„Santaka“ / Būkime atidūs grybaudami

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-08 05:21

Dalinkitės:  


Šie­met ra­jo­no miš­kuo­se to­kie gra­žuo­liai – ne re­te­ny­bė.

Kristinos VAITKEVIČIENĖS nuotr.


Būkime atidūs grybaudami

Įsi­bė­gė­jus gry­ba­vi­mo se­zo­nui, tu­rė­tu­me bū­ti ati­dūs gry­bau­da­mi, pirk­da­mi gry­bus ir juos var­to­da­mi. Ma­ri­jam­po­lės vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro duo­me­ni­mis, nei šiais, nei praė­ju­siais me­tais į gy­dy­mo įstai­gas ne­bu­vo kreip­ta­si dėl ap­si­nuo­di­ji­mų gry­bais. To­dėl vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro spe­cia­lis­tai ti­ki­si, kad gy­ven­to­jai ir šiuo gry­ba­vi­mo se­zo­no me­tu rū­pin­sis ne kuo pil­nes­niais gry­bų krep­šiais, bet sa­vo svei­ka­ta ir gy­vy­be.

Ap­si­nuo­di­ji­mų kont­ro­lės ir in­for­ma­ci­jos biu­ro duo­me­ni­mis, 2007 m. vi­so­je Lie­tu­vo­je bu­vo už­re­gist­ruo­ti 64 ap­si­nuo­di­ji­mų gry­bais at­ve­jai, 2008 m. – net 95, iš jų 2 žmo­nės mi­rė, 2009 m. – 89 at­ve­jai, iš jų 2 žmo­nės mi­rė.

Ap­si­nuo­dy­ti ga­li­ma su­var­to­jus nuo­din­gus ar­ba ne­tin­ka­mai pa­ruoš­tus gry­bus. Gry­bai yra sun­kiai virš­ki­na­mas mais­tas, to­dėl žmo­gus, su­val­gęs net ge­rų gry­bų, ga­li pa­si­jaus­ti blo­gai.

Ap­si­nuo­di­ję gry­bais žmo­nės ga­li su­si­rgti inks­tų ar ke­pe­nų ne­pa­kan­ka­mu.

Or­ga­niz­mo ap­nuo­di­ji­mo pa­sek­mės jau­čia­mos ga­na il­gai, o kar­tais tai ga­li baig­tis ir mir­ti­mi. To­dėl pa­ju­tus pir­muo­sius ap­si­nuo­di­ji­mo simp­to­mus klai­din­ga ma­ny­ti, jog jie iš­nyks sa­vai­me. Bū­ti­na ne­del­siant kreip­tis į me­di­kus.

Ap­si­nuo­di­jus nuo­din­gais gry­bais daž­niau­siai pa­ste­bi­mi žar­ny­no su­tri­ki­mai. Ga­li at­si­ras­ti bend­ras silp­nu­mas, py­ki­ni­mas, vė­mi­mas, gal­vos, pil­vo skaus­mai, vi­du­ria­vi­mas, pa­kis­ti odos ir glei­vi­nės spal­va, re­tė­ti ar­ba, at­virkš­čiai, daž­nė­ti pul­sas, kvė­pa­vi­mas, pra­si­dė­ti trau­ku­liai. Nu­ken­tė­ju­sy­sis ga­li pra­ras­ti są­mo­nę.

Su­val­gius ne­tin­ka­mai pa­ruoš­tų gry­bų ga­li­ma su­si­rgti bo­tu­liz­mu. Li­ga pra­si­de­da stai­ga. Li­go­nį py­ki­na, džiūs­ta bur­na, api­ma silp­nu­mas, skau­da gal­vą, pa­ky­la tem­pe­ra­tū­ra. Vė­liau su­trin­ka re­gė­ji­mas, dve­ji­na­si aky­se, už­kren­ta vir­šu­ti­niai akių vo­kai. Ga­li su­trik­ti kvė­pa­vi­mas, ri­ji­mas. Ne­gy­do­mas li­go­nis ga­li mir­ti dėl kvė­pa­vi­mo cent­ro pa­ra­ly­žiaus.

In­ku­ba­ci­nis pe­rio­das daž­niau­siai trun­ka 12–24 val., kar­tais – 6–30 val. (pri­klau­so nuo tok­si­no do­zės). Li­gos su­kė­lė­jas – clost­ri­dium bo­tu­li­num. Žmo­gus ap­si­nuo­di­ja šios bak­te­ri­jos iš­skir­tu eg­zo­tok­si­nu.

Re­ko­men­duo­ja­ma:

• Rink­ti tik ge­rai ­žino­mus gry­bus. Rei­kia bū­ti ypač at­sar­giems ren­kant pie­vag­ry­bius, nes jie pa­na­šūs į blyš­kią­sias mus­mi­res. Ūmė­dės, ža­liuo­kės bei va­di­na­mie­ji „kal­po­kai“ itin leng­vai su­pai­nio­ja­mi su žals­vo­sio­mis mus­mi­rė­mis!

• Rink­ti tik jau­nus gry­bus, nes se­nuo­se, pe­rau­gu­siuo­se gry­buo­se ga­li bū­ti su­si­kau­pę daug nuo­din­gų jun­gi­nių.

• Su­rink­tus gry­bus rei­kia ap­do­ro­ti tą pa­čią die­ną. Nes­pė­jus gry­bų su­tvar­ky­ti iš kar­to, juos ge­riau­sia pa­skleis­ti plo­nu sluoks­niu vė­sio­je, ge­rai vė­di­na­mo­je pa­tal­po­je. Ne­lai­ky­ti po­lie­ti­le­no mai­še­liuo­se ar plastiki­niuo­se in­duo­se, nes tuo­met gry­bai gen­da grei­čiau.

• Švie­žius gry­bus rei­kia val­gy­ti tik tin­ka­mai ap­do­ro­jus. Pir­miau­sia juos rei­kia kruopš­čiai nu­va­ly­ti ir nu­plau­ti, kad ne­lik­tų že­mių ir ki­tų ne­šva­ru­mų.

• Pa­ruoš­tus vė­les­niam var­to­ji­mui gry­bus lai­ky­ti vė­sia­me rū­sy­je ar­ba šal­dy­tu­ve nuo 0 iki +6 °C tem­pe­ra­tū­ros.

• Ne­pirk­ti tur­gu­je gry­bų kon­ser­vų, nes neaiš­ku, ko­kio­mis są­ly­go­mis ir kaip jie ga­lė­jo bū­ti pa­ga­min­ti. Be to, nie­kas ne­ga­li bū­ti tik­ras, kad, tar­ki­me, vie­toj ūmė­dės ne­pa­te­ko žals­vo­ji mus­mi­rė.

• Ne­pirk­ti ne­ži­no­mų, abe­jo­ti­nos ko­ky­bės, se­nų gry­bų!Pa­ren­gė Dai­va KLI­MA­VI­ČIE­NĖ

Ma­ri­jam­po­lės vi­suo­me­nės

svei­ka­tos cent­ro vyr. spe­cia­lis­tė ry­šiams su vi­suo­me­ne


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas