„Santaka“ / Ekologiškiausias automobilis

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-10-04 22:14

Dalinkitės:  


Pir­mą­jį Lie­tu­vo­je van­de­ni­liu va­ro­mą au­to­mo­bi­lį su­kū­rę šiau­lie­čiai sie­kė, kad jis bū­tų ne­di­de­lis ir leng­vas.

Renaldo Dariaus DULINSKO nuotr.


Ekologiškiausias automobilis

Šiau­lių uni­ver­si­te­to Gam­tos moks­lų fa­kul­te­to de­ka­nas Alf­re­das Lan­kaus­kas praė­ju­siais me­tais pri­sta­tė pir­mą­jį Lie­tu­vo­je pa­ga­min­tą eko­lo­giš­ką au­to­mo­bi­lį, va­ro­mą van­de­ni­liu.

A. Lan­kaus­kas dir­ba van­de­ni­li­nės ener­ge­ti­kos sri­ty­je. Ja su­si­do­mė­jo dar ta­ry­bi­niais me­tais, stu­di­juo­da­mas Vil­niaus uni­ver­si­te­te. Tais lai­kais nu­ti­ko ne­re­gė­tas da­ly­kas – skai­ty­ti pa­skai­tų stu­den­tams at­vy­ko lie­tu­vių kil­mės JAV pro­fe­so­rius Al­gir­das Avi­žie­nis. Jis pa­pa­sa­ko­jo apie „Apol­lo“ pro­gra­mą, mat ta­da dir­bo NA­SA sis­te­mo­je, kur vei­kė įren­gi­niai, iš van­dens gau­da­vę van­de­ni­lį ir iš jo ga­min­da­vę elekt­ros ener­gi­ją. At­virkš­ti­niu bū­du vėl bu­vo iš­ski­ria­mas van­duo ir to­kiu bū­du kos­mi­nė­je sto­ty­je vei­kė už­da­ra sis­te­ma. Pas­kai­ta stu­den­tui A. Lan­kaus­kui pa­da­rė la­bai di­de­lį įspū­dį ir nuo ta­da jis už­si­brė­žė tikslą bai­gęs moks­lus dirb­ti su van­de­ni­li­ne ener­ge­ti­ka. Ta­čiau vai­ki­no sva­jo­nė iš­si­pil­dė tik po ke­lių de­šimt­me­čių.

At­si­vė­rus in­ter­ne­to pla­ty­bėms, kai at­si­ra­do ga­li­my­bių su­ži­no­ti dau­giau in­for­ma­ci­jos apie van­de­ni­li­nę ener­ge­ti­ką, Alf­re­dui te­ko vyk­ti į kon­fe­ren­ci­ją JAV, kur iš­gir­do apie di­džių­jų kon­cer­nų ban­dy­mus su­kur­ti įvai­rių kon­cep­ci­jų au­to­mo­bi­lius. Grį­žęs iš JAV į Šiau­lius, A. Lan­kaus­kas pa­si­da­li­jo min­ti­mis su ko­le­go­mis. Ta­da ki­lo idė­ja kur­ti van­de­ni­liu va­ro­mą au­to­mo­bi­lį. Pa­si­tel­kęs stu­den­tus, elekt­ri­kus, di­zai­ne­rius A. Lan­kaus­kas su bend­ra­min­čiais per pen­ke­rius me­tus su­konst­ra­vo elekt­ro­mo­bi­lį, va­ro­mą van­de­ni­lio jė­gai­nės. Idė­ja bu­vo rea­li­zuo­ta.

De­monst­ra­ci­nio mo­de­lio va­rik­lio ga­lia – 3 ki­lo­va­tai, mak­si­ma­lus grei­tis – 50 km per va­lan­dą. Kū­rė­jai sie­kė su­kur­ti kuo leng­ves­nį au­to­mo­bi­lį, tad at­si­sa­kė idė­jos nau­do­ti ko­kį nors ba­zi­nį mo­de­lį (jis bū­tų per sun­kus to­kios ga­lios va­rik­liui).

Au­to­mo­bi­lio vei­ki­mo prin­ci­pas – kaip elekt­ro­mo­bi­lio, tik vie­toj di­džiu­lių aku­mu­lia­to­rių ba­te­ri­jų nau­do­ja­mas van­de­ni­li­nio ku­ro ce­lių pa­ke­tas. Šių ce­lių es­mė ta, jog į jas pa­te­kus van­de­ni­liui įren­gi­ny­je su­ku­ria­ma elekt­ros sro­vė. Vie­toj di­de­lių aku­mu­lia­to­rių ba­te­ri­jų mašinoje mon­tuo­ja­mas van­de­ni­lio ba­lio­nas, tad au­to­mo­bi­lis yra vi­siš­kai eko­lo­giš­kas. Vie­nin­te­lis jo iš­ski­ria­mas pro­duk­tas – van­dens ga­rai, ku­rie ap­lin­kos ne­ter­šia.

Pir­mie­ji van­de­ni­li­nių au­to­mo­bi­lių pro­to­ti­pai jau su­kur­ti. Eg­zis­tuo­ja vie­nin­te­lė pro­ble­ma – nė­ra de­ga­li­nių tink­lo, kur bū­tų ga­li­ma pa­si­pil­dy­ti van­de­ni­lio at­sar­gas au­to­mo­bi­ly­je. Kai ku­rios pro­gre­sy­vios už­sie­nio ša­lys, pa­vyz­džiui, JAV, Ja­po­ni­ja, Nor­ve­gi­ja, to­kius pro­jek­tus jau rea­li­zuo­ja, kai kur jau įreng­tos pir­mo­sios van­de­ni­lio de­ga­li­nė­s ir šiuo ku­ru va­ro­mi au­to­mo­bi­liai yra eksp­loa­tuo­ja­mi.

A. Lan­kaus­kas įsi­ti­ki­nęs, kad Lie­tu­va taip pat pa­jė­gi ga­min­ti to­kius au­to­mo­bi­lius, nes tas tech­no­lo­gi­jas, ku­rios rei­ka­lin­gos, mū­sų ša­lies pra­mo­nė įval­džiu­si.

– To­kių au­to­mo­bi­lių kai­na pri­klau­so nuo to, koks jų po­rei­kis. Ga­mi­nant vie­ne­ti­nį mo­de­lį, jo sa­vi­kai­na – la­bai di­de­lė. Ta­čiau ga­mi­nant, pa­vyz­džiui, 100 tūks­tan­čių mo­de­lio vie­ne­tų, kai­na tam­pa priei­na­ma. Tas pa­ts ir su ku­ro kai­na: pra­dė­jus ma­si­nę van­de­ni­lio ga­my­bą, jis at­pig­tų.

Da­bar­ti­niu me­tu, kai van­de­ni­lis ga­mi­na­mas ma­žais kie­kiais, van­de­ni­li­nio au­to­mo­bi­lio nu­va­žiuo­to ke­lio sa­vi­kai­na yra ke­tu­ris kar­tus di­des­nė nei va­žiuo­jant su įpras­tais de­ga­lais, – min­ti­mis da­li­jo­si A.Lan­kaus­kas.

Gam­tos moks­lų fa­kul­te­to de­ka­nas ma­no, kad po ke­lių de­šimt­me­čių dėl gam­ti­nių iš­tek­lių sty­giaus žmo­ni­ja bus pri­vers­ta at­si­gręž­ti į van­de­ni­li­nę ener­ge­ti­ką. O kol kas si­tua­ci­ją įdė­miai se­ka nau­jo­mis tech­no­lo­gi­jo­mis vi­siš­kai ne­suin­te­re­suo­ti pa­sau­lio naf­tos mag­na­tai.Renaldas Darius DULINSKAS


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas