„Santaka“ / Jauniausio Lietuvos vyskupo tėvai vienodai ilgisi visų savo vaikų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 15 a namų valdos sklypą su senais pastatais Serdokų kaime. Tel. 8 672 44 775.
Galioja iki: 2019-03-22 10:39:34

Pirktų arba išsinuomotų 2–3 kambarių butą Vilkaviškyje (pirmame ar antrame aukšte). Tel. 8 612 21 966.
Galioja iki: 2019-03-23 15:03:51

Nauja modernia technika remontuoja drenažą, valo senas drenažo sistemas praplovimo būdu, įrengia naują drenažą, valo griovius, kasa tvenkinius, įrengia statybos aikšteles. Tel. 8 686 36 499.
Galioja iki: 2019-03-24 08:57:32

Parduoda dvivagę bulviasodę, vienvagę transporterinę bulviakasę, bulvių kauptuką su virbalinėmis akėčiomis, nebrangiai – miegamojo komplektą (7 dalių), sekciją, 2 senovines lovas, senovinę spintą. Tel. 8 687 46 306.
Galioja iki: 2019-03-25 10:47:40

Parduoda 1 kambario butą Vilniaus g. 8, Vilkaviškyje . Namas renovuotas, kaimynai ramūs ir tvarkingi, maži mokesčiai. Tel. 8 654 25 407.
Galioja iki: 2019-03-28 08:20:53

Parduoda šiaudapjovę („akselinę“) su vien-faziu vokišku varikliu, 4 vasarines padangas 185/70 R14. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-03-28 14:17:35

Parduoda 3 kambarių butą Lauko g., Vilkaviškyje (V a.), garažą prie Vilkaviškio ligoninės. Tel. 8 606 04 963.
Galioja iki: 2019-03-29 16:14:49Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-12-22 08:04

Dalinkitės:  


Išauginę keturis vaikus Genovaitė ir Stanislovas Poniškaičiai šiltais prisiminimais ir kasdienine malda palydi juos savarankiškuose gyvenimo keliuose.

Autorės nuotr.


Jauniausio Lietuvos vyskupo tėvai vienodai ilgisi visų savo vaikų

Birutė NENĖNIENĖ

Vilkaviškiečių Genovaitės ir Stanislovo Poniškaičių namai gražiausiomis metų švenčių dienomis būna prisodrinti laukimo ilgesio ir susitikimų džiaugsmo. Gretimuose Žvirgždaičių parapijos kaimuose užaugę, 1965 metais susituokę Poniškaičiai šeimos rūmą grindė ant krikščioniškų vertybių – meilės, ištikimybės, tiesos ir teisingumo – pamatų.Brangios akimirkos

Užauginę ir į gyvenimą išleidę keturis vaikus – sūnus Arūną ir Stanislovą, dukras Virginiją ir Liną, tėvai brangina kiekvieną žinią apie jų gyvenimo žingsnius, linki Dievo palaimos jų keliuose, sprendimuose, darbuose.

Trys vaikai – Arūnas, Stanislovas ir Virginija – baigė teologijos studijas, jaunylė Lina pasirinko aptarnavimo sferos profesiją. Trys vaikai Kūčių vakarienei stalus ruošia savo katalikiškose šeimose, kuriose senelių džiaugsmui auga keturi anūkai. Dažniausiai tėvus aplanko Kauno arkivyskupijoje dirbančio ir Kauno Vytauto Didžiojo universitete, Teologijos fakultete, dėstančio Stanislovo šeima.

Šiemet po Kūčių vakarienės Genovaitė ir Stanislovas Poniškaičiai neskubės į Piemenėlių šv. Mišias Vilkaviškio katedroje, nes norės stebėti per Lietuvos televiziją tuo pačiu metu pradedamas transliuoti šv. Mišias iš Vilniaus arkikatedros. Tėvai žino, kad prie altoriaus pamatys savo sūnų Arūną.Retesnis svečias

Šių metų vasario 5 dieną Šventasis Tėvas Benediktas XVI Vilkaviškio vyskupo generalvikarą Arūną Poniškaitį paskyrė Vilniaus arkivyskupijos vyskupu augziliaru (pagalbininku). Vyskupo konsekracija vyko Vilniaus arkikatedroje per Lietuvos globėjo šventojo Kazimiero iškilmes. Nuo to laiko vyriausiasis sūnus retesnis svečias tėvų namuose. Iki tarnystės Vilniuje pasimatymai ir pasikalbėjimai su tėvais buvo dažnesni, nes Marijampolėje, Vilkaviškio vyskupijos kurijoje, dirbęs Arūnas dažnai užsukdavo pas tėvus.

Lietuvos katalikų bažnyčios istorijoje tai pirmas atvejis, kad abu tėvai turėjo laimės džiaugtis sūnaus vyskupyste. A. Poniškaitis 1992 metų gegužę buvo įšventintas kunigu, po šešerius metus trukusių studijų Romoje įgijo teologijos mokslo daktaro laipsnį, jam buvo suteiktas monsinjoro titulas, o šiemet – nominuotas vyskupu.Daugiau jaudulio

Genovaitė ir Stanislovas Poniškaičiai – jauniausio Lietuvos vyskupo Arūno tėvai.

Metų pradžioje Žemaičių Kalvarijoje vykusioje Lietuvos šeimos centrų konferencijoje kalbėjęs vyskupas A. Poniškaitis akcentavo šeimos vaidmenį mūsų gyvenime ir liudijo savo katalikiškos šeimos patirtį. „Nesvarbu, kuo mes taptume, kokias vietas užimtume, savo tėveliams visada išliekame jų mylimais vaikais“, – kalbėjo vyskupas Arūnas.

Poniškaičiai sakė, jog sūnui tapus vyskupu bendravimas tarp šeimos narių niekaip nepasikeitė, kaip ir anksčiau vieni kitus vadina vardais. Tėvams Arūno vyskupystė nėra vien žingsnis bažnytinės karjeros laiptais. Jie jaudinasi dėl sūnui tenkančios atsakomybės, padidėjusių darbų apimčių, dėl jo trapios sveikatos.Dalijasi gėriu

Genovaitė ir Stanislovas Poniškaičiai yra viena iš tų šeimų, kurią dažnai sutiksi valstybės ir tautinių, religinių švenčių, tremtinių minėjimuose. Lietuviškumu, katalikiška dvasia alsuoja Stanislovo išdalijami šventiniai sveikinimai, o prieš Kalėdas – vokelyje įdėtas ir kalėdaitis.

Dažnai per Kalėdas jis pralinksmina žmones persirengęs Kalėdų Seneliu. Sako, jog visus „atributus“ išlaikęs nuo to meto, kai Kalėdų Senelį vaidindavo savo vaikams. Stanislovui visada gera kitiems suteikti džiaugsmo, pats taip pat nudžiunga sulaukęs šiltų, nuoširdžių žodžių.Puoselėjo dvasinį ryšį

Norėjosi iš Poniškaičių išgirsti, kaip jiems sekėsi tarybinėje aplinkoje savo vaikams įdiegti krikščioniškąsias vertybes. Pasirodo, dėl to niekada nekilo problemų. Tėvai netaikė specialaus auklėjimo, tik sekmadieniais ir šventadieniais visi kartu eidavo į bažnyčią, kartu namuose melsdavosi. Šeima buvo susidraugavusi su keliais dvasininkais: P. Liutvinu, V. Jalinsku, R. Grigu, arkivyskupu J. Steponavičiumi. Ypač artimi dvasiniai saitai siejo su dabartiniu arkivyskupu S. Tamkevičiumi, dirbusiu Simno, vėliau – Kybartų parapijose. Pasak Poniškaičių, privedę vaikus prie Pirmos Komunijos, toliau kartu su jais palaikė tikėjimo dvasią.

Dėl šeimos religingumo ir tautiškumo kilo įvairių problemų. Tačiau iš mokyklos tik vieną kartą Arūno klasės auklėtojas buvo atėjęs pas tėvus prašyti, kad leistų sūnų stoti į komjaunimą, nes reikia, kad visa klasė būtų komjaunuoliška. Tėvams nepritarus, puikiai mokęsis Arūnas gavo žemesnį pažymį iš karinio parengimo dalyko, todėl prie brandos atestato negavo medalio. Trejais metais jaunesnis sūnus Stanislovas mokyklą baigė su medaliu. Arūnas ir Stanislovas yra Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos Garbės galerijos nariai.Išbandymų keliu

Arūno tėčiui S. Poniškaičiui, savo šeimoje jauniausiam, devintam, vaikui, teko skaudžių išgyvenimų dalia. Per didžiąją 1948 metų gegužės 22 dienos tremtį šeima patyrė stresą, slapstėsi, tačiau kitais metais dvi seserys buvo ištremtos į Sibirą. Aprimus trėmimams Stanislovo tėvai sugrįžo į savo ūkelį Žalvėderių kaime.

Stanislovui jo tėviškė yra be galo brangi. Mat tai – ir jo motinos tėviškė, kurioje užaugo aštuonios Skelčių atžalos. Vienas iš motinos brolių – Antanas Skeltys – tapo kunigu, saleziečių vienuolijos Lietuvoje, Vytėnuose, įkūrėju. Minint dėdės kunigo mirties 40-ąsias metines 2001 metais Stanislovas pasirūpino prie tėviškės, nunykusio kryžiaus vietoje, pastatyti koplytstulpį, o 2005 metais jo pastangomis tėviškė įtraukta į Lietuvos Respublikos kultūros paminklų paveldo registrą. Visą dešimtmetį jis rūpinasi įamžinti kunigo A. Skelčio atminimą tose Suvalkijos ir Dzūkijos vietovėse, kuriose šis tarybiniais laikais turėjo slapstytis nuo režimo.

Stanislovą, kaip jauniausią šeimos atžalą, kurį laiką globojo ir savo namuose glaudė dėdės A. Skelčio draugas kunigas. Dėl to Stanislovo Šiauliuose baigtos vidurinės mokyklos chrakateristikoje buvo įrašas, jog „neatsikratęs religinių prietarų“. Tas teiginys sutrukdė renkantis tolimesnį gyvenimo kelią. Tačiau vaikystėje, jaunystėje įdiegtos krikščioniškos vertybės padėjo bendraujant su kitais žmonėmis, sąžiningai atliekant darbą Elektros tinklų įmonėje.

Arūno mama Genovaitė gyvenimo vertybių pasisėmė savo katalikiškoje tikinčiųjų šeimoje. Moteris dirbo laiškininke, konservų fabriko darbininke.

Poniškaičiai taikiai sugyveno su visais žmonėmis. Tik dabar gali paatvirauti, jog per jų rankas perėjo daug pogrindyje platinamos religinės, tautinės literatūros, kad bendravo ir draugavo su daug dvasininkų, kad ne kartą jautėsi saugumo sekami. Be to, S. Poniškaitis priklausė esperantininkų klubui.Leido rinktis patiems

Iš Poniškaičių norėjosi daugiau išgirsti apie vyskupu tapusį sūnų. Tai – jų pirmagimis, jų Arūnėlis. Tačiau tėvams visi vaikai brangūs kaip to paties medžio šakos, tad su meile taria ir kitų vardus: Stasiukas, Virgutė, Linutė. Susijaudina nuklydę į prisiminimus, padūsaudami, kaip greitai prabėgo kartu nugyventi metai. Stanislovas ir vaikų motiną, savo žmoną, vadina tik maloniniu vardu – Genutė, Genytė. Tėvams, ypač mamai, širdį glosto Arūno, jau vyskupo, švelniai tariamas žodis „mamukas“. Vienoje jų kuklaus buto kertelėje sudėtos visų vaikų ir šeimos gyvenimo įsimintinų momentų nuotraukos.

Poniškaičiai savo vaikams nenurodinėjo, kokius gyvenimo kelius pasirinkti. Mokslui ypač gabūs buvo sūnūs – „turėjo geras galvas“, gerą atmintį. Pasak tėvų, Arūnas iš ankstyvos vaikystės labiau išsiskyrė pomėgiu skaityti ne vien grožinę literatūrą, bet ir istorines, religines pogrindyje platintas knygas.

Tai, kad vyriausias sūnus Arūnas tapo kunigu, o šiemet – vyskupu, S. Poniškaitis drįsta priimti kaip Dievo Apvaizdos planą. Juk beveik prieš šimtą metų kunigu įšventintas dėdė A. Skeltys buvo per žingsnį nuo vyskupo mitros, bet jo pašaukimo kelias nuvedė į saleziečių vienuoliją.

Vis besirūpindamas dėdės kunigo A. Skelčio atminimo įamžinimu, Stanislovas Poniškaitis negalėjo nepasirūpinti lentele, kuria nori pažymėti, jog vienoje Vyžpinių kaimo trobų 1966 metų rugpjūčio 1 dieną gimė būsimasis vyskupas Arūnas Poniškaitis.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Rajono žmonės pasirinko valdžios stabilumą
* Už sudarkytą daugiabučio sieną turės sumokėti Savivaldybė
* Iš „Maisto banko“ reklamos šypsosi vilkaviškietis
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Kaip vertinate Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų agitacijos kampanijas?
Buvo įdomiau negu 2015 m.
Vyko korektiška kova.
Perspausta su kritika, kaltinimais.
Rinkimais nesidomėjau.Kalbos patarimai

Klausytis ką ar ko?
Su veiksmažodžiu klausyti(s) galininkas nevartotinas objektui reikšti. Vartotinas kilmininkas klausyti(s) ko, pvz.: Netrukdyk, klausau(si) laidą (taisoma laidos ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas