„Santaka“ / Aštuonių vaikų motina išmoko gyventi naują gyvenimą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49

Dovanoja sofą. Tel. 8 680 79 928.
Galioja iki: 2019-03-31 10:58:01

Parduoda nedidelį namą Virbalyje (reikalingas remontas), 900 l talpos aliumininę talpyklą su čiaupu. Tel. 8 682 56 943.
Galioja iki: 2019-04-01 11:06:38Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-04-22 08:16

Dalinkitės:  


Per Velykas pas mamą ir močiutę Salomėją susirinks daug vaikų bei anūkų. Dabar prie jos glaudžiasi anūkas Dainius, Vilė, Onutė, Ingrida ir anūkė Gintarė.

Autorės nuotr.


Aštuonių vaikų motina išmoko gyventi naują gyvenimą

Birutė NENĖNIENĖ

Didelė pagarba

Vištyčio miestelio gyventoja Salomėja Keidošienė ir jos artimieji pastarosiomis dienomis gyvena laukimo nuotaikomis. Nusistovėjusį kasdieninio gyvenimo ritmą sutrikdė netikėtas pranešimas, jog ji, paprasta moteris, kviečiama į prezidentūrą Vilniuje. Ten ją drauge su kitomis Lietuvos moterimis pagerbs Prezidentė ir įteiks ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalį. Aukščiausios pagarbos vertas S. Keidošienės nuopelnas yra tas, kad ji pagimdė ir išaugino, į gyvenimą išleido aštuonis vaikus.

Išskirtinis dėmesys daugiavaikėms Lietuvos motinoms pirmą kartą buvo parodytas Prezidento Valdo Adamkaus iniciatyva 2005 metais. Tais ir po jų visais kitais metais prieš Motinos dieną prezidentūroje pagerbiamos daug vaikų pagimdžiusios ir juos dorais piliečiais išauginusios motinos.

Ateinantį trečiadienį įvyksiančio iškilmingo mamos ir močiutės pagerbimo liudininkais panoro būti vaikai bei anūkai, todėl jie jau užsiregistravo prezidentūros kanceliarijoje, o seniūnija ir Savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius parūpins transportą.

Prieš kelionę jaudulio atsirado dar ir dėl to, kad S. Keidošienė Vilniuje buvo labai seniai ir jėgos jau sumenkusios. Buvo laikai, kai ji mielai lankydavo sostinėje gyvenančius gimines.Pakirto liga

Salomėja užaugo gausioje, septynis vaikus auginusioje, Pervazų šeimoje Vištyčio Lauko I kaime. Moteris dažnai pasidžiaugdavo, kad didesnė dalis savųjų nenutolo nuo gimtinės, įsikūrė netoliese. Todėl bėdai ištikus rasdavosi į ką atsiremti.

Tačiau buvusią darbščią ir judrią moterį, pradėjusią dar tik šeštą dešimtmetį, prieš septyniolika metų, per patį viduržiemį, ištiko insultas. Septyneriais metais už žmoną vyresnis vyras ir vaikų tėvas Vytautas Keidošius iš pradžių sunkiai tvardė sielvartą. Po medikų suteiktos pagalbos ir kelių savaičių gydymo ligoninėje Salomėja grįžo namo. Šeimos nariai pasirūpino rūpestinga mamos slauga namuose, vengdami slogių svarstymų, kodėl toks išbandymas siųstas būtent jiems.

Abu Keidošiai buvo tikintys žmonės, vaikus auklėjo katalikiškai, mokė pagarbos, kantrumo, sąžiningumo. V. Keidošius giedojo bažnyčios chore, kaimo šermenyse. „Gal ta jų dvasios stiprybė padėjo ir teikė vilties“, – svarstė viena iš dukterų, Vilkaviškio pradinės mokyklos mokytoja Vilė Ašutaitienė.Rėmėsi vieni į kitus

Kai po ketverių metų mirė gausios šeimos tėtis, dar ne visi vaikai gyveno savarankiškai. Vėliau didžiausia atsakomybė už neįgalios mamos priežiūrą atiteko tėvų namuose pasilikusiai gyventi jauniausiai dukrai Ingridai, taip pat dar savos šeimos nesukūrusiam sūnui Vytautui.

Šio išbandymo akivaizdoje visa Keidošių aštuoniukė jau kaip suaugę žmonės patyrė, kokia yra didelė dovana turėti tiek daug „kraujo brolių“, kuriais gali pasitikėti, į kuriuos gali atsiremti, su kuriais gali pasikeisdamas globoti savo brangiausią žmogų – mamą.Tapo močiute

Keidošių šeimoje užaugo trys vyrai ir penkios merginos. Tarp vyriausios, 1960-aisiais gimusios, dukros Irenos ir jauniausios Ingridos – septyniolikos metų skirtumas. Po pirmagimės pabiro pametinukai Valdas ir Onutė, po penkerių metų gimė Vilė, vėliau kas treji metai – Rima, Vytautas, Alvydas ir Ingrida.

S. Keidošienė šypsosi, kad nuo tada, kai prieš 24-erius metus sulaukė pirmojo anūko Viliaus, šeimoje ji vadinama močiute. Palyginti esanti „turtinga“, nes anūkų turinti keturiolika, keturi jau baigę aukštąsias mokyklas. Mažiausias, penkiametis Dainius, kaip švelnus katinėlis nuolatos glaustosi apie senelę. Prieš pusmetį močiutė dar praturtėjo – sulaukė proanūkio.Sutapimai ir tradicijos

Su gimimais Keidošių šeimoje būta savotiškų sutapimų. Salomėja pirmąją dukrą pagimdė sausio 28-ąją, per savo gimtadienį. Dukros Vilės pirmoji dukra gimė irgi savo mamos gimtadienio proga – balandžio 12 dieną. Senelio Vytauto mirimo dieną yra gimęs vienas iš anūkų.

Keidošių vaikai turi tradiciją keliskart per metus susirinkti pas mamą. Turintiems savo mašinas sūnums ir dukroms visai netolimas kelias iš ten, kur jie su šeimomis gyvena: iš Alytaus, Simno, Kazlų Rūdos, Jonavos ar Vilkaviškio. Pastaraisiais metais ne visiems pavyksta atvažiuoti, bet susitikimų „grafikas“ nekinta: per Kūčias, Kalėdas, Velykas, Motinos dieną, tėčio mirimo dieną, o šiemet rinkosi ir per mamos gimtadienį.

Be to, visus suburia prieš kelerius metus giminės susitikimus pradėjusi organizuoti kaimo bendruomenės pirmininkė Vilma Menčinskienė, kuri yra Salomėjos Keidošienės dukterėčia.

Ankstesniais laikais Vištytyje pas Keidošius dažnai lankydavosi tėčio brolis, poetas ir žurnalistas Petras Keidošius.Drausmino žvilgsniu

Į prisiminimus nuklysti mamai padėjusios dukros Onutė, Vilė ir Ingrida vaikystės sunkumais nesiskundė.

Vaikai visada buvo sotūs, aprengti. Tėtis laikė arklius, tad sekmadieniais tėvai, susisodinę atžalas į vežimą, važiuodavo į bažnyčią. Šeimai padėdavo tetos, krikšto mamos. Bet tokios skanios perlinių kruopų sriubos, kokią išvirdavo jų mama, pačioms dukroms ir dabar nepavyksta išsivirti! Nepamirštamas ir mamos iškeptos duonos ar Velykų pyrago skonis.

Vaikams įsiminė mamos gebėjimas auklėti be moralizavimo ir barimosi, kalbėti vien ramiu tonu. „Iš jos gilaus žvilgsnio suprasdavome, kad pasielgėme negerai, ir tuoj pat pasitaisydavome“, – sakė Vilė.Lengvatų nelaukė

Daugiavaikė mama tarybiniais laikais pasinaudojo didžiausia lengvata: sulaukusi 50 metų jau galėjo išeiti į pensiją. Bet šeimos niekas nelepino nei pašalpomis, nei nemokamais priešpiečiais, nei paketėliais. Vaikai negaudavo ir naujametinių dovanėlių, nes profsąjunga jas paruošdavo tik kolūkiečių vaikams.

Dukroms į atmintį įstrigę, kaip mamai valstybės skirtą apdovanojimą – medalį už kažkelintą vaiką – atnešė paštininkė. „Mums tie metaliukai su spalvotomis vėliavėlėmis buvo gražūs žaisliukai. Jų nevertinome, net neatsivežėme iš senųjų namų“, – prisiminė Ingrida.

Gausios šeimos tėtis dirbo Pajevonio girininkijoje darbininku. Bendro šeimyninio gyvenimo pradžioje gyvenę Vištyčio Lauko I kaime, Keidošiai, gausėjant šeimai, ėmėsi savo jėgomis statytis namą Vištytyje, kad vaikams būtų patogiau lankyti mokyklą. Vienu metu iš jų net penki kartu ėjo į mokyklą.

„Į Vištytį persikėlėme prieš Velykas, kai mokiausi penktoje klasėje“, – prisiminė Vilija.

Septyni iš aštuonių Keidošių vaikų baigė Vištyčio vidurinę mokyklą, gerai mokėsi, įgijo specialybes. Vytautas nebaigęs vidurinės išėjo mokytis profesijos, pasirinko tėčio kelią ir dirba miške.

Ką galima S. Keidošienės gyvenime įvardyti sunkiausiu dalyku, jau seniai įveikta – susitaikyta su liga. „Dabar galiu tik dėkoti už gyvenimą ir vaikus“, – sakė moteris.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Trąšų gamybą verslininkas kilstelėjo į aukštesnį lygį
* Konteinerius vežėjai privalo pastatyti į vietą
* Šeimos gydytojų komandas papildys ne visi
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Koks Jūsų darbo krūvis?
Turiu vieną etatą.
Etatas ir viršvalandžiai.
Dirbu keliuose darbuose.
Neskaičiuoju, nes dirbu sau.
Aš nedirbu.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas