„Santaka“ / Brangiausias moterų turtas – užauginti dori vaikai

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis


Orai Vilkaviškyje


Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą „Santakoje“.

Skelbimai svetainėje

Skelbimų kol kas nėra. Atsiųskite savo skelbimą! (Kaina - 2 €)


Vieta ir darbo laikas



Redakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2005-09-23 16:50

Dalinkitės:  


Augustaičių namuose dažnai susitinka keturių kartų moterys. Šįkart – močiutė Kostancija, mama Vida, dukra Gražvyda ir jos Aistė.

Autorės nuotr.


Brangiausias moterų turtas – užauginti dori vaikai

Birutė NENĖNIENĖ


Motinos ir dukros nuopelnai

Vida Augustaitienė ir jos mama Kostancija Narijauskienė pavasarį Socialinės paramos skyriui viena paskui kitą pateikė dokumentus dėl motinystės valstybinės pensijos. Vyriausybės sprendimu nuo šiemet ji pradėta mokėti motinoms, dorai išauginusioms septynis ir daugiau vaikų. Rajone vienintelis toks atvejis, kai šią teisę įgijo dukra ir mama.

Daugokai metų kaimynystėje atskiruose namuose gyvenančios vilkaviškietės per dieną susitinka po keletą kartų.

Pasikalbėti apie savo gyvenimo pasirinkimą susitikome dukros Vidos Augustaitienės namuose. Svetingumo nestokojanti moteris prisipažino, jog niekaip negali atprasti nuo šeimininkavimo virtuvėje. Ir užaugus vaikams, jos namuose nuolatos klega jauni balsai, tarp kurių ji jaučiasi gerai. Devintą dešimtį bebaigianti jos mama nuo to triukšmo jau atpratusi ir dažniau ramybe mėgaujasi savuose namuose, sulaukdama savo vaikų.



Gerai kada daug

Keturis kartus per metus: mamos Vidos gimtadienį, Motinos dieną, Velykas ir Kūčias prireikia išskleisti stalus, prie kurių susėda visi devyni Augustaičių vaikai (šešios dukros ir trys sūnūs), taip pat marčios, žentai, vienuolika anūkų (dešimt mergaičių ir vienas berniukas). Sena šeimos tradicija kartu paminėti ir visų šeimos narių gimtadienius. Per Kalėdas šeimyna keičiasi dovanomis, Kūčioms susineša pasigamintų valgių.



Vienintelė iš vaikų, gyvenanti pas mamą – vidurinioji dukra Gražvyda – sakė, jog labai smagu, kad jų daug. Be to, prireikus pagalbos nereikia prašyti svetimų. Gražvyda pasakojo, jog tai – mamos nuopelnas, kad augantiems gausioje šeimoje jiems nieko netrūko.

Nors kitiems atrodė priešingai – manydavo, jei daug vaikų, tai jie turi būti nuskurdę ar badauja. „Niekada nepamiršiu, kai mokykloje per darbų pamoką sesuo mokėsi gaminti kažkokį valgį, o mokytoja liepė jai valgyti, girdi, namuose gausianti tik kruopų“, – apie tai, kaip kartais juos, vaikus, įžeisdavo suaugusieji, pasakojo dukra.

Užaugę vaikai įvertino, kad tėvai pratino prie darbų – šeštą ryto prižadinti ravėti kolūkyje runkelių nesiraukydavo. Pagal tėčio sudarytą grafiką jie tvarkydavo namus ir plaudavo indus.



Tikrasis turtas

Tik vyriausia Vidos dukra Grita augina tris vaikus, kiti – po vieną, du. Vyriausiai anūkei Andrėjai šešiolika metų, jauniausiai – Augustei – penkeri. Dabartinė Augustaičių karta mąsto, jog auginti daug vaikų per sunku, nes iš atlyginimo pragyventi neįmanoma.

Tarp V.Augustaitienės vyriausios ir jauniausios dukros – aštuoniolikos metų skirtumas. Moteris vis kartojo, jog sunku nebuvo. Vaikų galėję būti ir daugiau – gimdė dešimt, ketvirta mergaitė mirė. „Visi jie man ir vienas kitam labai reikalingi. Džiaugiuosi, kad nėra nė vieno piktybinio, kad visi dirba, beveik visi turi savo pastoges. Ką prasigyveni – nunyksta, pražūsta. Vaikai – vienintelis tikras turtas, kuris lieka visam gyvenimui“, – kalbėjo moteris, užauginusi devynis savo vaikus ir dar globojusi du brolio vaikus. Suprantama, šeima neišvengė problemų, kurios pavydžioms ar piktoms pašaliečių akims paprastai atrodo kur kas reikšmingesnės ir baisesnės, nei savo vaikus mylinčiai mamai. Kol Augustaičiai pasistatė namą, išsiteko ankštame uošvių kambaryje. Beje, anyta irgi buvo užaugusi dešimties vaikų šeimoje.





Neužsidaro namuose

V.Augustaitienė pasidžiaugė, kad augindama vaikus neatsisakė darbo – dabar gauna pensiją, lengviau pragyventi.

Dabar moteris gyvena labai visuomeniškai. Išmoko giliai į širdį neimti skausmo, kai ko neišgirsti, daug ką nuleisti juokais. Vida visą gyvenimą mėgsta humorą ir linksmus sambūrius, bet vaikams augant tam pritrūkdavo laiko. „Tėtis atsikeltų – nepažintų mūsų mamos. Kur tik ji nedalyvauja“, – kalbėjo dukra.

V.Augustaitienė sakė, jog su „Bočiais“ visą Lietuvą apvažinėjusi, daug kartų buvo sanatorijose, Palangoje, šiemet vyko į moterų suvažiavimą, du kartus dalyvavo šauniausios rajono močiutės rinkimuose, laimėjo trečias vietas.



Močiutė irgi nesiskundžia

Vidos Augustaitienės mama K.Bujauskienė irgi iš daugiavaikės šeimos, užaugino aštuonis vaikus: septynis berniukus ir vieną dukrą, tai yra ją. Senolė sakė, jog dabar labai turtinga – turi 27 anūkus. Sūnums ir dukrai užaugus ji liko našlė, vėliau buvo ištekėjusi už Narijausko, ir vėl tapo našle.

K.Narijauskienė, kaip ir dukra Vida, tvirtino, jog jai nebuvo sunku auginti pulką vaikų. Kaimynai Gibai turėjo dvylika, ir tai nieko. „Tik dabar, kai pasiklausau, visiems vis blogai, vis sunku, nors augina vieną ar du vaikus“, – stebėjosi moteris, pragyvenusi sudėtingus laikus, santvarkų keitimąsi, pokarį, pernešusi daug ligų.



Ji dirbo apylinkės sekretore. Jai užteko laiko ir noro suktis to meto visuomenės gyvenime: buvo apylinkės deputatė, teismo tarėja.



Publikuota: 2005-09-23 16:50:16

Komentarai:





Jūs naršote standartinę svetainės versiją.
Perjungti į mobiliąją versiją?



Atgal į pradžios puslapį





Šiame numeryje

* Ministrė žada dar labiau stiprinti sienos apsaugą
* Malūno sienas virpino meistriškai valdomo akordeono muzika
* Trūksta ir gero kelio, ir veiklių žmonių
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.






Apklausa


Kaip vertinate idėją keisti kelio ženklų dizainą?
Seniai reikėjo tą padaryti.
Tai būtų tik lėšų švaistymas.
Keiskime, kai bus atliekamų pinigų.
Man tai nerūpi.



Kalbos patarimai

Kuri forma taisyklinga: „paties“ ar „pačio“?
Pirmenybė teikiama įvardžio „pats“ kilmininkui „paties“. Vis dėlto forma „pačio“ klaida nėra laikoma, ji vertinama kaip šalutinis normos variantas, tinkantis laisviesiems stiliams, pvz.: Paties (pačio) pirmininko reikėtų paklausti. Teko sugrįžti prie to paties (pačio) nutarimų punkto.



Šūksniai



Nuorodos

Statistika



Hey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2024 Visos teisės saugomos. Svetainėje paskelbtą informaciją bei nuotraukas be „Santakos“ redakcijos sutikimo draudžiama naudoti kitose svetainėse arba platinti kuriuo nors kitu pavidalu.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai