„Santaka“ / Anemija – pavojinga liga

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Moteris, turinti patirties, ieško valytojos darbo. Tel. 8 699 29 968.
Galioja iki: 2024-04-21 14:44:23



Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2011-04-18 06:17

Dalinkitės:  


Anemija – pavojinga liga


Anemija, kitaip vadinama mažakraujyste, susergama, kai kraujyje lieka per mažai raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) ir šiuose kūneliuose esančio baltymo hemoglobino. Raudonieji kraujo kūneliai po visą organizmą išnešioja deguonį. Jei jų trūksta, audiniai pradeda badauti, dėl to ir prasideda įvairūs negalavimai. Dažniausiai pasitaikanti – geležies stokos anemija. Tai organizmo būklė, kai dėl geležies stokos sumažėja eritrocitų kiekis ir hemoglobino koncentracija.

Anemijos vystymosi priežastys gali būti įvairios: bet kokios rūšies kraujavimas (po traumų, menstruaciniu periodu, dėl opų), lėtinės ligos, nėštumas, žindymas, geležies trūkumas maiste, aktyvus sportas, netinkama mityba, ypač paauglystėje, onkologiniai susirgimai, vegetarizmas, virškinamojo trakto ligos, dėl kurių nepasisavinama geležis. Anemija gali būti savarankiška liga arba pasireikšti kaip kitų ligų požymis.

Pradinėse stadijose ji pasireiškia silpnumu, nuovargiu, mieguistumu, gali būti juntamas dusulys, raibuliavimas akyse, galvos svaigimas. Vėlesnėse stadijose oda tampa blyški, trūkinėja lūpų kampai, slenka plaukai, vyresnio amžiaus žmonėms gali sutrikti širdies veikla. Gali atsirasti noras valgyti neįprastą maistą: kreidą, žemę, cementą. Jeigu anemija vystosi iš lėto, organizmas po truputį prisitaiko prie tokios būklės ir žmogus jaučiasi gana neblogai. Jei anemija vystosi ūmiai, būklė blogėja labai greitai.



Trūkstant geležies, mažakraujystė vystosi pamažu. Iš pradžių išnaudojamos organizme esančios geležies atsargos. Sveikų žmonių organizme nenaudojama geležis yra susijungusi su baltymu feritinu. Ligos pradžioje raudonųjų kraujo kūnelių trūkumas būna nedidelis, bet specialūs tyrimai padeda pastebėti, kad šio baltymo vis dėlto trūksta. Tam reikėtų atlikti feritino tyrimą, kuris, deja, mūsų šalyje nėra apmokamas valstybės.

Visiškai išnaudojus geležies atsargas, sulėtėja raudonųjų kraujo kūnelių gamyba, sumažėja eritrocitų ir hemoglobino. Organizmas jau nepajėgia gaminti normalių eritrocitų, ir jie jau yra daug mažesni. Tai būna matoma ir bendrame kraujo tyrime. Anksti nustatyta mažakraujystė yra sėkmingai gydoma.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, geležies stokos anemija serga du milijardai žmonių, o geležies stoka diagnozuojama dar dvigubai daugiau pasaulio gyventojų. Sergamumas geležies stokos anemija ir geležies stoka besivystančiose pasaulio šalyse gerokai didesnis (30–51 proc.) nei išsivysčiusiose (1–8 proc.). Lietuvoje anemija serga tris kartus daugiau žmonių nei, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Todėl gydytojai ragina žmones būti budrius: įsiklausyti į organizmo siunčiamus signalus, atlikti profilaktinius tyrimus ir laiku suskubti savo organizmui į pagalbą.





Sigla RAVINSKIENĖ

UAB Marijampolės diagnostikos laboratorijos ryšių su visuomene specialistė





Publikuota: 2011-04-18 06:17:30

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Kultūros darbuotojų dieną – ąžuolas Dainų šventei
* Senjorė ligoninės slaugę apkaltino smurtu
* Rūta Žilionytė: „Dainavimas – dalis manęs“
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai