„Santaka“ / Pienas sparčiai brangsta tiktai parduotuvių lentynose...

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 5,50 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda ekologiškai užaugintą mėsinę kiaulę (apie 200 kg svorio, 1,70 Eur už kg). Tel. 8 670 98 550.
Galioja iki: 2019-02-21 13:54:29

Atlieka vidaus ir lauko apdailos darbus. Tel. 8 623 56 052.
Galioja iki: 2019-02-23 09:35:01

Parduoda arba išnuomuoja 3 ha žemės Vilkupių kaime. Tel. 8 626 38 767.
Galioja iki: 2019-02-28 08:11:49

Parduoda naudotą 6 stalčių šaldiklį BOSCH, šiaudapjovę („akselinę“) su vienfaziu vokišku varikliu. Tel. 8 670 49 964.
Galioja iki: 2019-02-28 08:12:20Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-22 22:11

Dalinkitės:  


Pieno ūkio savininkas Albinas Šneideris sako, kad perdirbėjai dėl kainų su ūkininkais nesitaria ir jų norų nepaiso.

Autorės nuotr.


Pienas sparčiai brangsta tiktai parduotuvių lentynose...

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Per šiuos me­tus iš vi­sų mais­to pro­duk­tų la­biau­siai bran­go pie­nas ir jo pro­duk­tai.

Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos ir kai­mo vers­lo cent­ro (ŽŪIKVC) duo­me­ni­mis, šį rugp­jū­tį, pa­ly­gin­ti su per­nai tuo pa­čiu mė­ne­siu, grie­ti­nės kai­nos pa­ki­lo 29 pro­c., pie­no – 26 pro­c., svies­to – 21 pro­c.

Per­dir­bė­jai ir pre­ky­bi­nin­kai aiš­ki­na, kad pa­grin­di­nė kai­nų di­dė­ji­mo prie­žas­tis – šį­met ge­ro­kai pa­ki­lu­sios pie­no su­pir­ki­mo kai­nos. Iš jų tei­gi­nių ga­li­ma da­ry­ti iš­va­dą, jog dau­giau­siai iš to pa­si­pel­no pie­no ūkiai. Nors dar ne­se­niai kar­ves au­gi­nan­tys žem­dir­biai strei­ka­vo ir pie­nu no­rė­jo už­pil­ti gat­ves prie Sei­mo...

Vis dėl­to Lie­tu­vos ag­ra­ri­nės eko­no­mi­kos ins­ti­tu­to ap­skai­čiuo­ta kai­nų struk­tū­ra at­sklei­džia, kad per pa­sta­ruo­sius dve­jus me­tus dau­giau­siai iš pie­no bran­gi­mo pa­si­pel­nė ne ūki­nin­kai, o pre­ky­bi­nin­kai. Žem­dir­biui ten­kan­ti da­lis už par­duo­tą lit­rą pie­no per dve­jus me­tus iki šių me­tų bir­že­lio pa­di­dė­jo vos vie­nu pro­cen­tu ir da­bar sie­kia 28 pro­c. vi­sos par­da­vi­mo kai­nos. Per­dir­bė­jų da­lis su­ma­žė­jo nuo 43 iki 24 pro­c., o pre­ky­bi­nin­kų išau­go nuo 14 iki 31 pro­c.

Pa­kal­bin­tas Bart­nin­kų kraš­to ūki­nin­kas, Pie­no ga­min­to­jų aso­cia­ci­jos sky­riaus ra­jo­ne va­do­vas Al­bi­nas Šnei­de­ris tik juo­kė­si pa­klaus­tas, ar daug pa­ki­lo pie­no su­pir­ki­mo kai­na, kad nu­ti­lo ūki­nin­kų kal­bos apie strei­kus ir „pie­no upes“ po sei­mū­nų lan­gais: „Na, dar nie­kur ne­gir­dė­jau, jog kai­ną pa­sku­ti­niu me­tu kam pa­kel­tų. Kaip va­sa­ros pra­džio­je „pri­dū­rė“ ke­lis cen­tus, taip ir gy­ve­na­me. Da­bar di­die­ji ūki­nin­kai gau­na apie 80 cen­tų, o ma­žie­siems mo­ka be­veik per pu­sę. Juos vi­sa­da la­biau­siai skriau­džia. Be to, „ant mū­sų nu­ra­šo“, kaip ir vi­sa­da, vi­sus pa­bran­gi­mus ar ki­tas bė­das. O mes ga­li­me nors ir ke­liais šliau­žio­ti prieš su­pir­kė­jus – nė vie­nas dėl mū­sų no­rų kai­nų nei ke­lia, nei mu­ša. Čia vėl pu­čia­mas bur­bu­las tam, kad pre­ky­bi­nin­kai pa­si­pil­dy­tų ki­še­nes. Vi­si ži­no­me, kas dau­giau­siai pel­no­si šiais lai­kais.“

– Pie­no su­pir­ki­mo kai­na iki praei­tos va­sa­ros bu­vo per pu­sę su­ma­žė­ju­si, o par­duo­tu­vė­se ar kas pi­go? Nors aš ne­ver­kiu ir ki­tiems ne­pa­ta­riu – juk bu­vo ir blo­giau, o da­bar jau ga­li­ma gy­ven­ti, – kal­bė­jo Bart­nin­kų se­niū­ni­jos ūki­nin­kas Ro­mas Nor­kus.

Viš­ty­čio kraš­to ūki­nin­kė Ni­jo­lė Ka­že­mė­kai­tė ūki­nin­kau­ti pra­dė­jo tik prieš 10 me­tų. Jau­na mo­te­ris sa­kė šiuo me­tu už pie­ną gau­nan­ti dau­giau nei anks­čiau, nors au­gi­na tik 11 kar­vių ir pri­sta­to iki 200 lit­rų pie­no. Pa­sak jos, pra­si­gy­ven­ti iš ūkio ne­la­bai įma­no­ma, bet kai nė­ra dar­bo, tai – iš­si­gel­bė­ji­mas.

A. Šnei­de­ris pa­tiks­li­no, kad tiems, ku­rie nei­ma pa­ra­mos ir nie­ko nein­ves­tuo­ja, kai­na gal ir pa­ten­ki­na­ma, ta­čiau tik ne ta­da, kai rei­kia vyk­dy­ti įsi­pa­rei­go­ji­mus.

– Da­bar mus gelbs­ti pa­ža­dė­ta pa­pil­do­ma iš­mo­ka, – sa­kė šis Bart­nin­kų kraš­to ūki­nin­kas. – Be to, jei ne­bū­tų at­si­ra­dęs ŽŪK „Pie­nas LT“, ka­žin ar ir ši­tuos cen­tus bū­tu­me pa­pil­do­mai ga­vę.

Kad ši koo­pe­ra­ti­nė pie­no per­dir­bi­mo įmo­nė bus įsteig­ta, pa­sku­ti­nės abe­jo­nės iš­si­sklai­dė, kai praei­tą sa­vai­tę iš Briu­se­lio buvo gau­tas pa­tvir­ti­ni­mas, jog koo­pe­ra­ti­nės pie­ni­nės sta­ty­bai bus su­teik­ta pa­ra­ma. Šiai įmo­nei sta­ty­ti iš vi­so bus skir­ta per 50 mln. Lt, iš jų be­veik 48 mln. li­tų yra ES, o li­ku­si da­lis – vals­ty­bės biu­dže­to lė­šos.

Su­tar­tis dėl skly­pų nuo­mos pa­si­ra­šy­ta su Kau­no lais­vą­ja eko­no­mi­ne zo­na, pra­di­nės įmo­kos jau su­mo­kė­tos. Įmo­nės sta­ty­bos dar­bai pra­si­dės ki­tų me­tų pa­va­sa­rį. Pro­jek­te nu­ma­ty­ta, kad pie­ni­nės sta­ty­ba iš vi­so kai­nuos per 80 mln. Lt. Va­di­na­si, rei­kės dau­giau lė­šų, nei ski­ria­ma iš ES fon­dų.

Tri­jų hek­ta­rų plo­te įsi­kur­sian­ti įmo­nė per pa­rą iš pra­džių bus pa­jė­gi per­dirb­ti 650 t, po plėt­ros – 1200 tonų pie­no per pa­rą. Vi­sos jos ak­ci­jos pri­va­lės pri­klau­sy­ti tik pie­no ga­min­to­jams. Šiuo me­tu yra 200 ak­ci­nin­kų, per die­ną pa­ga­mi­nan­čių nuo 400 kg iki ke­lias­de­šim­ties to­nų pie­no.

Se­no­sios per­dir­bi­mo bend­ro­vės bai­mina­si kon­ku­ren­ci­jos ir tvir­ti­na, kad nau­jai įmo­nei teks pri­si­vi­lio­ti tie­kė­jus di­des­nė­mis kai­no­mis, o tai vėl lems pie­no pro­duk­tų kai­nų au­gi­mą ir jis guls ant var­to­to­jų pe­čių.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Vasario 16-oji Vilkaviškyje: istorinė kartų jungtis
* Klausimas valdžiai: išlaikyti ar uždaryti?
* Kandidatams į merus nevengta užduoti ir nepatogių klausimų
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Už kurį kandidatą į merus balsuotumėte?
Sauleną Aželską
Žilviną Gelgotą
Valentiną Gražulį
Algirdą NeiberkąKalbos patarimai

Ar vartotinas žodis „stribas“?
Taip. Stribai (rus. istrebitel – „naikintojas“) – civilinių ginkluotų sovietų valdžios būriai, 1944–1954 m. Lietuvoje padėję okupantams vykdyti represijas.
„Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ žodis stribas teikiamas su žyma šnek.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2019 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas