„Santaka“ / Specialistei tenka rūpintis dirbančių užsienyje išmokomis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-09-28 17:24

Dalinkitės:  


Konkursą laimėjusi vyresnioji specialistė Vida Jašinskienė, atvertusi atskiro žmogaus bylą, susiduria su skirtingomis problemomis.

Autorės nuotr.


Specialistei tenka rūpintis dirbančių užsienyje išmokomis

Birutė NENĖNIENĖ


Vilkaviškio rajono Savivaldybės Socialinės paramos skyriuje buvo paskelbtas konkursas vyresniojo specialisto ir socialinių išmokų specialisto Kybartų seniūnijoje vietoms užimti.

Vyresniojo specialisto pareigybė sudomino šešis asmenis, tačiau į praėjusį ketvirtadienį vykusį konkursą atvyko keturi. Konkursą laimėjo Vida Jašinskienė. Dar didesnio susidomėjimo sulaukė laisva socialinių išmokų specialisto vieta: buvo paduota dešimt prašymų, į konkursą atvyko šeši pretendentai. Laimėjo Žydrė Vasiliauskienė. Socialinės paramos skyriuje metų pradžioje buvo įsteigtas naujas vyresniojo specialisto etatas. Mūsų šaliai tapus Europos Sąjungos nare pagal Europos ekonominės bendrijos reglamentus prireikė koordinuoti oficialiai užsienyje dirbančių asmenų socialinių išmokų už vaikus mokėjimą. Dėl to tenka pildyti daugiau dokumentų, anketų, susirašinėti.

Pagrindinis bendravimas ir tikrinimas vyksta per Užsienio išmokų tarnybą prie Valstybinės socialinio draudimo fondo valdybos. Europos reglamentas nurodo, jog išmokas turi mokėti šalis, kurioje asmuo dirba. Atskirais atvejais, kai išmokų dirbantysis ten negauna, šis procesas reguliuojamas per Socialinės paramos skyrių.


Ryšys palaikomas su 25 Europos Sąjungai priklausančiomis ir keturiomis Europos ekonominei erdvei prilygintomis šalimis.

Oficialiai dirbantys asmenys pagal įstatymą išmokas gauna tose šalyse, kuriose dirba. Užsienio šalių ir Lietuvos atitinkamos tarnybos stebi ir kontroliuoja, kad šios išmokos nebūtų mokamos dviejose valstybėse.

Socialinės paramos skyriui dažniausiai tenka bendrauti su tomis šalimis, į kurias išvažiavę dirbti daugiausia žmonių iš Vilkaviškio rajono. Tai – Anglija, Danija, Belgija, Norvegija. Daugiausia susirašinėjama su Airija.

Iš pradžių dėl kalbos barjero išvykusieji nesusiorientuodavo, kaip ir kur kreiptis dėl išmokų, bet pastaruoju metu ateina daugiau pranešimų apie užsienio valstybėse gaunamą paramą ir jau pasitaikančias permokas. Tačiau buvo atvejis, kai tris vaikus turintis tėvas, nežinodamas tvarkos, laiku nesikreipė į užsienio šalies, kurioje dirbo, tarnybas, todėl prarado keliolika tūkstančių litų pašalpų. Dabar šį klausimą bandoma išspręsti žmogaus naudai.

Pasak specialistės, suprasti iš kitų šalių atsiųstas anketas pakanka anglų kalbos žinių ir kodų. Šiuo metu kur kas sudėtingiau Vilkaviškio rajone žmogui pranešti apie išmoką, nes adresatą sunku surasti pagal jo deklaruotą gyvenamąją vietą.


Užpildant anketas reikia atsižvelgti į daugybę skirtingų šalių reikalavimų. Kiekviena šalis turi savitą socialinę sistemą. Pavyzdžiui, kai kuriose šalyse vyresniems vaikams mokamos didesnės išmokos.

Kiekvienos šeimos atvejis yra individualus. Išmokos mokamos nepriklausomai nuo to, ar vaikas gyvena su tėvais, ar jis paliktas pas senelius ir kt. Vida Jašinskienė sakė, jog susipažįstant su naujų pareigų specifika teko „viską keisti iš pagrindų“. Aukštąjį techninį išsilavinimą turinti moteris daug metų dirbo „Lietuvos telekome“ inžiniere. Su socialinių išmokų pagrindais susidūrė vaduodama specialistą seniūnijoje.

Naujosios inspektorės antrasis darbo baras platus ir atsakingas. Ji dar turi paruošti teismui dokumentus dėl rūpybos ir rūpintojų nustatymo socialiai remtiniems suaugusiems žmonėms. Prasidėjus šildymo sezonui teks tvarkyti mažas pajamas turinčių asmenų dokumentus dėl kieto kuro kompensacijų.



Publikuota: 2005-09-28 17:24:56

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis prelatas: „Duonos be plutos nebūna“
* Salomėja Nėris: palikti poetės vardą ar naikinti?
* Beržų kirtėjai išgąsdino žmones: ar išliks Ripkaus giraitė?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Paskutinį kovo sekmadienį bus įvestas vasaros laikas. Teks anksčiau keltis, bet vakarais bus ilgiau šviesu. Ar laukiate to?
Taip.
Ne.
Man jokio skirtumo.
Vasaros laikas galėtų būti visada.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai