„Santaka“ / Bibliotekininkė siekia atgaivinti kaimo istoriją

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-11-30 00:14

Dalinkitės:  


E. Zo­ru­bie­nė ti­ki­si, kad jos pra­dė­tą dar­bą – rink­ti se­nas nuo­trau­kas – tęs ir atei­nan­čios kar­tos.

Autoriaus nuotr.


Bibliotekininkė siekia atgaivinti kaimo istoriją

Atei­nan­čių me­tų pa­va­sa­rį su­kaks 44 me­tai, kai Lakš­tu­čiuo­se bib­lio­te­ki­nin­ke dir­ba kū­ry­bin­ga ir veik­li mo­te­ris Ele­na Zo­ru­bie­nė. Su­lau­ku­si šios su­kak­ties, ji ke­ti­na pa­si­trauk­ti į pen­si­ją. Ta­čiau prieš tai bib­lio­te­ki­nin­kė sa­vo kai­mui ža­da pa­lik­ti neį­kai­no­ja­mą do­va­ną – is­to­ri­nių nuo­trau­kų al­bu­mą.


Idė­ja bran­din­ta se­niai


„Kad ir koks gra­žus me­dis bū­tų, be šak­nų jis grei­tai nu­džiū­tų“, – sa­ko E. Zo­ru­bie­nė. Bib­lio­te­ki­nin­kė pa­sa­ko­jo, kad idė­ja su­rink­ti Lakš­tu­čių kai­mo is­to­ri­jos pra­džią at­spin­din­čias nuo­trau­kas ki­lo dau­giau nei prieš de­šimt­me­tį.

„Iš pra­džių ke­ti­nau pa­reng­ti tik mū­sų bib­lio­te­kos is­to­ri­jos al­bu­mą, ta­čiau vė­liau, pa­si­ta­ru­si su vie­tos mo­te­ri­mis sa­vi­veik­li­nin­kė­mis, nu­spren­džiau, kad daug ge­riau rink­ti vi­so kai­mo žmo­nių gy­ve­ni­mo nuo­trau­kas“, – pri­si­mi­nė pa­šne­ko­vė.

Šį al­bu­mą ji no­rė­tų pa­lik­ti vi­siems kai­mo žmo­nėms. Mo­te­ris ti­ki­si, kad jos pra­dė­tas dar­bas bus tęs­ti­nis – nuo­trau­kos ir to­liau sėk­min­gai pa­pil­dys al­bu­mo la­pus.


Pri­si­dė­jo daug žmo­nių


Pa­sak E. Zo­ru­bie­nės, tik­rai ne vi­si vie­ti­niai gy­ven­to­jai ži­no, ko­kie žmo­nės gy­ve­no Lakš­tu­čiuo­se, ko­kios so­dy­bos čia sto­vė­jo, iš kur ap­skri­tai at­si­ra­do šis kai­mas. At­gai­vin­ti is­to­ri­ją mo­te­riai at­ro­do itin svar­bu. „Lakš­tu­čiai su­si­bū­rę iš Pa­vemb­rių, Auk­sė­nų ir ki­tų kai­mų. No­rė­čiau, kad atei­ty­je var­ty­da­mi šį al­bu­mą žmo­nės pri­si­min­tų vie­tos gy­ven­to­jus, pa­ma­ty­tų juos nuo­trau­ko­se“, – min­ti­mis da­li­jo­si pa­šne­ko­vė.

Pra­dė­jus ruoš­ti al­bu­mą, lakš­tu­tiš­kiai no­riai do­va­no­jo nuo­trau­kų iš sa­vo as­me­ni­nių ar­chy­vų. „Vie­nas at­ne­šė vie­ną nuo­trau­ką, ki­tas – ki­tą. Taip žmo­nės tar­pu­sa­vy­je iš­si­kal­bė­jo ir po tru­pu­tį kai­mo is­to­ri­ją pri­me­nan­tis al­bu­mas pil­nė­jo“, – šyp­te­lė­jo E. Zo­ru­bie­nė.

Mo­te­ris il­gai kau­pė ir rū­šia­vo nuo­trau­kas, jas su­skirs­tė tam tik­ro­mis te­mo­mis.

Šiuo me­tu al­bu­me – jau per 100 fo­tog­ra­fi­jų, ta­čiau dar yra dau­gy­bė ne­su­rū­šiuo­tų nuo­trau­kų.


Su­ren­gė pri­sta­ty­mą


Kai­mo is­to­ri­ją liu­di­jan­tis fo­tog­ra­fi­jų al­bu­mas Lakš­tu­čių gy­ven­to­jams bu­vo pri­sta­ty­tas spe­cia­lia­me ren­gi­ny­je „Kas bu­vo ir kas li­ko“. Į jį su­gu­žė­jo ir tie žmo­nės, ku­rie do­va­no­jo nuo­trau­kas, ir tie, ku­riems jos bu­vo įdo­mios. Su­si­rin­ku­sie­ji, var­ty­da­mi al­bu­mą, vie­nas su ki­tu da­li­jo­si pri­si­mi­ni­mais.

„Tai, ką pa­da­rė E. Zo­ru­bie­nė, yra ne­pap­ras­tai svar­bu vi­siems mums ir mū­sų kai­mui. Ma­nau, re­tai ku­ri vie­to­vė tu­ri pa­na­šią is­to­ri­nę kro­ni­ką. Al­bu­me su­rink­ta to­kia me­džia­ga, ku­ri po dau­ge­lio me­tų „su­guls“ en­cik­lo­pe­di­jo­se“, – ren­gi­nio me­tu kal­bė­jo bu­vu­si Lakš­tu­čių pra­di­nės mo­kyk­los mo­ky­to­ja Ne­rin­ga Ja­ki­ma­vi­čie­nė. Pa­sak jos, E. Zo­ru­bie­nė rink­da­ma praei­ties de­ta­les gal­vo­ja apie atei­tį – juk tai bus svar­bu ir bū­si­moms kar­toms.


Bib­lio­te­kas kei­čia in­ter­ne­tas


Dau­giau nei ke­tu­ris de­šimt­me­čius bib­lio­te­ko­je dir­ban­ti mo­te­ris pa­tvir­ti­no, jog atei­nan­tis pa­va­sa­ris da­bar­ti­nė­se pa­rei­go­se jai tik­rai bus pa­sku­ti­nis. „Žmo­nės sa­ko, kad tu­rė­čiau iš­dirb­ti bent 45 me­tus, bet man 44 yra gra­žes­nis skai­čius“, – links­mai kal­bė­jo pa­šne­ko­vė.

Pak­laus­ta apie si­tua­ci­ją bib­lio­te­ko­se, mo­te­ris sa­kė, kad jos pa­ma­žu pra­ran­da se­niau tu­rė­tas po­zi­ci­jas. „Be abe­jo, yra vi­so­kių skai­ty­to­jų: ir to­kių, ku­rie daž­nai lan­ko­si sa­vo ma­lo­nu­mui, ir to­kių, ku­rie čia už­su­ka vos vie­ną kar­tą per me­tus, kai kaž­ko pri­rei­kia“, – at­vi­rai kal­bė­jo E. Zo­ru­bie­nė. Pa­sak jos, skau­džiau­sia, jog pa­sta­ruo­ju me­tu bib­lio­te­kos pra­ran­da jau­nų­jų skai­ty­to­jų kar­tą. Vai­kai atei­na tik ta­da, kai in­ter­ne­te ne­ran­da mo­kyk­lo­je už­duo­tos per­skai­ty­ti vie­nos ar ki­tos kny­gos. Jie neieš­ko in­for­ma­ci­jos lei­di­niuo­se – juk be­veik vis­ką ga­li­ma su­ras­ti in­ter­ne­to pla­ty­bė­se.

Vis dėl­to no­ri­si ti­kė­ti, kad gra­ži E. Zo­ru­bie­nės ini­cia­ty­va taps sti­mu­lu ap­si­lan­ky­ti kai­mo bib­lio­te­ko­je, ku­rio­je šiuo me­tu eks­po­nuo­ja­mas is­to­ri­nis al­bu­mas, do­mė­tis kraš­to is­to­ri­ja bei at­ras­ti nuo­sta­bų kny­gų pa­sau­lį.And­rius GRY­GE­LAI­TIS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ką kilnojo – gyrą ar svarstį?
Didelis metalinis rutulys su rankena jėgai ugdyti vadintinas svarsčiu. Taigi stipruoliai varžosi kilnodami svarstį, bet ne gyrą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas