„Santaka“ / Modernizuoti daugiabučių gyventojai neskuba

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda plastikinį 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su prailgintu išleidimo čiaupu, plastikinę 1 t talpyklą be rėmo (15 Eur), lengvojo automobilio priekabos ašį (60 Eur), du dyzelinius patalpų šildytuvus (50 Eur už vnt.), garažo vartų vyrius. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-04-21 11:36:51

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-04-18 06:19

Dalinkitės:  


Marijampolėje daugiabučių modernizavimo programa pasinaudojo šešių namų gyventojai.

Autoriaus nuotr.


Modernizuoti daugiabučių gyventojai neskuba

Jau keletą metų gyventojai yra raginami pasinaudoti valstybės bei Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis ir atnaujinti savo gyvenamuosius daugiabučius namus. Tačiau modernizuoti savo būstų vilkaviškiečiai neskuba.Parama sumažėjo

Daugiabučių modernizavimas Lietuvoje prasidėjo 2006 metais. Tuomet gyventojai iš valstybės bei ES struktūrinių fondų galėjo tikėtis 50 proc. kainos kompensacijos už energiją taupančias priemones. Per ketverius metus valstybė daugiabučių atnaujinimui skyrė 123 mln. 955 tūkst. litų. Iš viso šalyje buvo atnaujinta per 300 daugiabučių (kai kuriuose jų darbai dar nebaigti).

Nuo praeitų metų pasikeitė daugiabučių namų modernizavimo programos sąlygos. Dabar valstybė bei ES struktūriniai fondai kompensuoja tik 15 proc. visos sumos, skirtos rangos darbams atlikti. Likusią pinigų dalį privalo padengti patys daugiabučių gyventojai.

– Pakeistos daugiabučių modernizavimo sąlygos yra mažiau palankios gyventojams, nei buvo iki šiol. Kadangi už atliktus darbus reikia atsiskaityti per kelerius metus, dažnai žmonės yra priversti iš bankų imti paskolas. Tiesa, dabar pagal įstatymą gyventojams, šiuo tikslu imantiems paskolas iki 20 metų, yra taikomos fiksuotos 3 proc. palūkanos. Iki šiol jos siekdavo net 10 ir daugiau procentų, – teigė UAB „Vilkuva“ Komunalinių patarnavimų skyriaus vedėjas Vidmantas Vilkaitis.

Jam antrino Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros Marijampolės padalinio vyr. specialistė Irena Trušienė. Ji tvirtino, kad senoji programa, pagal kurią buvo kompensuojama 50 proc. modernizavimo rangos darbų, buvo palankesnė gyventojams, tačiau ir dabartinė turi savo privalumų.

– Pasikeitus ekonominei situacijai šalyje, valstybė neišgali kompensuoti tokių didžiulių sumų, kaip būdavo iki šiol. Tačiau dabar sudarytos kur kas palankesnės sąlygos skolintis iš bankų, – teigiamų pusių bandė ieškoti specialistė.

Ji tvirtino, kad norintys modernizuoti savo daugiabutį ir gauti tam tikrą kompensaciją žmonės turėtų paskubėti tai daryti, nes neaišku, kada parama iš viso bus nutraukta.

– Juk užsienio valstybėse nei vietinė valdžia, nei ES struktūriniai fondai neremia daugiabučių modernizavimo, todėl neaišku, kiek tai tęsis ir mūsų šalyje, – sakė I. Trušienė.Vilkaviškiečiai norėtų kitokių sąlygų

Pagal dabartinę tvarką daugiabučių gyventojai, norintys gauti 15 proc. kompensaciją būsto renovacijai, privalo atlikti viso namo modernizavimą. Į šią sąvoką įeina šildymo, karšto ir šalto vandens sistemų kapitalinis remontas ar rekonstravimas, langų ir lauko durų keitimas, stogo, fasadinių sienų, rūsio perdangos, cokolio apšiltinimas, balkonų įstiklinimas, liftų kapitalinis remontas ir keitimas, alternatyvios energijos šaltinių (saulės, vėjo ir pan.) įrangos montavimas.

Kaip teigė Būsto ir urbanistikos plėtros agentūros Regioninių padalinių skyriaus vedėjas Arūnas Ašvydis, atliekant visišką renovaciją, išorinis namo modelis turi būti vienodas. Pasak jo, nors pradėti būsto renovaciją užtenka 50 proc. ir vieno daugiabučio gyventojo sutikimo, tačiau praktika rodo, kad po to kyla įvairiausių ginčų, todėl geriausia, kai šiems planams pritaria bent 70–80 proc. gyventojų.

– Šiuo metu Vilkaviškyje yra bent trys daugiabučiai namai, kurių gyventojai norėtų prisijungti prie šios programos ir modernizuoti savo būstą. Tiesa, visa tai jie norėtų atlikti etapais ir pradžioje pasidaryti tik šildymo sistemos renovaciją. Deja, tokiu atveju, atliekant dalinę renovaciją, jie negali pretenduoti į valstybės bei ES struktūrinių fondų paramą, – tvirtino V. Vilkaitis.

Jis sakė, kad daugelyje Vilkaviškio daugiabučių jau yra atlikta tam tikra renovacija: sudėtos durys, langai, pakeisti stogai. Tiesa, dar tektų stogus bei grindis apšiltinti, sutvarkyti likusią šildymo sistemąGyventojus gąsdina kainos

Kaip teigė V. Vilkaitis, labiausiai žmones nuo būsto renovacijos stabdo gąsdinančios kainos. Pasak vedėjo, atliekant „pilną“ renovaciją, sutvarkyti daugiabutį vidutiniškai kainuoja 1,5 mln. litų, o tai vienam butui atsieina apie 30–40 tūkst. litų. Tuo tarpu dalinė renovacija, kai sutvarkoma tik šildymo sistema, kainuoja apie 100 tūkst. litų, t. y. 4–5 tūkst. litų vienam butui.

– Daugelis žmonių išsigąsta tokių didelių sumų, ypač pensinio amžiaus gyventojai. Jiems atrodo, kad tokių pinigų niekada nespės išsimokėti, o savo vaikams palikti naštos nenori, – dvejonių priežastis atskleidė V. Vilkaitis.

Beje, siekdama, kad būsto atnaujinimo programoje galėtų dalyvauti ir nepasiturinčios šeimos ar vieni gyvenantys asmenys, valstybė sukūrė patrauklią socialinės paramos sistemą. Žmonėms, turintiems teisę į kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį, bus visu 100 proc. apmokama ir paskola, reikalinga būstui atnaujinti, ir palūkanos.Sutaupoma energijos

Praktika rodo, kad modernizavus daugiabutį, išlaidos už šildymą sumažėja 50–60 proc. Nepaisant to, pasak V. Vilkaičio, dažniausiai renovuoti savo gyvenamąjį būstą ryžtasi didesnių miestų gyventojai. Kadangi tai kainuoja nemažus pinigus, gyventojai turi gerai apsvarstyti, ko jiems reikia. Specialistai neabejoja, kad sutaupoma energija po namo renovacijos greitai padėtų atsipirkti visoms išlaidoms, bet vis tiek ne visi žmonės tam ryžtasi.

Marijampolėje yra šeši daugiabučiai, kurių gyventojai pasinaudojo modernizavimo programa. Žmonės džiaugiasi sutaupomomis išlaidomis ir teigia tikrai nenusivylę, jog ryžosi renovuoti savo būstus. Visi šie namai sutvarkyti pagal senąją modernizavimo programą, kai valstybė ir ES struktūriniai fondai kompensuodavo 50 proc. išlaidų. Tačiau ir pagal naująjį renovacijos projektą Marijampolėje jau yra norinčiųjų atnaujinti savo daugiabučius.

– Linkėčiau ir vilkaviškiečiams mažiau dvejoti ir jungtis prie daugiabučių namų modernizavimo programos, nes po to gali būti per vėlu, – ragino I. Trušienė. – Žmonės dažnai ilgai galvoja, svarsto ir nesiryžta imtis naujovių. Marijampolėje tie, kurie dvejojo, ar modernizuoti daugiabutį, ar ne, kai buvo tam palankesnės sąlygos, dabar jau gailisi, tačiau vis tiek neatsisako savo ketinimų prisijungti prie programos.

– Mano giminaičiai gyvena viename iš visiškai renovuotų namų Naujojoje Akmenėje. Pats buvau pas juos nuvykęs ir galiu užtikrinti, kad namas labai šiltas, o ir išlaidos už šildymą jiems gerokai sumažėjo. Vis dėlto giminaičiai skundžiasi, jog pagal sutartį bankui mokamos palūkanos jau turėtų mažėti, tačiau to nėra. Tiesa, pagal dabartinę programą, esant 3 proc. fiksuotoms palūkanoms, tokių problemų neturėtų iškilti, – tvirtino V. Vilkaitis.Užsienio valstybės kompensacijų neteikia

– Renovacija gąsdina pirmiausiai dėl savo kainos. Juk mūsų butai kainuoja panašiai tiek, kiek į juos dar reikėtų įdėti. Tačiau susitvarkyti šildymo sistemą tikrai reikėtų, nes kainos tokios, kad mokame daugiau net už šiaurės šalis, – apmaudo neslėpė vieno Vilkaviškio daugiabučio gyventojas Raimundas Bliuvas.

Pasak jo, jei sąlygos būtų normalios, žmonės tikrai nebėgtų nuo centralizuoto šildymo.

Vilkaviškiečiui taip pat keista tai, kad šildymas visoje Lietuvoje kainuoja nevienodai: Tauragėje žmonės moka vienokią kainą, o Vilkaviškyje – kitokią. Jis teigė pastebėjęs ir daugiau neatitikimų.

– Kiekvienais metais iš gyventojų yra renkamos lėšos, skirtos daugiabučių techninei priežiūrai. Šiemet buvau parašęs prašymą, kad pas mus daugiabutyje įrengtų balansinius ventilius, nes šiluma skirtingose laiptinėse buvo nevienoda. Man buvo atsakyta, jog šiemet tam neturima pinigų, nes juos jau numatyta panaudoti kitiems daugiabučiams, – pasipiktinimo neslėpė vyriškis.

Pasak jo, techninei priežiūrai skirti pinigai yra metami į bendrą katilą, o vėliau skirstomi neaišku pagal kokius kriterijus.

– Turbūt reikėtų laukti dar 10 metų, kol už surinktus iš mūsų pinigus ir mūsiškis daugiabutis pajustų naudą. To neturėtų būti, todėl ir svarstome variantą prisijungti prie daugiabučių modernizavimo programos, tik norėtume viską atlikti palaipsniui: atsijungti nuo šilumos tiekimo paslaugas teikiančios įmonės „Litesko“, susitvarkyti šildymo sistemą, o laikui bėgant ir visiškai renovuoti daugiabutį, – kalbėjo R. Bliuvas.

Kaip pasakojo V. Vilkaitis, daugelyje užsienio valstybių žmonėms net nekyla klausimas, ar verta modernizuoti savo namus. Ten gyventojai susibūrę į bendrijas, patys renka lėšas, o vėliau sprendžia, kur jas panaudoti. Daugelis daugiabučių ten seniai renovuoti, o valstybė yra nutraukusi bet kokias kompensacijas.Andrius GRYGELAITIS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas