„Santaka“ / Erkių aktyvumas tebesitęsia

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-27 06:34

Dalinkitės:  


Erkių aktyvumas tebesitęsia

Pas­ta­ro­sio­mis sa­vai­tėms Ma­ri­jam­po­lės vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro spe­cia­lis­tai re­gist­ruo­ja vis nau­jus su­si­rgi­mus er­kių pla­ti­na­mo­mis li­go­mis.Su­sir­go Lai­mo li­ga

Iš vi­so 2010 m. jau už­re­gist­ruo­ta 40 su­si­rgi­mų Lai­mo li­ga. Dau­giau­sia – net 16 – nu­ken­tė­jo vy­res­nio am­žiaus (vy­res­ni nei 55 m.) žmo­nės. Lai­mo li­ga sir­go sep­ty­ni vai­kai iki 17 m. am­žiaus, trys – 18–24 m., pen­ki – 25–34 m., de­vy­ni – 45–54 m. am­žiaus žmo­nės. Daž­niau sir­go mo­te­rys (26 at­ve­jai), vy­rų – 14 at­ve­jų. Tiek kai­mo, tiek mies­to žmo­nėms ši li­ga gre­sia vie­no­dai: su­si­rgo 19 kai­mo ir 21 mies­to gy­ven­to­jas.

Ma­ri­jam­po­lės, Kaz­lų Rū­dos ir Kal­va­ri­jos sa­vi­val­dy­bė­se už­re­gist­ruo­ti 24 Lai­mo li­gos at­ve­jai, Ša­kių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė­je – 7, Vil­ka­viš­kio ra­jo­ne – 9 at­ve­jai.

Už­sik­rė­ti­mo vie­ta daž­niau­siai yra miš­kai (24 at­ve­jai iš 40-ies), 7 at­ve­jais – gy­ve­na­mo­ji ap­lin­ka, sa­va so­dy­ba, 9 at­ve­jais žmo­nės ne­ga­lė­jo pa­sa­ky­ti, kur jiems įsi­siur­bė er­kė.

Pa­gal su­si­rgu­sių­jų aiš­ki­ni­mus do­mi­nuo­ja šios vie­to­vės, ku­rio­se įsi­siur­bė er­kės: Dzū­ki­jos, Prie­nų bei Jo­na­vos miš­kai, mū­sų ap­skri­ty­je esan­tys Viš­ty­čio, Pod­var­ko, Kaz­lų Rū­dos bei Var­na­bū­dės miš­kai.Apk­rė­tė er­ki­niu en­ce­fa­li­tu

Ki­ta itin pa­vo­jin­ga er­kių pla­ti­na­ma li­ga – er­ki­nis en­ce­fa­li­tas. Šie­met jau už­re­gist­ruo­ti 4 šios li­gos at­ve­jai Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ty­je: po vie­ną Vil­ka­viš­kio ir Ša­kių ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bė­se bei 2 Kaz­lų Rū­dos sa­vi­val­dy­bė­je.

Dviem at­ve­jais er­kės įsi­siur­bė Kaz­lų Rū­dos miš­ke ar­ba šia­me miš­kin­ga­me mies­te­ly­je, 2 už­krės­tie­ji ne­nu­ro­dė vie­to­vės. Iš mi­nė­tų 4 už­krės­tų­jų yra 2 vai­kai iki 17 m. ir du suau­gu­sie­ji. Iš jų – du vy­rai ir dvi mo­te­rys, du mies­to ir du kai­mo gy­ven­to­jai.Ką da­ry­ti?

Ma­ri­jam­po­lės vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro spe­cia­lis­tai pri­me­na, kad er­kių ak­ty­vu­mo se­zo­nas, pra­si­de­dan­tis anks­ty­vą pa­va­sa­rį, tę­sia­si iki lapk­ri­čio. Ka­dan­gi gry­ba­vi­mo se­zo­nas dar ne­si­bai­gė, pri­me­na­me, jog vyk­da­mi į miš­ką, žmo­nės tu­rė­tų sau­go­tis er­kių įsi­siur­bi­mo: pa­tar­ti­na reng­tis švie­ses­niais rū­bais (kad bū­tų ga­li­ma leng­viau pa­ste­bė­ti er­kę), vir­šu­ti­nių rū­bų ran­ko­vės tu­rė­tų bū­ti pri­glu­du­siais ran­ko­ga­liais, rei­kė­tų ap­siau­ti ba­tus aukš­tais au­lais, už­si­dė­ti ke­pu­rai­tę ar už­si­riš­ti ska­re­lę (su­da­ry­ti bar­je­rą er­kėms pa­tek­ti ant odos).

Įsi­siur­bus er­kei, ne­del­siant ją pa­ša­lin­ki­te. Pirš­tais ar pin­ce­tu er­kę kel­ki­te, kol pa­ki­lu­si oda taps pa­na­ši į „pa­la­pi­nę“, ir stai­giu ju­de­siu iš­trau­ki­te. Trau­kiant er­kę, ne­spaus­ki­te jos pil­vo, kad ši „neįš­virkš­tų“ į žaiz­dą Lai­mo li­gos su­kė­lė­jo, taip pat la­bai svar­bu, jog žaiz­do­je ne­lik­tų er­kės gal­vos. Įkan­di­mo vie­tą bū­ti­nai de­zin­fe­kuo­ki­te: nu­plau­ki­te mui­lu, pa­tep­ki­te spi­ri­ti­niu tir­pa­lu. Jei­gu pa­tys ne­ga­li­te pa­ša­lin­ti er­kės, kuo grei­čiau kreip­ki­tės į me­di­kus. Grei­tas įsi­siur­bu­sių er­kių pa­ša­li­ni­mas la­bai svar­bus Lai­mo li­gos pro­fi­lak­ti­kai, nes šios li­gos su­kė­lė­jai yra er­kių žar­ny­ne ir daž­niau­siai per­duo­da­mi žmo­gui ta­da, kai er­kė iš­bū­na įsi­siur­bu­si il­giau nei 48 va­lan­das.Ste­bė­ki­te sa­vo svei­ka­tą

Ka­dan­gi er­ki­nio en­ce­fa­li­to vi­ru­sai tarps­ta er­kės sei­lių liau­ko­se, žmo­gui jie yra per­duo­da­mi tuo pa­čiu me­tu, kai tik er­kė pa­žei­džia odą. To­dėl la­bai svar­bu sku­bi ir efek­ty­vi pa­gal­ba.

Išt­rau­kus er­kę, kreip­tis į gy­dy­to­ją vi­sais at­ve­jais ne­bū­ti­na. Kreip­ki­tės tuo at­ve­ju, jei ne­pa­vy­ko pa­ša­lin­ti vi­sos er­kės ar kai įkan­di­mo vie­to­je oda pa­raus­ta ar­ba ją iš­be­ria, taip pat jei per dvi sa­vai­tes at­si­ran­da į gri­pą pa­na­šių ar ki­tų simp­to­mų.

Išt­rauk­tą er­kę ne­tiks­lin­ga tir­ti la­bo­ra­to­ri­jo­je, nes ty­ri­mas ga­na bran­gus ir ne­su­tei­kia rei­kia­mos in­for­ma­ci­jos. Jei Jums ir įkan­do už­krės­ta er­kė, tai dar ne­bū­ti­nai ji spė­jo per­duo­ti li­gos su­kė­lė­ją ir ne­bū­ti­nai Jūs su­si­rgsi­te.

Pro­fi­lak­ti­nių prie­mo­nių po er­kės įkan­di­mo nuo Lai­mo li­gos ar er­ki­nio en­ce­fa­li­to nė­ra. Išt­rau­kus įsi­siur­bu­sią er­kę, rei­kė­tų ati­džiau ste­bė­ti sa­vo svei­ka­tą ne ma­žiau kaip ke­tu­rias sa­vai­tes.Lo­re­ta RA­DZE­VI­ČIE­NĖ

Ma­ri­jam­po­lės vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro Užk­re­čia­mų­jų li­gų pro­fi­lak­ti­kos ir kont­ro­lės sky­riaus ve­dė­ja


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas