„Santaka“ / Knyga apie tremtį – autentiški išlikusių gyvų žmonių prisiminimai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda medų. Gali pristatyti į namus. Tel. 8 620 85 872.
Galioja iki: 2019-01-28 10:50:32

Parduoda OPEL ASTRA CARAVAN (1999 m., 1,7 l, dyzelis, 50 kW, TA iki 2019 m. sausio 31 d., 550 Eur). Tel. 8 653 81 967.
Galioja iki: 2019-01-28 11:12:51

Parduoda VW POLO (2003 m., 1,9 l, dyzelis, TA iki 2020 m. lapkričio mėn.). Tel. 8 694 95 488.
Galioja iki: 2019-01-28 11:14:48

Parduoda prikabinamą namelį-kemperį su baldais, paaugintus įvairaus amžiaus veršelius (telyčaites), mobilųjį telefoną CAT S40, padangas M+S 185 | 65R15 (4 vnt.), rusišką ritininį presą PR-1,6. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2019-01-28 13:09:35Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-24 05:21

Dalinkitės:  


Virbalietė Janina Krakauskienė (kairėje), knygoje pasidalijusi savo prisiminimais, su likimo drauge tremtine Julija Šeškevičiene buvo sužavėtos, vartydamos naująjį leidinį.

Romo ČĖPLOS nuotr.


Knyga apie tremtį – autentiški išlikusių gyvų žmonių prisiminimai

Ne­se­niai iš­leis­ta ir vi­suo­me­nei pri­sta­ty­ta kny­ga „Mes su­grį­žo­me...“ Jo­je su­dė­ti 36 au­to­rių au­ten­tiš­ki liu­di­ji­mai.

Min­tis iš­leis­ti kny­gą, ku­rio­je bū­tų su­rink­ti tik­ri Vil­ka­viš­kio ra­jo­no trem­ti­nių pri­si­mi­ni­mai, ne­da­vė ra­my­bės gan se­niai. Di­de­lės įta­kos tu­rė­jo Vil­ka­viš­kio švie­suo­lių Kos­to Ja­nu­lai­čio bei Hen­ri­kos ir Ge­di­mi­no Al­mo­nai­čių ra­gi­ni­mas nea­ti­dė­lio­ti šio dar­bo, kol yra gy­vų liu­dy­to­jų.

Pag­rin­di­niai kny­gos rė­mė­jai bu­vo Si­bi­ro trem­ti­niai. Jie iš sa­vo var­ga­nų pen­si­jų sky­rė ga­na sva­rią pa­ra­mą kny­gai iš­leis­ti. Dė­ko­ju Die­vui, kad vis­kas jau praei­ty­je ir spau­di­nys lie­pos pa­bai­go­je iš­vy­do pa­sau­lį.

Praei­tą šeš­ta­die­nį kny­ga pri­sta­ty­ta Vil­ka­viš­kio vi­suo­me­nei. Ren­gi­nys, be abe­jo, pra­si­dė­jo šv. Mi­šio­mis, ku­rias au­ko­jo ku­ni­gas dr. Ri­mas Skin­kai­tis. Vė­liau lei­di­nio pri­sta­ty­mo da­ly­viai per­si­kė­lė į pa­ra­pi­jos sa­lę. At­vy­ko sve­čiai, pri­si­dė­ję prie šios kny­gos gi­mi­mo: lei­dė­jas Vid­man­tas Za­vads­kas, re­dak­to­rė Vio­le­ta Mic­ke­vi­čiū­tė-Ur­bie­nė, pra­tar­mės au­to­rė Ire­na Kur­ti­nai­ty­tė iš JAV. Pil­nu­tė­lė­je sa­lė­je ma­tė­si ne tik vil­ka­viš­kie­čių vei­dai. At­va­žia­vo žmo­nių iš Ša­kių, Ma­ri­jam­po­lės, Kau­no, Rau­dond­va­rio, ki­tų mies­tų. Ma­čiau daug ky­bar­tie­čių. Tarp jų bu­vo ir kny­gos „Kol vil­tis ru­se­na“ au­to­rė An­ta­ni­na Bur­bie­nė.

Nuos­ta­bia pro­gra­ma pra­džiu­gi­no Vil­ka­viš­kio mu­zi­kos mo­kyk­los mo­ky­to­ja Dai­va Ve­nie­nė, iš­trau­kas iš kny­gos skai­tė Min­dau­gas Bu­čins­kas ir Vio­le­ta Mic­ke­vi­čiū­tė. Dai­na­vo an­samb­lis „At­min­tis“ (vad. Dan­guo­lė Ba­raus­kie­nė), ma­ri­jam­po­lie­tis Je­ro­ni­mas Šal­čiū­nas trem­ti­niams sky­rė sa­vo ei­les, jau­no­ji šau­lė Ro­ma Ei­du­ke­vi­čiū­tė do­va­no­jo dai­ną „Vieš­pa­ties le­li­ja“. Vi­sa tai ver­tė su­si­mąs­ty­ti. Ty­los mi­nu­te pa­gerb­ti li­ku­sie­ji am­ži­no įša­lo že­mė­je. Neap­siei­ta be mi­šias lai­kiu­sio ku­ni­go žo­džio. Mu­zie­jaus dar­buo­to­jos ra­gi­no su­si­rin­ku­sius trem­ti­nius ra­šy­ti pri­si­mi­ni­mus, at­neš­ti į mu­zie­jų nuo­trau­kų, re­lik­vi­jų. Su­lau­kė­me svei­ki­ni­mų, dė­ko­jo­me tiems, ku­rie pri­si­dė­jo prie kny­gos iš­lei­di­mo: „Ro­ta­ry“ klu­bui, Lie­tu­vos po­li­ti­nių ka­li­nių ir trem­ti­nių są­jun­gai bei kiek­vie­nam pri­si­dė­ju­siam trem­ti­niui. Vi­siems įteik­ta po kny­gą.

Lei­di­nio ren­gė­jai ypač dė­kin­gi dr. Ro­žei Šom­kai­tei (JAV), ku­ri pa­gerb­da­ma Juo­zo Ka­ti­liaus (Vy­tau­to Vai­tie­kū­no) at­mi­ni­mą fi­nan­siš­kai pa­rė­mė kny­gos iš­lei­di­mą. Rė­mė­ja pa­gei­da­vo, kad kny­ga pa­siek­tų ap­skri­ties mo­kyk­las. Pil­dy­da­mi jos no­rą, kreip­si­mės į sa­vi­val­dy­bių švie­ti­mo sky­rius.

Kny­gos vir­še­ly­je pa­nau­do­tas gy­dy­to­jos Vio­le­tos Ras­taus­kai­tės-Bu­la­vie­nės pie­ši­nys. Ji – trem­ti­nės iš Sin­tau­tų pa­ra­pi­jos Liu­dos Ju­rai­ty­tės ir trem­ti­nio Vla­do Ras­taus­ko iš Vil­ka­viš­kio pa­ra­pi­jos duk­ra, gi­mu­si di­džia­ja­me Un­gu­te.

Vir­še­ly­je kny­gos ga­le – fo­to­ko­res­pon­den­to Ro­mo Čėp­los nuo­trau­ka, ku­rio­je įam­žin­tas pa­mink­las trem­ti­niams Vil­ka­viš­kio ka­ted­ros fo­ne. Au­to­rius, pa­ts gi­męs Ma­ža­ja­me Un­gu­te, šiam ren­gi­niui kar­tu su mu­zie­ji­nin­ke Auš­ra Mic­ke­vi­čie­ne pa­ruo­šė fo­tog­ra­fi­jų pa­ro­dą „Žiau­rią ka­tor­gą iš­tvė­rę ne­šam atei­tin is­to­ri­ją tau­tos“.

Ten­ka ap­gai­les­tau­ti, kad mū­sų ren­gi­nys ne­su­do­mi­no jau­nų žmo­nių, ku­rie bū­tų tu­rė­ję ga­li­my­bę pa­bend­rau­ti su gy­vai­siais is­to­ri­jos liu­dy­to­jais. Šio­mis die­no­mis tai bū­tų la­bai svar­bu, nes trem­ti­nių pa­tir­tis kal­ba apie Ti­kė­ji­mą, Mei­lę ir Vil­tį.

Kny­gą „Mes su­grį­žom...“, iš­leis­tą lei­dyk­lo­je „Nau­ja­sis lan­kas“, ga­li­ma įsi­gy­ti Vil­ka­viš­kio trem­ti­nių būs­ti­nė­je, Ge­di­mi­no g. 19. Dir­ba­me šeš­ta­die­niais, nuo 9 iki 12 val. Tel. (8 342) 30 031 ir 8 698 55 486.Da­li­ja Ago­ta KAR­KIE­NĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Į griovius slydo mokinius vežiojantys autobusai
* Žemės ūkio konsultavimo tarnyba: klientų vis daugėja
* Kuriu verslą: kokią įmonės juridinę formą pasirinkti?
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar pažįstate emigrantų, svarstančių grįžti gyventi į Lietuvą?
Taip, ir ne vieną.
Tokių svarstymų negirdėjau.
Aš svarstau galimybę grįžti.
Pažįstu jau ir grįžusiųjų.Kalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „magaryčios“?
Žodis „magaryčios“ yra arabiškos kilmės ( maharig – išlaidos), o į Lietuvą atkeliavo per rytų slavus. Tai tam tikrą susitarimą užtvirtinantis veiksmas, per kurį abi pusės išlenkia taurelę ar pan. Pvz.: Reikės statyti (arba duoti) magaryčių. DLKŽ šis žodis teikiamas su žyma šnek. (šnekamosios kalbos ž.). „Kalbos patarimų“ leidinyje jis vertinamas kaip vengtina vartoti svetimybė, vietoj kurios teikiami atitikmenys: 1. vaišės, išgertuvės; 2. priedas. Pvz.: Skolą grąžino su magaryčiomis (= su priedu ).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas