„Santaka“ / A. Blauzdžiūnas: „Krašto muziejus niekur nedingsta“

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Šeima išsinuomotų butą arba namą Vilkaviškyje. Tel. 8 630 87 651.
Galioja iki: 2019-04-25 09:12:27

Parduoda jauną, veršingą karvę (veršiuosis gegužės mėn.) ir mėsinę telyčią Vilkaviškio r. Tel. 8 608 20 494.‬
Galioja iki: 2019-04-26 09:28:44

Išsinuomotų namą arba butą Vilkaviškyje ilgesniam laikui (gali būti be remonto). Tel. 8 636 47 641.
Galioja iki: 2019-04-26 10:50:13

Parduoda FORD MONDEO CARAVAN (2005 m., 2 l, dyzelis, 85 kW, sidabro spalvos, geros būklės, praeita TA). Tel. 8 614 89 347.
Galioja iki: 2019-04-26 14:43:46Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-10-11 06:28

Dalinkitės:  


A. Blauzdžiūno nuomone, triukšmas dėl dviejų įstaigų reorganizacijos kilo tik todėl, kad žmonėms neužteko informacijos.

Autoriaus nuotr.


A. Blauzdžiūnas: „Krašto muziejus niekur nedingsta“

Visuomenėje kilo ažiotažas sužinojus, kad reorganizuojamos dvi biudžetinės įstaigos: Vilkaviškio krašto muziejus ir Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras, sujungiant jas į vieną įstaigą. Ar Savivaldybė nusprendė tai daryti tik siekdama sutaupyti, ar, kaip mano šių įstaigų darbuotojai bei kai kurie laikraščio skaitytojai, ir dėl kažkokių kitų, visuomenei nežinomų, motyvų?

Apie tai bei numatomą naujos įstaigos veiklos viziją kalbėjomės su rajono Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėju Artūru BLAUZDŽIŪNU.

– Ar jau galutinai nuspręsta šias įstaigas po sujungimo pavadinti Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centru? Ar ne aiškiau būtų, jeigu naujoji įstaiga vadintųsi Vilkaviškio krašto muziejumi – juk jis Paežerių dvare įsikūręs seniau? Arba, kaip siūlo skaitytojai, pavadinti viešąja įstaiga Paežerių dvaras? Kokią apskritai matote naujos įstaigos viziją?

– Iki šiol po vienu stogu glaudėsi dvi įstaigos: Suvalkijos (Sūduvos) regioninis kultūros centras bei Vilkaviškio krašto muziejus. Pastarasis turi labai aiškią kryptį – muziejinė veikla, kuri siejama su eksponatų rinkimu, jų saugojimu bei eksponavimu. Visa ši veikla ir lieka, niekas nesikeičia. Sujungiant dvi įstaigas į vieną, norima praplėsti veiklą bei funkcijas. Juk kalbama ne apie vieną Paežerių dvarą, o apie visą 11 ha teritoriją su ten esančiu pastatų kompleksu.

Kas planuojama daryti, yra aiškiai pasakyta Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro galimybių studijoje, pagal kurią parengtas detalusis komplekso planas. Pagal šią studiją ketinama restauruoti visą pastatų kompleksą bei aplinką ir juos pritaikyti ne tik muziejaus veiklai. Ketinama pastatyti lauko estradą su vaizdu į ežerą. Jos visame Vilkaviškio rajone jau seniai nėra ir labai trūksta. Seniau kažkas panašaus buvo prie Podvarko ežero, bet dabar ten jau nieko nelikę. Norime atkurti prie dvaro esantį parką su visais lauko takeliais bei apšvietimu. Prie ežero žadame įrengti burlaivių uostą.

Tai tik dalis planuojamų darbų. Norima, kad žmonės čia rinktųsi ne vien tik kaip į krašto muziejų prisiliesti prie istorijos, bet kad krašto istorija būtų dalimi viso to komplekso, kurį numatyta įrengti. Visa, kas yra aprašyta galimybių studijoje, siekia daug platesnę nei vien tik muziejinę veiklą.

Pavadindami Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centru turime galvoje ir platesnę kultūrinę veiklą. Galbūt žmonės baiminasi, kad naujoji įstaiga vykdys meno mėgėjų veiklą, tačiau taip tikrai nebus. Tam yra Vilkaviškio bei Kybartų kultūros centrai. Vykdydami reorganizaciją siekiame rajone vystyti kitokią kultūrą, kokios iki šiol trūko.

Viešąja įstaiga pavadinti taip pat negalima, nes ji turėtų išgyventi iš savo uždirbamų lėšų, o šiandien to padaryti niekaip neišeitų. Biudžetinės įstaigos statusas šiuo atveju yra palankesnis.

– Kokia Kultūros ministerijos ir Muziejų asociacijos nuomonė apie šią reorganizaciją? Ar į šių institucijų nuomonę Savivaldybė atsižvelgė priimdama tokį svarbų sprendimą?

– Muziejų asociacija nepritaria tokio pobūdžio reorganizacijai. Bet tai yra natūralu – juk jie palaiko savus. Tačiau pagal įstatymą visi sprendimai priklauso Savivaldybės tarybai, todėl niekas kitas jų priimti negali.

Iš Kultūros ministerijos dar nesulaukėme jokių atgarsių. Bet kokiu atveju jų pozicija galėtų būti taip pat tik rekomendacinio pobūdžio. Išgirsti Kultūros ministerijos nuomonę būtų naudinga, nes protingi patarimai ar rekomendacijos visada išeina į naudą.

– Kodėl, Jūsų nuomone, Vilkaviškio krašto muziejus ir dalis visuomenės priešinasi šių dviejų kultūros įstaigų sujungimui?

– Muziejaus nepasitenkinimas visiškai suprantamas. Dabar yra dvi įstaigos su dviem skirtingais direktoriais bei dviem finansininkais. Po reorganizacijos iš keturių pareigybių liks tik dvi. Taip šiek tiek stengiamės ir sutaupyti. Toks žingsnis suprantamas – juk sunkmetis dar nepraėjo.

Iš kitos pusės – Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro darbuotojai taip pat turėtų būti nepatenkinti, nes tai liečia ir juos. Šiuo atveju naujoms pareigybėms užimti bus skelbiamas konkursas, kurio metu geriausią naujos įstaigos veiklos viziją pateikęs atstovas ir užims naujas pareigas.

O kad visuomenė diskutuoja šiuo klausimu, yra labai džiugu. Tai rodo, jog kultūriniai dalykai mūsų krašto žmonėms yra nesvetimi. Manau, kad visuomenės nerimą galima visiškai suprasti: tikriausiai žmonėms trūksta aiškumo apie būsimos įstaigos viziją. Galiu visus užtikrinti, jog vykdant reorganizaciją nesiekiama nieko sunaikinti. Priešingai – norime tai, ką turime geriausio, kuo patraukliau pateikti mūsų žmonėms.

– Iš Vilkaviškio krašto muziejaus direktoriaus Antano Žilinsko rašinių spaudoje susidaro įspūdis, kad išnykus muziejaus juridiniam statusui neliks ir šios įstaigos įvaizdžio, susilpnės veikla. Jau dabar dvi įstaigos po vienu stogu nelabai sutaria. „Jūs čia nesvaikite su tomis savo ekspozicijomis“, – tokias ir panašias frazes, pasak direktoriaus, girdi muziejaus darbuotojai. Kaip Jūs įsivaizduojate šių dviejų įstaigų bendrą veiklą?

– Siekiama, jog įvykdžius reorganizaciją pavyktų apsisaugoti nuo įvairių nesusipratimų. Kai viename kieme tvarkosi du šeimininkai, dažnai išryškėja interesų konfliktai. Palaikyti tvarką tokiu atveju būna ganėtinai sunku. Siekdami to išvengti norime, kad įstaiga turėtų vieną šeimininką, kuris vienodai atsižvelgtų tiek į muziejaus, tiek ir į kitų interesus.

Mes tikrai nesiekiame panaikinti krašto muziejų ar sumenkinti jo įvaizdį. Muziejus lieka savo vietoje, eksponatai niekur neiškeliami. Pagal Civilinį kodeksą, siekiame jį padaryti padaliniu, bet su savais nuostatais, tik netenkant juridinio statuso.

– Teigiama, kad sujungus įstaigas bus sumenkintas prie muziejaus veiklos prisidėjusių žmonių, ypač jo pradininkės Gabrielės Karalienės, indėlis?

– Neįsivaizduoju, kaip tas indėlis gali būti sumenkintas. Juk tai, kaip žmonės prisidėjo prie muziejaus veiklos, niekur nedingsta. Viskas lieka savose vietose. Niekas neneigia tų žmonių sąsajų su muziejumi, niekas nemenkina jų įdėto darbo.

– Nuogąstaujama, kad po įstaigų sujungimo dvare nebus organizuojamos rajono gyventojų pamėgtos Sūduvių amatų šventės, parodos, patriotiniai ir kiti renginiai.

– Priešingai, tikimasi, jog švenčių tik daugės. Užtikrinu, kad čia ir toliau bus rengiamos ir amatų šventės, ir įvairios parodos, ir kiti renginiai, kuriais iki šiol galėjo pasigirti Paežerių dvaras.

– Ar realūs visuomenės pasiūlymai muziejų įkurdinti Vilkaviškio dvaro pastate arba buvusiame Vilkaviškio spirito gamyklos komplekse? O gal verta pasinaudoti ES struktūrinių fondų parama ir pastatyti muziejui naujas patalpas?

– Vilkaviškio dvare gyvena žmonės. Savivaldybė šiuo metu neturėtų nei finansinių, nei žmogiškųjų resursų visiems dvarams sutvarkyti. Spirito gamyklos kompleksas yra privatizuotas, išskyrus buvusias karinio komisariato patalpas, į kurias ketinama perkelti Vilkaviškio muzikos mokyklą, nes šiai trūksta patalpų.

Norint krašto muziejų iškelti į vieną iš minėtų objektų, tektų viską mesti ir pradėti iš naujo. O tai tikrai neišeitų į gera. Šiuo metu turime 11 ha dvaro teritorijos ir, manau, yra teisingiausia tęsti pradėtą darbą. Tikrai nematau tragedijos dėl laukiančių pakitimų. Dauguma žmonių yra mažai informuoti apie šią situaciją, todėl ir nerimauja. Dar kartą noriu visus užtikrinti, kad muziejus tikrai nebus nustumtas į kampą, o jo ekspozicijomis pasipuoš ne tik pats dvaras, bet ir kiti viso komplekso pastatai.Andrius GRYGELAITIS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Alvito puošmenos traukia pravažiuojančiųjų žvilgsnius
* Paryžiaus katedros gaisras sukrėtė visą pasaulį
* Gimtinė, scena ir eilės – tai, kas suteikia gyvenimui prasmę
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą balsuotumėte Respublikos Prezidento rinkimuose?
Vytenį Povilą Andriukaitį
Arvydą Juozaitį
Valentiną Mazuronį
Gitaną Nausėdą
Mindaugą Puidoką
Naglį Puteikį
Saulių Skvernelį
Ingridą Šimonytę
Valdemarą TomaševskįKalbos patarimai

Kuo keisti jaunimo žargoną „lievas“?
Nevartotinos svetimybės lievas, lieva lietuviški pakaitai: 1. prastas, prasta; menkas, menka; 2. padirbtas, padirbta; piratinis, piratinė. Pvz.: Filmas buvo lievas (= prastas ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas