„Santaka“ / Gamtos išdaigos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda traktoriaus MTZ priekinį varantyjį tiltą (naujai perrinktas), kombainą NIVA, traktorių MTZ-82 (geros būklės), keltuvą prie tratoriaus galo. Tel. 8 682 77 847.
Galioja iki: 2018-11-17 09:05:27

Parduoda garažą Vilkaviškyje, prie ligoninės (geras privažiavimas, yra elektra, ištinkuotas), 250 m² komercinės paskirties patalpas Giedriuose (už geležinkelio pervažos, yra aikštelė automobiliams, geras privažiavimas, vandens baseinas). Tel. 8 687 87 459.
Galioja iki: 2018-11-19 14:00:39Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-17 06:02

Dalinkitės:  


Antosė ir Aksaveras Savickai savo sodo sklype užaugino nemažai moliūgų, kurių didžiausias svėrė 15 kg.

Autorės nuotr.


Gamtos išdaigos

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Kiek­vie­ną ru­de­nį su­lau­kia­me laikraščio skai­ty­to­jų, no­rin­čių pa­si­džiaug­ti sa­vo dar­žo gro­žy­bė­mis. Ne išim­tis – ir šis.

Gre­ta re­dak­ci­jos, Vil­niaus gat­vė­je, gy­ve­nan­tys An­to­sė ir Ak­sa­ve­ras Sa­vic­kai pa­si­kvie­tė no­rė­da­mi pa­si­gir­ti sa­vo dar­že išau­gin­tais, 15 kg sve­rian­čiais mo­liū­gais. Gar­baus am­žiaus su­tuok­ti­niai juos sa­kė sė­ję dėl tei­kia­mos tre­jo­pos nau­dos. Mo­liū­gai yra val­go­mi, de­ko­ra­ty­vūs, po veš­lia jų la­pi­ja ga­li­ma pa­slėp­ti kom­pos­to krū­vą ar­ba ne­tvar­kin­gą so­do kam­pe­lį. La­bai ska­nios mo­liū­gų sėk­los (ypač gi­gan­tiš­kų veis­lių), iš minkš­ti­mo ver­da­mos ko­šės, sal­džios ty­rės, jo de­da­ma į sriu­bas ir troš­ki­nius. Kai ku­rių veis­lių vai­sius ga­li­ma iš­lai­ky­ti per žie­mą.

Sa­vic­kai sa­kė ne­tu­rin­tys daug pa­tir­ties, ką ga­li­ma pa­ga­min­ti iš mo­liū­gų. Jie au­gi­nę šiuos dar­žo au­ga­lus dėl įdo­mu­mo, kaip ir krū­vą ne­ma­žų, bal­tu­tė­lių pa­ti­so­nų, ku­rie taip pat yra mo­liū­gi­nės dar­žo­vės.

Ta­čiau dau­gy­bę ska­nių ir svei­ka­tai nau­din­gų val­gių iš mo­liū­go ži­no ky­bar­tie­tė Da­lia Mat­jo­šai­ty­tė. Bu­vu­si pe­da­go­gė be­veik 30 kg sve­rian­tį mo­liū­gą užau­gi­no pas sa­vo „po­dę“ Ali­ną Že­mai­tai­tie­nę Gu­de­lių kai­me.

– Jau ke­le­ri me­tai iš Kybartų at­va­žiuo­ju į Gudelius, kad pa­si­so­din­čiau ir svei­kai už­siau­gin­čiau dar­žo­vių, – pa­sa­ko­jo D. Mat­jo­šai­ty­tė. – Čia že­mės daug – už­ten­ka ir man, ir gi­mi­nai­tei. Be to, tu­riu pro­gą at­va­žiuo­ti į sve­čius.

Sėk­lų gi­gan­tiš­kam mo­liū­gui ky­bar­tie­tė ga­vo iš „pa­ro­di­nio eg­zemp­lio­riaus“. Dirb­da­ma Ky­bar­tų vai­kų dar­že­ly­je, ji po ru­de­ni­nės dar­žo gė­ry­bių pa­ro­dos ga­vo do­va­nų di­džiu­lę „se­nio gal­vą“ – ūsais ir aki­mis pa­puoš­tą mo­liū­gą.

– Ko­lek­ty­vas ži­no­jo, kad esu vi­so­kių žo­lių ir dar­žo­vių mė­gė­ja, tai šis pa­ro­dos eks­po­na­tas ir ati­te­ko bū­tent man, – juo­kė­si pe­da­go­gė. – Vi­si, kas ma­tė ma­no „lai­mi­kį“ pro au­to­mo­bi­lio lan­gą, šyp­so­jo­si iki au­sų.

Pa­sė­ju­si to­kios veis­lės sėk­las D. Mat­jo­šai­ty­tė net nea­be­jo­jo, kad dar­že už­de­rės ne­ma­ži mo­liū­gai.

Že­mės sa­vi­nin­kė Ali­na Že­mai­tai­tie­nė sa­kė jo­kių trą­šų į dir­vą ne­be­rian­ti, tie­siog kas ant­ri me­tai nau­do­jan­ti tik pu­sę že­mės skly­po. Ki­ta pu­sė lie­ka me­tams il­sė­tis. To­kio­je že­mė­je šį­met užau­go di­džiu­lės bul­vės, ku­rių šak­nia­gum­biai sie­kė net apie ki­log­ra­mą.

Pas­kam­bi­nę skai­ty­to­jai pa­sa­ko­jo, kad sa­vo dar­žuo­se au­gi­na ir įdo­mes­nių veis­lių mo­liū­gų. To­je pa­čio­je Vil­niaus gat­vė­je, Vil­ka­viš­ky­je, gy­ve­nan­ti mo­te­ris sa­kė dar­že au­gi­nan­ti mo­liū­gą, ku­ris ter­miš­kai ap­do­ro­tas tar­si „iš­kren­ta“ ma­ka­ro­nais ir la­bai tin­ka į sriu­bas bei troš­ki­nius. Tai – ‘Ve­ge­tab­le Spag­het­ti’ veis­lė. Ji yra ga­na anks­ty­va, už­de­ra per 90 die­nų. Mo­liū­gai bū­na pail­gi, bals­vi ar­ba gels­vi.

Dar vie­na dar­žo įdo­my­bė – ilg­mo­liū­giai (la­ge­na­ri­jos). Jų ke­ras la­bai di­de­lis, tad jam rei­kia daug vie­tos. La­pai sklei­džia silp­ną ne­ma­lo­nų kva­pą, ku­ris ypač jau­čia­si šilt­na­my­je, o žie­dai švel­niai kve­pia. Vai­siai il­gi, di­de­li, laz­dos, bu­te­lio, kriau­šės ar ci­lind­ro for­mų. Išs­ko­bus minkš­ti­mą, šiuos mo­liū­gus ga­li­ma nau­do­ti vie­to­je in­dų (du­be­nė­lių, bu­te­lių), nes luo­be­lė su­kie­tė­ja ir ne­pra­lei­džia van­dens.

Kai ku­rie ilg­mo­liū­giai iš­tįs­ta net iki 8–15 met­rų! Įdo­miau­sia, kad jų ne­bū­ti­na skin­ti – už­ten­ka tie­siog at­si­pjau­ti ga­ba­lą. Žaiz­da už­si­trau­kia ir mo­liū­gas... au­ga to­liau. Jau­nus vai­sius ga­li­ma ma­ri­nuo­ti kaip agur­kus, vir­ti ko­šes, kep­ti bly­nus ar­ba jais gar­din­ti sriu­bas.

Vil­ka­viš­ky­je su­ras­ti ir nu­fo­tog­ra­fuo­ti to­kio au­ga­lo dar ne­pa­vy­ko. Gal kas nors au­gi­na­te ir no­rė­tu­mė­te pa­si­da­ly­ti pa­tir­ti­mi? O šį kar­tą sa­vo iš­ban­dy­tais mo­liū­go pa­tie­ka­lų re­cep­tais da­li­ja­si ky­bar­tie­tė Da­lia Mat­jo­šai­ty­tė.Pa­tie­ka­lai iš mo­liū­gųMo­liū­gų miš­rai­nė

4 kg ku­be­liais su­pjaus­ty­tų

mo­liū­gų;

6 smul­kiai su­pjaus­ty­ti

svo­gū­nai;

4 di­de­lės, stam­biai

su­tar­kuo­tos mor­kos;

1 stik­li­nė cuk­raus;

1 stik­li­nė alie­jaus (ga­li bū­ti

ir dau­giau);

1 stik­li­nė obuo­lių ac­to;

1,5 stik­li­nės van­dens;

20 g ka­rio;

ry­šu­lė­lis kra­pų.

Vis­ką su­mai­šy­ti ir pa­lik­ti per nak­tį. Iš­vir­ti ir su­dė­ti į in­de­lius. Pui­ki miš­rai­nė! Ga­li­ma vir­ti sriu­bas.Mo­liū­gių de­ser­tas visai žiemai

5 litrai ku­be­liais supjaus­ty­tų

mo­liū­gų;

5 litrai taip pat supjaus­ty­tų

cu­ki­ni­jų;

2,5 lit­ro ku­be­liais pjaus­ty­tų

obuo­lių (ge­riau­sia –

an­ta­ni­niai);

1 kg cuk­raus;

2 nu­lup­tos cit­ri­nos.

Vi­są ma­sę iš­mai­šy­ti, už­pil­ti cuk­rų ir pa­lai­ky­ti 2 val. Su­dė­ti ku­be­liais pjaus­ty­tas cit­ri­nas ir vir­ti. Ne­per­vir­ti, kad neiš­tiž­tų. Dė­ti į stik­lai­nius ir mė­gau­tis il­gais žie­mos va­ka­rais.Mo­liū­gų gė­ri­mas su grie­ti­nė­le

0,5 lit­ro mo­liū­gų sul­čių;

0,5 lit­ro grie­ti­nė­lės;

1 šaukš­tas cuk­raus.

Mo­liū­gų sul­tis pa­sal­din­ti. Ge­rai at­vė­sin­ti, su­mai­šy­ti su grie­ti­nė­le ir iš­plak­ti plak­tu­vu.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Kybartų „vaiduokliui“ Savivaldybė nutarė skirti administratorių
* Ispaniją palikusi siuvėja pamažu savo vietą atranda Vilkaviškyje
* Lopai ant lopų – ir tie patys banguoti
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Apkrikštyti ar pakrikštyti?
Bendrinėje kalboje teiktinesnis veiksmažodis pakrikštyti. Jis vartojamas ir Šventojo Rašto vertimuose į lietuvių kalbą.


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas