Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.
Parduoda veršingą X mėsinių veislės telyčią, pieninę telyčaitę, buitinį dujų balioną, melžimo aikštelę, savadarbę priekabą prie traktoriaus, šašlykinę. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-12-06 13:50:42 Parduoda avižas, šiaudų ritinius. Atveža. Tel. 8 614 51 985.
Galioja iki: 2019-12-07 10:02:04 Perka šieno, šienainio ritinius, pašarinius grūdus. Tel. 8 653 24 217.
Galioja iki: 2019-12-07 10:03:27 Parduoda OPEL FRONTERA B (1999 m., 2,2 l, 85 kW, dyzelis, 900 Eur). Tel. 8 677 39 901.
Galioja iki: 2019-12-07 14:58:17 Remontuoja lengvųjų automobilių kėbulus, virina, ruošia dažymui, dažo. Tel. 8 680 45 898.
Galioja iki: 2019-12-08 10:52:16 Pūstapėdžių kaime parduoda kalėdines sidabrines eglutes (kirstos ir vazonėliuose, dideles gali atvežti. ), kėnius vazonėliuose. Tel.: 8 698 41 635, 8 610 45 499.
Galioja iki: 2019-12-08 11:10:22 Parduoda 6,8 a sodo sklypą Agrastų g. 15, Vilkaviškyje, SAAB markės automobilį (2007 m., 2,7 l, 184 kW, benzinas TA iki 2020 m. spalio mėn.). Tel. 8 616 76 717.
Galioja iki: 2019-12-08 13:28:13 Groja įvairiomis progomis (pobūviuose, vestuvėse, jubiliejuose), veda vakarus. Linksma muzika ir gera nuotaika Jūsų šventėms. Tel. 8 681 59 207.
Galioja iki: 2019-12-08 14:51:01 Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su čiaupu (švarus, gali atvežti), SEAT LEON (po eismo įvykio, 2000 m., 1,4 l, benzinas, TA iki 2021 m. birželio mėn., 500 Eur). Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2019-12-15 09:23:16 Vieniša 68 metų moteris išsinuomotų 1 kambario butą pirmame aukšte renovuotame name Vilkaviškyje (pageidautina su baldais). Tel. 8 689 05 975.
Galioja iki: 2019-12-15 16:37:14
Redakcijos darbo laikas: Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.
|
„Santaka“ / 2010-11-15 23:56
Renkant pinigus paminklui, aukotojams buvo rodomas vienoks užrašas, o ant akmens užrašytas kitoks. Birutės NENĖNIENĖS nuotr. Nuomonė
Dėl paminklo buvo klausta žmonių
|
Negalima būtų teigti, jog Gražiškiuose neprisimenami kovoję ir žuvę už Lietuvos laisvę žmonės. Nusistovėjusi tradicija, kai kiekvienų metų spalio paskutinį sekmadienį minima Rezistencinių kovų dalyvių diena. Šventoriuje jų atminimui pastatytas kryžius.
2009 metų vasarą Gražiškių miestelyje, prie mokyklos, pastatytas paminklas yra skirtas Lietuvos vardo 1000-mečiui ir visiems iš Gražiškių kilusiems žmonėms atminti.
Svarstant šio paminklo idėją, aptariant užrašo ant akmens tekstą, dalyvavo Gražiškių seniūnijos, mokyklos bendruomenės, Vilniuje susibūrusio Gražiškiečių klubo nariai bei kiti buvę gražiškiečiai, gyvenantys įvairiuose Lietuvos kampeliuose. Šiam projektui įgyvendinti buvo sudarytas organizacinis komitetas iš 10 asmenų. Jie bendravo su skulptūros autore A. Gylyte, teksto autore A. Jankauskiene, idėjos autoriumi J. Lukoševičiumi. Kaip aukų rinkėjai, aktyviai dalyvavo ir bendravo su vietiniais žmonėmis bei buvusiais gražiškiečiais I. Simonaitytė, J. Stravinskas, P. ir Z. Vaškevičiai, T. Kasperaitienė, V. Raulinaitienė, Z. Berenta.
Tik apibendrinus išgirstas įvairias nuomones buvo nuspręsta visus aktyvius kovotojus už laisvę, partizanus, politinius kalinius, tremtinius, Lietuvos kariuomenės savanorius įvardyti vienu – gražiškiečių – vardu ir pastatyti paminklą – angelą-šauklį, kviečiantį nepamiršti savo krašto ir čia gyvenančių, iš čia išėjusių žmonių.
Ramutė DIDVALIENĖ
Gražiškių seniūnė
Klaidą reikia pripažinti ir ištaisyti
Gražiškiečių klubą Vilniuje stebina visa vadinamojo „paminklo“ statybos Gražiškiuose eiga ir metodika nuo pat pradžios iki pabaigos.
„Paminklo“ statytojų visišką nekompetenciją parodo tai, kad grubiausiai pažeisti Lietuvos dailininkų sąjungos patvirtinti paminklų statybos nuostatai. Šis paminklas statytas be viešo konkurso, jį kūrė Dailininkų sąjungai negirdėta ir nežinoma skulptorė Agnė Gylytė. Be viešo konkurso statomi paminklai finansuojami tik asmeninėmis lėšomis, angelai nekuriami iš juodų ar tamsių medžiagų. Statytojų raštingumo lygį iliustruoja ir tai, kad, matyt, politiniais motyvais sutrumpintame tekste, iškaltame akmenyje, praeivio akį „džiugina“ elementariausios gimtosios kalbos klaidos.
Kaip mokinius nuteikia šaltame akmenyje iškaltas žodis „kapai“, aišku kiekvienam. O žodžių, skirtų tremtiniams ir partizanams, jų pralietam kraujui, išbraukimas iš renkant pinigus demonstruoto teksto – tai paminklo pastatymas ne tremtiniams ir partizanams, tai precedento neturinti amorali apgavystė, aukojusiųjų būtent ta intencija išdavystė, dėl kurios apviltų piliečių priekaištai nepelnytai adresuojami ir mūsų klubui.
Primenu, kad Gražiškiečių klubas Vilniuje projekte nedalyvavo. Apgailestaujama, kad šios iniciatyvos savavališkai neteisėtai ėmėsi vienas klubo narys, manipuliuodamas viso klubo ir jo prezidento vardu.
Šis mums visiems nemalonus incidentas bus svarstomas artimiausiame klubo narių susirinkime.
Kokia išeitis? Padarius klaidą būtina ją pripažinti ir ištaisyti. Ar pakaks valios nukelti nuo pjedestalo meninės vertės neturintį „kičą“ ir iškalti akmenyje aukotojams žadėtus žodžius, prisiminti šioje mokykloje dirbusius ir besimokiusius politinius kalinius, pedagogus ir mokinius, tremtinius, Gražiškių krašte žuvusius partizanus, parodys laikas...
Albinas PETRULIS
Gražiškiečių klubo
Vilniuje prezidentas
„Juodojo angelo” paslaptys
Gražiškiuose apsilankiusių svečių dėmesį patraukia prie mokyklos stovinti skulptūra. Šis kūrinys atkreipė ir mano dėmesį. Žiūrėdamas iš toliau nesupratau, kas čia pavaizduota: ar tai angelas, ar tai trimituojantis skerdžius. Galiausiai suvokiau, kad tai angelas, bet ir vėl kilo neaiškumas: kodėl jis juodas ir kodėl jo žvilgsnis bei trimitas nukreipti į tualetą?
Pasiteiravus vietinių gyventojų paaiškėjo, jog šis „kūrinys” pastatytas pažymint Lietuvos vardo tūkstantmetį. Toliau domintis angelo istorija pradėjo aiškėti šio paminklo atsiradimo aplinkybės.
Pasirodo, diskusijos dėl paminklo statymo vyko ilgokai, jose dalyvavo dabartiniai ir buvusieji Gražiškių gyventojai. Man pavyko gauti organizacinės grupės būsimo paminklo aprašą. Jame teigiama, kad ant akmens, simbolizuojančio šio krašto žmonių tvirtumą, turėtų būti iškalti tokie žodžiai: „Tremtinių, partizanų keliais, krauju apšlakstytom palaukėm, vaikystės, jaunystės takai, tėvų ir senolių kapai sugrįžtančių tėviškėn laukia”. Deja, ant pastatyto paminklinio akmens iškalta tik pusė šio teksto: „Vaikystės, jaunystės takai, tėvų ir senolių kapai sugrįžtančių tėviškėn laukia“, taip pat – papildomas užrašas: „Gražiškių krašto žmonėms atminti.“
Matyt, kažkam iš „skulptūros” statymo organizatorių nepatiko numatyto užrašo pradžia: „Tremtinių, partizanų keliais, krauju apšlakstytom palaukėm...“ Vadinamojo „paminklo“ vienas iš sumanytojų ir idėjos įgyvendintojų Juozas Lukoševičius kalbėdamas šventėje pareiškė, kad paskutiniai užrašo žodžiai, jog paminklas skirtas „Gražiškių krašto žmonėms atminti“ išsprendė visus ginčus ir nesutarimus.
Stebina ir tai, kad šis statinys – jo statytojų primestas mokyklai, jos šventai žemei, kurioje, kaip ir vyresnės kartos žmonių širdyse, likę giliai įspaustos partizanų, politinių kalinių, tremtinių pėdos. Kur dar girdėta, kad visi mokyklos vedėjai ir direktoriai būtų buvę negailestingai naikinami? Kur dar mokyklos direktorius buvo organizavęs pogrindinę organizaciją kovai su okupantais? Visa tai unikalu, kaip ir tas vienintelis faktas Lietuvoje, kai kadrinis sovietinio saugumo karininkas su šešiais jam pavaldžiais „liaudies gynėjais“ dirbo partizanams. Apie tai išleistos knygos, rašyta spaudoje, bažnyčios šventoriuje parapijiečių lėšomis pastatytas kryžius 8 žuvusiems partizanams atminti. Ar rasime Lietuvoje dar bent vieną bažnytkaimį, labiau už Gražiškius nusipelniusį paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę? Tikrai ne! Tad kodėl taip pasityčiota iš aukotojų, laukusių rimto meno kūrinio tremtinių kančioms ir kovotojams už Lietuvos laisvę atminti?
Paminklo statytojų tvirtinimas, kad paminklas „apjungė“ visus gražiškiečius, dvelkia demagogija, nes atsitiko priešingai – ne sujungė, bet dar labiau supriešino. Ar paklausė skulptūros statymo iniciatoriai sovietų režimo aukų: trokšta jos tokio „apjungimo“ ar ne? Gal gavo ir stribo nušauto progimnazijos mokinio Kazimiero vėlės leidimą „apjungti“ jį su žudiku? Tikriausiai teisūs gražiškiečiai sakydami, kad kai kam žodžiai „partizanas, tremtinys“ yra nemalonūs ir sukelia alergiją.
Manau, liko „išdurti“ ir aukotojai, ir kiti Gražiškių krašto žmonės, nuoširdžiai galvoję, jog tragiška jų krašto istorija bus įamžinta profesionaliai, kvalifikuotai, dorai ir sąžiningai.
Ar atsiras valios atkurti teisingumą, mėginti susigrąžinti apmulkintų aukotojų pasitikėjimą, priklausys nuo paminklo statytojų sąžinės. Šiuo metu viena aišku, kad neišpildytus lėšų paminklo statybai aukotojų lūkesčius nepavyko paslėpti juodajame angele.
Jonas MAČYS
Komentarai:
|
 
* Skaitmeninio raštingumo mokymai
vis populiaresni ir Vilkaviškyje
* Vilkaviškiečio pianisto gebėjimus
įvertino ir Kauno publika
* Ligoninės dovana savo pacientams –
graži aplinka ir VIP palatos
Laikraštis leidžiamas antradieniais ir penktadieniais.
Kuo pakeisti žodį „češkės“? Češkės – nevartotina svetimybė. Tam tikri lengvi batukai, kuriais apsiavę vaikai šoka, vadintini gimnastikos bateliais arba čežutėmis, nes šie bateliai aunantis ir bėgiojant čeža.
Šūksniai
Statistika
|