„Santaka“ / Paukščių gripas pavojinga liga, bet panikuoti neverta

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-10-21 19:06

Dalinkitės:  


Lietuvoje paukščių gripu naminiai paukščiai dar neserga, todėl tinkamai apdorotą paukštieną valgyti nepavojinga.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Paukščių gripas pavojinga liga, bet panikuoti neverta

Algimantas GUDAITIS


Šiomis dienomis visi gąsdinami XXI amžiaus maru – paukščių gripu. Kai apie įvairias ligas ar pasaulio pabaigą kalba moterėlės turguje, dar galima nusišypsoti, tačiau kai apie panašius pavojus kasdieną girdime per radiją, televiziją, jau reikia suklusti atidžiau.



Gripas įžengė į ES

– Paukščių gripas pavojingas tuo, kad juo gali užsikrėsti ir susirgti ne tik paukščiai, bet ir žmonės. Tiesa, iš žinomų 135 šio viruso atmainų, tik viena – žymima indeksu H5N1 – pavojinga žmonėms. Tačiau niekas negali paneigti, kad už dienos kitos gali mutuoti (pakisti) ir tapti pavojingos žmonėms ir kitos viruso formos. Pavojingiausia tai, kad po Aziją, šiaurės Rusiją, o pastarosiomis dienomis jau ir po Europą klaidžioja kaip tik žmonėms pavojinga paukščių gripo atmaina, – sakė rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Jonas Dubauskas.

Paukščių gripo virusas H5P1 pirmą kartą užfiksuotas Honkonge 1997 metais. Tada nuo jo nugaišo ir buvo sunaikinta apie pusantro milijono paukščių, susirgo 18 žmonių, 6 iš jų mirė. Po šešerių metų virusas pasirodė Pietų Korėjoje, o pastaruoju metu išplito į Kiniją, Vietnamą, Tailandą, Laosą, Indoneziją, kai kurias Rusijos Sibiro ir Uralo sritis, Rumuniją, Turkiją. Praeitą savaitę žinių agentūros pranešė, jog aptiktas vienas kalakutas, užsikrėtęs paukščių gripo virusu Graikijai priklausančioje vienoje Egėjo jūros saloje. Tai pirmasis atvejis, kai paukščių gripo virusas peržengė Europos Sąjungos (ES) ribas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis pastaraisiais metais paukščių gripo virusu užsikrėtė 117 žmonų, 60 nuo jo mirė.


Šios organizacijos atstovai praeitą savaitę perspėjo gydytojus ir visuomenę, jog vystosi tokia paukščių gripo forma, kuria žmonės gali užsikrėsti ne tik nuo paukščių, bet ir vieni nuo kitų ir kad pasaulis nebegali gaišti ieškodamas priemonių apsisaugoti nuo šios ligos. Paukščių gripas jau įvardijamas ne kaip epidemija, kai užkečiama liga suserga daug žmonių vienoje šalyje ar jos teritorijoje, o ši liga minima kaip pandemija, kai užkrečiama liga paplinta keliose šalyse ar net žemynuose. Mokslininkai prognozuoja, jei nebus imtasi skubių priemonių apsiginti nuo paukščių gripo, pasaulyje per kelis ateinančius metus gali nuo jo mirti milijonai žmonių. Pasaulio sveikatos organizacija ragina žmones pasiskiepyti bent nuo įprastinio kasmetinio gripo. Vakcina nuo paukščių gripo šiuo metu dar tik kuriama.

J.Dubauskas tvirtina, nors paukščių gripas yra labai pavojinga liga, tačiau dėl jos panikuoti dar nereikia. Lietuvoje šio susirgimo kol kas nėra ir imamasi visų priemonių, kad jis nepasirodytų. Rajono VMVT specialistai sudarė ir rajono Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Kasparaitis patvirtino gyvulių ir paukščių užkrečiamų ligų likvidavimo kalendorinį veiksmų planą. Jame net valandomis įvardytos priemonės, kurių vet. tarnybų specialistai turi imtis pasireiškus gyvūnų užkrečiamoms ligoms.




Laikyti uždarytus

J.Dubauskas perspėja, kad kiekviena šeimininkė privalo atidžiai stebėti savo paukščius. Paukščių gripu gali užsikrėsti ir susirgti ne tik visi naminiai paukščiai – vištos, žąsys, antys, kalakutai ir kt., bet ir laukiniai. Pastarieji net pavojingesni, nes gali iš tolimų kraštų atnešti ligos virusą. Paukščių gripo virusas labiausiai paskleidžiamas su paukščių išmatomis, taip pat per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, avalynę. Reikia kaip galima labiau apriboti naminių paukščių kontaktą su laukiniais.

Liga gali greičiau užsikrėsti tie naminiai paukščiai, kurie vaikšto po laukus, plaukioja po laukiniams paukščiams pasiekiamus vandenis. Dabar ruduo, ir laukiniai paukščiai traukia iš šiaurės, kur dar nepasitaikė ligos židinių, į pietus. Todėl užsikrėtimo galimybė mažesnė. Bus kur kas pavojingiau, kai pavasarį paukščiai grįš iš pietinių kraštų, kur paukščių gripas plinta sparčiau.

Vet. gydytojai prašo gyventojus naminius paukščius uždaryti į tvartus ar bent jau dengtus voljerus, kad jie kuo mažiau kontaktuotų su laukinių paukščių paliktomis išmatomis, plunksnomis, negertų to vandens, kuriame galėjo plaukioti laukinių paukščių.




Ligą galima pastebėti

Gripu susirgę paukščiai būna apatiški, nejudrūs, nuleidę sparnus, nekoordinuoja judesių, nelesa, nededa kiaušinių, sunkiai kvėpuoja, jiems pamėlsta skiauterė, barzdelė, patinsta galvos ir kaklo audiniai, varva iš snapų, kojų odoje pastebimi kraujavimai. Bet kurioje vietoje nustačius paukščių gripą, visi 3 km spinduliu auginami naminiai paukščiai sunaikinami. Paukščių gripo virusas žūsta tik aukštoje temperatūroje, todėl susirgę ar galėję užsikrėsti paukščiai sudeginami.

Lietuvoje paukščių gripo atvejų nenustatyta, todėl nėra pagrindo uždrausti prekiauti paukštiena, jos gaminiais, kiaušiniais. Uždraustas paukštienos ir jos gaminių įvežimas iš tų šalių, kur ši liga jau pasireiškė.

Medikai vis vien perspėja, kad svarbu gerai termiškai apdoroti maistą, gaminamą iš paukštienos ir kiaušinių. Paukščių gripo virusas žūsta 60 laipsnių temperatūroje, tačiau saugiausia paukštienos produktus virti ir kepti ne žemesnėje kaip 70 laipsnių temperatūroje.

Kiaušinius prieš verdant reikia nuplauti, virti tol, kol sukietės trynys. Geriau atsisakyti konditerijos gaminių, padažų bei kitų patiekalų, kuriuose naudojami žali kiaušiniai. Termiškai neapdorotą paukštieną patartina laikyti atskirai, gerai nuplauti indus, kuriuose ji buvo laikoma, ir įrankius.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba uždraudė nuo spalio 19 d. prekiauti gyvais paukščiais turgavietėse. Pastebėję panašius į paukščių gripą savo augintinių negalavimus, turite paskambinti Į Vilnių nemokamu telefonu (8 800) 40 403 arba į rajoninę Maisto ir veterinarijos tarnybą tel. 52 249, 52 243.



Publikuota: 2005-10-21 19:06:08

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai