„Santaka“ / Alvitiečiai tęsia savanorių pagerbimo tradicijas

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-11-19 07:12

Dalinkitės:  


Alvitiečiai tęsia savanorių pagerbimo tradicijas

Kiek­vie­nam žmo­gui gra­žūs ir pra­smin­gi žo­džiai: „Tau­ta gy­va, kol gy­vas lais­vės ko­vo­to­jų at­mi­ni­mas.“ Įp­ras­min­da­mi šį tei­gi­nį Al­vi­to kraš­to žmo­nės jau 75 me­tus sau­go Lais­vės ko­vo­to­jų at­mi­ni­mą. Šią gra­žią tra­di­ci­ją tę­sia da­bar­ti­nių al­vi­tie­čių kar­tos.

Lapk­ri­čio 23-ią­ją, mi­nė­da­mi Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės įkū­ri­mo die­ną, jau de­šim­tą kar­tą Al­vi­to kraš­to kai­mų bend­ruo­me­nės ir gau­sus bū­rys sve­čių žy­giuos į sa­va­no­rių ka­pi­nes. Šią die­ną pri­si­min­si­me sa­vo gar­bin­gus pro­tė­vius ir jų pa­trio­ti­nius žy­gius.

1918–1923 m. Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės gy­ni­mo ko­vo­se da­ly­va­vo dau­giau nei tūks­tan­tis Vil­ka­viš­kio ap­skri­ties mies­te­lių ir kai­mų vy­rų, 95 iš jų – Al­vi­to pa­ra­pi­jos jau­nuo­liai. At­li­kę svar­biau­sią pa­rei­gą Tė­vy­nei – gin­ti jos lais­vę, sa­va­no­riai grį­žo į tė­viš­kę, ga­vo že­mės ir sa­vo dar­bu kė­lė kraš­to ge­ro­vę. Šie vy­rai bu­vo pa­pras­ti kai­mo žem­dir­biai: jie dir­bo, rū­pi­no­si sa­vo šei­ma ir ūkiu, o apie da­ly­va­vi­mą ko­vo­se pri­si­min­da­vo tik re­to­mis at­vi­ru­mo va­lan­dė­lė­mis ar šven­čių pro­ga. Ta­čiau jų pa­trio­tiz­mas ne­bu­vo už­mirš­tas. Šau­lių ir vi­suo­me­nės ak­ty­vis­tų dė­ka sa­va­no­rių žyg­dar­bis bu­vo pa­gerb­tas po jų mir­ties ir ta­po pa­vyz­džiu atei­ties kar­toms.

Tar­pu­ka­rio Lie­tu­vo­je įvai­rios or­ga­ni­za­ci­jos vals­ty­bi­nių šven­čių me­tu ap­lan­ky­da­vo ko­vo­to­jų už Lie­tu­vos lais­vę ka­pus, pa­gerb­da­vo jų at­mi­ni­mą. Al­vi­tie­čiams tai da­ry­ti bu­vo ne­pa­to­gu, nes ka­riai il­sė­jo­si įvai­rio­se ci­vi­li­nių ka­pi­nių vie­to­se, kai ku­rie ka­pai ne­pri­žiū­ri­mi ny­ko.

1935 me­tais Al­vi­to šau­lių bū­rio va­do, sa­va­no­rio ka­pi­to­no Vla­do Ta­ra­so­nio (1902–1977) ini­cia­ty­va Al­vi­to ka­pi­nė­se bu­vo pa­rink­ta vie­ta sa­va­no­riams per­lai­do­ti. 1936 me­tų spa­lio 11 die­ną bu­vo per­lai­do­ti še­ši sa­va­no­riai: Vin­cas An­dziu­lis (mi­ręs 1928 m.), Juo­zas Do­man­tas (1900–1925), Ado­mas Ber­ži­nis (mi­ręs 1926 m.), An­ta­nas Ka­va­liaus­kas (1895–1930), Juo­zas Kul­vins­kas (1896–1929), Juo­zas Mekš­riū­nas (1895–1935). Per­lai­do­ji­mo iš­kil­mė­se da­ly­va­vo daug pa­ra­pi­jie­čių, sve­čių, sa­va­no­rių, Lie­tu­vos ka­rių.

Vė­liau bu­vo pa­da­ry­tas ka­pų, ant­ka­pių ir pa­mink­lo pro­jek­tas, iš­leis­tas at­vi­ru­kas. Jį pla­ti­nant bu­vo ren­ka­mos lė­šos pa­mink­lo sta­ty­bai.

1937 me­tų ge­gu­žės 23-iąją Ka­riuo­me­nės ir vi­suo­me­nės dienos pro­ga pa­mink­lą ir ant­ka­pius pa­šven­ti­no ka­pe­lio­nas kun. Ši­lin­gas. Šven­tė­je kal­bė­jo Al­vi­to vals­čiaus vir­šai­tis J. Šu­kys, šau­lių or­ga­ni­za­ci­jos at­sto­vai, sve­čiai. Pa­mink­le įra­šy­ti žo­džiai: „Di­des­nio pa­mink­lo did­vy­riams ne­bus, kaip vyk­dy­mas jų idea­lo.“ Ant­ka­pi­niuo­se pa­mink­luo­se iš­kal­tos pa­lai­do­tų sa­va­no­rių pa­var­dės. Vė­liau slap­ta čia bu­vo pa­lai­do­ti dar ke­li sa­va­no­riai: Jo­nas Stor­pirš­tis (g. 1895 m.), Jo­nas Žo­ly­nas (1900–1963), sa­va­no­ris, trem­ti­nys Juo­zas Liau­dins­kas (1898–1967), Jo­nas Sluc­kis (1902–1944), Vik­to­ras Alek­na­vi­čius (1900–1985). Il­giau­siai iš­gy­ve­nęs sa­va­no­ris Al­bi­nas Ieš­man­ta (g. 1897 m.) į šias ka­pi­nes at­gu­lė 1998 m.

Al­vi­to sa­va­no­rių ka­pai ir pa­mink­las at­lai­kė Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro aud­ras, po­ka­rio su­maiš­tį ir pa­mink­lų var­ty­mo va­jų. Da­bar ka­pi­nių tvar­ky­mu rū­pi­na­si Šei­me­nos se­niū­ni­ja ir se­niū­nas, savanorio anūkas G. Ba­kū­nas. Jo rū­pes­čiu bu­vo res­tau­ruo­tas pa­mink­las, pa­reng­tas pro­jek­tas ant­ka­piams ir kry­žiams at­nau­jin­ti. Is­to­ri­nės at­min­ties iš­sau­go­ji­mo mi­si­ja su­vie­ni­jo Šei­me­nos se­niū­ni­jos ad­mi­nist­ra­ci­ją, mo­kyk­lą, baž­ny­čią, ap­lin­ki­nių kai­mų bend­ruo­me­nes.

Vals­ty­bi­nių šven­čių ir Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės die­ną Al­vi­to pa­grin­di­nės mo­kyk­los moks­lei­viai pa­puo­šia ka­pus gė­lė­mis, už­de­ga at­mi­ni­mo žva­ke­les. Mo­kyk­los mu­zie­ju­je apie sa­va­no­rius pa­reng­ta eks­po­zi­ci­ja, sau­go­ma su­rink­ta me­džia­ga, ku­ri nau­do­ja­ma pa­mo­ko­se ir už­kla­si­niuo­se ren­gi­niuo­se. Jau­ni­mas tu­ri ga­li­my­bę ne tik pa­žin­ti sa­vo kraš­to praei­tį, bet ir iš jos pa­si­mo­ky­ti Tė­vy­nės mei­lės, pa­gar­bos bei pa­trio­tiz­mo.

Kvie­čia­me vi­sus, kam bran­gi mū­sų tau­tos praei­tis, da­ly­vau­ti sa­va­no­rių at­mi­ni­mo pa­ger­bi­mo ren­gi­ny­je, ku­ris įvyks Al­vi­te lapk­ri­čio 23 die­ną: 11.30 val. ri­kiuo­ja­mės prie mo­kyk­los ir žy­giuo­ja­me į ka­pi­nes, 12 val. – sa­va­no­rių pa­ger­bi­mas ka­pi­nė­se.

Pa­si­bai­gus mi­nė­ji­mui, vi­sus ren­gi­nio da­ly­vius Čyč­kų ir Al­vi­to kai­mų bend­ruo­me­nių ak­ty­vas pa­vai­šins su­val­kie­tiš­ka sriu­ba.Ele­na RU­PEI­KIE­NĖ

Al­vi­to pa­grin­di­nės mo­kyk­los mo­ky­to­ja, kraš­to­ty­ri­nin­kė


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas