„Santaka“ / Žygis Tauro apygardos partizanų takais

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-22 22:23

Dalinkitės:  


Kybartiečiai ir kiti žygio dalyviai Šilavote aplankė memorialą žuvusiems Tauro apygardos partizanams.

Jono SAKELIO nuo­tr.


Žygis Tauro apygardos partizanų takais

Gru­pė Ky­bar­tų Kris­ti­jo­no Do­ne­lai­čio gim­na­zi­jos moks­lei­vių – skau­tų ir jau­nų­jų tau­ti­nin­kų – da­ly­va­vo žy­gy­je Tau­ro apy­gar­dos par­ti­za­nų ko­vų ke­liais. Šis jau tre­čią kar­tą ma­ri­jam­po­lie­čių or­ga­ni­zuo­ja­mas pa­trio­ti­nis ren­gi­nys su­bū­rė daug jau­nų žmo­nių iš įvai­rių Ma­ri­jam­po­lės ap­skri­ties mo­kyk­lų.

Nuo Ma­ri­jam­po­lės kul­tū­ros cent­ro au­to­bu­su pa­ju­dė­ję Skar­du­pių link, su džiaugs­mu pri­si­jun­gė­me prie di­de­lės ko­lo­nos, ku­rio­je ri­kia­vo­si 10 di­de­lių ir ke­le­tas ma­žes­nių au­to­bu­sų. Iš vi­sos Lie­tu­vos su­va­žia­vo tie, kas ko­vo­jo čia, Su­val­ki­jos že­mė­je. Žy­giuo­ti jų ta­kais – gy­va is­to­ri­jos pa­mo­ka.

Pir­miau­siai žy­gio da­ly­viai su­sto­jo Skar­du­piuo­se. Čia 1945 m. rugp­jū­čio 15 d. bu­vo įkur­ta Tau­ro apy­gar­da. Iki to lai­ko Su­val­ki­jo­je ko­vo­jo apie 5 tūkst. par­ti­za­nų. Apy­gar­dos įkū­ri­mo ini­cia­to­riai bu­vo Skar­du­pių pa­ra­pi­jos kle­bo­nas ku­ni­gas A. Ylius, pulk. L. But­ke­vi­čius-Luo­bas, kpt. L. Tau­nys, ltn. V. Ga­vė­nas-Vam­py­ras. Tau­ro apy­gar­da vie­ni­jo Ma­ri­jam­po­lės, Ša­kių ir Vil­ka­viš­kio ap­skri­ty­se bei Aly­taus ir Kau­no ap­skri­čių kai­riak­ran­tė­se da­ly­se vei­ku­sius gink­luo­to an­ti­so­vie­ti­nio pa­si­prie­ši­ni­mo da­ly­vius. Tai bu­vo vie­na svar­biau­sių ir ir ak­ty­viau­sių Lie­tu­vos par­ti­za­nų apy­gar­dų.

Po šv. Mi­šių Skar­du­pių baž­ny­čio­je, ku­rių me­tu ku­ni­gas P. A. Ka­nap­ka kal­bė­jo apie jau­nų pa­trio­tų au­ką var­dan Tė­vy­nės, žy­gei­viai pa­su­ko prie pa­mink­lo Tau­ro apy­gar­dos įkū­ri­mui at­min­ti. Pa­mink­las sto­vi ša­lia se­no­sios Skar­du­pių kle­bo­ni­jos, kur įvy­ko par­ti­za­nų šta­bo na­rių ir va­dų bei gru­pių at­sto­vų su­si­rin­ki­mas. Ja­me bu­vo priim­tas Tau­ro apy­gar­dos par­ti­za­nų sta­tu­tas, su­si­de­dan­tis iš 38 punk­tų, ku­riuos rei­ka­lau­ta be­są­ly­giš­kai vyk­dy­ti. Ki­tą die­ną po apy­gar­dos įkū­ri­mo čia bu­vo įsteig­tas Lie­tu­vos iš­lais­vi­ni­mo ko­mi­te­tas.

Mo­ki­niai su­si­do­mė­ję klau­sė­si pra­ne­šė­jos, bu­vu­sios ry­ši­nin­kės, is­to­ri­kės, kny­gos „Tre­čio­ji vė­lia­vos spal­va“ ir kt. au­to­rės A. Vi­lu­tie­nės bei ki­tų kal­bė­ju­sių­jų. Prie pa­mink­lo nu­skam­bė­jo vil­tin­ga min­tis, kad atei­ty­je čia gal­būt bus įreng­tas mu­zie­jus. Šiuo me­tu pa­sta­tui bū­ti­nas di­de­lis re­mon­tas. J. Ja­ru­tis bū­si­mam mu­zie­jui iš juo­do me­ta­lo ne­tgi pa­ga­mi­no gra­žų vai­ni­ką, sim­bo­li­zuo­jan­tį Tau­ro apy­gar­dos par­ti­za­nų ko­vą už lais­vę.

Po ren­gi­nio prie pa­mink­lo pa­trau­kė­me Žu­vin­to eže­ro kau­ty­nių vie­tos link. Šio mū­šio 65-ąsias me­ti­nes pa­mi­nė­jo­me Rie­čiuo­se (Gu­de­lių sen.). Jau­di­nan­tį žo­dį ta­rė bu­vęs Ša­rū­no bū­rio par­ti­za­nų va­das V. Ku­ber­ta­vi­čius-Vi­du­gi­ris (Siau­bas, Jo­va­ras). Šis 92 me­tų par­ti­za­nas pa­ty­rė vi­sas trem­ties ir la­ge­rių kan­čias. Iš to­li­mos Klai­pė­dos at­vy­kęs jau še­šio­lik­tą­jį kar­tą, jis jau­niems žmo­nėms per­tei­kė tą žo­džiais sun­kiai iš­sa­ko­mą jaus­mą, ku­rio ve­da­mi jau­ni vy­rai ėjo at­lik­ti sa­vo pa­rei­gos Lie­tu­vai. Vi­sus su­jau­di­no ir Gu­de­lių pa­grin­di­nės mo­kyk­los mo­ki­nės skai­to­ma ra­ši­nio iš­trau­ka. Gar­baus am­žiaus par­ti­za­nai su aša­ro­mis aky­se dė­ko­jo mer­gai­tei už iš­reikš­tas min­tis. Mes nu­si­fo­tog­ra­fa­vo­me su is­to­ri­ku D. Juo­džiu, pa­mink­lo sta­ty­to­ju J. Ne­vu­liu ir par­ti­za­nais.

Pail­sė­ję prie Yg­los eže­ro žy­gei­viai ap­lan­kė pa­mink­lą Mi­ka­liš­kė­se, me­mo­ria­lą žu­vu­siems Tau­ro apygardos par­ti­za­nams Ši­la­vo­te.

Daug neuž­mirš­ta­mų aki­mir­kų pa­ty­rė jau­nie­ji ke­liau­to­jai: tai – ir su­si­ti­ki­mas su le­gen­di­nio J. Dau­man­to-Luk­šos bro­liu An­ta­nu Luk­ša, ir pra­smin­gi po­kal­biai su 1941 m. trem­ti­ne J. Mar­cin­ke­vi­čie­ne, ir ga­li­my­bė pa­bend­rau­ti su tais, ku­rie nar­siai ir gar­bin­gai ko­vo­jo už Lie­tu­vos lais­vę.

Su­pa­žin­din­da­ma moks­lei­vius su A. Luk­ša, aš sa­kiau, kad mums vien sto­vė­ti ša­lia par­ti­za­nų yra gar­bė. Gai­la, jog nė vie­na mo­kyk­la ne­su­si­do­mė­jo šiuo tik­rai pra­smin­gu pa­trio­ti­niu ren­gi­niu.

Ma­nau, kad ne vien ka­rei­viš­ka ko­šė ir ar­ba­ta do­mi­nuo­ja to­kiuo­se žy­giuo­se. Vi­sų pir­ma, tai ga­li­my­bė pri­si­lies­ti prie gy­vo­sios is­to­ri­jos, ku­ri bu­vo ra­šo­ma krau­ju. Tai liu­di­ja ir Tau­ro apy­gar­dos par­ti­za­nų him­no žo­džiais: „Ko­vot pri­sie­kė­me Tė­vy­nei. Mūs prie­sai­ka ir liks šven­ta. Krau­ju įra­šė­me ant že­mės – per am­žius bū­si tu lais­va.“Da­li­ja Ago­ta KAR­KIE­NĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas