„Santaka“ / Ar Lietuvos pensininkai gyvens geriau?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Vilkaviškyje remontuoja variklius, keičia dirželius, tikrina, šlifuoja variklių galvutes, atlieka lengvųjų automobilių kompiuterinę diagnostiką. Tel. 8 609 79 788.
Galioja iki: 2018-11-16 08:58:32

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-11-01 23:19

Dalinkitės:  Ar Lietuvos pensininkai gyvens geriau?

Eu­ro­pos Par­la­men­te svars­to­mi pa­siū­ly­mai dėl pen­si­jų atei­ties. Apie tai tei­rau­ja­mės eu­ro­par­la­men­ta­rės, bu­vu­sios il­ga­me­tės so­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­rės Vi­li­jos Blin­ke­vi­čiū­tės.

– Ger­bia­ma Vi­li­ja, kas pri­ver­tė su­si­rū­pin­ti Eu­ro­pos pen­si­nin­kais?

– Se­nu­tė­je Eu­ro­po­je spar­čiai dau­gė­ja vy­res­nio am­žiaus žmo­nių, ku­rių vie­nin­te­lis pra­gy­ve­ni­mo šal­ti­nis – pen­si­ja. Žmo­nės, są­ži­nin­gai ir sun­kiai dir­bę vi­są sa­vo gy­ve­ni­mą, išau­gi­nę vai­kus, mo­kė­ję mo­kes­čius vals­ty­bei, ti­ki­si ra­mios ir orios se­nat­vės. De­ja, ne vi­siems šiems tei­sė­tiems lū­kes­čiams lem­ta iš­si­pil­dy­ti. Ypač tai pa­ju­to­me per eko­no­mi­nę kri­zę: pen­si­jos, au­gant kai­noms, ne­di­dė­jo, ki­lo ne­ri­mas dėl se­nat­vei ati­de­da­mų san­tau­pų sau­gu­mo, ge­ro­kai pa­dau­gė­jo se­no­lių, ku­riems rei­kė­jo pa­rem­ti sa­vo dar­bo ne­te­ku­sius vai­kus.

O Lie­tu­vos pen­si­nin­kus nu­skriau­dė dar ir val­džia – su­ma­ži­no pen­si­jas ir so­cia­li­nes iš­mo­kas.

Aki­vaiz­du, jog, įver­ti­nant kri­zės pa­mo­kas bei spar­tų Eu­ro­pos gy­ven­to­jų se­nė­ji­mą, rei­kia ieš­ko­ti bū­dų, kaip už­tik­rin­ti nor­ma­lias gy­ve­ni­mo są­ly­gas esa­miems ir bū­si­miems pen­si­nin­kams.

– Ką siū­lo­ma da­ry­ti?


– Yra siū­lo­ma plė­to­ti da­bar­ti­nes pen­si­nes sis­te­mas, sie­kiant, kad vi­si se­nat­vė­je tu­rė­tų rei­kia­mas ga­ran­ti­jas. Ne­tu­rė­tų bū­ti pa­mirš­ti ūki­nin­kai, be­dar­biai, sa­va­ran­kiš­kai dir­ban­tys, vai­kus au­gi­nan­tys, neį­ga­liuo­sius slau­gan­tys ir ki­ti as­me­nys, ku­rių ke­lias į so­cia­li­nį drau­di­mą daž­nai bū­na su­dė­tin­ges­nis. Bū­ti­na su­da­ry­ti sau­gias ga­li­my­bes su­si­tau­py­ti pa­pil­do­mą pen­si­ją kau­pia­muo­siuo­se ir darb­da­vių įsteig­tuo­se fon­duo­se.

La­bai svar­bu, kad žmo­nės kuo il­giau dirb­tų, nei­tų į anks­ty­vą pen­si­ją. Siū­lo­ma svars­ty­ti ir pen­si­nio am­žiaus vė­li­ni­mo ga­li­my­bę. Pas­ta­ra­sis siū­ly­mas su­si­lau­kė dau­giau­siai eu­ro­par­la­men­ta­rų kri­ti­kos.

La­biau­siai ne­ri­mau­ja­ma dėl to, jog ne­pa­tei­kia­mi spren­di­mai, kaip už­tik­rin­ti vy­res­nio am­žiaus žmo­nių užim­tu­mą. Tols­tant išė­ji­mo į pen­si­ją ga­li­my­bei, mi­li­jo­nai ne­tu­rin­čių dar­bo vy­res­nio am­žiaus žmo­nių ga­li at­si­dur­ti skur­do spąs­tuo­se. Ne­pa­kan­ka­mai įver­tin­ta tai, kiek žmo­nių svei­ka­ta leis il­giau dirb­ti. Bū­ti­na at­si­žvelg­ti ir į tai, kad mo­te­rys daž­niau nei vy­rai dir­ba ma­žiau ap­mo­ka­mus dar­bus, ne­ vi­są dar­bo die­ną, dėl gim­dy­mo ir mo­ti­nys­tės, vai­kų, neį­ga­lių šei­mos na­rių prie­žiū­ros pra­ran­da drau­di­mo ga­ran­ti­jas ir ga­liau­siai gau­na ma­žes­nes pen­si­jas. To­dėl, ma­no nuo­mo­ne, dis­ku­si­jos dėl Eu­ro­pos pen­si­jų atei­ties tu­ri bū­ti tę­sia­mos.

– Ko ga­li ti­kė­tis Lie­tu­vos pen­si­nin­kai?


– Lie­tu­vos pen­si­nin­kams į šį klau­si­mą tu­ri at­sa­ky­ti da­bar­ti­nė val­džia. Eu­ro­pos Są­jun­ga daž­niau­siai ga­li tik pa­tar­ti, pa­ro­dy­ti sek­ti­nus pa­vyz­džius, ta­čiau spren­di­mus tu­ri­me priim­ti čia, Lie­tu­vo­je.

Ten­ka tik ap­gai­les­tau­ti, jog kol kas mū­sų se­no­liams pa­lan­kių spren­di­mų nė­ra. At­virkš­čiai – pen­si­jų ir so­cia­li­nių iš­mo­kų ma­ži­ni­mas, ne­ge­bė­ji­mas su­val­dy­ti kai­nų au­gi­mo, su­stab­dy­ti bė­gan­čių­jų iš Lie­tu­vos srau­to, su­ma­žin­ti ne­dar­bo tik blo­gi­na esa­mų ir bū­si­mų pen­si­nin­kų pa­dė­tį. De­ja, Lie­tu­vos val­džia neieš­ko al­ter­na­ty­vų ar­ba bent sau­gik­lių pen­si­nio am­žiaus vė­li­ni­mui. Pir­miau­sia ma­to­mos tos ša­lys, kur pen­si­nis am­žius di­džiau­sias, ta­čiau nu­ty­li­ma, kad tų ša­lių žmo­nės gy­ve­na ge­ro­kai il­giau. Tuo tar­pu daž­nas mū­sų žmo­gus ga­li ir ne­be­su­lauk­ti nu­to­lu­sios pen­si­jos.

Eu­ro­po­je yra ir ki­tų pa­vyz­džių. Pran­cū­zi­ja, vyks­tant aud­rin­giems pro­tes­tams, svars­to ga­li­my­bę iš lė­to il­gin­ti pen­si­nį am­žių tik iki 62 me­tų. Nes­ku­ba ir ki­tos ša­lys. O Lie­tu­vos val­džia no­ri pail­gin­ti pen­si­nį am­žių iki 65 me­tų, ir kuo grei­čiau. Na ir kas, kad ša­ly­je mil­ži­niš­kas ne­dar­bas, skur­das, ne­pa­ten­ki­na­ma žmo­nių svei­ka­tos būk­lė.

Ta­čiau apie to­kio spren­di­mo pa­sek­mes ver­tė­tų rim­čiau pa­gal­vo­ti. Neuž­ten­ka at­si­pra­šy­ti pen­si­nin­kų mi­nint Tarp­tau­ti­nę pa­gy­ve­nu­sių žmo­nių die­ną. Rei­kia konk­re­čių veiks­mų, kad ir Lie­tu­vo­je pen­si­nin­kams bū­tų gy­ven­ti ge­riau.

Užsk. 7145


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vilkaviškyje kursis Prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovybė
* Trumpoje gatvėje – ilga nesutarimų gija
* Vis daugiau vilkaviškiečių atranda kalanetikos naudą
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas