manau, kad jau pribrendo laikas rekonstruoti miesto nuotekų valyklą. Dauguma įrenginių pasenę, jų valdymas atgyvenęs. Po rekonstrukcijos visa valdymo sistema bus kompiuterizuota, bus galima daug tiksliau valdyti visą procesą“, – tikino A. Kupstas.

Jam pritarė ir A. Zmitrevičius, teigdamas, kad dauguma įrenginių yra daugiau nei 15 metų, todėl nusidėvėję ir nepatikimi. „Po rekonstrukcijos tiek pačios valyklos veikla turėtų tapti patikimesnė ir ekonomiškesnė, tiek darbuotojų sąlygos turėtų šiek tiek pagerėti. Galbūt bus sunkiau perprasti naujas kompiuterines programas, tačiau rangovas įsipareigoja visą personalą apmokyti, kaip su jomis elgtis“, – pasakojo A. Zmitrevičius. Pasak jo, po rekonstrukcijos tikimasi, kad atnaujinta įranga tarnaus mažiausiai du dešimtmečius.

„Tiesa, rekonstruojant valyklą buvo galima pastatyti dar vieną sekciją. Dabar net kaimo valyklos statomos su 2–3 sekcijomis, o mūsų miesto valykla turi tik vieną. Jei kas atsitiktų, turėtume neatitaisomų padarinių“, – samprotavo nuo 1968 metų valykloje dirbantis meistras.

Anot jo, dar anuomet statant Vilkaviškio nuotekų valyklą projekte buvo numatyta įrengti tris sekcijas, tačiau dėl lėšų stygiaus šio sumanymo atsisakyta.Dirbs ekonomiškiau

„Visa nuotekų valyklos rekonstrukcija bus atliekama turint tikslą sumažinti dabartines eksploatacijos išlaidas. Įdiegus naują įrangą, valykla dirbs ekonomiškiau, sunaudos mažiau elektros energijos“, – pasakojo M. Lenkas.

Pasak pašnekovo, dar statant nuotekų valyklą buvo tikimasi, kad miestas didės, pramonė plėsis. Dėl šios priežasties valykloje buvo pastatyti per daug galingi valymo įrenginiai, kurie visą laiką dirbo maksimaliai neapkrauti.

Tikimasi, jog įgyvendinus projektą visi įrenginiai dirbs optimaliu pajėgumu, taip sutaupydami nemažai lėšų.

Po renovacijos nuotekų valyklos vidutinis našumas turėtų siekti 280 kubinių metrų per valandą. Daugiausiai per valandą (esant lietingam ar nepalankiam orui) bus galima išvalyti 450 kubinių metrų nuotekų.Andrius GRYGELAITISUžsk. 2374


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Žinomos dainininkės pramintu keliu eina jauniausioji dukra
* Jachtų regata aštriais pojūčiais džiugino dalyvius, o gražiu reginiu – žiūrovus
* Į pilviškiečio laidotuves susirinkęs būrys velionio giminaičių patyrė šoką
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Seimo sprendimą nuo kitų metų Vėlines skelbti nedarbo diena?
Džiaugiuosi juo.
Vertinu neigiamai.
Neturiu nuomonės.Kalbos patarimai

Ar vartotinas pasakymas „ko eigoje“?
Ne, tai netaisyklinga konstrukcija. Vyksmo laikui ar tarpui nusakyti žodžio „ eiga “ vietininkas netinka. Vietoj jo gali būti vartojama metu, per ką arba pusdalyvis, padalyvis. Žaidimo eigoje (= Žaidimo metu; Žaidžiant ) išryškėjo komandos pajėgumas. Metų eigoje (= Per metus ) daug kas gali pasikeisti.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas