„Santaka“ / Erkės vis dar pavojingos

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Reikalingas (-a) pagalbinis darbininkas (-ė) ūkio darbams, mokantis (-i) karves melžti aparatu. Darbas netoli Gražiškių. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-11-29 08:57:12

Parduoda dalimis CITROEN BERLINGO (2002 m., dyzelis, 1,9 l, 51 kW), AUDI A4 (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW POLO (1997 m., 1,9 l, dyzelis, 47 kW), VW GOLF IV (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW), VW SHARAN (1998 m., 1,9 l, TDI, 81 kW). Tel. 8 699 28 707.
Galioja iki: 2018-11-29 10:25:14Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-10 06:25

Dalinkitės:  


Erkės maisto – žmogaus ar gyvūno kraujo – ieško iki pat vėlyvo rudens.

Eglės MIČIULIENĖS nuotr.


Erkės vis dar pavojingos

Gry­ba­vi­mo se­zo­nas pa­čia­me įkarš­ty­je, ta­čiau azar­to apim­ti gry­bau­to­jai, rie­šu­tau­to­jai ar šiaip poil­siau­to­jai ne­tu­rė­tų pa­mirš­ti sau­go­tis vis dar al­ka­nų er­kių. Klai­din­ga ma­ny­ti, kad er­kės įsi­siur­bia tik pa­va­sa­rį: Lie­tu­vo­je ak­ty­vu­sis er­kių pe­rio­das trun­ka nuo ko­vo pa­bai­gos iki lapk­ri­čio vi­du­rio. Ant­ra­sis er­kių ak­ty­vu­mo lai­ko­tar­pis, kaip ir tik­ra­sis ser­ga­mu­mo pi­kas, fik­suo­ja­mas rugpjūčio–rugsėjo mė­ne­siais. Ru­de­nį joms rei­kia pa­si­mai­tin­ti, dau­gin­tis ir per­žie­mo­ti.

Vals­ty­bi­nės vi­suo­me­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros tar­ny­bos pa­tei­kia­mi duo­me­nys ro­do, kad rug­sė­jį, pa­ly­gin­ti su lie­pos ar bir­že­lio mė­ne­siais, er­ki­niu en­ce­fa­li­tu ser­ga­ma be­veik 3 kar­tus, o Lai­mo li­ga – apie pu­sant­ro kar­to daž­niau. Ru­de­nį gry­bau­to­jai skun­džia­si er­kių ran­dan­tys ne tik ant kū­no, bet ir krep­šiuo­se.

Kaip tei­gia spe­cia­lis­tai, nuo­mo­nė, kad šie­met po šal­tos žie­mos er­kių bus ma­žiau, ne­tei­sin­ga. Šių me­tų pir­mo­jo pus­me­čio sta­tis­ti­ka – re­kor­di­nė: per pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį mū­sų ša­ly­je už­re­gist­ruo­ta 57 pro­c. dau­giau er­ki­nio en­ce­fa­li­to ir 37 pro­c. dau­giau Lai­mo li­gos at­ve­jų nei per­nai tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu. O per­nai er­ki­niu en­ce­fa­li­tu už­si­krė­tė be­veik tris kar­tus dau­giau žmo­nių nei 2008-ai­siais: 2009 m. už­re­gist­ruo­ta 617 er­ki­nio en­ce­fa­li­to ir 3600 Lai­mo li­gos at­ve­jų, 2008 m. – ati­tin­ka­mai 220 ir 1153 at­ve­jų. Anot spe­cia­lis­tų, šie­met už­si­krė­tu­sių­jų er­kių pla­ti­na­mo­mis li­go­mis skai­čius tu­ri vi­sas ga­li­my­bes di­dė­ti: tau­py­da­mi žmo­nės pa­gai­li pi­ni­gų ne tik skie­pams, bet ir ap­sau­gos prie­mo­nėms, be to, dau­gė­ja už­dar­biau­jan­čių gry­bau­to­jų.

Er­kės ak­ty­vios, kai vi­du­ti­nė pa­ros tem­pe­ra­tū­ra sie­kia 7 laips­nius ši­lu­mos. Mais­to – žmo­gaus ar gy­vū­no krau­jo – jos ieš­ko iki pat vė­ly­vo ru­dens. Krau­jas rei­ka­lin­gas er­kei vys­ty­tis. Jos įsi­siur­bi­mas pa­vo­jin­gas vi­so­se vys­ty­mo­si sta­di­jo­se (kiau­ši­nė­lio, ler­vos, nim­fos ir suau­gu­sios er­kės). Ler­va ir nim­fa mai­ti­na­si pa­va­sa­rį ir va­sa­rą, suau­gu­si er­kė – vė­ly­vą ru­de­nį. Er­kės pa­pli­tu­sios ten, kur au­ga miš­rūs la­puo­čiai, dau­giau­sia jų yra miš­kų pa­kraš­čiuo­se. Ta­čiau al­ka­nos krau­ja­siur­bės brau­na­si ir į mies­to te­ri­to­ri­jas, par­kus ar so­dus, net dau­gia­bu­čių kie­mus – jas ga­li at­neš­ti paukš­čiai, gy­vū­nai.

Veiks­min­giau­sia gy­ny­ba nuo li­gos – jos pre­ven­ci­ja, tad rei­kia bū­ti ati­diems ir veng­ti vie­tų, kur ap­tin­ka­ma er­kių (pa­miš­kės, aukš­ta žo­lė). Nors spe­cia­lis­tai tei­gia, jog ge­riau­siai nuo er­ki­nio en­ce­fa­li­to ap­sau­go skie­pai, bet nuo Lai­mo li­gos vak­ci­nos nė­ra, tad be­lie­ka sau­go­tis tin­ka­mai ap­si­ren­gus ir nau­do­jant er­kes at­bai­dan­čias prie­mo­nes – re­pe­len­tus, skir­tus rū­bams ar kū­nui. Svar­bu tin­ka­mai juos pa­si­rink­ti, nes ne vi­si yra tik­rai veiks­min­gi. Ko­ky­biš­ki re­pe­len­tai tu­ri pa­si­žy­mė­ti kuo ma­žes­niu po­vei­kiu pa­čiam žmo­gui ir kuo il­ges­niu vei­ki­mo lai­ku. Jei pre­pa­ra­to su­dė­ty­je yra or­ga­ni­nių chlo­ro, fos­fo­ro jun­gi­nių bei kar­ba­ma­tų, di­de­lių die­til­tu­loa­mi­do ir di­me­tilf­ta­la­to do­zių, re­ko­men­duo­ja­ma jo purkš­ti tik ant rū­bų, bet ne ant odos. Vai­kai yra jaut­res­ni to­kiems da­ly­kams, tad de­rė­tų paieš­ko­ti spe­cia­liai jiems skir­tų prie­mo­nių. Ven­gian­tys che­mi­ka­lų žmo­nės tu­rė­tų pa­si­dai­ry­ti vais­ti­nių ir par­duo­tu­vių len­ty­no­se na­tū­ra­lių, nea­ler­gi­zuo­jan­čių prie­mo­nių.

Pa­ta­ria­ma rink­tis ne tik efek­ty­vias, bet ir ne­kenks­min­gas, iš na­tū­ra­lių ža­lia­vų su­kur­tas purš­kia­mas bei te­pa­mas prie­mo­nes nuo er­kių bei uo­dų.Rū­ta ŠAN­TA­RAI­TĖ


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Jubiliejų švenčiantis gydytojas savęs be medicinos neįsivaizduoja
* Naujų nesutarimų fone prisimintos senos nuoskaudos
* Vilkaviškio mieste siaučia vandalai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar vartojate alkoholį prie savo nepilnamečių vaikų?
To niekada nedarau.
Išgeriu tiek, kad neapsvaigčiau.
Savęs neriboju.
Mano vaikai jau pilnamečiai.
Vaikų neturiu.Kalbos patarimai

Ar galima sakyti „prieinama kaina“?
ikrai galima, kadangi „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ nurodoma trečioji dalyvio prieinamas reikšmė – „nebrangus, įperkamas“.ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas