„Santaka“ / Svečiams iš Izraelio buvo svarbu pamatyti senelių ir prosenelių kraštą

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-10-15 05:56

Dalinkitės:  


Ant se­nų­jų žy­dų ka­pi­nių pa­mink­lų sve­čiai iš Iz­rae­lio ieš­ko­jo pa­žįs­ta­mų pa­var­džių.

Autorės nuotr.


Svečiams iš Izraelio buvo svarbu pamatyti senelių ir prosenelių kraštą

Birutė NENĖNIENĖ

Kas gru­pe­lę žmo­nių iš sau­lė­tos ir šil­tos Iz­rae­lio že­mės pa­ska­ti­no žvarbiu ru­dens oru dai­ry­tis po mū­sų kraš­to mies­te­lius ir kai­mus? „Nie­kas ki­tas, vien tik no­ras įmin­ti pė­das ten, kur vaikš­čio­jo, gy­ve­no, sva­jo­jo jų se­ne­liai ir pro­se­ne­liai“, – pri­sta­tė Pil­viš­kiuo­se stab­te­lė­ju­sius sve­čius iš Iz­rae­lio ly­din­tis kau­nie­tis gi­das Chai­mas Barg­ma­nas.

Ap­lan­ky­ti Lie­tu­vą pir­mą kar­tą iš­si­ruo­šė Pil­viš­kiuo­se gy­ve­nu­sių ir per san­tuo­kas su­si­gi­mi­nia­vu­sių Berk­ma­nų bei Gold­ber­gų šei­mų pa­li­kuo­nys – anū­kai ir proa­nū­kiai, tar­pu­sa­vy­je – pusb­ro­liai ir pus­se­se­rės. Jie gi­mė ir užau­go Iz­rae­ly­je, gy­ve­na sos­ti­nė­je Tel Avi­ve ir Haifoje, netoli Kar­me­lio kalno ir Ga­li­lė­jos eže­ro – vie­to­vė­se, ku­rio­mis nu­si­tie­sia tu­ris­tų ir krikš­čio­nių pi­lig­ri­mų iš vi­so pa­sau­lio marš­ru­tai.

Šven­to­sios Že­mės gy­ven­to­jams tar­si jų pi­lig­ri­mys­tės gi­jos tie­sė­si ke­lias per Pil­viš­kius, Vil­ka­viš­kį, Ky­bar­tus. Tai bu­vo jiems svar­būs pa­si­vaikš­čio­ji­mai maž­daug to­mis gat­vė­mis, ku­rio­se vi­rė pro­tė­vių gy­ve­ni­mas. Sve­čiai lan­kė iš­li­ku­sias tau­tie­čių pa­lai­do­ji­mo vie­tas ir nu­si­len­kė ma­si­nių žu­dy­nių vie­to­se.

Pil­viš­kių se­niū­ni­jo­je sve­čius drau­giš­kai su­ti­ku­si se­niū­no pa­va­duo­to­ja N. Ju­rai­tie­nė ap­da­li­jo juos su­ve­ny­rais, pa­vai­ši­no ka­va, pa­ly­dė­jo iki vie­tos, kur prieš­ka­rio lai­kais sto­vė­jo si­na­go­ga. Sve­čiai leng­vai per­skai­tė lai­ko nu­glu­din­tus už­ra­šus ant iš­li­ku­sių pa­mink­lų žy­dų ka­pi­nėse, klau­si­nė­jo apie Pil­viš­kių mies­te­lio her­be pa­vaiz­duo­to šven­to­jo Jo­no Ne­po­mu­ko gy­ve­ni­mą, da­li­jo­si jiems tė­vų per­duo­tais pri­si­mi­ni­mais.

Di­de­lės Berk­ma­nų ir Gold­ber­gų šei­mos at­sto­vai, gy­ven­da­mi Pil­viš­kiuo­se ir Ky­bar­tuo­se, ver­tė­si „žą­sų vers­lu“, paukščius ge­le­žin­ke­liu eks­por­ta­vo į Ber­ly­ną. Vie­nai iš vieš­nių, Anat Wein­rib, rū­pė­jo su­ži­no­ti, gal kas nors pri­si­me­na Vil­ka­viš­ky­je gy­ve­nu­sius žy­dus pa­var­de Lan­dau, nes tai – jos se­ne­lis ir tė­vas. Se­ne­lis Ela­za­ras Lan­dau Vil­ka­viš­ky­je bu­vo ra­bi­nas.

Šios ke­lio­nės ini­cia­to­rius Vul­fas Zee­vas Gold­ber­gas, vie­nas iš gau­sios gi­mi­nės anū­kų, gi­mė Vil­niu­je praė­jus de­šim­čiai me­tų po ka­ro. Į Iz­rae­lį vy­ras iš­vy­ko tik 1971 me­tais, tad kal­ba ru­siš­kai. Ru­sų kal­bos ne­pa­mir­šo ir jo žmo­na – Uk­rai­nos žy­dė Že­nia Gold­berg, ku­ri į Iz­rae­lį gy­ven­ti at­vy­ko daug vė­liau. Ji sa­kė, jog Uk­rai­no­je žy­dai ne­pa­ty­rė to­kio ge­no­ci­do kaip gy­ve­nu­sie­ji Lie­tu­vo­je.

Pil­viš­kių S. Da­riaus ir S. Gi­rė­no gat­vė­je dai­ran­tis, kur sto­vė­jo si­na­go­ga, sve­čių gi­das Chai­mas pri­si­mi­nė, jog prieš­ka­ri­niuo­se že­mė­la­piuo­se ši gat­vė bu­vo pa­žy­mė­ta Jurk­šų pa­va­di­ni­mu, nes ve­dė to kai­mo link.

Už­ra­šų kny­ge­lė­je vis­ką žy­mė­ję­sis V. Z. Gold­ber­gas iš­reiš­kė sa­vo pa­ties ir kar­tu at­vy­ku­sių pus­se­se­rių bei pusb­ro­lių pa­gei­da­vi­mą, ar ne­bū­tų įma­no­ma si­na­go­gos bu­vi­mo vie­tą pa­žy­mė­ti at­mi­ni­mo len­te­le.

Vy­ras į Lie­tu­vą bu­vo at­va­žia­vęs ir prieš pen­ke­rius me­tus, bet pro­tė­vių kraš­tą – Pil­viš­kius ir Ky­bar­tus – ap­lan­ky­ti vie­nam ne­bu­vo pri­bren­dęs no­ras. Šį­kart jis at­vy­ko to­dėl, kad gau­sios jų gi­mi­nės at­sto­vas Dan­ny Cha­no­chas bu­vo pa­kvies­tas da­ly­vau­ti Kau­ne vy­ku­sia­me tarp­tau­ti­nia­me do­ku­men­ti­nių fil­mų fes­ti­va­ly­je, kur pri­sta­ty­tas fil­mas „Pi­ca Auš­vi­ce“.

Ho­lo­kaus­tą iš­gy­ve­nęs 74 me­tų Dan­ny Cha­no­chas kaip fil­mo he­ro­jus ke­liau­ja per mir­ties sto­vyk­las ir pa­sa­ko­ja bai­sius, skaus­mo ku­pi­nus iš­gy­ve­ni­mus, pri­si­me­na, ką pa­ty­rė, kaip iš­li­ko gy­vas.

Gi­mi­nai­čiai, pa­si­dai­rę po Su­val­ki­ją, dar ap­lan­kė pa­jū­rį ir Že­mai­ti­ją, o ke­lio­nę bai­gė Kau­ne.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas