„Santaka“ / Išsiskirti galima ir be teismo

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-11-12 07:08

Dalinkitės:  


Dažniausia skyrybų priežastis – trečias asmuo.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Išsiskirti galima ir be teismo

Eglė KVIESULAITIENĖ

Vis dau­gė­jant sky­ry­bų, įsta­ty­mai ta­po li­be­ra­les­ni. Da­bar nu­trauk­ti san­tuo­ką abi­pu­siu su­ta­ri­mu ga­li­ma ne­tgi ne­pa­si­ro­džius teis­mo sa­lė­je.


Išim­ti­niai at­ve­jai


Anot Vil­ka­viš­kio ra­jo­no apy­lin­kės teis­mo pir­mi­nin­ko Al­bi­no An­ta­nai­čio, ver­si­ją, kad šiais lai­kais ga­li­ma iš­si­skir­ti net be teis­mo, po­pu­lia­ri­na ad­vo­ka­tai. Ta­čiau įsta­ty­mas apie tai kal­ba ki­taip. Pap­ras­tai by­los dėl san­tuo­kos nu­trau­ki­mo abie­jų su­tuok­ti­nių su­ta­ri­mu nag­ri­nė­ja­mos da­ly­vau­jant ir su­tuok­ti­niams. Įs­ta­ty­mas nu­ma­to kaip išim­tį tuos at­ve­jus, kai teis­mas pri­pa­žįs­ta, jog by­los nag­ri­nė­ji­mas pa­reiš­kė­jams ne­da­ly­vau­jant ne­pa­kenks šei­mos san­ty­kių sta­bi­lu­mui bei vai­kų ir su­tuok­ti­nių in­te­re­sams. Jei to­kios prie­lai­dos yra ir su­tuok­ti­niai pa­ra­šė pra­šy­mus nag­ri­nė­ti by­lą jiems ne­da­ly­vau­jant, teis­mas tu­ri tei­sę juos iš­skir­ti.

Tei­sė­jas A. An­ta­nai­tis sky­ry­bų by­lo­se lai­ko­si prin­ci­po, jog į teis­mą pri­va­lo at­vyk­ti abu su­tuok­ti­niai. Ne tik to­dėl, kad vie­na iš teis­mo funk­ci­jų – su­tai­ky­ti šei­mą, duo­ti lai­ko ap­si­spręs­ti, kad bū­tų priim­tas ne sku­bo­tas, o ap­gal­vo­tas spren­di­mas.

Taip el­gia­ma­si ir dėl to, kad Lie­tu­vos teis­mų pra­kti­ko­je ne kar­tą pa­si­tai­kė at­ve­jų, kai by­lo­je ne­da­ly­va­vęs su­tuok­ti­nis pa­reiš­kia apie sky­ry­bas net ne­ži­no­jęs, nes jo pra­šy­mą pa­si­ra­šęs kaž­kas ki­tas.


Abi­pu­siu su­ta­ri­mu


Sky­ry­bos abie­jų su­ta­ri­mu ga­li vyk­ti tuo­met, kai tarp su­tuok­ti­nių ne­ky­la gin­čų ir abu su­tin­ka, kad gy­ven­ti kar­tu ne­be­ga­li, drau­giš­kai su­si­ta­ria dėl vai­kų iš­lai­ky­mo, jų gy­ve­na­mo­sios vie­tos bei bend­ro tur­to pa­si­da­li­ji­mo. Tuo­met abu su­ra­šo su­tar­tį ir su ja krei­pia­si į teis­mą. Teis­mas pir­miau­sia įsi­ti­ki­na, kad su­tar­ti­mi ne­pa­žeis­tas vie­ša­sis ar­ba ku­rio nors iš su­tuok­ti­nių in­te­re­sas. Pa­vyz­džiui, in­te­re­sai pa­žei­džia­mi tuo­met, kai tur­tas ati­ten­ka vie­nam iš su­tuok­ti­nių, o mo­kė­ti pa­sko­lą ban­kui rei­kia ki­tam ir pan. To­kiu at­ve­ju pa­žei­džia­mas įsta­ty­mas, nes su ban­ku dėl pa­sko­los su­da­ry­to­je su­tar­ty­je nu­ro­do­mi ki­ti įsi­pa­rei­go­ji­mai. Be to, kar­tais tik teis­me išaiš­kė­ja, jog mo­te­ris su­ti­ko pa­si­ra­šy­ti su­tar­tį ir vi­są tur­tą pa­lik­ti vy­rui, nes šis jai gra­si­no.

Nors pa­si­tai­ko ne­ma­žai by­lų, kai teis­mas tu­ri spręs­ti, kaip su­tuok­ti­niams pa­da­ly­ti už­gy­ven­tą tur­tą bei vai­kus, vis dėl­to dau­gu­ma sky­ry­bų pa­sta­ruo­ju me­tu vyks­ta abi­pu­siu su­si­ta­ri­mu. Žmo­nės su­pra­to, jog tai – pi­giau­sias va­rian­tas. Mat to­kiu at­ve­ju iš­ven­gia­ma pa­pil­do­mų iš­lai­dų ir rei­kia su­mo­kė­ti tik ke­le­tą li­tų už šau­ki­mų siun­ti­mą. Be­je, tei­sė­jas pri­mi­nė, kad ir šias mi­ni­ma­lias iš­lai­das bū­ti­na su­mo­kė­ti, nes ne­re­tai, ne­kreip­da­mi dė­me­sio į ne­va „ke­lis li­tus“, vė­liau sko­li­nin­kai su­lau­kia ant­sto­lių su išau­gu­sio­mis sko­lo­mis.


Ali­men­tai pa­gal po­rei­kius


Ski­rian­tis ne abi­pu­siu su­ta­ri­mu, o pa­gal ieš­ki­nio tei­se­ną, ten­ka mo­kė­ti žy­mi­nius mo­kes­čius vals­ty­bei ir už san­tuo­kos nu­trau­ki­mą, ir už tur­to pa­da­li­ji­mą. Su­mos gali sie­kti tūks­tan­čius li­tų, o teis­mo pro­ce­sas už­tru­kti il­giau nei me­tus. Rei­kia pri­sta­ty­ti ai­bę do­ku­men­tų, ali­men­tų rei­ka­lau­jan­ti pu­sė tu­ri pa­grįs­ti, kiek pi­ni­gų kas mė­ne­sį rei­kia vai­kui iš­lai­ky­ti ir t. t. Nors pri­tei­siant ali­men­tus vi­suo­met at­si­žvel­gia­ma į su­tuok­ti­nių tur­ti­nę pa­dė­tį, pa­grin­di­nis kri­te­ri­jus yra rea­lūs vai­ko po­rei­kiai. Tei­sė­jai ži­no ne­ma­žai at­ve­jų, kai di­des­nę pi­ni­gų su­mą pa­gei­dau­jan­čios pri­si­teis­ti ma­my­tės ge­ro­kai „iš­pu­čia“ vai­ko po­rei­kius, pri­sta­ty­da­mos če­kius iš pra­ban­giau­sių fir­mi­nių par­duo­tu­vių. Teis­mas to­kiu at­ve­ju va­do­vau­ja­si pro­tin­gu­mo kri­te­ri­ju­mi ir at­si­žvel­gia į vi­du­ti­nio sta­tis­ti­nio ša­lies gy­ven­to­jo po­rei­kius, o ne į to­kius „do­ku­men­tus“.

Be­je, dau­ge­lis tė­vų vis dar ma­no, kad iš ma­žas pa­ja­mas tu­rin­čio su­tuok­ti­nio vai­kų iš­lai­ky­mui bus pri­teis­ta mi­ni­ma­li su­ma, sie­kian­ti 130 li­tų. De­ja, įsta­ty­mas ne­nu­ma­to nei mi­ni­ma­lios, nei mak­si­ma­lios su­mos. Ji tu­ri ati­tik­ti vai­ko po­rei­kius. Mū­sų ra­jo­no teis­mo pra­kti­ka ro­do, kad daž­niau­siai vie­nam vai­kui iš­lai­ky­ti pri­tei­sia­mos 200–400 li­tų su­mos. Be to, ali­men­tai ga­li bū­ti pri­teis­ti ne tik pi­ni­gais, bet ir tur­tu, jei ne­tu­ri­ma gry­nų­jų pa­ja­mų. Ma­žiau­siai pro­ble­mų ski­rian­tis su­tuok­ti­niams ky­la tuo­met, jei vai­kai jau užau­gę, o šei­ma jo­kio tur­to neuž­gy­ve­no.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Darbus ir dainas skyrė Lietuvai
* Pakeitęs pavardę praeities neištrinsi
* Vištyčio gyventojų sodyboje kas rytą pusryčiauja voverės
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas junginys „bendrai paėmus“?
Ne, prieveiksmis „bendrai“ nevartotinas kaip apibendrinamasis žodis, vartotina apskritai paėmus. Pvz.: Bendrai (= Apskritai ) paėmus, rezultatai buvo neblogi.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas