„Santaka“ / Gal mirusiesiems mes tik trukdome?

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda skanius obuolius (0,20–0,40 Eur/kg, nepurkšti), medų (3,50 Eur už 0,5 l). Tel. 8 610 45 539.
Galioja iki: 2019-02-16 15:36:09

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-10-29 09:18

Dalinkitės:  


Gal mirusiesiems mes tik trukdome?

Pra­si­dė­jo pa­sku­ti­nis šiais me­tais il­ga­sis sa­vait­ga­lis. Nors orai jau vė­sūs, ta­čiau vi­si ke­liai ke­le­liai pil­ni sku­ban­čių­jų į ka­pi­nes, ku­rios tas ke­lias ra­mias ru­dens die­nas pa­skęs chri­zan­te­mų žie­dų ir žva­kių švie­se­lių jū­ro­je. Krikš­čio­nių ti­kė­ji­mas pri­me­na pa­rei­gą mels­tis už mi­ru­siuo­sius, ap­lan­ky­ti jų ka­pus, už­deg­ti žva­ke­lę ant pa­mirš­to ka­po.

Min­ti­mis apie Vė­li­nių šven­ti­mą da­li­ja­si vil­ka­viš­kie­tis tau­to­sa­kos ty­ri­nė­to­jas Al­bi­nas KUR­TI­NAI­TIS:

– Žo­džiai „vė­lė“ ir „Vė­li­nės“ jun­gia mū­sų se­ną­jį ir da­bar­ti­nį ti­kė­ji­mus. Abie­jų reikš­mės su­si­ju­sios su žo­džiais „vė­lu­ma“, „vė­lus“, „vė­lin­ti“, „pa­si­vė­lin­ti“ ir t. t. Jų vi­sų reikš­mė – „ne­sus­pė­ti“, „lik­ti sko­lo­je“, „pri­trūk­ti lai­ko“. Va­di­na­si, žmo­gaus dva­sia, ku­ri iki mir­ties ne­sus­pė­jo at­si­ly­gin­ti, grą­žin­ti, at­si­pra­šy­ti, at­si­kra­ty­ti, po mir­ties tam­pa vė­le sko­li­nin­ke ir dar – el­ge­ta, nes ne­tu­ri kū­no, kal­bos, tur­tų, pi­ni­gų ir gy­ve­na tik iš gy­vų­jų ma­lo­nės.

Vi­siems mi­ru­siems sko­li­nin­kams, ar­ba vė­lėms, se­no­vė­je bu­vo skir­tas ka­len­do­ri­nis lai­kas nuo vie­nuo­lik­to mė­ne­sio pir­mos iki dvy­lik­to mė­ne­sio pa­sku­ti­nės die­nos, iš­sky­rus sa­vai­čių šeš­tas ir sep­tin­tas die­nas. Šis lai­ko­tar­pis bu­vo va­di­na­mas Vė­li­nė­mis.

Vė­li­nių lai­ku vi­si už vė­les mel­dė­si. Jų var­du at­lik­da­vo ge­rus dar­bus ar da­ly­vau­da­vo au­ko­ji­me iki tol, kol vė­lė tap­da­vo dva­se­le ir iš­ke­liau­da­vo į Die­vo ra­my­bę. Apie vė­lės ta­pi­mą dva­se­le ar­ti­mie­ji su­ži­no­da­vo iš jos pa­čios ar­ba per vie­nuo­lius li­ga­ži­nius. Mū­sų žmo­nės su dva­se­lė­mis bend­ra­vo kaip su gy­vai­siais.

Mi­ru­siuo­sius ar­ba jų pe­le­nus lai­do­da­vo ka­pi­ny­nuo­se, ku­rie neiš­sis­ky­rė iš dir­ba­mų lau­kų pa­no­ra­mos. To­dėl kro­ni­ki­nin­ko nu­si­ste­bė­ji­mas, kad mes sa­vo nu­mi­rė­lius lai­do­da­vo­me lau­kuo­se, yra iš da­lies tei­sin­gas tei­gi­nys. Juk jis ne­ga­lė­jo ma­ty­ti ka­pi­ny­no, ap­ves­to tri­mis šven­tais žie­dais (švent­ta­kiais), o ant jo – esan­čio šven­to Die­vo Tre­jy­bės ženk­lo. Ka­pi­ny­nų plo­tas bu­vo ne­di­di­na­mas ir ne­ma­ži­na­mas, nes ri­bo­jo trys šven­ti žie­dai. Ka­pi­ny­nuo­se ne­bu­vo pa­mink­lų, me­džių, krū­mų nei ka­po žy­mės. Vis dėl­to dva­si­nių skir­tu­mų tarp pa­čių ka­pi­ny­nų ir ka­pų bu­vo.

Pa­do­vi­nio pi­lia­kal­nis (Ma­ri­jam­po­lės r.) yra kri­vių (vys­ku­pų) ka­pi­ny­nas. Ja­me pa­lai­do­ti vi­si kri­viai, ėję sa­vo pa­rei­gas už Sū­du­vos ri­bų. Pi­lia­kal­nio vir­šū­nė­je pri­si­kė­lu­sių­jų kri­vių ka­pas ap­ves­tas tri­mis švent­ta­kiais, bet ant ka­po nė­ra jo­kio ženk­lo. Apa­čio­je yra anks­ty­vie­ji ir vė­ly­vie­ji ne­pri­si­kė­lu­sių­jų kri­vių ka­pai, kur kiek­vie­nas ka­pas ap­ves­tas dar vie­nu švent­ta­kiu (pa­pras­tai to­kiuo­se ka­pi­ny­nuo­se ši­to neap­tin­ka­ma).

Pa­je­vo­ny­je, Ku­ni­giš­kių kai­me, ant Skar­du­pio upe­lio kran­to, yra iš Žal­gi­rio mū­šio lau­ko par­neš­ti ir pa­lai­do­ti 552 ku­ni­go rink­ti­nių vy­čių kū­nai, bet ant ka­pi­ny­no nė­ra Die­vo Tre­jy­bės ženk­lo. Tik va­ka­ri­nė­je jo da­ly­je yra šven­tas vy­čio kry­žiaus ženk­las, ku­rį ga­li­ma pa­ma­ty­ti: ge­gu­žės mė­ne­sį ten žo­lė ža­les­nė, o rugp­jū­čio mė­ne­sį – žo­lė gels­ves­nė.

Pri­si­kė­lu­sių­jų kū­nus ar­ba pe­le­nus vi­sa­da lai­do­da­vo tik pri­si­kė­lu­sių­jų ka­pe. Į ka­pi­ny­nus, iš­sky­rus lai­do­ji­mą, nie­ka­da nie­kas ne­vaikš­čio­jo.

Da­bar pa­mąs­ty­ki­me tam, kad ant sa­vo gal­vos ne­pri­si­šauk­tu­me bė­dos. Šiuo me­tu la­bai suin­ten­sy­vė­jo mū­sų ka­ra­lių ka­pa­vie­čių paieš­kos, o tai ke­lia di­de­lį ne­ri­mą. Su­ra­dus to­kį ka­pą, pir­miau­sia šoks jį ar­dy­ti ar­cheo­lo­gai, tu­ri­nį neš per įvai­riau­sias la­bo­ra­to­ri­jas. Bus skel­bia­mi įvai­riau­si kon­kur­sai bei va­jai: pa­mink­lo pro­jek­ta­vi­mas, sta­ty­mas, pi­ni­gų rin­ki­mas, kol ga­liau­siai ka­pa­vie­tė virs par­ku, o ka­pas – pa­ro­dos ob­jek­tu. Ar tai su­taps su mi­ru­sio­jo ti­kė­ji­mu ir va­lia?

Gal ir mes per Vė­li­nes kaž­kam truk­do­me – neat­lie­ka­me bū­ti­nos pa­rei­gos, o tik da­ly­vau­ja­me re­gi­ny­je, ne­ga­lė­da­mi paaiš­kin­ti – ko­dėl?..


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas