„Santaka“ / Gamtos išdaigos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-17 06:02

Dalinkitės:  


Antosė ir Aksaveras Savickai savo sodo sklype užaugino nemažai moliūgų, kurių didžiausias svėrė 15 kg.

Autorės nuotr.


Gamtos išdaigos

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Kiek­vie­ną ru­de­nį su­lau­kia­me laikraščio skai­ty­to­jų, no­rin­čių pa­si­džiaug­ti sa­vo dar­žo gro­žy­bė­mis. Ne išim­tis – ir šis.

Gre­ta re­dak­ci­jos, Vil­niaus gat­vė­je, gy­ve­nan­tys An­to­sė ir Ak­sa­ve­ras Sa­vic­kai pa­si­kvie­tė no­rė­da­mi pa­si­gir­ti sa­vo dar­že išau­gin­tais, 15 kg sve­rian­čiais mo­liū­gais. Gar­baus am­žiaus su­tuok­ti­niai juos sa­kė sė­ję dėl tei­kia­mos tre­jo­pos nau­dos. Mo­liū­gai yra val­go­mi, de­ko­ra­ty­vūs, po veš­lia jų la­pi­ja ga­li­ma pa­slėp­ti kom­pos­to krū­vą ar­ba ne­tvar­kin­gą so­do kam­pe­lį. La­bai ska­nios mo­liū­gų sėk­los (ypač gi­gan­tiš­kų veis­lių), iš minkš­ti­mo ver­da­mos ko­šės, sal­džios ty­rės, jo de­da­ma į sriu­bas ir troš­ki­nius. Kai ku­rių veis­lių vai­sius ga­li­ma iš­lai­ky­ti per žie­mą.

Sa­vic­kai sa­kė ne­tu­rin­tys daug pa­tir­ties, ką ga­li­ma pa­ga­min­ti iš mo­liū­gų. Jie au­gi­nę šiuos dar­žo au­ga­lus dėl įdo­mu­mo, kaip ir krū­vą ne­ma­žų, bal­tu­tė­lių pa­ti­so­nų, ku­rie taip pat yra mo­liū­gi­nės dar­žo­vės.

Ta­čiau dau­gy­bę ska­nių ir svei­ka­tai nau­din­gų val­gių iš mo­liū­go ži­no ky­bar­tie­tė Da­lia Mat­jo­šai­ty­tė. Bu­vu­si pe­da­go­gė be­veik 30 kg sve­rian­tį mo­liū­gą užau­gi­no pas sa­vo „po­dę“ Ali­ną Že­mai­tai­tie­nę Gu­de­lių kai­me.

– Jau ke­le­ri me­tai iš Kybartų at­va­žiuo­ju į Gudelius, kad pa­si­so­din­čiau ir svei­kai už­siau­gin­čiau dar­žo­vių, – pa­sa­ko­jo D. Mat­jo­šai­ty­tė. – Čia že­mės daug – už­ten­ka ir man, ir gi­mi­nai­tei. Be to, tu­riu pro­gą at­va­žiuo­ti į sve­čius.

Sėk­lų gi­gan­tiš­kam mo­liū­gui ky­bar­tie­tė ga­vo iš „pa­ro­di­nio eg­zemp­lio­riaus“. Dirb­da­ma Ky­bar­tų vai­kų dar­že­ly­je, ji po ru­de­ni­nės dar­žo gė­ry­bių pa­ro­dos ga­vo do­va­nų di­džiu­lę „se­nio gal­vą“ – ūsais ir aki­mis pa­puoš­tą mo­liū­gą.

– Ko­lek­ty­vas ži­no­jo, kad esu vi­so­kių žo­lių ir dar­žo­vių mė­gė­ja, tai šis pa­ro­dos eks­po­na­tas ir ati­te­ko bū­tent man, – juo­kė­si pe­da­go­gė. – Vi­si, kas ma­tė ma­no „lai­mi­kį“ pro au­to­mo­bi­lio lan­gą, šyp­so­jo­si iki au­sų.

Pa­sė­ju­si to­kios veis­lės sėk­las D. Mat­jo­šai­ty­tė net nea­be­jo­jo, kad dar­že už­de­rės ne­ma­ži mo­liū­gai.

Že­mės sa­vi­nin­kė Ali­na Že­mai­tai­tie­nė sa­kė jo­kių trą­šų į dir­vą ne­be­rian­ti, tie­siog kas ant­ri me­tai nau­do­jan­ti tik pu­sę že­mės skly­po. Ki­ta pu­sė lie­ka me­tams il­sė­tis. To­kio­je že­mė­je šį­met užau­go di­džiu­lės bul­vės, ku­rių šak­nia­gum­biai sie­kė net apie ki­log­ra­mą.

Pas­kam­bi­nę skai­ty­to­jai pa­sa­ko­jo, kad sa­vo dar­žuo­se au­gi­na ir įdo­mes­nių veis­lių mo­liū­gų. To­je pa­čio­je Vil­niaus gat­vė­je, Vil­ka­viš­ky­je, gy­ve­nan­ti mo­te­ris sa­kė dar­že au­gi­nan­ti mo­liū­gą, ku­ris ter­miš­kai ap­do­ro­tas tar­si „iš­kren­ta“ ma­ka­ro­nais ir la­bai tin­ka į sriu­bas bei troš­ki­nius. Tai – ‘Ve­ge­tab­le Spag­het­ti’ veis­lė. Ji yra ga­na anks­ty­va, už­de­ra per 90 die­nų. Mo­liū­gai bū­na pail­gi, bals­vi ar­ba gels­vi.

Dar vie­na dar­žo įdo­my­bė – ilg­mo­liū­giai (la­ge­na­ri­jos). Jų ke­ras la­bai di­de­lis, tad jam rei­kia daug vie­tos. La­pai sklei­džia silp­ną ne­ma­lo­nų kva­pą, ku­ris ypač jau­čia­si šilt­na­my­je, o žie­dai švel­niai kve­pia. Vai­siai il­gi, di­de­li, laz­dos, bu­te­lio, kriau­šės ar ci­lind­ro for­mų. Išs­ko­bus minkš­ti­mą, šiuos mo­liū­gus ga­li­ma nau­do­ti vie­to­je in­dų (du­be­nė­lių, bu­te­lių), nes luo­be­lė su­kie­tė­ja ir ne­pra­lei­džia van­dens.

Kai ku­rie ilg­mo­liū­giai iš­tįs­ta net iki 8–15 met­rų! Įdo­miau­sia, kad jų ne­bū­ti­na skin­ti – už­ten­ka tie­siog at­si­pjau­ti ga­ba­lą. Žaiz­da už­si­trau­kia ir mo­liū­gas... au­ga to­liau. Jau­nus vai­sius ga­li­ma ma­ri­nuo­ti kaip agur­kus, vir­ti ko­šes, kep­ti bly­nus ar­ba jais gar­din­ti sriu­bas.

Vil­ka­viš­ky­je su­ras­ti ir nu­fo­tog­ra­fuo­ti to­kio au­ga­lo dar ne­pa­vy­ko. Gal kas nors au­gi­na­te ir no­rė­tu­mė­te pa­si­da­ly­ti pa­tir­ti­mi? O šį kar­tą sa­vo iš­ban­dy­tais mo­liū­go pa­tie­ka­lų re­cep­tais da­li­ja­si ky­bar­tie­tė Da­lia Mat­jo­šai­ty­tė.Pa­tie­ka­lai iš mo­liū­gųMo­liū­gų miš­rai­nė

4 kg ku­be­liais su­pjaus­ty­tų

mo­liū­gų;

6 smul­kiai su­pjaus­ty­ti

svo­gū­nai;

4 di­de­lės, stam­biai

su­tar­kuo­tos mor­kos;

1 stik­li­nė cuk­raus;

1 stik­li­nė alie­jaus (ga­li bū­ti

ir dau­giau);

1 stik­li­nė obuo­lių ac­to;

1,5 stik­li­nės van­dens;

20 g ka­rio;

ry­šu­lė­lis kra­pų.

Vis­ką su­mai­šy­ti ir pa­lik­ti per nak­tį. Iš­vir­ti ir su­dė­ti į in­de­lius. Pui­ki miš­rai­nė! Ga­li­ma vir­ti sriu­bas.Mo­liū­gių de­ser­tas visai žiemai

5 litrai ku­be­liais supjaus­ty­tų

mo­liū­gų;

5 litrai taip pat supjaus­ty­tų

cu­ki­ni­jų;

2,5 lit­ro ku­be­liais pjaus­ty­tų

obuo­lių (ge­riau­sia –

an­ta­ni­niai);

1 kg cuk­raus;

2 nu­lup­tos cit­ri­nos.

Vi­są ma­sę iš­mai­šy­ti, už­pil­ti cuk­rų ir pa­lai­ky­ti 2 val. Su­dė­ti ku­be­liais pjaus­ty­tas cit­ri­nas ir vir­ti. Ne­per­vir­ti, kad neiš­tiž­tų. Dė­ti į stik­lai­nius ir mė­gau­tis il­gais žie­mos va­ka­rais.Mo­liū­gų gė­ri­mas su grie­ti­nė­le

0,5 lit­ro mo­liū­gų sul­čių;

0,5 lit­ro grie­ti­nė­lės;

1 šaukš­tas cuk­raus.

Mo­liū­gų sul­tis pa­sal­din­ti. Ge­rai at­vė­sin­ti, su­mai­šy­ti su grie­ti­nė­le ir iš­plak­ti plak­tu­vu.


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas