„Santaka“ / Minime I. Levitano jubiliejų

santaka.info
Vilkaviškio krašto laikraštis

Orai Vilkaviškyje
Prenumeratos kaina 1 mėn. - 4,80 €!
Siūlykite temą

Fotografuokite, filmuokite ir atsiųskite mums savo medžiagą
Didesnes nei 10Mb dydžio bylas prašome siųsti per wetransfer.com.

Taip pat galite parašyti mums el. pašto adresu redakcija@santaka.info arba susisiekti tiesiogiai su mūsų žurnalistais.

Straipsnių paieška

Skelbimai

Internetu galite užsisakyti asmeninį skelbimą ne tik „Santakoje“, bet ir „Reklamos gide“.

Skelbimai svetainėje

Parduoda 1 t talpos konteinerį metaliniame rėme su išleidimo čiaupu ir jo prailginimu (45 Eur), tokį pat konteinerį be metalinio rėmo (15 Eur). Tinka vandeniui ar kurui laikyti. Gali atvežti. Tel.: 8 686 98 506, 8 686 98 503.
Galioja iki: 2018-09-29 09:19:34

Brangiai išsinuomotų žemės ūkio paskirties žemės. Tel. 8 624 12 402.
Galioja iki: 2018-09-30 10:57:07

Parduoda kiaulę skersti. Tel. 8 602 31 187.
Galioja iki: 2018-10-01 11:50:58Svečių knyga

Vieta ir darbo laikasRedakcijos darbo laikas:
Darbo dienomis - 8-17 val.
Pietų pertrauka - 12-13 val.

„Santaka“ / 2010-09-03 06:35

Dalinkitės:  


Isaa­ko Le­vi­ta­no pa­mink­las Ky­bar­tuo­se.

Minime I. Levitano jubiliejų

Rug­sė­jo 5 d. Eu­ro­po­je vyks­ta žy­dų kul­tū­ros pa­vel­do die­nos ren­gi­niai.

Vil­ka­viš­kio kraš­to mu­zie­jus ir Ky­bar­tų kul­tū­ros cent­ras, da­ly­vau­da­mi bend­ra­me pro­jek­te „Žy­dų kul­tū­ros ženk­lai Vil­ka­viš­kio kraš­te – įžy­mūs me­ni­nin­kai“, taip pat pra­de­da ren­gi­nius, skir­tus Isaa­ko Le­vi­ta­no 150-osioms gi­mi­mo me­ti­nėms. Rug­sė­jo 5-ąją pla­nuo­ja­ma ati­da­ry­ti kū­ry­bi­nes dirb­tu­ves, kur jau­nie­ji me­ni­nin­kai iš Ky­bar­tų, Vil­ka­viš­kio ir Gu­se­vo mies­tų da­ly­vaus ple­ne­re „Le­vi­ta­no pei­za­žai“. Ky­bar­tų kul­tū­ros cent­re bus ati­da­ry­ta I. Le­vi­ta­no ta­py­bos dar­bų rep­ro­duk­ci­jų ir me­no al­bu­mų pa­ro­da, pa­reng­tas lanks­ti­nu­kas „Dai­li­nin­kas I. Le­vi­ta­nas (1860–1900)“.

Rug­sė­jo 12 d., 13 val., Ky­bar­tų kul­tū­ros cent­re ir prie dai­li­nin­ko I. Le­vi­ta­no pa­mink­lo vyks me­ni­nė kom­po­zi­ci­ja bei kon­cer­tas, skir­ti šio pa­sau­li­nio gar­so me­ni­nin­ko ju­bi­lie­jui.Apie dai­li­nin­ką

Dai­li­nin­kas pei­za­žis­tas Isaa­kas Le­vi­ta­nas gi­mė 1860 m. rugp­jū­čio 18 d. (pa­gal se­ną­jį ka­len­do­rių – 30 d.) Ky­bar­tuo­se, ne­tur­tin­go­je žy­dų šei­mo­je. Jo tė­vas bu­vo už­sie­nio kal­bų mo­ky­to­jas, dės­tė pran­cū­zų ir vo­kie­čių kal­bas, dir­bo ver­tė­ju Ky­bar­tuo­se.

Apie 1870 m. šei­ma per­si­kė­lė į Mask­vą. 1873 m. I. Le­vi­ta­nas įsto­jo į Mask­vos dai­lės mo­kyk­lą, ku­rio­je mo­kė­si jo bro­lis Abe­lis. Isaa­kas stu­di­ja­vo pas žy­mius to lai­ko dai­li­nin­kus Va­si­li­jų Pe­ro­vą, Alek­sie­jų Sav­ra­so­vą, Va­si­li­jų Po­le­no­vą.

Anks­ti mi­rus tė­vams, jau­na­sis dai­li­nin­kas pa­ty­rė daug var­go ir skur­do. 1885 m. moks­lus bai­gė ma­žuo­ju si­dab­ro me­da­liu. Sėk­mė ir šlo­vė atė­jo, kai jo pa­veiks­lą „Ru­dens die­na. So­kol­ni­kai (1879 m.)“ sa­vo gar­siai ga­le­ri­jai įsi­gi­jo ko­lek­cio­nie­rius P. M. Tret­ja­ko­vas. Sa­vo pei­za­žuo­se I. Le­vi­ta­nas at­sklei­dė žmo­gaus dva­si­nius iš­gy­ve­ni­mus.

Dai­li­nin­kas mė­go vie­nat­vę gam­to­je, me­džiok­lę kar­tu su my­li­mu šu­ne­liu Ves­ta. Šil­ta drau­gys­tė už­si­mez­gė su ra­šy­to­ju A. Če­cho­vu. 1889–1890 m. I. Le­vi­ta­nas lan­kė­si Pran­cū­zi­jo­je ir Ita­li­jo­je. Grį­žęs gy­ve­no Mask­vo­je, Tve­rės ir Vla­di­mi­ro gu­ber­ni­jo­se. 1898 m. jam bu­vo su­teik­tas aka­de­mi­ko var­das.

I. Le­vi­ta­no ta­len­tas ypač at­si­sklei­dė, kai jis ke­lia­vo Vol­ga. Plio­sų mies­te nu­ta­py­ti gar­siau­si jo dar­bai „Po lie­taus. Plio­sai“, „Va­ka­ri­nis var­pas“. Trem­ti­nių da­lia at­si­spin­di gar­sia­ja­me pa­veiks­le „Vla­di­mi­rov­ka“.

Dai­li­nin­ko ar­ti­mų­jų at­si­mi­ni­muo­se yra iš­li­kę pa­sa­ko­ji­mai apie jo vai­kys­tę Lie­tu­vo­je. Iš pri­gim­ties jaut­rus, my­lin­tis gam­tą I. Le­vi­ta­nas mė­go kla­jo­ti po gim­tą­sias Ky­bar­tų ir Vir­ba­lio apy­lin­kes, ypač jam pa­tik­da­vo ste­bė­ti sau­lė­te­kius ir sau­lė­ly­džius, pa­va­sa­rio spal­vų žais­mą.

Ti­kė­ti­na, kad vai­kys­tė­je Ky­bar­tuo­se pa­tir­ti įspū­džiai vė­liau įkvė­pė dai­li­nin­ko ta­len­tą.

I. Le­vi­ta­nas ta­po vie­nu žy­miau­sių XIX a. Ru­si­jos pei­za­žis­tų, bu­vo pui­kus ko­lo­ris­tas. Jis su­kū­rė dau­giau kaip 1000 ta­py­bos dar­bų, ak­va­re­lių, pa­ste­lių, iliust­ra­ci­jų, pie­ši­nių.

1900 m. su mo­ki­niais ta­py­da­mas etiu­dus per­ša­lo ir mi­rė. Pa­lai­do­tas Mask­vos No­vo­de­vi­čės ka­pi­nė­se gre­ta ra­šy­to­jo A. Če­cho­vo, dai­li­nin­ko M. Nes­te­ro­vo.

Pa­ger­biant dai­li­nin­ko at­mi­ni­mą, 1977 m. sau­sio 25 d. Ky­bar­tuo­se ati­deng­tas jo pa­mink­li­nis bius­tas (skulp­to­rius – Bro­nius Vyš­niaus­kas, ar­chi­tek­tas – Rim­vy­das Vyš­niaus­kas).An­ta­nas ŽI­LINS­KAS

Vil­ka­viš­kio kraš­to mu­zie­jaus di­rek­to­rius


Komentarai:Atgal į pradžios puslapį

Šiame numeryje

* Išrinkti geriausi „Metų ūkiai“
* Svečiui iš Vokietijos įteiktos Garbės piliečio regalijos
* Neišmokiusi veltėdžių gyventi visuomenė moka dvigubai
Laikraštis leidžiamas antradieniais
ir penktadieniais.


Apklausa


Ar kada nors esate nukentėjęs nuo vagių?
Taip, patyriau didelių nuostolių.
Niekada su vagystėmis nesusidūriau.
Nukentėjau nežymiai.
Esu apsidraudęs, todėl jaučiuosi saugiau.Kalbos patarimai

Ar galima „dirbti pareigose“?
Daiktavardis pareigos žymi darbo ar tarnybos vietoje turimą statusą, bet ne pačią vietą, todėl vietininkas pareigose nevartotinas, pvz.: Jis dirba direktoriaus pareigose (taisoma yra direktorius, dirba direktoriumi, eina direktoriaus pareigas).


ŠūksniaiNuorodos

StatistikaHey.lt - Interneto reitingai


„Santakos laikraštis“

Uždaroji akcinė bendrovė
Vilniaus g. 23, Vilkaviškis.
Tel./faks. (8 342) 20 805.
E-paštas: redakcija@santaka.info

© 2005-2018 Visos teisės saugomos.

Rekvizitai

ISSN 2538-8533
Įmonės kodas - 185137471
PVM kodas - LT851374716
a/s LT184010040100020347

soc. tinklai


Svetainės programavimas ir dizainas